Caroual (Pléneuf-Val-André)
- Freeride, Shortboard
- Najlepsze do
- Początkujący do Ekspert
- Poziom umiejętności
- Małe fale, Płytko, Mieszane
- Typ spotu
- Ruchliwie
- Poziom tłoku
Te informacje o spocie są wspierane przez AI i nie zostały zweryfikowane przez człowieka. Mogą być niepełne, nieaktualne lub błędne. Przed pływaniem sprawdź bezpieczeństwo, dostęp, lokalne zasady i aktualne warunki w oficjalnych lub lokalnych źródłach.
O spocie
Caroual to duża, piaszczysta plaża pływowa na wybrzeżu Erquy, znana z tego, że utrzymuje czystą wodę i oferuje szeroką przestrzeń do startu przy niskim i średnim stanie wody. Dno jest na ogół piaszczyste, ale niebezpieczeństwa skupiają się na skrajach północnym i południowym, gdzie występują skały, a w rejonie zatoki zgłaszane są słupy na małże (bouchots). Ponieważ warunki zmieniają się dramatycznie wraz z pływem, planowanie momentu startu w okolicach niskiego lub średniego stanu wody jest kluczową częścią, aby uzyskać najlepsze warunki do pływania. Wiatr jest zwykle zdominowany przez zachodnie/południowo-zachodnie przepływy atlantyckie, a za najlepsze kierunki podaje się SW, W i WSW. Jeden zestaw danych wskazuje też na sporadyczne morskie bryzy w popołudniach z Północnego-Zachodu w ustabilizowanej, wiosennej/letniej pogodzie. Dla kitesurfingu konkretnie podaje się, że konieczna jest minimalna składowa WSW (225°) dla bardziej stabilnych, pozbawionych silnych porywów warunków; przy wysokim stanie wody wiatr może stać się bardziej zaburzony i porywisty niezależnie od kierunku. Najważniejsze zastosowanie to kitesurfing: przy niskim stanie wody można znaleźć bardzo płytką, płaską wodę na długich dystansach, natomiast przy wyższym stanie rośnie rozwój fal/choppy i maleje ilość miejsca do startu, ponieważ plaża się zwęża. Windsurfing i wingfoiling są również opisywane jako dobre dopasowanie: w przypadku windsurfingu korzyść daje Wiatr z Zachodu/Północnego-Zachodu dla freeride side-shore oraz warunki do skoków na rampach, a wingfoiling jest przyjazny dla foila, gdy tylko rozwinie się wystarczająca głębokość w trakcie nadchodzącego przypływu. Do surfingu źródła opisują beach break działający na stabilnych swellach z Zachodu lub Północnego-Zachodu, głównie w miesiącach zimowych, z falami o średniej jakości i zwykle warunkami wystawionymi na wiatr. Większy swell może zamykać się (close out), gdy przekroczy około 3 metry. Szczególnie ważne jest planowanie bezpieczeństwa, ze względu na skały na obu końcach, ryzyko związane z rosnącym przypływem dla sprzętu oraz silne prądy pływowe podczas wiosennych pływów; w lipcu–sierpniu kitesurfing jest ograniczony do wyznaczonej strefy, aby chronić pływających.
- Duża, piaszczysta plaża pływowa z ogromną przestrzenią do startu przy niskim stanie wody
- Najlepsze kierunki wiatru: SW / WSW / W
- Niski stan wody może być bezpieczniejszy i bardziej wyrozumiały dla początkujących dzięki bardzo płytkiej wodzie na długim dystansie
- Przyjazne dla foila, gdy głębokość od strony pływu jest wystarczająca
- Szeroka, piaszczysta plaża z łatwym dostępem i długimi, płytkimi strefami przy niskim stanie wody
- Dobre opcje wiatru z Zachodu/południowego-zachodu (SW/WSW/W) do kitesurfingu i windsurfingu
- Warunki przyjazne dla foila, z płaską wodą odpowiednią do nauki w okolicach średniego stanu wody
- W spokojniejszych warunkach może oferować różnorodny mały do średniego surfing/jazdę
- Bardzo duży zakres pływu przeobraża głębokość startu i może wymuszać istotne zmiany strefy jazdy w ciągu dnia
- Przy wysokim stanie wody częściej pojawia się bardziej porywisty/zaburzony wiatr
- Skały na obu końcach plaży i słupy na małże w zatoce tworzą zagrożenia
- Ograniczona dostępność ratownictwa
Wiatr, woda i sezony
Wiatr
- Kierunek
- SW, WSW, W, NW, N
- Zakres wiatru
- 12–30 kts
- Typ wiatru
- Mieszane — Źródła opisują wiatry zachodnie z morską bryzą napędzaną przez Atlantyk; jeden zestaw danych konkretnie wskazuje na sporadyczne morskie bryzy.
- Niezawodność
- Wysoka skuteczność jesienią i zimą; umiarkowanie w lecie (GEMINI). Opisywane są stabilne warunki, gdy obecny jest minimalny składowy składowy WSW.
- Współczynnik porywistości
- Umiarkowane porywy — GEMINI: umiarkowane porywy. Inny zestaw danych opisuje warunki stabilne/równomierne, szczególnie gdy spełniony jest minimalny WSW.
- Najlepsze miesiące
- Marzec, Kwiecień, Maj, Wrzesień, Październik, Listopad
- Strefy cienia wiatrowego
- Klińce na półnym końcu mogą tworzyć strefy cienia wiatrowego w kierunkach północnych (GEMINI).
Woda i plaża
- Typ akwenu
- Małe fale, Płytko, Mieszane
- Plaża
- Piasek — Plaża piaszczysta.
- Rozmiar plaży
- Pływowe
- Fale
- Małe — Niektóre źródła opisują też średnie fale, gdy wraz z przypływem rośnie stan wody.
- Start
- Duże — Bardzo szeroka piaszczysta plaża przy niskim i średnim stanie wody; miejsce do startu staje się ograniczone, gdy poziom wody rośnie.
- Trudność startu
- Łatwe — Szerokie piaszczyste odcinki zapewniają łatwy dostęp do wodowania.
Przez cały rok
Szczyt frekwencji w lipcu i sierpniu; ciszej zimą i w dni powszednie w sezonie przejściowym.
Zimą (grudzień–luty) przypadają najczęstsze sztormy atlantyckie.
Według sportu
Czego się spodziewać w każdym.
GEMINI: wszechstronne i popularne; przy odpływie dostępne są ogromne, bardzo płytkie akweny i bardziej płaskie warunki, podczas gdy przy przypływie pojawiają się fale i choppy. Inny zestaw danych podkreśla stabilne wiatry boczne z SW/WSW/W oraz mniejsze do średnich fale.
- Rozmiary kite
- 7–12 m²
GEMINI: odpowiednie do freeride i bump-and-jump; wiatry z Zachodu i Północnego-Zachodu dają warunki side-shore z rampami do skoków.
- Rozmiary żagli
- 4.5–7 m²
Przyjazne dla foila; riderzy muszą poczekać na wystarczającą głębokość, gdy woda podnosi się wraz z pływem. Płaska woda przy średnim stanie wody sprzyja przejściom i nauce (GEMINI).
- Przyjazne dla foila
- Tak
- Min. głębokość
- Approximately 1 meter beyond the shore break.
- Rozmiary wingów
- 4–6 m²
Działa jako beach break na pełniejszych, stabilnych swellach z Zachodu lub Północnego-Zachodu, głównie w miesiącach zimowych (GEMINI).
- Kierunek fali
- Obie
- Optymalny swell
- W, NW
- Wysokość swellu
- 1–2.5 m
- Optymalny pływ
- Średni — GEMINI wskazuje najlepsze warunki w połowie przypływu/średnim stanie wody.
- Osłonięcie
- Odsłonięte
- Wpływ wiatru
- Wiatry z południowego-wschodu lub ze Wschodu zapewniają czyste warunki offshore (GEMINI).
- Większy swell
- Może dochodzić do zamknięcia (close out), gdy swell przekroczy 3 metry.
- Jakość fali
- Przeciętna — GEMINI ocenia jakość fal jako przeciętną.
- Siła fali
- Umiarkowanie
- Kształt fali
- Mieszane
- Tempo łamania
- Średnie
- Długość ride’u
- Krótka — Krótkie, dynamiczne przejazdy zależnie od konfiguracji ławicy piaszczystej.
- Szczegóły długości fali
- Krótkie, dynamiczne przejazdy zależnie od konfiguracji ławicy piaszczystej.
Sprawdź prognozę przed wyjazdem
Zobacz wiatr, fale, pogodę i okna sesji dla Caroual (Pléneuf-Val-André) w pełnym widoku prognozy.
Caroual (Pléneuf-Val-André) – podsumowanie prognozy wiatru i fal
- Wiatr
- 2–23 ktsPorywy 38 kts
- Kierunek
- SW230°
- Najsilniejszy dzień
- sob., 24 paź23 kts
- Dni z wiatrem
- 4/712 kts lub więcej
- Fale
- 0.2–2.8 mOkres 8s
- Temperatura
- 7–19 °C
W ciągu najbliższych 7 dni prognoza dla Caroual (Pléneuf-Val-André) przewiduje w dzień wiatr 2–23 kts, najsilniejszy około 23 kts w sobota, 24 października, z porywami do 38 kts. Przeważający kierunek to SW. Fale od 0.2 do 2.8 m, z okresem około 8s. Na podstawie modelu Wavind, w czasie lokalnym spotu.
Inne spoty w okolicy
Co warto wiedzieć przed wejściem na wodę
Bezpieczeństwo, dostęp, ograniczenia, ratownictwo i lokalne zasady mogą się zmieniać. Traktuj te szczegóły jako informacyjne i potwierdź je lokalnie przed wejściem na wodę.
Zagrożenia
- Skały na obu końcach plaży (skraj północny i południowy)
- Słupy na małże (bouchots) w zatoce
- Wzrastający przypływ może uwięzić sprzęt przy klifach/ murze przeciwskarbowym
- Silne prądy pływowe podczas wiosennych pływów (spring tides)
- Wiatr może się robić porywisty/zaburzony przy wysokim stanie wody
Ratownictwo i wsparcie
- Ratownik
- Sezonowo — Patrole ratowników zwykle aktywne na głównych plażach w lipcu i sierpniu.
- Ratownictwo i samoratowanie
- Ograniczone — Monitoring regionalnego wybrzeża przez SNSM; ratownictwo na poziomie punktu opisywane jako ograniczone.
- Informacje awaryjne
- Najbliższy szpital w Saint-Brieuc. Służby ratunkowe przez 112.
- Lokalizm / atmosfera
- Brak
Zasady spotu
À·maré··haute : vent perturbé··rafaleux quelle que soit la direction — préfè··mi-maré··maré··basse. (letskite.ch). W lecie kitesurfing jest dozwolony tylko w wyznaczonej strefie w lipcu–sierpniu, aby chronić pływających (erquy.fr).
- Lipiec i sierpień: kitesurfing ograniczony do wyznaczonego korytarza/strefy w celu ochrony pływających; ogólnie zakazany poza oznaczoną strefą w godzinach największego ruchu na plaży.
- Preferuj niski do średniego stanu wody dla bardziej stabilnych warunków; wysoki przypływ częściej niesie bardziej porywisty i dezorganizujący wiatr.
- Sprawdź dokładnie tabelę pływów; przy niskim stanie wody woda cofa się o kilkaset metrów.
- Parking bardzo szybko się zapełnia w słoneczne weekendy.
- Dla stabilności kitesurfingu potrzebna jest minimalna składowa WSW (225°), aby warunki były mniej porywiste.
Dojazd i dostęp
- Najbliższe miasto
- Saint-Brieuc
- Najbliższa miejscowość
- Erquy
- Parking
- Duży publiczny parking bezpośrednio za plażą, ale w lecie potrafi szybko się zapełnić.
- Dojazd
- Od Saint-Brieuc jedź drogą D786 na północny wschód w kierunku Cap Frehel i dalej do Caroual.
- Poziom kosztów
- Umiarkowanie
- Lokalny język
- French
Co znajdziesz na plaży
- Zakwaterowanie
- Pobliska miejscowość — Ośrodki kempingowe i wynajem wakacyjny w Erquy oraz w pobliżu Val-André.
- Jedzenie i napoje
- Kilka sezonowych barów z przekąskami i restauracji wzdłuż promenady.
- Wypożyczalnia sprzętu:
- Dostępne w lokalnym centrum żeglarskim oraz w sklepach surfingowych w mieście.
- Przechowalnia sprzętu
- Przechowywanie jest przede wszystkim dla członków klubu w lokalnych centrach żeglarskich; niektóre sezonowe szkoły zapewniają dzienne przechowywanie dla uczniów.
- Serwis sprzętu
- Drobne naprawy mogą być dostępne w lokalnych sklepach surfingowych w Erquy (plus podstawowa dostępność napraw przez wyspecjalizowane sklepy w Saint-Brieuc).
Przy tym spocie nie ma jeszcze szkół ani usług.
Od riderów, którzy tu byli
Najnowsze zgłoszone warunki
Pytania o spot
Najczęstsze pytania
Kiedy jest najlepszy sezon na spocie Caroual (Pléneuf-Val-André)?
Najlepsze miesiące ogółem na spocie Caroual (Pléneuf-Val-André) to Maj, Czerwiec, Lipiec, Sierpień, Wrzesień. Najlepsze miesiące wiatrowe to Marzec, Kwiecień, Maj, Wrzesień, Październik, Listopad.
Które kierunki wiatru działają na spocie Caroual (Pléneuf-Val-André)?
Na spocie Caroual (Pléneuf-Val-André) działają wiatry z kierunków SW, WSW, W, NW, N.
Jakie rozmiary sprzętu są zalecane na spocie Caroual (Pléneuf-Val-André)?
Zalecane rozmiary sprzętu na spocie Caroual (Pléneuf-Val-André): Kitesurfing: 7–12 m² · Windsurfing: 4.5–7 m² · Wingfoiling: 4–6 m². Typowy zakres wiatru to 12–30 kts.
Jaki poziom umiejętności jest odpowiedni na spocie Caroual (Pléneuf-Val-André)?
Spot Caroual (Pléneuf-Val-André) jest odpowiedni dla następujących poziomów: Kitesurfing: Początkujący do Ekspert · Windsurfing: Początkujący do Ekspert · Wingfoiling: Średnio zaawansowany · Surfing: Średnio zaawansowany.