Hargen aan Zee (Wybrzeże Schoorl)
- Freeride, Wave
- Najlepsze do
- Średnio zaawansowany
- Poziom umiejętności
- Chop, Małe fale
- Typ spotu
- Ruchliwie
- Poziom tłoku
Te informacje o spocie są wspierane przez AI i nie zostały zweryfikowane przez człowieka. Mogą być niepełne, nieaktualne lub błędne. Przed pływaniem sprawdź bezpieczeństwo, dostęp, lokalne zasady i aktualne warunki w oficjalnych lub lokalnych źródłach.
O spocie
Hargen aan Zee (Wybrzeże Schoorl) to szeroki, piaszczysty setup na Morzu Północnym z warunkami zwykle poszarpanymi (choppy), najlepiej dopasowanymi do pływających na poziomie pośrednim. Jakość wody jest opisywana jako mętna przez wiele źródeł, a fale są zazwyczaj małe–średnie w zależności od dnia, co sprawia, że kitesurfing ma bardziej żywe, „toczące się” odczucie niż jazdę po spokojnej wodzie.
- Bardzo szeroka plaża zapewniająca bezpieczną przestrzeń do ustawienia sprzętu i startu kite’a
- Kierunki wiatru do kite’a są dobrze dopasowane do N, SW i NW
- Sezonowa powtarzalność wiosną i jesienią
- Bardzo szeroka piaszczysta plaża z dużą ilością miejsca na setup kite’a i start.
- Mocny sezonowy okno wiatrowe od marca do listopada (najlepsze miesiące wiosną i jesienią).
- Wiatry frontowe dobrze pasują do kiteboardingu: N, SW i NW.
- Start jest zwykle łatwy dzięki szerokości plaży i piaszczystemu dnu.
- Prądy są głównym zagrożeniem, a przepływ pływowy może być silny, szczególnie podczas przypływu i odpływu.
- Woda może być poszarpana z małymi falami; warunki zwykle nie są gładkie.
- Drewniane ostrogi/falochrony mogą być zanurzone lub trudne do zauważenia przy wysokiej wodzie.
- Kitesurfing jest ograniczony do wyznaczonej strefy, bez obszarów „no-go” dla pływania.
Wiatr, woda i sezony
Wiatr
- Kierunek
- N, SW, NW
- Kierunki offshore
- S, SW, W, NW, N
- Kierunki bez wiatru
- S, SSW, SW, WSW, W, NW, NNW
- Zakres wiatru
- 15–30 kts
- Typ wiatru
- Frontowy — Przeważające wiatry wynikają z układów frontowych/gradientowych wzdłuż wybrzeża Morza Północnego; najlepsze kierunki do kitesurfingu to N, SW i NW.
- Niezawodność
- Pewny wiatr jest częsty wiosną i jesienią; sezon trwa od marca do listopada.
- Współczynnik porywistości
- Lekkie porywy
- Najlepsze miesiące
- Marzec, Kwiecień, Maj, Wrzesień, Październik, Listopad
- Zalecane rozmiary latawców
- 7–12 m²
Woda i plaża
- Typ akwenu
- Chop, Małe fale
- Plaża
- Piasek — Piaszczysta plaża wzdłuż wybrzeża.
- Rozmiar plaży
- Duże
- Fale
- Małe — Źródła dla kitesurfingu opisują małe fale; źródła dla surfingu opisują fale nadające się do pływania, o ogólnie umiarkowanej wielkości.
- Poziom chopu
- Umiarkowany chop — Zwykle woda jest poszarpana (choppy), odpowiednia dla pływających, którzy czują się komfortowo w takich warunkach.
- Start
- Duże — Bardzo szeroka i długa plaża zapewniająca dużo miejsca na start i samodzielne zarządzanie sprzętem.
Przez cały rok
Największe tłumy w lipcu i sierpniu; poza sezonem znacznie spokojniej.
Jesień (październik–grudzień) to szczyt sezonu burzowego z silnymi niżami znad Morza Północnego.
Według sportu
Czego się spodziewać w każdym.
Poszarpana woda z małymi falami na szerokiej piaszczystej plaży. Najlepiej z wiatrem frontowym z N, SW i NW; sezon trwa od marca do listopada (optymalnie kwiecień–październik).
- Rozmiary kite
- 7–12 m²
Jazda na fali i freeride na wysokim wietrze; załamanie przy brzegu może być trudne dla początkujących.
- Rozmiary żagli
- 4.5–6 m²
Odpowiednie do wingfoilingu w dni z mniejszą energią fal; załamanie przy brzegu i prądy wymagają doświadczenia.
- Przyjazne dla foila
- Tak
- Min. głębokość
- Approximately 1.5 meters beyond the immediate shorebreak.
- Rozmiary wingów
- 4–6 m²
Klasyczny holenderski beach break z falami nadającymi się do pływania na falowaniu z NW; średnia jakość fal.
- Kierunek fali
- Obie
- Optymalny swell
- NW, W
- Wysokość swellu
- 0.8–2 m
- Optymalny pływ
- Średni
- Osłonięcie
- Odsłonięte
- Wpływ wiatru
- Głównie na wystawieniu; lekko osłonięte przed wiatrami z południa dzięki orientacji linii brzegowej.
- Większy swell
- Może robić się bałaganiarsko i trudniej wypłynąć, gdy wysokość fali przekracza 2,5 metra.
- Jakość fali
- Przeciętna
- Siła fali
- Umiarkowanie
- Kształt fali
- Równo łamiąca się
- Tempo łamania
- Średnie
- Długość ride’u
- Krótka — Szybkie peak’i na beach breaku do krótkich, dynamicznych przejazdów.
- Szczegóły długości fali
- Krótkie, dynamiczne przejazdy z szybkich peak’ów na beach breaku.
Sprawdź prognozę przed wyjazdem
Zobacz wiatr, fale, pogodę i okna sesji dla Hargen aan Zee (Wybrzeże Schoorl) w pełnym widoku prognozy.
Hargen aan Zee (Wybrzeże Schoorl) – podsumowanie prognozy wiatru i fal
- Wiatr
- 3–31 ktsPorywy 47 kts
- Kierunek
- WSW243°
- Najsilniejszy dzień
- niedz., 25 paź31 kts
- Dni z wiatrem
- 5/712 kts lub więcej
- Fale
- 0.4–4.4 mOkres 6s
- Temperatura
- 8–15 °C
W ciągu najbliższych 7 dni prognoza dla Hargen aan Zee (Wybrzeże Schoorl) przewiduje w dzień wiatr 3–31 kts, najsilniejszy około 31 kts w niedziela, 25 października, z porywami do 47 kts. Przeważający kierunek to WSW. Fale od 0.4 do 4.4 m, z okresem około 6s. Na podstawie modelu Wavind, w czasie lokalnym spotu.
Inne spoty w okolicy
Co warto wiedzieć przed wejściem na wodę
Bezpieczeństwo, dostęp, ograniczenia, ratownictwo i lokalne zasady mogą się zmieniać. Traktuj te szczegóły jako informacyjne i potwierdź je lokalnie przed wejściem na wodę.
Zagrożenia
- Prądy
- Silne prądy pływowe płynące równolegle do linii brzegowej
- Drewniane ostrogi/falochrony (część zanurzona lub ledwo widoczna przy wysokim stanie wody)
- Pływacy w miesiącach letnich
Ratownictwo i wsparcie
- Ratownik
- Sezonowo
- Ratownictwo i samoratowanie
- Ograniczone
- Informacje awaryjne
- Numer alarmowy: 112. Najbliższy duży szpital wskazano w Alkmaar; lokalne służby ratownictwa morskiego w pobliżu są zarządzane przez KNRM, z bazami w Petten i Egmond aan Zee.
- Lokalizm / atmosfera
- Brak
Zasady spotu
Kitesurfing jest ograniczony do wyznaczonej strefy wyraźnie oznaczonej na tablicach przy wejściu na plażę. Przestrzegaj lokalnych oznaczeń i trzymaj się z dala od stref przeznaczonych do pływania, pawilonów plażowych oraz ostrog/falochronów. Używaj wiatru z brzegu lub boczno-przybrzeżnego; unikaj wiatru offshore ze względu na ryzyko konieczności samoratunku.
- Tylko kitesurfing w wyznaczonej strefie.
- Brak kitesurfingu w wyznaczonych strefach do pływania.
- Zachowuj bezpieczny dystans od pawilonów plażowych i ostrog.
- Uważaj na wyznaczone strefy na tablicach przy wejściu na plażę.
- Plaża jest bardzo szeroka; zapewnia najwięcej miejsca przy niskim stanie wody.
- Parkowanie może być bardzo zatłoczone w słoneczne letnie weekendy.
Dojazd i dostęp
- Najbliższe miasto
- Alkmaar
- Najbliższa miejscowość
- Schoorl
- Parking
- Można parkować blisko plaży; kieruj się znakami z wyjazdu w Schoorl w stronę Camperduin i Hargen aan Zee. Duży, utwardzony, płatny parking znajduje się przy wejściu na plażę.
- Transport publiczny
- Dojazd autobusem do Alkmaar i rejonu Schoorl; zalecany samochód do transportu sprzętu.
- Dojazd
- Od Amsterdamu na północ w kierunku Alkmaar, następnie N9 i zjazd w Schoorl. Kieruj się znakami do Camperduin, a potem do Hargen aan Zee.
- Poziom kosztów
- Umiarkowanie
- Lokalny język
- Dutch
Co znajdziesz na plaży
- Zakwaterowanie
- Pobliska miejscowość — W pobliżu w miejscowości Schoorl i Groet dostępne są pola kempingowe oraz wynajem wakacyjny.
- Jedzenie i napoje
- Kilka pawilonów plażowych (strandpaviljoens) oferuje jedzenie i napoje przez cały rok lub sezonowo.
- Wypożyczalnia sprzętu:
- Wypożyczanie sprzętu dostępne przez sezonowe szkoły sportów wzdłuż pasa plaży w miesiącach letnich; dostępne także za pośrednictwem lokalnych szkół w Hargen oraz w pobliskim Camperduin.
- Przechowalnia sprzętu
- Ograniczone opcje przechowywania sezonowego przez lokalne kluby surfingowe i szkoły.
- Serwis sprzętu
- Drobne naprawy mogą być ułatwione przez lokalne szkoły; większe naprawy wymagają wizyty w sklepach w Alkmaar.
Przy tym spocie nie ma jeszcze szkół ani usług.
Od riderów, którzy tu byli
Najnowsze zgłoszone warunki
Pytania o spot
Najczęstsze pytania
Kiedy jest najlepszy sezon na spocie Hargen aan Zee (Wybrzeże Schoorl)?
Najlepsze miesiące ogółem na spocie Hargen aan Zee (Wybrzeże Schoorl) to Kwiecień, Maj, Czerwiec, Lipiec, Sierpień, Wrzesień. Najlepsze miesiące wiatrowe to Marzec, Kwiecień, Maj, Wrzesień, Październik, Listopad.
Które kierunki wiatru działają na spocie Hargen aan Zee (Wybrzeże Schoorl)?
Na spocie Hargen aan Zee (Wybrzeże Schoorl) działają wiatry z kierunków N, SW, NW. Kierunki offshore to S, SW, W, NW, N. Kierunki no-go to S, SSW, SW, WSW, W, NW, NNW.
Jakie rozmiary sprzętu są zalecane na spocie Hargen aan Zee (Wybrzeże Schoorl)?
Zalecane rozmiary sprzętu na spocie Hargen aan Zee (Wybrzeże Schoorl): Kitesurfing: 7–12 m² · Windsurfing: 4.5–6 m² · Wingfoiling: 4–6 m². Typowy zakres wiatru to 15–30 kts.
Jaki poziom umiejętności jest odpowiedni na spocie Hargen aan Zee (Wybrzeże Schoorl)?
Spot Hargen aan Zee (Wybrzeże Schoorl) jest odpowiedni dla następujących poziomów: Kitesurfing: Średnio zaawansowany · Windsurfing: Średnio zaawansowany · Wingfoiling: Średnio zaawansowany · Surfing: Średnio zaawansowany.