Plaża Bushfoot Strand (Portballintrae)

KitesurfingWindsurfingWingfoilingSurfing
Wave, Shortboard
Najlepsze do
Początkujący do Ekspert
Poziom umiejętności
Średnie fale
Typ spotu
Spokojnie
Poziom tłoku

Te informacje o spocie są wspierane przez AI i nie zostały zweryfikowane przez człowieka. Mogą być niepełne, nieaktualne lub błędne. Przed pływaniem sprawdź bezpieczeństwo, dostęp, lokalne zasady i aktualne warunki w oficjalnych lub lokalnych źródłach.

O tym spocie

O spocie

Bushfoot Strand (często także nazywana Runkerry Beach) to piaszczysta plaża na Atlantyku Północnym w Portballintrae, z potencjałem od średnich fal po duże fale i z reguły czystą wodą. Linia brzegowa jest odsłonięta, a warunki robocze są w dużej mierze kształtowane przez pływy: miejsce do startu i zagrożenia mogą wyraźnie się zmieniać, zwłaszcza gdy dochodzą do głosu skały na końcach i podłużne półki przy linii brzegu. Dla kitesurfingu najlepiej opisane kierunki wiatru to S przez NW (w tym SSW, SW, WSW, W i WNW), z miesiącami szczytu marzec–maj oraz wrzesień–październik. Zwykle raportuje się zakres wiatru około 15–30 węzłów, a porywy są opisywane jako umiarkowane. Chociaż miejsce jest znane z warunków pod jazdę na fali, riderzy muszą zarządzać silnymi prądami—zwłaszcza w pobliżu ujścia River Bush—i unikać obszarów, w których przepływ może stawać się bardzo niebezpieczny. Surfing jest opisywany jako plażowy break wystawiony na północny zachód, z miejscami „podchodzącymi” na dnie (shelving), i generalnie jest to coś dla pewnych/doświadczonych surferów ze względu na silne ripy i możliwość odsłonięcia skał przy niskiej wodzie. Często preferowany jest środek pływu, natomiast bardzo duże swelle mogą powodować wykładanie się (close-out); bardziej zaawansowana sekcja w okolicy portu/punktu może utrzymać lepszy rozmiar w większe dni. Planowanie bezpieczeństwa jest tu kluczowe: na plaży nie ma służby ratowników, a kąpiel jest wielokrotnie odradzana ze względu na silne prądy atlantyckie i rip currents. Spodziewaj się zimnej wody przez cały rok (bardzo zimnej zimą) i odpowiednio zaplanuj termoizolację pianką, plus dokładnie sprawdzaj pływy i prądy przed wejściem do wody.

  • Najlepsze kierunki wiatru: południowo-zachodni do zachodniego (S do NW) dla kitesurfingu
  • Warunki fal/rip wymagają samodzielności i uważnego planowania pływów
  • Jazda w zimnej wodzie przez cały rok z wymogiem pianki
  • Dostępna piaszczysta plaża z parkingiem i dojściem ścieżką/mostem
Świetne dla
Kitesurfing waveKitesurfing freerideSurfing shortboardWindsurfing wave
Co świetne
  • Niezawodne warunki fal i wiatru do kitesurfingu i surfingu w sezonie przejściowym
  • Średnia piaszczysta plaża z praktycznym dostępem/parkingiem
  • Najlepsze kierunki wiatru dobrze pasują do typowych sesji kite/fala od S do NW
Uwaga
  • Silne rip currents i prądy atlantyckie
  • Brak służby ratowników na plaży (ratownicy tylko sezonowo w szerszym obszarze)
  • Skały mogą być odsłonięte przy niskiej wodzie i na obu końcach plaży
  • Zimna woda przez cały rok
Czy ten opis był pomocny?
Praktyczny przewodnik po spocie

Wiatr, woda i sezony

Wiatr

Kierunek
S, SSW, SW, WSW, W, WNW, NW
Zakres wiatru
15–30 kts
Typ wiatru
Frontowy — Przeważające systemy atlantyckie napędzające wiatry frontowe/gradientowe.
Niezawodność
Umiarkowana.
Współczynnik porywistości
Umiarkowane porywy — Umiarkowane porywy; warunki kształtowane przez niże atlantyckie (depresje).
Najlepsze miesiące
Marzec, Kwiecień, Maj, Wrzesień, Październik
Zalecane rozmiary latawców
7–12 m²

Woda i plaża

Typ akwenu
Średnie fale
Plaża
Piasek — Złoty piasek; plaża opisywana jako mniej więcej 500 m długości i ok. 80 m szerokości.
Rozmiar plaży
Średnie
Fale
Średnie — Średnia falowanie z możliwością występowania warunków na duże fale w zależności od swell’a.
Start
Średnie — Piaszczyste miejsce startu z przestrzenią przy niskiej do średniej (niskiej–średniej) wodzie; przy wysokiej wodzie start może być ograniczony przez wydmy i przybrzeżną szotburt (shorebreak).
Trudność startu
Łatwe — Start do kitesurfingu jest ogólnie opisywany jako możliwy/łatwy; inna źródłowa ocena podaje start jako umiarkowany, z ograniczeniami zależnymi od pływu.

Przez cały rok

Sty
Lut
Mar
Kwi
Maj
Cze
Lip
Sie
Wrz
Paź
Lis
Gru
Najlepszy sezonPoza sezonem
Przewodnik po piankach
Sty, Lut, Gru: 6/5mm (hooded) / winter-ready + Buty, Rękawice, KapturKwi–Wrz: 4/3mm or 3/2mm + Buty
Tłok w sezonie

Może być tłoczno spacerowiczami i surferami latem oraz w weekendy, ale zwykle nie jest przeludnione dla kite’ujących.

Sezon burz/deszczu

Zimą (od listopada do lutego) występują najczęstsze atlantyckie burze.

Według sportu

Czego się spodziewać w każdym.

KitesurfingNajlepszy na tym spociePoziom umiejętności

Średnie warunki falowe odpowiednie do freeride’u i jazdy na fali. Najlepsze kierunki wiatru to S–NW, z miesiącami szczytu marzec–maj oraz wrzesień–październik. Kluczowe zagrożenia to silne ripy i skały przy niskiej wodzie; unikaj ujścia River Bush ze względu na bardzo silne prądy.

FreerideWaveBig air
Rozmiary kite
7–12 m²
WindsurfingPoziom umiejętności

Odpowiednie do żeglowania na fali, gdy swell działa, a wiatr wieje z Zachodu lub z Południowego Zachodu (Southwest).

WaveFreeride
Rozmiary żagli
4.5–5.7 m²
WingfoilingPoziom umiejętności

Możliwe, ale może być trudne ze względu na shorebreak i fale; ujście River Bush wymaga dodatkowej ostrożności pod względem głębokości i prądów.

Przyjazne dla foila
Ograniczone — Opisywane jako ograniczona „foil-friendliness” (przyjazność dla foil’i).
Rozmiary wingów
4–6 m²
SurfingPoziom umiejętności

Plażowy break wystawiony na północny zachód, z umiarkowanymi do dużych warunkami atlantyckimi oraz silnymi ripami. Przy niskiej wodzie plaża robi się skalista; ze względu na zagrożenia i prądy kąpiel jest niewskazana, a spot jest odpowiedni dla pewnych/szkolonych riderów.

Beach break
Kierunek fali
Prawa
Optymalny swell
W, NW
Wysokość swellu
1–2.5 m
Optymalny pływ
Średni — Często preferowany jest środek pływu; najlepiej opisywane jako jazda „w trakcie” większości stanów pływowych (przechodzenie przez etapy pływu).
Osłonięcie
Odsłonięte — Wystawione na ekspozycję atlantycką; schronienie jest ograniczone.
Wpływ wiatru
Południe jest offshore; Southwest jest poprzeczne do brzegu (cross-shore); Northwest jest onshore (wiatr wpływa na czystość/kształt).
Większy swell
Może się wykładać (close out) przy bardzo dużych swell’ach z Atlantyku; sekcja rafowa może utrzymać lepszy rozmiar, ale nadal może się wykładać w większych warunkach.
Jakość fali
Dobra — Średnia–dobra jakość; opisywana jako dość niezawodna w większości stanów pływowych.
Siła fali
Umiarkowanie — Umiarkowana moc fal.
Kształt fali
Mieszane — Mieszany/„peelujący” charakter opisywany zależnie od sekcji i swell’u.
Tempo łamania
Średnie — Umiarkowane peelowanie.
Długość ride’u
Średnie — Standardowe przejazdy plażowym breakiem; sekcja rafowa w pobliżu portu może zapewniać dłuższe, mocniejsze ściany.
Szczegóły długości fali
Średnie przejazdy na plażowym breaku; dłuższe ściany możliwe w bardziej zaawansowanej sekcji w pobliżu portu/punktu podczas większych swell’i.
Prognoza

Sprawdź prognozę przed wyjazdem

Zobacz wiatr, fale, pogodę i okna sesji dla Plaża Bushfoot Strand (Portballintrae) w pełnym widoku prognozy.

Plaża Bushfoot Strand (Portballintrae) – podsumowanie prognozy wiatru i fal

Wiatr
8–37 ktsPorywy 61 kts
Kierunek
SW215°
Najsilniejszy dzień
niedz., 25 paź37 kts
Dni z wiatrem
7/712 kts lub więcej
Fale
0.6–6.4 mOkres 8s
Temperatura
6–15 °C

W ciągu najbliższych 7 dni prognoza dla Plaża Bushfoot Strand (Portballintrae) przewiduje w dzień wiatr 8–37 kts, najsilniejszy około 37 kts w niedziela, 25 października, z porywami do 61 kts. Przeważający kierunek to SW. Fale od 0.6 do 6.4 m, z okresem około 8s. Na podstawie modelu Wavind, w czasie lokalnym spotu.

W pobliżu

Inne spoty w okolicy

Bezpieczeństwo

Co warto wiedzieć przed wejściem na wodę

Bezpieczeństwo, dostęp, ograniczenia, ratownictwo i lokalne zasady mogą się zmieniać. Traktuj te szczegóły jako informacyjne i potwierdź je lokalnie przed wejściem na wodę.

Zagrożenia

  • silne prądy wsteczne (rip currents)
  • prądy atlantyckie
  • skały przy niskiej wodzie
  • wychodzenie na skarp (shelving)
  • prądy przy ujściu rzeki (River Bush)
  • zimna woda
Poziom umiejętności: Początkujący do Ekspert
Zalecany sprzęt bezpieczeństwa
KaskKamizelka ochronnaLeashButyRękawicePianka

Ratownictwo i wsparcie

Ratownik
Sezonowo — Nie odnotowano stałej służby ratowników; regionalnie jako podstawa wskazuje się, że ratownicy są ograniczeni do czerwca–sierpnia (10:00–18:00).
Ratownictwo i samoratowanie
Nie — Brak służby ratowniczej/ratowników specjalnie na plaży (regionalnie opisywane jako ograniczone ratownictwo przy wsparciu Coastguard).
Informacje awaryjne
Najbliższy główny A&E jest w Coleraine (Causeway Hospital). W nagłych przypadkach dzwoń 999 do Coastguardu. Wspomniana najbliższa plaża z ratownikami RNLI: Whiterocks Beach (3.5 mil na zachód).
Lokalizm / atmosfera
Łagodny — Opisywane jako popularne wśród doświadczonych surferów; w niektórych miejscach jako nastawione na miejscowych/niski profil.

Zasady spotu

Nie zaleca się kąpieli; silne prądy wsteczne i prądy atlantyckie sprawiają, że pływanie jest niebezpieczne dla osób niewprawionych. Sprawdź tabele pływów. Unikaj kitesurfingu zbyt blisko ujścia River Bush ze względu na niebezpieczne prądy.

Ograniczenia
  • Brak służby ratowniczej
  • Kąpiel niewskazana
  • Nie kite’uj zbyt blisko ujścia River Bush
Lokalne wskazówki
  • Najlepiej jest przy środkowej (mid) pływie; przy wysokiej wodzie może być ciężki shorebreak i mniej miejsca do startu.
  • Wysoka/niską woda może zmieniać dostęp i odsłaniać skały—uważaj na przesuwające się piaski oraz skaliste obszary na końcach/przy niskiej wodzie.
  • Unikaj kite’owania zbyt blisko ujścia River Bush ze względu na niebezpieczne prądy.
  • SW jest opisywane jako najbardziej stały i najbezpieczniejszy kierunek wiatru do kite’owania w tym miejscu.
  • Tylko dla doświadczonych riderów do surfingu ze względu na zagrożenia.

Dojazd i dostęp

Najbliższe miasto
Coleraine
Najbliższa miejscowość
Portballintrae
Parking
Darmowy/publiczny parking samochodowy w pobliżu plaży i okolic portu Portballintrae; ograniczona liczba miejsc w szczycie sezonu—przyjedź wcześnie.
Dojazd
Dojście pieszo ścieżką z głównego parkingu przy Portballintrae, przez charakterystyczny mostek dla pieszych „Three‑Quarter”; trasa z A26 na północ z Belfastu, a następnie kieruj się znakami do Bushmills i Portballintrae.
Poziom kosztów
Umiarkowanie
Lokalny język
English
Udogodnienia

Co znajdziesz na plaży

Toalety
Parking
Kemping
Zakwaterowanie
Pobliska miejscowość — Opcje zakwaterowania w Portballintrae i w pobliżu Bushmills.
Jedzenie i napoje
Mała kawiarnia w wiosce Portballintrae; dodatkowe lokalne kawiarnie i hotel wspomniane w wiosce.
Wypożyczalnia sprzętu:
Brak dedykowanych sklepów z wypożyczaniem na plaży; zabierz własny sprzęt (regionalnie podstawa wskazuje szersze opcje wypożyczeń w okolicy).
Nauka, wypożyczalnie i więcej

Szkoły i usługi

Przy tym spocie nie ma jeszcze szkół ani usług.

Okolica

Poza wodą

Giant's Causeway4km

Miejsce światowego dziedzictwa UNESCO z 40 000 zachodzących na siebie kolumn bazaltowych.

Old Bushmills Distillery3km

Najstarsza na świecie licencjonowana destylarnia whiskey oferująca wycieczki i degustacje.

Dunluce Castle2km

Malownicze ruiny średniowiecznego zamku położonego na krawędzi skalnego występu z bazaltu.

Causeway Coast Way0km

Długodystansowy szlak pieszy oferujący spektakularne widoki na klify i ocean.

The Bushmills Inn3km

Historyczny zajazd (coaching inn) serwujący tradycyjną kuchnię irlandzką.

Barry's Amusements (Curry's Fun Park)8km

Klasyczny park rozrywki nad morzem w pobliskim Portrush.

Recenzje

Od riderów, którzy tu byli

Obserwacje społeczności

Najnowsze zgłoszone warunki

Pytania o spot

Najczęstsze pytania

Kiedy jest najlepszy sezon na spocie Plaża Bushfoot Strand (Portballintrae)?

Najlepsze miesiące ogółem na spocie Plaża Bushfoot Strand (Portballintrae) to Marzec, Kwiecień, Maj, Wrzesień, Październik.

Które kierunki wiatru działają na spocie Plaża Bushfoot Strand (Portballintrae)?

Na spocie Plaża Bushfoot Strand (Portballintrae) działają wiatry z kierunków S, SSW, SW, WSW, W, WNW, NW.

Jakie rozmiary sprzętu są zalecane na spocie Plaża Bushfoot Strand (Portballintrae)?

Zalecane rozmiary sprzętu na spocie Plaża Bushfoot Strand (Portballintrae): Kitesurfing: 7–12 m² · Windsurfing: 4.5–5.7 m² · Wingfoiling: 4–6 m². Typowy zakres wiatru to 15–30 kts.

Jaki poziom umiejętności jest odpowiedni na spocie Plaża Bushfoot Strand (Portballintrae)?

Spot Plaża Bushfoot Strand (Portballintrae) jest odpowiedni dla następujących poziomów: Kitesurfing: Średnio zaawansowany do Ekspert · Windsurfing: Średnio zaawansowany · Wingfoiling: Zaawansowany · Surfing: Średnio zaawansowany do Ekspert.