Cacimba do Padre (Fernando de Noronha)
- Shortboard, Zaawansowani riderzy
- Najlepsze do
- Ekspert
- Poziom umiejętności
- Chop, Średnie fale
- Typ spotu
- Spokojnie
- Poziom tłoku
Te informacje o spocie są wspierane przez AI i nie zostały zweryfikowane przez człowieka. Mogą być niepełne, nieaktualne lub błędne. Przed pływaniem sprawdź bezpieczeństwo, dostęp, lokalne zasady i aktualne warunki w oficjalnych lub lokalnych źródłach.
O spocie
Cacimba do Padre (Fernando de Noronha) jest najlepiej znana jako elitarny, światowej klasy lewobrzeżny break plaża/reif, który dostarcza szybkich, pustych (hollow) i potężnych beczek. Miejsce jest opisywane jako najlepiej aktywne w okresie od grudnia do marca, przy kątach swellów z Północy do Północnego Zachodu oraz wiatrach offshore/grooming, które pomagają tworzyć czyste oblicza. Surf zwykle ma długość krótką do średniej w większości dni, ale może wyraźnie się wydłużyć, gdy warunki są idealne. Warunki na plaży są małe i wyjątkowo przejrzyste, ale też wyraźnie techniczne: zagrożenia skalne, zanurzone skały blisko brzegu oraz ciężki shorebreak są wielokrotnie podkreślane. Ruch wody może obejmować silne prądy wsteczne podczas większych serii, a efekty płytkiego/podłoża skalistego mogą sprawiać, że fala przy odpływie załamuje się ciężej. Lokalny przekaz kładzie nacisk na timing—od mid do high tide jest ogólnie bezpieczniej. Sporty oparte o wiatr da się uprawiać, ale są mocno ukierunkowane na zaawansowanych. W kitesurfingu zwraca się uwagę na chop oraz warunki fali od małej do średniej z kluczowymi zagrożeniami w postaci skał; kierunki wiatru sprzyjające kite'owaniu to Północ do Północnego Wschodu, a zalecany zakres wielkości latawca to około 7 do 10 m². Wingfoiling jest opisywany jako możliwy, ale bardzo trudny, ponieważ bezpośrednio po shorebreaku jest wymagająco, a warunki „foil-friendly” są ograniczone. Jako część chronionego morskiego środowiska Fernando de Noronha obowiązują ścisłe zasady dostępu i środowiskowe, w tym obowiązkowe opłaty parkowe/konserwacyjne oraz ograniczenia strefowe. Zgodnie z opisem dostępność ratownictwa jest ograniczona / brak oficjalnego ratownictwa w wodzie dla tego miejsca, dlatego niezbędne jest planowanie pod zdalny dostęp i bezpieczne wejście.
- Ikoniczne lewoskrętne puste beczki
- Kryształowo czysta woda
- Zaawansowane/eksperckie z uwagi na skały i shorebreak
- Kryształowo czysta woda oraz mała plaża z ikoniczną, światowej klasy reputacją surfową
- Szybkie, puste, potężne lewoskrętne beczki, gdy tylko trafiają warunki
- Kierunki wiatrów offshore (Południe/Południowy Zachód) mogą poprawiać groomingu dla surfingu
- Wysoka niezawodność wiatru w oknie do kitesurfingu (Północ/Północny Wschód) z praktycznym zakresem wielkości latawca
- Bardzo niebezpieczny teren do wejścia do wody przez skały i ciężki shorebreak
- To nie miejsce dla początkujących—tylko dla zaawansowanych/ekspertów ze względu na moc fali i szybkie puste beczki
- Obowiązują zasady dotyczące parku środowiskowego oraz opłaty konserwacyjne; logistyka dostępu może być zdalna
- Dla kitesurfingu/foilingu/wingfoilingu chop/shorebreak i zagrożenia skalne zwiększają trudność techniczną
Wiatr, woda i sezony
Wiatr
- Kierunek
- N, NNE, NE
- Kierunki offshore
- S, SSW, SW
- Zakres wiatru
- 15–25 kts
- Typ wiatru
- Pasatowy — Schemat pasatów z kierunku wschód-południowy w regionie; najlepsze kierunki wiatru do kitingu/surf-related offshore grooming są podawane jako Północ–Północny Wschód oraz Południe/Południowy Zachód zależnie od aktywności.
- Niezawodność
- high
- Współczynnik porywistości
- Umiarkowane porywy — Podawane jako umiarkowane porywy.
- Najlepsze miesiące
- Czerwiec, Lipiec, Sierpień, Wrzesień
- Zalecane rozmiary latawców
- 7–10 m²
Woda i plaża
- Typ akwenu
- Chop, Średnie fale
- Plaża
- Piasek — Piasek z wpływem skał/reweru pod spodem.
- Rozmiar plaży
- Małe
- Fale
- Duże — Zdatne mniej więcej od 1,0–1,5 m, a przy większych seriiach potrafi znacznie więcej, w zależności od warunków na szczycie.
- Poziom chopu
- Umiarkowany chop — Donoszony chop; wspominane też warunki dla latawca jako chop/small-to-medium fala.
- Start
- Małe — Wąska piaszczysta plaża oskrzydlona przez rozległe formacje skalne.
Przez cały rok
Szczytowe tłumy podczas brazylijskiego lata (grudzień–luty). W dni robocze jest zwykle spokojniej niż w weekendy.
Sezon deszczowy zwykle trwa od marca do lipca (podawany szczyt opadów około maja).
Według sportu
Czego się spodziewać w każdym.
Wymagające warunki ze względu na chop/shorebreak i zagrożenia skalne; wykorzystywane jako zaawansowane miejsce do wave-kitingu, gdy wiatr skręci na Północ.
- Rozmiary kite
- 7–10 m²
Możliwe, ale bardzo trudne, bo zaraz po shorebreaku jest sporo mocy oraz „wydrążone” fale; głębokość sprzyjająca foilu jest ograniczona tuż po załamaniu.
- Przyjazne dla foila
- Ograniczone — Ograniczona „foil-friendliness” (przyjazność pod foila) — podawana jako taka.
- Min. głębokość
- Deep immediately after the shorebreak
- Rozmiary wingów
- 4–5 m²
Ikoniczna, światowej klasy lewobrzeżna plaża/reif break z szybkimi, pustymi (hollow) beczkami; najlepiej „strzela” w oknie od grudnia do marca, przy swellach z Północy/Północnego Zachodu.
- Kierunek fali
- Lewa
- Optymalny swell
- N, NNE
- Wysokość swellu
- 1–3 m
- Optymalny pływ
- Średni — Optymalny jest mid tide; lokalne wskazówki sugerują, że mid do high tide jest ogólnie bezpieczniejsze.
- Osłonięcie
- Odsłonięte — Odsłonięty break z formacjami skalnymi kształtującymi okolicę.
- Wpływ wiatru
- Wiatry z Południa i Południowego Zachodu są offshore i mogą zapewniać czyste, dobrze „wyczyszczone” (groomed) oblicza; w innych notatkach wspominane jest też, że offshore z Południa/Południowego Wschodu pomaga w groomingu.
- Większy swell
- Dobrze znosi większe swelle; przy bardzo dużych robi się ekstremalnie ciężko, a beczki są trudne do złapania.
- Jakość fali
- Światowa klasa — Podawano konsekwentnie falę jakości światowej klasy.
- Siła fali
- Bardzo mocna — Opisywane jako potężne do bardzo potężnych.
- Kształt fali
- Stroma — Pusta beczka (hollow barrel).
- Tempo łamania
- Szybkie — Szybkie beczki / rozklejanie opisane jako fast barrels/peeling.
- Długość ride’u
- Krótka — Normalnie przejazdy są opisywane jako krótkie (<50 m), a dłuższe przejazdy (50–150 m) notowane są w dobrych dniach.
- Typowa długość przejazdu
- 50–150 m
- Szczegóły długości fali
- Krótkie (<50 m) normalnie; dłuższe przejazdy (często 50–150 m) w dobrych dniach.
Sprawdź prognozę przed wyjazdem
Zobacz wiatr, fale, pogodę i okna sesji dla Cacimba do Padre (Fernando de Noronha) w pełnym widoku prognozy.
Cacimba do Padre (Fernando de Noronha) – podsumowanie prognozy wiatru i fal
- Wiatr
- 10–17 ktsPorywy 21 kts
- Kierunek
- ESE109°
- Najsilniejszy dzień
- sob., 24 paź17 kts
- Dni z wiatrem
- 6/712 kts lub więcej
- Fale
- 0.9–1.4 mOkres 8s
- Temperatura
- 26–27 °C
W ciągu najbliższych 7 dni prognoza dla Cacimba do Padre (Fernando de Noronha) przewiduje w dzień wiatr 10–17 kts, najsilniejszy około 17 kts w sobota, 24 października, z porywami do 21 kts. Przeważający kierunek to ESE. Fale od 0.9 do 1.4 m, z okresem około 8s. Na podstawie modelu Wavind, w czasie lokalnym spotu.
Inne spoty w okolicy
Co warto wiedzieć przed wejściem na wodę
Bezpieczeństwo, dostęp, ograniczenia, ratownictwo i lokalne zasady mogą się zmieniać. Traktuj te szczegóły jako informacyjne i potwierdź je lokalnie przed wejściem na wodę.
Zagrożenia
- Skały
- Ciężki shorebreak
- Ostre zanurzone skały
- Silne prądy wsteczne (rip currents) podczas dużych swellów
- Zagrożenia płytki reif / płytki piaskowy „bank” (przy niskim przypływie załamuje się ciężej)
Ratownictwo i wsparcie
- Ratownik
- Sezonowo — Ratownicy zgłaszani jako sezonowi.
- Ratownictwo i samoratowanie
- Nie — W notatkach dostawcy nie zgłoszono oficjalnej akcji ratunkowej w wodzie dla tego miejsca; kontekst regionalny wskazuje na ograniczone ratownictwo dla sportów wiatrowych.
- Informacje awaryjne
- Szpital na Fernando de Noronha jest podstawową placówką medyczną; przy poważnych sytuacjach wymagany jest transport medyczny ewakuacyjny do Recife. W podawanych materiałach regionalnych jako numery alarmowe podaje się 193 (Straż/Rescue) i 192 (SAMU).
- Lokalizm / atmosfera
- Umiarkowanie — Zgłaszany lokalizm w okolicach szczytowych warunków surfowych.
Zasady spotu
Surowe przepisy środowiskowe w ramach Fernando de Noronha National Marine Park; wymagana jest opłata za wejście do parku/strefy lub opłata konserwacyjna; niektóre strefy są chronione dla różnych sportów wodnych.
- Wymagana ochrona środowiska / opłata za wejście związane z parkiem
- Zasady strefowania, aby chronić życie morskie
- Od mid do high tide jest ogólnie bezpieczniej; odpływ może sprawić, że fala będzie „zrzucała” zbyt ciężko na płytki piaskowy „bank”.
- Dostęp jest zdalny — do podjazdu używa się buggy albo taksówki i warto zaplanować logistykę.
- Bądź uprzejmy wobec lokalnej społeczności surfingu.
Dojazd i dostęp
- Najbliższe miasto
- Vila dos Remédios
- Najbliższa miejscowość
- Vila dos Remédios
- Najbliższe lotnisko
- Fernando de Noronha Airport (FNO/FEN)
- Parking
- Parking jest dostępny, choć w niektórych notatkach opisywany jako ograniczony w pobliżu ścieżki dojściowej.
- Transport publiczny
- Opisywana regionalnie jedna droga z regularnym połączeniem autobusowym; buggy są często używane do transportu dla odwiedzających.
- Dojazd
- Dostęp możliwy buggy lub taksówką z Vila dos Remédios; wejście na plażę wymaga opłaty za ochronę środowiska; plaża znajduje się na obszarze chronionym i może wymagać zdalnego podejścia.
- Poziom kosztów
- Luksusowo
- Lokalny język
- Portuguese
Co znajdziesz na plaży
- Zakwaterowanie
- Pobliska miejscowość — Wysokiej klasy oraz średniego standardu pousadas znajdują się w Vila dos Remédios i Vila da Sueste.
- Jedzenie i napoje
- W pobliżu jest kilka małych kiosków, ale większość opcji jedzenia jest z powrotem w głównych wioskach.
- Wypożyczalnia sprzętu:
- Dostępne są ograniczone wypożyczalnie surfingu w głównej wiosce; specjalistyczne wypożyczalnie kitesurfingu/windsurfingu opisywane jako skrajnie ograniczone ze względu na restrykcje środowiskowe.
- Przechowalnia sprzętu
- Tak
- Serwis sprzętu
- Dostępne są podstawowe naprawy desek w wiosce; nie opisywano wyspecjalizowanego sklepu do napraw latawców.
Przy tym spocie nie ma jeszcze szkół ani usług.
Poza wodą
Atrakcje koncentrują się na chronionej morskiej przyrodzie, krajobrazach wulkanicznych, charakterystycznych punktach widokowych oraz bardzo widocznych podwodnych wrażeniach w parku morskim.
Często wskazywana jako jedna z najpiękniejszych plaż świata; dostęp prowadzi po drabinach w dół po klifie.
Najbardziej znany punkt widokowy z panoramicznymi widokami na ocean i wyspy.
Główna przystań i punkt dostępu dla łodzi w archipelagu.
XVIII-wieczna portugalska forteca z panoramicznymi widokami na archipelag.
Nurkuanie podwodne, snorkeling, obserwacja żółwi morskich oraz wędrówki po wulkanicznych szlakach.
Nurkowanie światowej klasy z żółwiami, płaszczkami i rekinami rafowymi w wodach wulkanicznych o wysokiej przejrzystości.
Słynny lokal na zachód słońca (sunset lounge) położony pomiędzy plażami Meio i Conceição.
Ośrodek edukacyjny skupiony na ochronie żółwi morskich z wieczornymi wykładami.
Snorkeling w chronionych refach z przewodnikami spacerami przyrodniczymi i wizytami na plażach.
Od riderów, którzy tu byli
Najnowsze zgłoszone warunki
Pytania o spot
Najczęstsze pytania
Kiedy jest najlepszy sezon na spocie Cacimba do Padre (Fernando de Noronha)?
Najlepsze miesiące ogółem na spocie Cacimba do Padre (Fernando de Noronha) to Grudzień, Styczeń, Luty, Marzec. Najlepsze miesiące wiatrowe to Czerwiec, Lipiec, Sierpień, Wrzesień.
Które kierunki wiatru działają na spocie Cacimba do Padre (Fernando de Noronha)?
Na spocie Cacimba do Padre (Fernando de Noronha) działają wiatry z kierunków N, NNE, NE. Kierunki offshore to S, SSW, SW.
Jakie rozmiary sprzętu są zalecane na spocie Cacimba do Padre (Fernando de Noronha)?
Zalecane rozmiary sprzętu na spocie Cacimba do Padre (Fernando de Noronha): Kitesurfing: 7–10 m² · Wingfoiling: 4–5 m². Typowy zakres wiatru to 15–25 kts.
Jaki poziom umiejętności jest odpowiedni na spocie Cacimba do Padre (Fernando de Noronha)?
Spot Cacimba do Padre (Fernando de Noronha) jest odpowiedni dla następujących poziomów: Kitesurfing: Ekspert · Wingfoiling: Ekspert · Surfing: Ekspert.