Sztuczna rafa (Wybrzeże Perth)
- Freeride, Shortboard
- Najlepsze do
- Początkujący do Średnio zaawansowany
- Poziom umiejętności
- Swell
- Typ spotu
- Ruchliwie
- Poziom tłoku
Te informacje o spocie są wspierane przez AI i nie zostały zweryfikowane przez człowieka. Mogą być niepełne, nieaktualne lub błędne. Przed pływaniem sprawdź bezpieczeństwo, dostęp, lokalne zasady i aktualne warunki w oficjalnych lub lokalnych źródłach.
O spocie
Sztuczna rafa (znana też jako Cables Reef) to sztucznie wykonany przełamujący break z granitową rafą w kształcie litery A, znajdujący się poza Cable Station na miejskim wybrzeżu Perth. Opisywana jest jako osłonięta i specjalnie zaprojektowana tak, by tworzyć falę nadającą się do surfowania w warunkach małego swellu, ale osiągi zależą w dużym stopniu od odpowiedniej energii swellu oraz wystarczającej głębokości wody nad strukturą. Liczy się wiatr i timing dla najlepszego surfowania. Zgłaszane są wiatry ze wschodu i północnego wschodu, które wygładzają czoło fali, natomiast silniejsze wiatry z sektora zachód/południowy zachód mogą sprawić, że warunki staną się bardzo „choppy”. Latem typowy jest silny wzorzec popołudniowej morskiej bryzy, więc miejsce często jest najlepsze do surfowania we wczesnych godzinach porannych, zanim wiatr zacznie wiać na ląd. Ta uwaga dotycząca pory zgadza się z szerszym regionalnym wzorcem, w którym wiatr cieplny nasila się od późnego przedpołudnia do popołudnia. Rafa to środowisko o charakterze fizycznego zagrożenia. Płytkie granitowe skały na i w okolicy rdzenia rafy wskazywane są jako niebezpieczne przy odpływie, a zagrożenia ze strony rekinów są dla tego miejsca wymienione wprost. Zwracanie uwagi na tłok jest też wielokrotnie podkreślane, więc osoby pływające powinny spodziewać się kontaktu i poruszać się defensywnie wokół rafy, zachowując jasne priorytety i bezpieczne strefy. Dla tych, którzy szukają sportów wodnych innych niż surfing, samo miejsce nie jest przedstawiane jako główna baza dla sportów wiatrowych; jednak w otaczającym rejonie sporty wiatrowe mogą być możliwe, gdy warunki pasują. Dostęp do foilingu opisany jest dla głębszej wody wokół rafy, przy silnym nacisku na unikanie płytkiego rdzenia rafy. Ogólnie to opcja wyspecjalizowana: nagradzająca, gdy swell i poziom wody „zgrywają się”, ale mniej wybaczająca niż wejścia z otwartej piaszczystej plaży.
- Osłonięta sztuczna rafa w kształcie litery A z aktywacją zależną od swellu i pływów.
- Wiatry ze wschodu mogą wygładzać; silna popołudniowa morska bryza może pogarszać surf.
- Wprost wskazane zagrożenia: rekiny oraz ryzyko płytkich granitowych skał przy odpływie.
- Osłonięta sztuczna rafa w kształcie litery A może wytwarzać fale nadające się do surfowania na stosunkowo małych swellach, gdy jest aktywowana.
- Usystematyzowany break rafowy w porównaniu z pobliskimi breakami plażowymi, które często zamykają się (closing-out).
- Solidna dostępność turystyczna i udogodnienia w szerszym korytarzu wybrzeża Perth.
- Zagrożenia związane z rafą (płytkie granitowe skały) oraz ryzyko rekinów.
- Silna popołudniowa morska bryza może pogarszać warunki; często najlepsze sesje są we wczesnym poranku.
- Bardzo zależne od swellu i poziomu wody; Rottnest Island blokuje dużą część energii oceanicznej.
Wiatr, woda i sezony
Wiatr
- Kierunek
- E, ESE, SE
- Kierunki offshore
- E
- Zakres wiatru
- 10–25 kts
- Typ wiatru
- Bryza morska — Wpływ letniej morskiej bryzy typu Fremantle Doctor na tym wybrzeżu; najlepsze warunki często są przed tym, gdy wiatr wyraźnie zacznie wiać prosto na ląd.
- Niezawodność
- Wysoka w sezonie letnim dla sportów wiatrowych; do surfowania często lepszy jest poranek, zanim wiatr skręci na wiatry z lądu.
- Współczynnik porywistości
- Lekkie porywy — Zgłaszane jako lekkie porywy.
- Najlepsze miesiące
- Grudzień, Styczeń, Luty, Marzec
- Zalecane rozmiary latawców
- 9–12 m²
Woda i plaża
- Typ akwenu
- Swell
- Plaża
- Rafa — Skład plaży jest opisywany jako rafa; struktura rafy to wykonana przez człowieka granitowa skała zanurzona tuż pod powierzchnią.
- Fale
- Małe — Zgłaszana jest mała wysokość fal; fale nadające się do surfowania mogą wystąpić nawet przy bardzo małych swellach, gdy rafa jest wystarczająco przykryta wodą.
- Poziom chopu
- Umiarkowany chop — Chop może wyraźnie wzrosnąć w warunkach związanych ze silniejszymi wiatrami z zachodu/południowego zachodu.
- Start
- Średnie — Wejście z piaszczystej plaży, a następnie wypłynięcie wiosłem na około 150–200 metrów do struktury rafy.
- Trudność startu
- Łatwe — Zgłaszany start jest łatwy.
Przez cały rok
Największe natężenie w lecie i w weekendy, gdy swell jest czysty.
Zimą (czerwiec–sierpień) zdarzają się czasem burze i układy frontowe.
Według sportu
Czego się spodziewać w każdym.
Rafa jest przede wszystkim strukturą do surfowania i może stanowić zagrożenie dla kite’owców poruszających się w tym rejonie; wody w okolicy wskazywane są jako główna okazja do kitesurfingu.
- Rozmiary kite
- 9–12 m²
Windsurfing jest popularny w szerszym rejonie do slalomu i freeride; windsurfing jest zwykle uruchamiany z piaszczystszego, pobliskiego odcinka plaży, a nie bezpośrednio przy rdzeniu rafy.
- Rozmiary żagli
- 5.5–7.5 m²
Głęboka woda wokół rafy może być dostępna do foilingu, ale jeźdźcy muszą uważać na płytkie granitowe skały na samym rdzeniu rafy.
- Przyjazne dla foila
- Tak — Zgłaszane są warunki „foil-friendly”, z zastrzeżeniem ostrożności wokół rdzenia rafy.
- Min. głębokość
- 2.0 meters
- Rozmiary wingów
- 4–6 m²
Osłonięta sztuczna rafa w kształcie litery A (granitowa skała wykonana przez człowieka) zaprojektowana tak, by tworzyć fale nadające się do surfowania w warunkach małego swellu, przy czym osiągi zależą silnie od poziomu wody i energii swellu.
- Kierunek fali
- Obie
- Optymalny swell
- NW, W, SW
- Wysokość swellu
- 1–2.5 m
- Optymalny pływ
- Średni — Zgłaszany najlepszy stan wody: mid; przed odpływem wyraźnie ostrzega się ze względów bezpieczeństwa z powodu płytkich punktów rafy.
- Osłonięcie
- Częściowo osłonięte — Ogólnie zgłaszana jako osłonięta/osłonięty break rafowy, z pół-osłoniętymi warunkami do surfowania zależnymi od swellu i wiatru.
- Wpływ wiatru
- Wiatry ze wschodu i północnego wschodu wygładzają czoło fali; silniejsze wiatry z zachodu lub południowego zachodu powodują bardzo stępione (choppy) warunki.
- Większy swell
- Może mieć problem z utrzymaniem bardzo dużych swellów, które zwykle przelewają się przez strukturę.
- Jakość fali
- Przeciętna — Jakość fal zgłaszana jako przeciętna.
- Siła fali
- Łagodna — Zgłaszana słaba/łagodna moc fal.
- Kształt fali
- Równo łamiąca się — Granitowa rafa w kształcie litery A może powodować „peeling” (oderwanie) przy odpowiednim swellu i poziomie wody.
- Tempo łamania
- Wolne — Zgłaszany peeling, powolny „peel”, gdy warunki pasują.
- Długość ride’u
- Krótka — Typowe przejazdy są krótkie i dynamiczne, najczęściej około 30–50 metrów.
- Typowa długość przejazdu
- 30–50 m
- Szczegóły długości fali
- Typowe przejazdy dają około 30–50 metrów dystansu.
Sprawdź prognozę przed wyjazdem
Zobacz wiatr, fale, pogodę i okna sesji dla Sztuczna rafa (Wybrzeże Perth) w pełnym widoku prognozy.
Sztuczna rafa (Wybrzeże Perth) – podsumowanie prognozy wiatru i fal
- Wiatr
- 3–15 ktsPorywy 27 kts
- Kierunek
- SSW196°
- Najsilniejszy dzień
- sob., 24 paź15 kts
- Dni z wiatrem
- 1/712 kts lub więcej
- Fale
- 0.4–1.7 mOkres 10s
- Temperatura
- 9–25 °C
W ciągu najbliższych 7 dni prognoza dla Sztuczna rafa (Wybrzeże Perth) przewiduje w dzień wiatr 3–15 kts, najsilniejszy około 15 kts w sobota, 24 października, z porywami do 27 kts. Przeważający kierunek to SSW. Fale od 0.4 do 1.7 m, z okresem około 10s. Na podstawie modelu Wavind, w czasie lokalnym spotu.
Inne spoty w okolicy
Co warto wiedzieć przed wejściem na wodę
Bezpieczeństwo, dostęp, ograniczenia, ratownictwo i lokalne zasady mogą się zmieniać. Traktuj te szczegóły jako informacyjne i potwierdź je lokalnie przed wejściem na wodę.
Zagrożenia
- Rekiny
- Płytkie granitowe skały na/koło struktury rafy
- Tłumy
- Silne popołudniowe wiatry
- Prądy wsteczne (rip currents)
- Zanurzona, wykonana przez człowieka granitowa struktura rafy (zagrożenie przy odpływie)
Ratownictwo i wsparcie
- Ratownik
- Sezonowo — Ratownicy są zgłaszani jako sezonowi; w pobliżu działa zasięg SLSWA.
- Ratownictwo i samoratowanie
- Ograniczone — Zgłaszana dostępność ratownictwa jest ograniczona dla tego miejsca.
- Informacje awaryjne
- Numer alarmowy: 000. Najbliższy większy ośrodek leczenia urazów zgłaszany jako Fiona Stanley Hospital; kluby Surf Life Saving działają w pobliskim Cottesloe i North Cottesloe.
- Lokalizm / atmosfera
- Łagodny — Zgłaszany jest łagodny lokalizm (preferowanie „swoich”).
Zasady spotu
Obowiązują standardowe zasady pierwszeństwa w surfingu; zwracaj szczególną uwagę na płytkie odcinki rafy przy odpływie.
- Surfuj tylko wtedy, gdy rafa jest wystarczająco przykryta wodą, aby ominąć najpłytsze granitowe punkty (przy odpływie rośnie ryzyko).
- Najlepiej surfować we wczesnym poranku, zanim morskie bryzy zaczną się wzmagać.
- Do prawidłowego działania potrzeba wyraźnego swellu, ponieważ Rottnest Island blokuje znaczną część energii oceanicznej.
- Ponieważ na rafie mogą występować najpłytsze punkty, unikaj sesji na odpływie, chyba że znasz granice rafy.
Dojazd i dostęp
- Najbliższe miasto
- Perth
- Najbliższa miejscowość
- Cottesloe
- Najbliższe lotnisko
- Perth Airport (PER) (~25 km)
- Parking
- Dostępne jest rozległe bezpłatne i płatne parkowanie przy parkingach Leighton Beach oraz North Cottesloe.
- Transport publiczny
- Dostępne via Fremantle Train Line (stacje North Fremantle i Cottesloe) oraz lokalne linie autobusowe (np. 102/103); bezpośredni dostęp do plaż może być ograniczony w porównaniu z szerszą siecią w rejonie Perth CBD.
- Dojazd
- Położone poza Cable Station na miejskim wybrzeżu Perth, w Western Australia. Dostęp publiczny jest możliwy pieszymi ścieżkami wzdłuż Marine Parade lub z rejonów parkingowych Leighton Beach.
- Poziom kosztów
- Umiarkowanie
- Lokalny język
- English
Co znajdziesz na plaży
- Zakwaterowanie
- Pobliska miejscowość — W Cottesloe i Fremantle dostępnych jest wiele hoteli oraz krótkoterminowych wynajmów.
- Jedzenie i napoje
- Wiele kawiarni i restauracji znajduje się w odległości krótkiego spaceru od Leighton Beach i Cottesloe.
- Wypożyczalnia sprzętu:
- Wypożyczanie sprzętu jest dostępne przez szkoły surfingu i lokalne sklepy w szerszym rejonie Cottesloe; deski do surfingu można wypożyczyć w lokalnych szkołach surfingu i sklepach.
- Przechowalnia sprzętu
- Brak na miejscu.
- Serwis sprzętu
- Sklepy surfowe w pobliskim Fremantle oferują naprawy desek.
Przy tym spocie nie ma jeszcze szkół ani usług.
Od riderów, którzy tu byli
Najnowsze zgłoszone warunki
Pytania o spot
Najczęstsze pytania
Kiedy jest najlepszy sezon na spocie Sztuczna rafa (Wybrzeże Perth)?
Najlepsze miesiące ogółem na spocie Sztuczna rafa (Wybrzeże Perth) to Marzec, Kwiecień, Maj. Najlepsze miesiące wiatrowe to Grudzień, Styczeń, Luty, Marzec.
Które kierunki wiatru działają na spocie Sztuczna rafa (Wybrzeże Perth)?
Na spocie Sztuczna rafa (Wybrzeże Perth) działają wiatry z kierunków E, ESE, SE. Kierunki offshore to E.
Jakie rozmiary sprzętu są zalecane na spocie Sztuczna rafa (Wybrzeże Perth)?
Zalecane rozmiary sprzętu na spocie Sztuczna rafa (Wybrzeże Perth): Kitesurfing: 9–12 m² · Windsurfing: 5.5–7.5 m² · Wingfoiling: 4–6 m². Typowy zakres wiatru to 10–25 kts.
Jaki poziom umiejętności jest odpowiedni na spocie Sztuczna rafa (Wybrzeże Perth)?
Spot Sztuczna rafa (Wybrzeże Perth) jest odpowiedni dla następujących poziomów: Kitesurfing: Średnio zaawansowany · Windsurfing: Średnio zaawansowany · Wingfoiling: Średnio zaawansowany · Surfing: Początkujący.