Jardim do Mar (Calheta)
- Shortboard, Zaawansowani riderzy
- Najlepsze do
- Ekspert
- Poziom umiejętności
- Duże fale, Ocean
- Typ spotu
- Spokojnie
- Poziom tłoku
Te informacje o spocie są wspierane przez AI i nie zostały zweryfikowane przez człowieka. Mogą być niepełne, nieaktualne lub błędne. Przed pływaniem sprawdź bezpieczeństwo, dostęp, lokalne zasady i aktualne warunki w oficjalnych lub lokalnych źródłach.
O spocie
Jardim do Mar to znane, przeznaczone wyłącznie dla ekspertów miejsce do surfingu na duże fale na południowo-zachodnim wybrzeżu Madery. Słynie z odsłoniętego przełomu prawostronnego typu punktowego, który potrafi wytwarzać ciężkie, bardzo potężne fale — szczególnie zimą — zapewniając długie, intensywne przejazdy dla doświadczonych surferów. Jakość fal jest wielokrotnie opisywana jako znakomita lub światowej klasy: odrywające się ściany i szybkie wejście (takeoff) wzdłuż punktu, gdy swell jest duży. Wiele relacji jest zgodnych co do tego, że najlepiej działa przy północno-zachodnim (i w pobliżu także zachodnim) swellu oraz że liczy się timing względem niskiego pływu, aby złapać najbardziej „jezdne” sesje. Tu kluczowe są kwestie bezpieczeństwa: skalista linia brzegowa z dużymi, śliskimi głazami, betonowy mur morski oraz podwodne zagrożenia. Zgłaszane są silne prądy wsteczne i potężny ruch wody, a budowa seawallu/muru jest wskazywana jako przyczyniająca się do zwiększonej cofki, przez co wejście i wyjście między seriami jest bardziej niebezpieczne. Shorebreak jest opisywany jako niebezpieczny i wyjątkowo ciężki. Jeśli chodzi o timing i sezonowość, najczęściej podawany najbardziej stabilny sezon surfowania to generalnie od września do kwietnia, a największe i najbardziej niezawodne swelle przypadają zimą (w szczególności od października do marca, z wyróżnionym styczniem jako najlepszy miesiąc). Relacje mówią, że ogólnie bywa rzadko tłoczno, ale kolejka potrafi się zagęścić, gdy pojawiają się ikoniczne swelle.
- Prawostronny przełam typu punktowego — tylko dla ekspertów
- Długie przejazdy i potężne zimowe ściany
- Dopasowanie do swell’u NW oraz mocny sezon jesień/zima
- Ikoniczny prawostronny przełam punktowy z długimi, potężnymi i szybkimi przejazdami
- Najlepsze w okresie jesień/zima, gdy swelle NW napędzają niezawodny sezon dużych fal
- Tylko dla ekspertów: skrajnie niebezpieczne skaliste wejście/wyjście i groźny shorebreak
- Silne prądy wsteczne i ciężki, potężny surf mogą przerosnąć mniej doświadczonych surferów
Wiatr, woda i sezony
Wiatr
- Kierunek
- NE
- Typ wiatru
- Pasatowy — Wpływ wiatru z północnego wschodu (trade-wind/nortada) z lokalnymi efektami przybrzeżnymi.
- Niezawodność
- średnia
- Współczynnik porywistości
- Umiarkowane porywy
- Najlepsze miesiące
- Styczeń, Luty, Październik, Listopad, Grudzień, Marzec
- Strefy cienia wiatrowego
- Wysokie klify za punktem mogą tworzyć znaczące strefy cienia wiatrowego oraz turbulencje.
Woda i plaża
- Typ akwenu
- Duże fale, Ocean
- Plaża
- Mieszane — Mieszane, skaliste podłoże; źródła opisują też skały jako dominujący skład.
- Rozmiar plaży
- Małe
- Fale
- Ogromne
- Start
- Małe — Mała, odsłonięta strefa przyboju przy zatoce od strony wioski; wejście przez duże głazy w kierunku trudnej, skalistej ścieżki.
- Trudność startu
- Tylko dla ekspertów — Skaliste wybrzeże z trudnym wejściem i wyjściem; tylko dla ekspertów.
Przez cały rok
Zwykle rzadko zatłoczone; może się robić tłoczno, gdy przychodzą ikoniczne swelle.
Miesiące zimowe (od listopada do lutego) przynoszą częstsze opady i sztormy atlantyckie.
Według sportu
Czego się spodziewać w każdym.
Legendarna fala prawostronna typu punktowego, która potrafi utrzymać ogromne zimowe swell’e, dając długie, potężne ściany o dużej intensywności i prędkości.
- Kierunek fali
- Prawa
- Optymalny swell
- NW, W
- Optymalny pływ
- Niskie — Zgłaszane jako najlepsze około 1,5 godziny przed odpływem.
- Osłonięcie
- Odsłonięte — Odsłonięta strefa surfingu przy zatoce od strony wioski; niebezpieczny shorebreak.
- Jakość fali
- Doskonała — Opisywana również jako światowej klasy.
- Siła fali
- Bardzo mocna
- Kształt fali
- Równo łamiąca się
- Tempo łamania
- Szybkie
- Długość ride’u
- Długa — Do przejechania przez około 1,5 godziny przed odpływem.
- Typowa długość przejazdu
- 200–400 m
- Szczegóły długości fali
- Gdy swell jest duży, fale potrafią odrywać się i podążać kilkaset metrów wzdłuż punktu.
Sprawdź prognozę przed wyjazdem
Zobacz wiatr, fale, pogodę i okna sesji dla Jardim do Mar (Calheta) w pełnym widoku prognozy.
Jardim do Mar (Calheta) – podsumowanie prognozy wiatru i fal
- Wiatr
- 2–7 ktsPorywy 16 kts
- Kierunek
- S173°
- Najsilniejszy dzień
- czw., 29 paź7 kts
- Dni z wiatrem
- 0/712 kts lub więcej
- Fale
- 0.8–2.1 mOkres 11s
- Temperatura
- 17–23 °C
W ciągu najbliższych 7 dni prognoza dla Jardim do Mar (Calheta) przewiduje w dzień wiatr 2–7 kts, najsilniejszy około 7 kts w czwartek, 29 października, z porywami do 16 kts. Przeważający kierunek to S. Fale od 0.8 do 2.1 m, z okresem około 11s. Na podstawie modelu Wavind, w czasie lokalnym spotu.
Inne spoty w okolicy
Co warto wiedzieć przed wejściem na wodę
Bezpieczeństwo, dostęp, ograniczenia, ratownictwo i lokalne zasady mogą się zmieniać. Traktuj te szczegóły jako informacyjne i potwierdź je lokalnie przed wejściem na wodę.
Zagrożenia
- Skały
- Betonowy mur morski
- Zanurzone skały
- Silne prądy wsteczne (rip) i potężny ruch wody
- Wyjątkowo ciężki shorebreak
- Duże, śliskie głazy
- Trudne wejście i wyjście
Ratownictwo i wsparcie
- Ratownik
- Brak
- Ratownictwo i samoratowanie
- Ograniczone — Służby ratownictwa morskiego są koordynowane lokalnie z regionalnym wsparciem w sytuacjach awaryjnych.
- Informacje awaryjne
- Najbliższe placówki medyczne są w Calheta.
- Lokalizm / atmosfera
- Umiarkowanie
Zasady spotu
Wyłącznie dla zaawansowanych surferów; szanuj lokalną kolejkę i siłę oceanu w tym miejscu.
- Dostęp tylko dla ekspertów ze względu na ciężki, potężny surf oraz niebezpieczną, skalistą/oporową (murzastą) strefę wejścia.
- Obserwuj lokalnych surferów, aby znaleźć dokładny moment wejścia i wyjścia między seriami.
- Budowa muru oporowego zwiększyła cofkę (backwash), przez co wejście i wyjście stało się znacznie bardziej niebezpieczne.
- Najbardziej stabilne warunki są od września do kwietnia, a największy surf zwykle przypada na zimę.
Dojazd i dostęp
- Najbliższe miasto
- Funchal
- Najbliższa miejscowość
- Calheta
- Najbliższe lotnisko
- Cristiano Ronaldo International Airport (FNC), approximately 50–60 km away by road.
- Parking
- Dostępny jest ograniczony parking w małej wiosce; zaleca się zaparkowanie przy wjeździe i przejście pieszo.
- Transport publiczny
- Regionalne połączenia autobusowe łączą ten obszar z Funchal, choć zdecydowanie zaleca się wynajęty samochód do transportu sprzętu.
- Dojazd
- Dostęp przez wioskę Jardim do Mar; w źródłach wspomniano spacer wzdłuż promenady.
- Poziom kosztów
- Umiarkowanie
- Lokalny język
- Portuguese
Co znajdziesz na plaży
- Zakwaterowanie
- Blisko — W obrębie wioski Jardim do Mar dostępne są pensjonaty i małe hotele; szerszy wybór noclegów istnieje też w całej Calheta.
- Jedzenie i napoje
- W wiosce znajduje się kilka małych barów i restauracji oferujących lokalną kuchnię maderską (Madeiran).
- Wypożyczalnia sprzętu:
- Nie ma wypożyczalni surfingu na miejscu; zabierz własny specjalistyczny sprzęt do dużych fal. Dodatkowy sprzęt do sportów wodnych można wypożyczyć u dostawców z okolic Calheta.
- Przechowalnia sprzętu
- Miejsca do przechowywania dostępne są w lokalnych centrach żeglarskich oraz w niektórych wyspecjalizowanych hotelach sportowych w okolicy.
- Serwis sprzętu
- Lokalnie dostępne są podstawowe naprawy desek surfingowych i piankowych skafandrów; specjalistyczne naprawy latawców/wingów mogą wymagać udania się do Funchal.
Przy tym spocie nie ma jeszcze szkół ani usług.
Poza wodą
Obszar Jardim do Mar to destynacja z centrum w wiosce, z łatwym dostępem do szerszych atrakcji i udogodnień przybrzeżnych Calheta, zapewniających czas na regenerację między sesjami.
Nowoczesne centrum morskie: rejsy łodzią, obserwacje wielorybów i jedzenie nad samym nabrzeżem.
Tradycyjna sceneria maderskiej wioski w obrębie gminy Calheta.
Jedna z najstarszych na wyspie młynowni do trzciny cukrowej, wciąż produkująca miód i rum.
Turystyka morska na bazie rejsów łodzią jest szeroko oferowana z Madery.
Łatwy czas nad wodą odpowiedni dla podróżujących w mieszanym wieku.
Od riderów, którzy tu byli
Najnowsze zgłoszone warunki
Pytania o spot
Najczęstsze pytania
Kiedy jest najlepszy sezon na spocie Jardim do Mar (Calheta)?
Najlepsze miesiące ogółem na spocie Jardim do Mar (Calheta) to Październik, Listopad, Grudzień, Styczeń, Luty, Marzec. Najlepsze miesiące wiatrowe to Styczeń, Luty, Październik, Listopad, Grudzień, Marzec.
Które kierunki wiatru działają na spocie Jardim do Mar (Calheta)?
Na spocie Jardim do Mar (Calheta) działają wiatry z kierunków NE.
Jaki poziom umiejętności jest odpowiedni na spocie Jardim do Mar (Calheta)?
Spot Jardim do Mar (Calheta) jest odpowiedni dla następujących poziomów: Surfing: Ekspert.