Bethells Beach (O’Neills)
- Shortboard, Longboard
- Najlepsze do
- Średnio zaawansowany
- Poziom umiejętności
- Swell
- Typ spotu
- 10–20 kts
- Zakres wiatru
Te informacje o spocie są wspierane przez AI i nie zostały zweryfikowane przez człowieka. Mogą być niepełne, nieaktualne lub błędne. Przed pływaniem sprawdź bezpieczeństwo, dostęp, lokalne zasady i aktualne warunki w oficjalnych lub lokalnych źródłach.
O spocie
Bethells Beach (także używana dla O’Neills/Oneills: dostęp przez dojście piesze po dojściu/przejściu przez główkę) to dobrze znany czarnopiaszczysty beach break na dzikim West Coast Auckland. Spot jest wystawiony na swell z otwartego wybrzeża, dając potężne fale, które mogą być szybkie i „dynamiczne”, a ławice piasku kształtują czyściejsze sekcje—czasem także z możliwościami pustości w środku (hollow) na właściwych line’ach. Kluczowe wyzwanie to bezpieczeństwo: prądy rypowe są opisywane jako stałe i bardzo silne oraz mogą być trudne do zauważenia z brzegu. Poza okienkiem patrolu plaża jest często nieobjęta nadzorem/odizolowana, a pogoda może zmienić się szybko. Wiele ostrzeżeń podkreśla, że fale mogą wyglądać na mniejsze niż są i że przy niższym stanie wody, gdy zmienia się geometria ławic/piasku i ryp, potrzebna jest dodatkowa ostrożność. Wiatr może mocno wpływać na jakość. Wiatry wschodnie zwykle są offshore dla tego rejonu, co pomaga wygładzić powierzchnię, natomiast wiatry onshore z zachodu zwykle sprawiają, że warunki są bardziej chaotyczne. Najczęściej podawanym kierunkiem swellu jest southwest, a ogólnie preferowany jest mid tide. Planując surfing, liczy się dojście: zwykle opisywane jest jako około 15–20 minut spaceru, a rejon jest na tyle odległy, że nie powinieneś polegać na tym, że pomoc będzie w pobliżu. Weź odpowiedni sprzęt i surfuj z partnerami; jeśli nie ma obecności patrolu, zdecydowanie odradza się wchodzić do wody.
- Mocny, odsłonięty czarnopiaszczysty beach break
- Wiatry wschodnie mogą zapewniać warunki offshore i czyściejszą wodę
- Mid tide (środek pływu) często najlepszy
- Silne rypy i odizolowany dostęp—wymaga doświadczenia i ostrożności
- Mocny, wysokoenergetyczny czarnopiaszczysty beach break z zazwyczaj dobrą jakością fal
- Sesje na mid-tide często są najlepsze
- Wiatry wschodnie mogą pomagać w uzyskaniu warunków offshore i czystszej tafli
- Znany surf-spot o powtarzalnym potencjale swellu dla średniozaawansowanych surferów
- Niebezpieczne, trudne do zauważenia rypy
- Warunki mogą być nieprzewidywalne, a fale potrafią być większe, niż wyglądają
- Często bez nadzoru i odizolowane
- Skały na cyplach mogą stanowić dodatkowe ryzyko
Wiatr, woda i sezony
Wiatr
- Kierunek
- E
- Kierunki offshore
- E
- Zakres wiatru
- 10–20 kts
- Typ wiatru
- Frontowy — Zachodnie wybrzeże Auckland często jest pod wpływem wiatrów południowo-zachodnich frontowych/gradientowych; mogą się też zdarzać wiatry wschodnie i dla tego spotu bywają offshore (od brzegu na morze).
- Niezawodność
- Średnia
- Współczynnik porywistości
- Umiarkowane porywy
- Najlepsze miesiące
- Kwiecień, Maj, Czerwiec, Wrzesień, Październik
- Zalecane rozmiary latawców
- 8–12 m²
Woda i plaża
- Typ akwenu
- Swell
- Plaża
- Piasek — Czarnopiaszczysta plażowa przerwa (black-sand beach break).
- Rozmiar plaży
- Średnie
- Fale
- Średnie — Opisywane jako dzikie/mocne; może stać się niebezpieczne, gdy warunki się nasilą.
- Start
- Średnie — Wodowanie z plaży na piasku; dostęp przez podejście/podejście piesze po główce/cypelku z głównego parkingu.
- Trudność startu
- Umiarkowanie — Umiarkowana trudność wodowania z powodu dojścia pieszo i warunków na plaży.
Przez cały rok
Zwykle spokojniej niż na bardziej dostępnych plażach West Coast, ze względu na dojście pieszo, ale w słoneczne weekendy może być tłoczno.
Miesiące zimowe (czerwiec–sierpień) przynoszą częstsze opady i ciężkie sztormowe swell’e; regionalna zima oznacza zimniejszą wodę i bardziej niespokojne, sztormowe warunki na morzu.
Według sportu
Czego się spodziewać w każdym.
Rzadko używane z powodu trudnego dojścia i często silnego shore break; możliwe dla doświadczonych riderów przy wiatrach wschodnich.
- Rozmiary kite
- 8–12 m²
Czarnopiaszczysty beach break na West Coast Auckland z potężnymi, odsłoniętymi falami i silnymi rypami. Często opisywany jako nieco „bardziej zadziorny” i mocniejszy niż główna konfiguracja Bethells Beach, z fragmentami, które na ławicach piasku mogą robić się puste w środku (hollow).
- Optymalny swell
- SW, W
- Wysokość swellu
- 1–2.5 m
- Optymalny pływ
- Średni — Zwykle najlepsza jest środek pływu (mid tide).
- Osłonięcie
- Odsłonięte
- Wpływ wiatru
- Wiatry wschodnie są offshore i mogą dawać czystsze, lepiej „ułożone” (groomed) warunki; wiatry z zachodu są onshore i zwykle sprawiają, że fale są bardziej chaotyczne.
- Większy swell
- Potrafi utrzymać rozmiar do pewnego momentu, ale ostatecznie zamknie się (close out) przy ogromnych swellach; większe serie mogą wyglądać na mniejsze, niż są.
- Jakość fali
- Dobra — Wysoka jakość i często powtarzalność, ale warunki mogą się różnić i mogą stać się niebezpieczne.
- Siła fali
- Mocna — Dzikie, „grunty” (basowe) swell’y; może być niebezpiecznie w większe dni.
- Kształt fali
- Równo łamiąca się
- Tempo łamania
- Szybkie
- Długość ride’u
- Średnie — Szybkie, dynamiczne przejazdy; mogą oferować puste w środku sekcje na właściwych ławicach piasku.
- Typowa długość przejazdu
- 50–150 m
- Szczegóły długości fali
- Typowe przejazdy mogą mieć ok. 50–150 metrów; średnie długości są często zgłaszane.
Sprawdź prognozę przed wyjazdem
Zobacz wiatr, fale, pogodę i okna sesji dla Bethells Beach (O’Neills) w pełnym widoku prognozy.
Bethells Beach (O’Neills) – podsumowanie prognozy wiatru i fal
- Wiatr
- 5–19 ktsPorywy 36 kts
- Kierunek
- W263°
- Najsilniejszy dzień
- wt., 27 paź19 kts
- Dni z wiatrem
- 5/712 kts lub więcej
- Fale
- 1.4–3.5 mOkres 11s
- Temperatura
- 12–18 °C
W ciągu najbliższych 7 dni prognoza dla Bethells Beach (O’Neills) przewiduje w dzień wiatr 5–19 kts, najsilniejszy około 19 kts w wtorek, 27 października, z porywami do 36 kts. Przeważający kierunek to W. Fale od 1.4 do 3.5 m, z okresem około 11s. Na podstawie modelu Wavind, w czasie lokalnym spotu.
Inne spoty w okolicy
Co warto wiedzieć przed wejściem na wodę
Bezpieczeństwo, dostęp, ograniczenia, ratownictwo i lokalne zasady mogą się zmieniać. Traktuj te szczegóły jako informacyjne i potwierdź je lokalnie przed wejściem na wodę.
Zagrożenia
- niebezpieczne prądy rypowe
- rekiny
- nieprzewidywalna pogoda
- fale większe niż wyglądają
- brak nadzoru/bardzo odosobnione miejsce
- skały na cyplach/głowach skalnych
- nie jest nadzorowane
Ratownictwo i wsparcie
- Ratownik
- Sezonowo — Wzmiankowana sezonowa obecność ratowników; warunki są często opisywane jako okresowo nieobjęte nadzorem.
- Ratownictwo i samoratowanie
- Ograniczone — Brak dedykowanej bazy straży przybrzeżnej (coastguard) na miejscu; służby ratownicze działają regionalnie, a patrole surfingowe zwykle funkcjonują w sezonie letnim na głównych plażach.
- Informacje awaryjne
- Najbliższe większe placówki medyczne są w Henderson lub w Waitakere City. Zasięg komórkowy może być słaby na poziomie plaży. Numer alarmowy: 111.
- Lokalizm / atmosfera
- Łagodny
Zasady spotu
Nie surfuj, gdy nie ma obecności patrolu/ratownika; przestrzegaj ogólnych zasad surfingu i standardowych zasad bezpieczeństwa na morzu.
- Nie surfuj, kiedy nie ma tam ludzi z Surf Life Saving.
- Bądź szczególnie ostrożny przy odpływie.
- Sprawdź ławice piasku przy odpływie, aby zidentyfikować kanały rypowe.
- Nigdy nie surfuj sam; plaża jest często nieobjęta nadzorem i odizolowana.
- Fale mogą być większe, niż wyglądają—kontroluj ustawienie do jazdy (line-up) i zachowaj dodatkową ostrożność.
Dojazd i dostęp
- Najbliższe miasto
- Auckland
- Najbliższa miejscowość
- Waitakere Ranges (Waitakere Ranges Regional Park)
- Parking
- Darmowy ogólnodostępny parking jest dostępny przy głównym parkingu na Bethells Beach.
- Dojazd
- 257 Bethells Road, Bethells Beach; krótki stromy spacer przez przełęcz do O’Neills Bay po przejściu przez Waitakere River; można też dostać się przez Te Henga Walkway z trasy przy Bethells Road
- Poziom kosztów
- Umiarkowanie
- Lokalny język
- English
Co znajdziesz na plaży
- Zakwaterowanie
- Pobliska miejscowość — Ograniczona liczba lokalnych wynajmów wakacyjnych i opcji typu bed-and-breakfast w okolicach wioski Bethells Beach.
- Jedzenie i napoje
- Okazjonalnie food trucki przy głównym parkingu przy Bethells w weekendy letnie.
- Wypożyczalnia sprzętu:
- Brak wypożyczalni na plaży; sprzęt trzeba przywieźć z Auckland.
- Przechowalnia sprzętu
- Brak dostępnego przechowywania sprzętu na plaży.
Przy tym spocie nie ma jeszcze szkół ani usług.
Poza wodą
Główna kolonia gniazdująca na klifie z tysiącami gannetów australazjatyckich (Australasian gannets).
Rodzimy las z szlakami do wędrówek i malowniczymi punktami widokowymi.
Przybrzeżne trasy spacerowe i birdwatching w Muriwai Gannet Colony.
Przejażdżki konne wzdłuż szerokich odcinków czarnego piasku.
Od riderów, którzy tu byli
Najnowsze zgłoszone warunki
Pytania o spot
Najczęstsze pytania
Kiedy jest najlepszy sezon na spocie Bethells Beach (O’Neills)?
Najlepsze miesiące ogółem na spocie Bethells Beach (O’Neills) to Kwiecień, Maj, Czerwiec, Wrzesień, Październik.
Które kierunki wiatru działają na spocie Bethells Beach (O’Neills)?
Na spocie Bethells Beach (O’Neills) działają wiatry z kierunków E. Kierunki offshore to E.
Jakie rozmiary sprzętu są zalecane na spocie Bethells Beach (O’Neills)?
Zalecane rozmiary sprzętu na spocie Bethells Beach (O’Neills): Kitesurfing: 8–12 m². Typowy zakres wiatru to 10–20 kts.
Jaki poziom umiejętności jest odpowiedni na spocie Bethells Beach (O’Neills)?
Spot Bethells Beach (O’Neills) jest odpowiedni dla następujących poziomów: Kitesurfing: Ekspert · Surfing: Średnio zaawansowany.