Plaża Coco (Praia)
- Shortboard
- Najlepsze do
- Początkujący do Zaawansowany
- Poziom umiejętności
- Mieszane
- Typ spotu
- Spokojnie
- Poziom tłoku
Te informacje o spocie są wspierane przez AI i nie zostały zweryfikowane przez człowieka. Mogą być niepełne, nieaktualne lub błędne. Przed pływaniem sprawdź bezpieczeństwo, dostęp, lokalne zasady i aktualne warunki w oficjalnych lub lokalnych źródłach.
O spocie
Plaża Coco (Praia) to małe miejsce do surfingu na/nieopodal wejścia do portu Praia, z falami ukształtowanymi geometrią portu i mieszanym kamienisto-piaszczystym dnem. Przerwanie jest zwykle opisywane jako point-break o ograniczonej powtarzalności—często małe i czasem wymagające mocniejszego swell’u, aby czysto uformować się w obrębie portu. Jakość wody to tu główna obawa. Kilka źródeł wskazuje zanieczyszczenie i spływ miejski jako poważne problemy ze względu na bezpośrednie sąsiedztwo miejsca z portem w mieście oraz zrzuty z drenowania, z dodatkową ostrożnością po intensywnych opadach. Ponieważ warunki mogą być też chaotyczne, zwłaszcza gdy rośnie rozmiar, najlepiej podchodzić do tego miejsca ostrożnie i z konserwatywnymi oczekiwaniami. Pod względem wiatru obszar leży w północno-wschodnim schemacie pasatów, a typowe wiatry mieszczą się w przedziale 15–25 węzłów. Niezawodność wiatru opisywana jest jako wysoka, ale budynki portowe i otaczający teren mogą powodować występowanie cienia wiatrowego, więc warunki potrafią się różnić w okolicy miejsca wejścia i wyjścia z wody. Jeśli chodzi o porę roku, za najlepszą sezonową powtarzalność (w kontekście wiatru i swell’u) wskazywane są miesiące od grudnia do marca, natomiast w jednym wpisie z bazy surf-spots jako najlepszy miesiąc wymieniany jest konkretnie sierpień. Ogólnie spodziewany jest niski poziom tłoku, nawet gdy jest surf.
- Niska szansa na tłok
- Charakter point-break blisko portu
- Ciepła woda przez większość roku
- Sezonowy nacisk na okres grudzień–marzec
- Mało prawdopodobne, by było zbyt tłoczno, nawet gdy są warunki do surfowania.
- Konfiguracja point-break w pobliżu portu Praia i łatwa lokalizacja w mieście.
- Ciepłe temperatury wody przez większość roku.
- Zanieczyszczenie i spływ miejski to główne problemy dla tego break’u w pobliżu portu.
- Mały, niekonsekwentny profil surfingu i czasami słaba jakość fal.
- Bliskość portu zwiększa zagrożenia (ruch, zagrożenia pod wodą/strukturalne) i powoduje powstawanie cienia oraz zmiennych warunków wiatrowych.
Wiatr, woda i sezony
Wiatr
- Kierunek
- N, NE
- Zakres wiatru
- 15–25 kts
- Typ wiatru
- Pasatowy — Północno-wschodni układ pasatów na Praia (Santiago).
- Niezawodność
- wysoka
- Współczynnik porywistości
- Równy
- Najlepsze miesiące
- Styczeń, Luty, Marzec, Grudzień
- Strefy cienia wiatrowego
- Znaczne występowanie cienia wiatrowego od budynków portowych i ukształtowania terenu miasta.
Woda i plaża
- Typ akwenu
- Mieszane
- Plaża
- Skały — Kamienista linia brzegowa z fragmentami mieszanymi: skała i piasek.
- Rozmiar plaży
- Małe
- Fale
- Małe
- Start
- Średnie — Kamienisty brzeg w pobliżu wejścia do portu.
- Trudność startu
- Umiarkowanie — Kamieniste wejście/wyjście z miejscem utrudnionym przez infrastrukturę portową.
Przez cały rok
Zwykle bez tłumów przez cały rok z powodu słabej jakości wody.
Sierpień do października
Według sportu
Czego się spodziewać w każdym.
Mała łamańka typu point-break w okolicy wejścia do portu Praia, na dnie mieszanym skała–piasek. Fala często potrzebuje bardziej sensownego swell’u, aby dobrze „zawinąć” do zatoki, i bywa przeważnie mała oraz niekonsekwentna, z ostrymi/zmiennymi warunkami w pobliżu infrastruktury portowej. Ponieważ na warunki mocno wpływa bliskość portu, przerwanie może pozostać chaotyczne nawet wtedy, gdy rośnie rozmiar.
- Optymalny swell
- S, SW, NW
- Optymalny pływ
- Średni — Najlepiej działa na odpływie, ale wskazówki dostawcy sugerują, że najodpowiedniejszy pływ do kontekstu wejścia/wyjścia w rejonie portu to pływ w połowie zakresu.
- Osłonięcie
- Częściowo osłonięte — Częściowo osłonięta dzięki geometrii portu/zatoki, ale nadal narażona na efekty cienia wiatrowego i turbulencje związane z portem.
- Wpływ wiatru
- Zazwyczaj wieje z boku w przeważających wiatrach, ale często jest „zaciągana” cieniem od budynków portowych i ukształtowania terenu miasta.
- Większy swell
- Może przyjąć większy rozmiar, ale nadal bywa nieskładna/chaotyczna przez bliskość portu.
- Jakość fali
- Słaba — Często opisywana jako słaba/ograniczona i niekonsekwentna.
- Siła fali
- Łagodna
- Kształt fali
- Miękka
- Tempo łamania
- Wolne
- Długość ride’u
- Krótka
Sprawdź prognozę przed wyjazdem
Zobacz wiatr, fale, pogodę i okna sesji dla Plaża Coco (Praia) w pełnym widoku prognozy.
Plaża Coco (Praia) – podsumowanie prognozy wiatru i fal
- Wiatr
- 6–16 ktsPorywy 27 kts
- Kierunek
- NNE19°
- Najsilniejszy dzień
- sob., 24 paź16 kts
- Dni z wiatrem
- 1/712 kts lub więcej
- Fale
- 0.8–1.5 mOkres 8s
- Temperatura
- 25–31 °C
W ciągu najbliższych 7 dni prognoza dla Plaża Coco (Praia) przewiduje w dzień wiatr 6–16 kts, najsilniejszy około 16 kts w sobota, 24 października, z porywami do 27 kts. Przeważający kierunek to NNE. Fale od 0.8 do 1.5 m, z okresem około 8s. Na podstawie modelu Wavind, w czasie lokalnym spotu.
Inne spoty w okolicy
Co warto wiedzieć przed wejściem na wodę
Bezpieczeństwo, dostęp, ograniczenia, ratownictwo i lokalne zasady mogą się zmieniać. Traktuj te szczegóły jako informacyjne i potwierdź je lokalnie przed wejściem na wodę.
Zagrożenia
- Zanieczyszczenie
- Spływ miejski
- Ostre skały
- Ruch portowy
- Zalegające odłamki pod wodą
Ratownictwo i wsparcie
- Ratownik
- Brak
- Ratownictwo i samoratowanie
- Ograniczone — Nadzór regionalny sprawują Służby Straży Wybrzeża Republiki Zielonego Przylądka oraz Policja Morska w Praia; dane dostawcy na poziomie miejsca wskazują, że nie ma ratownictwa na miejscu.
- Informacje awaryjne
- Najbliższe placówki medyczne znajdują się w centrum miasta Praia.
- Lokalizm / atmosfera
- Brak
Zasady spotu
Przestrzegaj kanałów nawigacyjnych portu i ruchu jednostek komercyjnych. Nie pływaj w lub w pobliżu aktywnych torów żeglugowych oraz omijaj strefy „no-go” obserwowane w rejonie portu.
- Strefy „no-go” w pobliżu aktywnych torów żeglugowych
- Unikaj surfowania po intensywnych opadach deszczu z powodu silnego zanieczyszczenia wody ze spływu miejskiego.
- Wyższy poziom wody jest bezpieczniejszy przy negocjowaniu kamienistego wejścia i wyjścia.
Dojazd i dostęp
- Najbliższe miasto
- Praia
- Najbliższa miejscowość
- Praia
- Parking
- Ograniczony, nieformalny parking wzdłuż dróg prowadzących do rejonu portu.
- Transport publiczny
- Częste lokalne minibusy (alugueres) łączą centrum miasta z obszarami nadmorskimi, a także działa sieć miejskich taksówek.
- Dojazd
- Dostęp możliwy drogą prowadzącą do portu w Praia. Miejsce znajduje się w pobliżu komercyjnej strefy portowej.
- Lokalny język
- Portuguese, Cape Verdean Creole
Co znajdziesz na plaży
- Zakwaterowanie
- Pobliska miejscowość — W samym mieście Praia dostępnych jest wiele hoteli i pensjonatów.
- Jedzenie i napoje
- Lokalne restauracje i kawiarnie znajdują się w odległości spaceru w dzielnicy portowej.
- Wypożyczalnia sprzętu:
- Wypożyczalnia sprzętu do surfingu/SUP jest łatwo dostępna w Praia; wypożyczalnie specjalistycznych kite/wind są w porównaniu ograniczone.
- Przechowalnia sprzętu
- Zwykle tylko w ramach prywatnych ustaleń z lokalnymi klubami surfingowymi lub w wybranych konkretnych hotelach.
- Serwis sprzętu
- Podstawowe naprawy żagli/desek są dostępne przez lokalne warsztaty w Praia.
Przy tym spocie nie ma jeszcze szkół ani usług.
Od riderów, którzy tu byli
Najnowsze zgłoszone warunki
Pytania o spot
Najczęstsze pytania
Kiedy jest najlepszy sezon na spocie Plaża Coco (Praia)?
Najlepsze miesiące ogółem na spocie Plaża Coco (Praia) to Grudzień, Styczeń, Luty, Marzec. Najlepsze miesiące wiatrowe to Styczeń, Luty, Marzec, Grudzień.
Które kierunki wiatru działają na spocie Plaża Coco (Praia)?
Na spocie Plaża Coco (Praia) działają wiatry z kierunków N, NE.
Jaki poziom umiejętności jest odpowiedni na spocie Plaża Coco (Praia)?
Spot Plaża Coco (Praia) jest odpowiedni dla następujących poziomów: Surfing: Początkujący do Zaawansowany.