Fiumara (Marina di Grosseto)
- Freeride, Freestyle
- Najlepsze do
- Początkujący
- Poziom umiejętności
- Płasko, Chop, Małe fale, Swell
- Typ spotu
- 12–20 kts
- Zakres wiatru
Te informacje o spocie są wspierane przez AI i nie zostały zweryfikowane przez człowieka. Mogą być niepełne, nieaktualne lub błędne. Przed pływaniem sprawdź bezpieczeństwo, dostęp, lokalne zasady i aktualne warunki w oficjalnych lub lokalnych źródłach.
O spocie
Fiumara (Marina di Grosseto) to szeroka, piaszczysta plaża na wybrzeżu Tyrreńskim Toskanii, najbardziej znana z kitesurfingu i pływania na wodzie napędzanej wiatrem. Woda jest zwykle czysta i płytka przy brzegu, dzięki czemu plaża nadaje się do progresu, a dla głównego piaszczystego miejsca startu nie opisano większych zagrożeń przy brzegu. Wiatr jest silnie sezonowy i latem zdominowany przez termikę. Operatorzy opisują niezawodny efekt NW (morska bryza/termika), który zwykle jest najsilniejszy po południu (około 13:00–18:00), często osiągając ok. 14–20 węzłów w lecie. Typowe sesje wiatrowe dobrze pasują do progresu w kitesurfingu, z utrzymującą się do umiarkowanej porywistością i dużą stałością w miesiącach termicznych. Dojazd i bezpieczeństwo koncentrują się na kontrolowanym wejściu/wyjściu. Latem jest wyznaczony pas dla kite / kanały startowe, a kitesurfing musi respektować te pasy oraz strefy kąpieli (w tym trzymanie się mniej więcej 200 metrów od brzegu, jak podano w ograniczeniach letnich). Główny obszar jest opisywany jako pozbawiony przeszkód, ale w pobliżu ujścia kanału mogą występować słabe prądy i sporadycznie dryfujące drewno po sztormach, plus są obecni pływacy w sezonie. Surfing nie jest głównym zastosowaniem tego miejsca: jeździć da się głównie w warunkach silniejszych zimowych wzorców sztormowych z Południa lub Południowego Zachodu, a wiatr NW może niszczyć jakość fal (z boku). Dla wingfoiling plusem jest spójność wiatru, ale pierwszy odcinek jest płytki, więc ważne jest działanie poza początkową strefą płytką.
- Niezawodny letni wiatr termiczny z NW po południu, zwykle ok. 14–20 węzłów
- Szeroka piaszczysta plaża oraz łatwa przestrzeń do startu i lądowania
- Wyznaczony pas dla kite / obszar wejścia do wody ok. 200 m dla bezpieczniejszego rozdziału ruchu
- Czysta woda i przyjazne początkującym, płytkie piaszczyste dno tuż przy brzegu
- Szeroka piaszczysta plaża z łatwym dostępem i dużym, pozbawionym przeszkód obszarem do startu/lądowania
- Niezawodny letni wiatr termiczny z popołudniowym szczytem, zwykle w zakresie 14–20 węzłów
- Przyjazne dla początkujących wejście do wody dzięki płytkiemu, piaszczystemu dnu i wyznaczonemu pasowi wejścia do wody
- Efekty wiatru bokiem do brzegu mogą pogarszać jakość surfowania/fal
- Płytka woda na pierwsze 30–50 metrów może ograniczać bezpieczną pracę z wing/foilem, dopóki nie będziesz dalej na wodzie
- Ratownictwo jest ograniczone; uważnie przestrzegaj zasad dotyczących pasa/kanału dla kite
Wiatr, woda i sezony
Wiatr
- Kierunek
- SE, NW
- Kierunki offshore
- NW
- Zakres wiatru
- 12–20 kts
- Typ wiatru
- Termiczny — Wiatry termiczne w lecie (Maestrale) z wpływem morskiej bryzy z NW; dla kite zwykle wieje poprzecznie lub bokiem do brzegu.
- Niezawodność
- wysoka w lecie
- Współczynnik porywistości
- Umiarkowane porywy — Usługodawcy opisują albo umiarkowaną porywistość, albo bardziej wyrównane warunki; latem zwykle bywa to niezawodne.
- Najlepsze miesiące
- Kwiecień, Maj, Czerwiec, Lipiec, Sierpień, Wrzesień
- Zalecane rozmiary latawców
- 7–12 m²
Woda i plaża
- Typ akwenu
- Płasko, Chop, Małe fale, Swell
- Plaża
- Piasek — Plaża piaszczysta.
- Rozmiar plaży
- Duże
- Fale
- Małe — Małe fale; jakość surfowania jest ogólnie słaba, z wyjątkiem silniejszych zimowych sztormów.
- Poziom chopu
- Lekki chop — Usługodawcy opisują lekki chop dla warunków windsurfing/kitesurfing.
- Start
- Duże — Szeroka piaszczysta plaża w pobliżu ujścia kanału z wyznaczonym pasem wejścia do wody (ok. 200 metrów).
Przez cały rok
Wysokie w lipcu i sierpniu; spokojniej i bardziej przestrzennie w maju, czerwcu i wrześniu.
Listopad i grudzień to zazwyczaj najbardziej deszczowe miesiące.
Według sportu
Czego się spodziewać w każdym.
Bezpieczna, szeroka piaszczysta plaża z płaską wodą i małymi falami; odpowiednia do freestyle i jazdy po falach, z dużą przestrzenią do startu i lądowania.
- Rozmiary kite
- 9–12 m²
Płaska woda z lekkim chopem i stały wietrzyk termiczny po południu; dobre do freeride i foiling.
- Rozmiary żagli
- 5.5–7.5 m²
Spójny wiatr z wystarczająco głęboką wodą po przejściu początkowej strefy płytkiej; dobre do nauki i ćwiczeń z foilem.
- Przyjazne dla foila
- Tak
- Min. głębokość
- 1.0 meter
- Rozmiary wingów
- 4–6 m²
To nie jest główne miejsce do surfingu; fale nadają się do jazdy głównie podczas silniejszych zimowych sztormów z Południa lub Południowego Zachodu.
- Kierunek fali
- Obie
- Optymalny swell
- S, SW
- Wysokość swellu
- 1–2 m
- Optymalny pływ
- Wszystkie pływy
- Osłonięcie
- Odsłonięte
- Wpływ wiatru
- Wiatr bokiem do brzegu z NW niszczy jakość fal.
- Większy swell
- Zwykle fale zamykają się (out/close out), gdy swell przekroczy około 2 metry.
- Jakość fali
- Słaba — Często powstaje jako bałagan od pływów wiatrowych.
- Siła fali
- Łagodna — Surf zazwyczaj nie jest główną atrakcją; fale są możliwe do jazdy tylko w warunkach silniejszych zimowych sztormów.
- Kształt fali
- Miękka — Wiatr znacząco wpływa na jakość fal.
- Tempo łamania
- Wolne — Fale zwykle mają postać bałaganu od pływów/dujących fal wiatrowych.
- Długość ride’u
- Krótka — Zwykle krótkie przejazdy.
- Szczegóły długości fali
- Zwykle krótkie, chaotyczne przejazdy od fal wiatrowych.
Sprawdź prognozę przed wyjazdem
Zobacz wiatr, fale, pogodę i okna sesji dla Fiumara (Marina di Grosseto) w pełnym widoku prognozy.
Fiumara (Marina di Grosseto) – podsumowanie prognozy wiatru i fal
- Wiatr
- 2–16 ktsPorywy 28 kts
- Kierunek
- N6°
- Najsilniejszy dzień
- sob., 24 paź16 kts
- Dni z wiatrem
- 1/712 kts lub więcej
- Fale
- 0.1–1.6 mOkres 3s
- Temperatura
- 9–21 °C
W ciągu najbliższych 7 dni prognoza dla Fiumara (Marina di Grosseto) przewiduje w dzień wiatr 2–16 kts, najsilniejszy około 16 kts w sobota, 24 października, z porywami do 28 kts. Przeważający kierunek to N. Fale od 0.1 do 1.6 m, z okresem około 3s. Na podstawie modelu Wavind, w czasie lokalnym spotu.
Inne spoty w okolicy
Co warto wiedzieć przed wejściem na wodę
Bezpieczeństwo, dostęp, ograniczenia, ratownictwo i lokalne zasady mogą się zmieniać. Traktuj te szczegóły jako informacyjne i potwierdź je lokalnie przed wejściem na wodę.
Zagrożenia
- Prądy kanałowe w pobliżu ujścia kanału
- Pływacy podczas lata
- Dryfujące drewno / drewniane szczątki w pobliżu ujścia kanału po sztormach
- Drobna/turbulencja bardzo blisko krawędzi lasu sosnowego
Ratownictwo i wsparcie
- Ratownik
- Sezonowo — Sezonowi ratownicy zapewniani przez lokalne kluby plażowe w okresie letnim.
- Ratownictwo i samoratowanie
- Ograniczone — Ratownictwo jest ograniczone; specjalistyczne ratownictwo kite jest zwykle obsługiwane przez lokalne szkoły w wyznaczonych strefach startowych.
- Informacje awaryjne
- Najbliższy szpital jest w Grosseto (ok. 10–15 minut samochodem). Służby ratunkowe: 112.
- Lokalizm / atmosfera
- Brak — Nie wskazano tarć lokalnych (localism).
Zasady spotu
Korzystaj z wyznaczonego pasa dla kite / kanałów startowych do wchodzenia i wychodzenia z wody latem; trzymaj się ok. 200-metrowego pasa wejścia do wody i przestrzegaj stref kąpieli.
- Kitesurfing ograniczony do wyznaczonych kanałów startowych w czerwcu do września
- Kitesurfing musi być co najmniej 200 metrów od brzegu (zasady letnie)
- NW termika może być silniejsza niż prognoza przez efekty lokalne—rozważ wzięcie nieco większego rozmiaru latawca niż prognozowano, jeśli warunki wydają się mocniejsze.
- Jeśli główna plaża jest zatłoczona, przejście spacerem ze strony Principina może zapewnić więcej przestrzeni do startu.
Dojazd i dostęp
- Najbliższe miasto
- Grosseto
- Najbliższa miejscowość
- Marina di Grosseto
- Parking
- Parking dostępny na terenie plaży (płatny parking wzdłuż ulic latem).
- Poziom kosztów
- Umiarkowanie
- Lokalny język
- Italian
Co znajdziesz na plaży
- Zakwaterowanie
- Pobliska miejscowość — Wiele hoteli, kempingów i apartamentów wakacyjnych w Marina di Grosseto oraz w pobliżu Principina a Mare.
- Jedzenie i napoje
- W pobliżu restauracje i beach bary wzdłuż promenady Marina di Grosseto.
- Wypożyczalnia sprzętu:
- Dostępne w lokalnych szkołach i na beach concessions w sezonie letnim.
- Przechowalnia sprzętu
- Oferowane przez część lokalnych szkół kite dla członków sezonowych.
- Serwis sprzętu
- Podstawowe usługi naprawcze dostępne przez lokalne szkoły w sezonie letnim.
Przy tym spocie nie ma jeszcze szkół ani usług.
Poza wodą
Od riderów, którzy tu byli
Najnowsze zgłoszone warunki
Pytania o spot
Najczęstsze pytania
Kiedy jest najlepszy sezon na spocie Fiumara (Marina di Grosseto)?
Najlepsze miesiące ogółem na spocie Fiumara (Marina di Grosseto) to Kwiecień, Maj, Czerwiec, Lipiec, Sierpień, Wrzesień.
Które kierunki wiatru działają na spocie Fiumara (Marina di Grosseto)?
Na spocie Fiumara (Marina di Grosseto) działają wiatry z kierunków SE, NW. Kierunki offshore to NW.
Jakie rozmiary sprzętu są zalecane na spocie Fiumara (Marina di Grosseto)?
Zalecane rozmiary sprzętu na spocie Fiumara (Marina di Grosseto): Kitesurfing: 9–12 m² · Windsurfing: 5.5–7.5 m² · Wingfoiling: 4–6 m². Typowy zakres wiatru to 12–20 kts.
Jaki poziom umiejętności jest odpowiedni na spocie Fiumara (Marina di Grosseto)?
Spot Fiumara (Marina di Grosseto) jest odpowiedni dla następujących poziomów: Kitesurfing: Początkujący · Windsurfing: Początkujący · Wingfoiling: Początkujący · Surfing: Początkujący.