Guyztus Point (Zatoka Elands)

KitesurfingWindsurfingWingfoilingSurfing
Wave, Shortboard
Najlepsze do
Średnio zaawansowany do Zaawansowany
Poziom umiejętności
Średnie fale, Ocean
Typ spotu
Ruchliwie
Poziom tłoku

Te informacje o spocie są wspierane przez AI i nie zostały zweryfikowane przez człowieka. Mogą być niepełne, nieaktualne lub błędne. Przed pływaniem sprawdź bezpieczeństwo, dostęp, lokalne zasady i aktualne warunki w oficjalnych lub lokalnych źródłach.

O tym spocie

O spocie

Guyztus Point (Zatoka Elands) jest znany z światowej klasy lewoskrętnego point breaka nad rafą porośniętą kelpem, generującego długie, szybkie, puste i potężne ściany. Fala zaczyna działać mniej więcej przy 1,5–2 metrach i może utrzymać się do ok. 3 metrów lub więcej w mocniejszych warunkach; najczęściej zgłaszane przejazdy mieszczą się w okolicach 50–150 m, a w idealnych ustawieniach mogą być znacznie dłuższe. Wiatr jest zdominowany przez kierunki SE aż po SW (często zgodne z wiatrem offshore dla lewych ścian), co wspiera czyste „groomowanie” po klasycznej stronie. Lato przynosi też stały wzorzec narastania wiatru w popołudniowych godzinach, lokalnie opisywany jako wpływ Cape Doctor / bryzy morskiej; najbardziej wiarygodne okna wiatrowe zwykle występują w cieplejszych miesiącach (szczególnie listopad–marzec, a ponownie pod koniec roku dla części okresów). Mimo sportowego uroku, są to warunki o wysokiej stawce. Podkreśla się rafę, skały/korale oraz gęsty kelp jako główne zagrożenia zarówno dla surferów, jak i kiterów, a zimna atlantycka woda jest warunkiem kluczowym—wielokrotnie akcentuje się grubość pianki i używanie butów. Silne prądy wsteczne mogą wystąpić, gdy swell przekroczy ok. 2 metry, a wspomina się też o obecności rekinów. Lokalne wskazówki skupiają się także na dostępie i szacunku: nie parkować bezpośrednio przed falą (użyj parkingu oznakowanego po stronie miasta) oraz uważać na pozycjonowanie w lineupie, bo spot ma oddaną lokalną społeczność. Zasoby ratunkowe są opisywane jako ograniczone, więc planowanie i przygotowanie są niezbędne.

  • Długie, puste surfowanie na lewych point-breakach nad rafą porośniętą kelpem
  • Wiatry SE/S opisywane jako offshore dla lewych ścian
  • Zimna woda przez cały rok (wpływ Prądu Benguelskiego) i złożoność kelpu
Świetne dla
Surfing shortboardKitesurfing waveWindsurfing waveWingfoil freerideZaawansowani riderzy
Co świetne
  • Światowej klasy lewoskrętny point break z długimi, pustymi przejazdami
  • Wiatry offshore mocno kojarzone z kierunkami SE–S
  • Silna letnia pora wiatrowa (schemat Cape Doctor) sprzyja sportom napędzanym wiatrem
Uwaga
  • Zamrażająca temperatura wody przez cały rok
  • Gęsty kelp i ostra rafa sprawiają, że błędy są bezlitosne
  • Silne prądy wsteczne są odnotowywane, gdy swell przekracza ok. 2 metry
  • Brak ratowników i opisywane jako ograniczone możliwości ratunku
Czy ten opis był pomocny?
Praktyczny przewodnik po spocie

Wiatr, woda i sezony

Wiatr

Kierunek
SE, SSE, S, SSW, SW
Kierunki offshore
SE, SSE, S, SSW, SW
Zakres wiatru
15–25 kts
Typ wiatru
Pasatowy — Wiatry SE–SW wskazywane jako główne kierunki; wspomina się zarówno wzmocnienia gradientowe/termiczne, jak i letnie efekty podobne do Cape Doctor.
Niezawodność
Wysoka w lecie (kilka kolejnych dni wiatrów SE).
Współczynnik porywistości
Równy — Porywy opisywane jako stabilne (nie odnotowano dużych wahań czynnika porywów).
Najlepsze miesiące
Styczeń, Luty, Marzec, Listopad, Grudzień
Zalecane rozmiary latawców
7–10 m²

Woda i plaża

Typ akwenu
Średnie fale, Ocean
Plaża
Piasek — Mieszana piaszczysta plaża z dostępem wokół cypla; rafy/skalistych półek na wprost.
Rozmiar plaży
Średnie
Fale
Ogromne
Poziom chopu
Silny chop — Ekspozycja na kelp/rafę i warunki na dużych swellach mogą czynić to bardzo wymagającym; nie podano konsekwentnie skali zamieszek (chop).
Start
Małe — Start kitesurfingu odbywa się zazwyczaj z piaszczystej plaży w dół wiatru od skalistego cypla; surferzy wypływają z półki skalnej.

Przez cały rok

Sty
Lut
Mar
Kwi
Maj
Cze
Lip
Sie
Wrz
Paź
Lis
Gru
Najlepszy sezonPoza sezonem
13–16 °C
Temperatura wody
Przewodnik po piankach
Sty–Gru: 4/3mm or 5/4mm + ButySty, Lut: 3/2mm (spring suit only if very warm sun)
Tłok w sezonie

Weekend: tłoczno; dni robocze: niewielu surferów.

Sezon burz/deszczu

Miesiące zimowe (od czerwca do sierpnia) przynoszą najwięcej opadów i przechodzących systemów frontowych.

Według sportu

Czego się spodziewać w każdym.

KitesurfingPoziom umiejętności

Miejsce do wave-kitingu, gdzie silne wiatry SE mogą dawać warunki cross-offshore do cross-shore w zależności od ustawienia. Gęsty kelp to kluczowe wyzwanie; dla doświadczonych riderów radzących sobie z dużymi atlantyckimi swellami.

WaveFreeride
Rozmiary kite
7–10 m²
WindsurfingPoziom umiejętności

Rzadziej spotykane, ale opisywane jako konfiguracja dla ekspertów do jazdy falowej; skaliste wejście i kelp podnoszą stawkę dla sprzętu i manewrowania.

Wave
Rozmiary żagli
4–5.3 m²
WingfoilingPoziom umiejętności

Trudne przez ciężki kelp i potężny charakter przełomu; sugeruje się płatsze odcinki przyjazne dla foila głębiej w zatoce, z dala od głównego cypla.

Przyjazne dla foila
Ograniczone — Warunki dla foila są opisywane jako ograniczone.
Min. głębokość
2.0 meters
Rozmiary wingów
4–5 m²
SurfingNajlepszy na tym spociePoziom umiejętności

Światowej klasy lewoskrętny cypel (point break) nad rafą porośniętą kelpem, dający długie, puste i szybkie, potężne ściany, które mogą beczkować, gdy warunki się ułożą.

Point break
Kierunek fali
Lewa
Optymalny swell
SW, W, WSW, NW
Wysokość swellu
1.5–3.5 m
Optymalny pływ
Średni — Również opisywane jako najlepiej działające w okolicach średniego i wysokiego stanu wody, przy czym cypel może działać lepiej przy niskiej wodzie.
Osłonięcie
Odsłonięte — Odsłonięty cypel bez sensownej osłony; główne ograniczenia to kelp i struktura rafy.
Wpływ wiatru
Wiatry SE/S są opisywane jako offshore dla lewych ścian, wygładzające (groomujące) powierzchnię.
Większy swell
Utrzymuje istotny rozmiar; przy większych swellach robi się ciężej i bardziej pusto (hollow). Fragmenty wewnętrzne mogą się połączyć, a kolejne odcinki mogą się zamykać bliżej plaży.
Jakość fali
Doskonała — Opisywane jako klasyk regionalny / fale światowej klasy.
Siła fali
Mocna
Kształt fali
Stroma
Tempo łamania
Szybkie
Długość ride’u
Długa — Klasyczne dni potrafią łączyć od zewnętrznego odcinka cypla aż do fragmentów po stronie wewnętrznej.
Typowa długość przejazdu
150–300 m
Szczegóły długości fali
Podawane typowe długości przejazdu to ok. 50–150 m, a w idealnych warunkach nawet do ~300 m od zewnętrznego odcinka do wewnętrznej części.
Prognoza

Sprawdź prognozę przed wyjazdem

Zobacz wiatr, fale, pogodę i okna sesji dla Guyztus Point (Zatoka Elands) w pełnym widoku prognozy.

Guyztus Point (Zatoka Elands) – podsumowanie prognozy wiatru i fal

Wiatr
2–17 ktsPorywy 27 kts
Kierunek
SW221°
Najsilniejszy dzień
sob., 24 paź17 kts
Dni z wiatrem
6/712 kts lub więcej
Fale
0.6–1.7 mOkres 8s
Temperatura
13–30 °C

W ciągu najbliższych 7 dni prognoza dla Guyztus Point (Zatoka Elands) przewiduje w dzień wiatr 2–17 kts, najsilniejszy około 17 kts w sobota, 24 października, z porywami do 27 kts. Przeważający kierunek to SW. Fale od 0.6 do 1.7 m, z okresem około 8s. Na podstawie modelu Wavind, w czasie lokalnym spotu.

W pobliżu

Inne spoty w okolicy

Bezpieczeństwo

Co warto wiedzieć przed wejściem na wodę

Bezpieczeństwo, dostęp, ograniczenia, ratownictwo i lokalne zasady mogą się zmieniać. Traktuj te szczegóły jako informacyjne i potwierdź je lokalnie przed wejściem na wodę.

Zagrożenia

  • Zimna woda / wychłodzenie (hipotermia)
  • Gęste lasy kelpu
  • Ostra rafy skalista
  • Skały, rafa, kelp, ostre rafy koralowe
  • Silne prądy wsteczne (odnotowywane, gdy swell przekracza ok. 2 metry)
  • Obecność żarłacza białego (great white shark)
Poziom umiejętności: Średnio zaawansowany do Zaawansowany
Zalecany sprzęt bezpieczeństwa
KaskKamizelka ochronnaLeashButyRękawicePiankaTrapez

Ratownictwo i wsparcie

Ratownik
Brak — Nie odnotowano ratowników.
Ratownictwo i samoratowanie
Nie — Źródła na poziomie spotu wskazują, że nie ma dostępności ratownictwa; kontekst regionalny opisuje słabe (ograniczone) możliwości ratunkowe.
Informacje awaryjne
Najbliższe duże placówki medyczne są wskazywane jako w Vredenburgu lub Kapsztadzie; Elands Bay ma bardzo ograniczone służby ratunkowe. Numer alarmowy w RPA to 112 (z telefonu komórkowego).
Lokalizm / atmosfera
Umiarkowanie — Wspomina się o dedykowanym lokalnym lineupie; wave kiting i surfing wymagają szanującego ustawienia oraz świadomości stref startu (take-off zones).

Zasady spotu

Szanuj lokalny układ (lineup); fala ma wysoki performance i ma oddanych lokalnych fanów. Nie parkować na wprost fali; korzystaj z oznakowanego parkingu po stronie miasta.

Ograniczenia
  • Nie wolno już parkować bezpośrednio na wprost fali.
  • Nie znaleziono konkretnych ograniczeń dotyczących zmotoryzowanych jednostek, ale miejsce jest opisywane jako wrażliwe ekologicznie.
Lokalne wskazówki
  • Noś pełny piankowy strój przez cały rok, bo woda jest marznąca pod wpływem Prądu Benguelskiego (często podaje się, że potrzebne jest 4/3 mm lub 5/4 mm plus buty).
  • Sprawdź kelp przed skokiem lub wykonywaniem skrętów podczas kitesurfingu, aby uniknąć zaczepienia.
  • Unikaj parkowania na wprost fali; korzystaj z nowego, oznakowanego parkingu po stronie miasta.
  • Jeśli surfujesz, wchodź w pobliżu portu; zatopione skały stanowią ryzyko.
  • Plażowy beach break zwykle działa lepiej przy wysokiej wodzie, a cypel point break może działać lepiej przy niskiej.

Dojazd i dostęp

Najbliższe miasto
Cape Town
Najbliższa miejscowość
Elands Bay
Parking
Zaparkuj przy Strand Street w okolicy Elands Bay Hotel lub wzdłuż drogi; nowy oznakowany parking po stronie miasta. Nie parkuj bezpośrednio na wprost fali.
Dojazd
Dostępny przez R365 i kieruj się znakami do Elands Bay; plażę można osiągnąć z miejsca parkingowego lub w pobliżu portu dla point break.
Poziom kosztów
Umiarkowanie
Lokalny język
English, Afrikaans
Udogodnienia

Co znajdziesz na plaży

Parking
Kemping
Toalety
Zakwaterowanie
Blisko — Miejscowy kemping (municipal campsite) znajduje się tuż przy cyplu; są też domki typu self-catering oraz hotel w mieście.
Jedzenie i napoje
W Elands Bay dostępnych jest kilka lokalnych restauracji oraz mały sklep ogólnospożywczy.
Wypożyczalnia sprzętu:
Wypożyczalnia sprzętu nie jest dostępna lokalnie; odwiedzający muszą zabrać własny sprzęt.
Nauka, wypożyczalnie i więcej

Szkoły i usługi

Przy tym spocie nie ma jeszcze szkół ani usług.

Recenzje

Od riderów, którzy tu byli

Obserwacje społeczności

Najnowsze zgłoszone warunki

Pytania o spot

Najczęstsze pytania

Kiedy jest najlepszy sezon na spocie Guyztus Point (Zatoka Elands)?

Najlepsze miesiące ogółem na spocie Guyztus Point (Zatoka Elands) to Marzec, Kwiecień, Maj, Czerwiec, Lipiec, Sierpień, Wrzesień, Październik. Najlepsze miesiące wiatrowe to Styczeń, Luty, Marzec, Listopad, Grudzień.

Które kierunki wiatru działają na spocie Guyztus Point (Zatoka Elands)?

Na spocie Guyztus Point (Zatoka Elands) działają wiatry z kierunków SE, SSE, S, SSW, SW. Kierunki offshore to SE, SSE, S, SSW, SW.

Jakie rozmiary sprzętu są zalecane na spocie Guyztus Point (Zatoka Elands)?

Zalecane rozmiary sprzętu na spocie Guyztus Point (Zatoka Elands): Kitesurfing: 7–10 m² · Windsurfing: 4–5.3 m² · Wingfoiling: 4–5 m². Typowy zakres wiatru to 15–25 kts.

Jaki poziom umiejętności jest odpowiedni na spocie Guyztus Point (Zatoka Elands)?

Spot Guyztus Point (Zatoka Elands) jest odpowiedni dla następujących poziomów: Kitesurfing: Zaawansowany · Windsurfing: Ekspert · Wingfoiling: Zaawansowany · Surfing: Średnio zaawansowany do Zaawansowany.