Wylot rzeki Badjang (Lanuza)

Shortboard, Longboard
Najlepsze do
Średnio zaawansowany
Poziom umiejętności
Mieszane
Typ spotu
Spokojnie
Poziom tłoku

Te informacje o spocie są wspierane przez AI i nie zostały zweryfikowane przez człowieka. Mogą być niepełne, nieaktualne lub błędne. Przed pływaniem sprawdź bezpieczeństwo, dostęp, lokalne zasady i aktualne warunki w oficjalnych lub lokalnych źródłach.

O tym spocie

O spocie

Wylot rzeki Badjang (Lanuza) to dość odsłonięte miejsce surfowania na wylocie rzeki/łachy piaskowej na wybrzeżu Lanuza, znane z długich prawych fal „peeling” wtedy, gdy łacha i swell współgrają. Jeden z opisów miejsca wskazuje, że ma dobrą jakość fal i daje dłuższe przejazdy wzdłuż łachy piaskowej oraz skalistego dna, ale jednocześnie zaznacza, że przy większych swellach może stać się ciężkie i trudniejsze do wypłynięcia pod prąd rzeki. Surfowanie w regionie zwykle jest najbardziej powtarzalne w sezonie od listopada do marca (najlepsze warunki pokrywają się z okresem Amihan/Northeast Monsoon). Najlepszy kierunek wiatru do „groomowania” fali jest opisywany jako Południe lub Południowy Zachód będące offshore, a typowy sezonowy wiatr notuje się w zakresie mniej więcej 10–20 węzłów. Warunki sezonowe są też opisywane jako czasem bardziej płaskie poza głównymi miesiącami swellu/surfowania. Kwestie bezpieczeństwa są ważne w rejonie wylotu rzeki: po obfitych opadach mogą wystąpić silne prądy, a w wodzie mogą pojawić się zanurzone skały/rafa oraz gruz rzeczny po sztormach lub niedawnym deszczu. Wśród zagrożeń wymienia się skały i gruz rzeczny, a jeden z opisów konkretnie wskazuje rekiny. Lokalne wskazówki kładą nacisk na sprawdzanie warunków w wodzie po opadach oraz na to, że jakość fal silnie zależy od uformowania łachy piaskowej przy ujściu rzeki. Od strony praktycznej: w pobliżu punktów dojścia jest ograniczone parkowanie, a w mieście są podstawowe udogodnienia, takie jak toalety i opcje restauracyjne. Pokrycie ratownicze/ratownicy nie są opisane jako dedykowane; dostępne są lokalne kliniki w Lanuza, a większe placówki medyczne są wymieniane w Surigao City lub Butuan.

  • Długie, peelingowe prawe (przełam w rejonie ujścia rzeki/łachy piaskowej)
  • Najlepiej dopasowane do wiatrów offshore z sektora południowego (Południe/Południowy Zachód)
  • Podkreślona sezonowa powtarzalność od listopada do marca
Świetne dla
Surfing shortboardSurfing longboardZaawansowani riderzy
Co świetne
  • Długie, peelingowe prawe z potencjałem na dłuższe przejazdy
  • Zazwyczaj powtarzalne surfowanie w głównym sezonie
  • Okna wiatrowe offshore opisywane dla wiatrów z Południa/Południowego Zachodu
  • Dostęp lokalny przyjazny budżetowi i udogodnienia
Uwaga
  • Dość odsłonięte warunki w rejonie ujścia rzeki
  • Skały, rafa/skalne dno i gruz rzeczny (zwłaszcza po sztormach)
  • Prądy rzeczne mogą się wzmacniać po obfitych opadach
  • Brak pokrycia przez ratownika na miejscu
Czy ten opis był pomocny?
Praktyczny przewodnik po spocie

Wiatr, woda i sezony

Wiatr

Kierunek
SW, S
Kierunki offshore
S, SW
Zakres wiatru
10–20 kts
Typ wiatru
Bryza morska — Opisywane jako wiatry morskiej bryzy/sterowane monsunem w dzień; uwagi specyficzne dla miejsca wspominają słabe poranne wiatry lądowe/offshore, po których następują popołudniowe morskie bryzy.
Niezawodność
Umiarkowane w sezonie monsunowym
Współczynnik porywistości
Lekkie porywy
Najlepsze miesiące
Listopad, Grudzień, Styczeń, Luty, Marzec
Strefy cienia wiatrowego
Wysoki teren na zachodzie może zapewniać częściową osłonę przed zachodnimi wiatrami.

Woda i plaża

Typ akwenu
Mieszane
Plaża
Piasek
Rozmiar plaży
Średnie
Fale
Średnie
Start
Średnie — Skręt na piaszczystą plażę w pobliżu ujścia rzeki.
Trudność startu
Umiarkowanie

Przez cały rok

Sty
Lut
Mar
Kwi
Maj
Cze
Lip
Sie
Wrz
Paź
Lis
Gru
Najlepszy sezonPoza sezonem
27–30 °C
Temperatura wody
25–32 °C
Temperatura powietrza
Przewodnik po piankach
Sty, Lut, Mar: 1mm or rash guard/neoprene topLis–Paź: 2–3mm
Tłok w sezonie

Spokojnie przez większość roku; robi się tłoczniej podczas Lanuza Surfing Festival (zwykle w listopadzie).

Sezon burz/deszczu

Obfite opady od listopada do stycznia (uwagi regionalne opisują też czerwiec–listopad jako sezon monsunowy/tyfonowy).

Według sportu

Czego się spodziewać w każdym.

SurfingNajlepszy na tym spociePoziom umiejętności

Przełam w rejonie ujścia rzeki/łachy piaskowej znany jest z długich, sięgających prawych fal; podkreśla się także powtarzalność surfowania w głównym sezonie.

Ujście rzeki
Kierunek fali
Prawa
Optymalny swell
NE, E
Wysokość swellu
1–2.5 m
Optymalny pływ
Niskie — Najlepsza pozycja przy niskim stanie; także podawany jako najlepszy stan: odpływ (niski przypływ).
Osłonięcie
Odsłonięte — Opisywane jako dość odsłonięte, choć lokalne ukształtowanie terenu może zapewniać pewną osłonę przed zachodnimi wiatrami.
Wpływ wiatru
Wiatry z Południa lub Południowego Zachodu są offshore i „groomują” powierzchnię fali.
Większy swell
Dobrze trzyma wielkość, ale może stać się ciężkie i trudne do wypłynięcia pod prąd rzeki.
Jakość fali
Dobra
Siła fali
Umiarkowanie — Również opisywane jako „Powerful, Fun” w jednym z wpisów.
Kształt fali
Równo łamiąca się
Tempo łamania
Średnie
Długość ride’u
Długa — Długie, łamiące się w prawo falki, które mogą dawać dłuższe przejazdy, gdy warunki fali są odpowiednie.
Typowa długość przejazdu
150–300 m
Szczegóły długości fali
Fale mogą się „ciągnąć” na znacznym dystansie wzdłuż łachy piaskowej i skalistego dna.
Prognoza

Sprawdź prognozę przed wyjazdem

Zobacz wiatr, fale, pogodę i okna sesji dla Wylot rzeki Badjang (Lanuza) w pełnym widoku prognozy.

Wylot rzeki Badjang (Lanuza) – podsumowanie prognozy wiatru i fal

Wiatr
1–6 ktsPorywy 15 kts
Kierunek
NE39°
Najsilniejszy dzień
wt., 27 paź6 kts
Dni z wiatrem
0/712 kts lub więcej
Fale
0.5–0.9 mOkres 9s
Temperatura
25–31 °C

W ciągu najbliższych 7 dni prognoza dla Wylot rzeki Badjang (Lanuza) przewiduje w dzień wiatr 1–6 kts, najsilniejszy około 6 kts w wtorek, 27 października, z porywami do 15 kts. Przeważający kierunek to NE. Fale od 0.5 do 0.9 m, z okresem około 9s. Na podstawie modelu Wavind, w czasie lokalnym spotu.

W pobliżu

Inne spoty w okolicy

Bezpieczeństwo

Co warto wiedzieć przed wejściem na wodę

Bezpieczeństwo, dostęp, ograniczenia, ratownictwo i lokalne zasady mogą się zmieniać. Traktuj te szczegóły jako informacyjne i potwierdź je lokalnie przed wejściem na wodę.

Zagrożenia

  • Skały
  • Zanurzone skały
  • Prądy rzeczne
  • Gruz rzeczny
  • Potencjalnie rekiny
Poziom umiejętności: Średnio zaawansowany
Zalecany sprzęt bezpieczeństwa
LeashPiankaButy

Ratownictwo i wsparcie

Ratownik
Brak
Ratownictwo i samoratowanie
Nie — Brak dedykowanej służby ratowniczej dla kitesurfingu; pomoc zazwyczaj polega na lokalnych łodziach/armatorach lub społeczności surfingu.
Informacje awaryjne
Dostępne są lokalne kliniki w Lanuza; najbliższy większy szpital jest w Surigao City lub Butuan.
Lokalizm / atmosfera
Łagodny — Łagodny lokalizm; lokalni surferzy tworzą kontekst społecznościowy w bardziej ruchliwych okresach.

Zasady spotu

Obowiązuje ogólna etykieta surfingu; podczas szczytu w okresie festiwalu szanuj lokalnych surferów.

Lokalne wskazówki
  • To miejsce najlepiej działa w sezonie Amihan (północno-wschodni monsun).
  • Uważaj na zanieczyszczenia w wodzie, jeśli niedawno padało w górach.
  • Jakość wiatru i fal zależy w dużym stopniu od tego, jak uformowała się łacha piaskowa przy ujściu rzeki.
  • Po obfitych opadach mogą pojawić się silne prądy rzeczne; standardowe prądy wsteczne przy przełamie.

Dojazd i dostęp

Najbliższe miasto
Surigao City
Najbliższa miejscowość
Lanuza
Najbliższe lotnisko
Surigao City (nearest major airport referenced); regional access also includes nearby airports in the wider area.
Parking
Dostępne jest ograniczone parkowanie w pobliżu punktów dojścia na plażę.
Transport publiczny
Dostępne publiczne busy/UV Express oraz autobusy wzdłuż nadmorskiej trasy Surigao–Tandag; bardziej odległy dostęp do wybrzeża jest bardziej ograniczony.
Dojazd
Dostęp drogą nadmorską w Lanuza; krótki spacer z centrum miasta lub z pobliskich miejsc noclegowych.
Poziom kosztów
Budżetowo
Lokalny język
Filipino (Tagalog), Cebuano, Surigaonon
Udogodnienia

Co znajdziesz na plaży

Parking
Toalety
Restauracja
Zakwaterowanie
Pobliska miejscowość — W Lanuza dostępne są pensjonaty i małe obiekty typu bed-and-breakfast.
Jedzenie i napoje
Lokalne lokale gastronomiczne i małe sklepy w mieście Lanuza.
Wypożyczalnia sprzętu:
Opisywana jest dostępność wypożyczalni sprzętu, w tym desek surfingowych dostępnych za pośrednictwem lokalnych surf klubów.
Przechowalnia sprzętu
Ograniczone do konkretnych surf campów i pensjonatów na dłuższe pobyty (opis regionalnie dla grupy miejsc).
Serwis sprzętu
Dostępna jest podstawowa naprawa deskowych finisek/„dingów” (opis regionalnie dla grupy miejsc).
Nauka, wypożyczalnie i więcej

Szkoły i usługi

Przy tym spocie nie ma jeszcze szkół ani usług.

Okolica

Poza wodą

Wybrzeże Lanuza (Gamuton) łączy lokalną kulturę surfingu z pobliską naturą i morskimi doświadczeniami, wspieraną przez chroniony obszar sanktuarium.

Najlepszy czas na wizytę: Listopad do marca na sporty wodne; maj do sierpnia na spokojniejsze morze i bardziej słoneczną pogodę.
Lanuza Marine Park and Sanctuary2 km

Chroniony obszar morski idealny do snorkelingu i obserwowania lokalnej bioróżnorodności.

Lanuza Longboard Festival0 km

Coroczne wydarzenie celebrujące lokalną kulturę longboardingu.

Magkawas Falls5 km

Popularny naturalny wodospad i miejsce do pływania w pobliskiej dżungli.

Local Carenderias1 km

Tradycyjne filipińskie lokale serwujące świeże lokalne owoce morza oraz dania z Surigaonon.

Lanuza River Cruising1 km

Krajobrazowe rejsy łodzią wzdłuż systemów namorzynowych rzeki.

Recenzje

Od riderów, którzy tu byli

Obserwacje społeczności

Najnowsze zgłoszone warunki

Pytania o spot

Najczęstsze pytania

Kiedy jest najlepszy sezon na spocie Wylot rzeki Badjang (Lanuza)?

Najlepsze miesiące ogółem na spocie Wylot rzeki Badjang (Lanuza) to Listopad, Grudzień, Styczeń, Luty, Marzec.

Które kierunki wiatru działają na spocie Wylot rzeki Badjang (Lanuza)?

Na spocie Wylot rzeki Badjang (Lanuza) działają wiatry z kierunków SW, S. Kierunki offshore to S, SW.

Jaki poziom umiejętności jest odpowiedni na spocie Wylot rzeki Badjang (Lanuza)?

Spot Wylot rzeki Badjang (Lanuza) jest odpowiedni dla następujących poziomów: Surfing: Średnio zaawansowany.