La Arena (wybrzeże Muskiz)

Bodyboard, Początkujący
Najlepsze do
Początkujący
Poziom umiejętności
Ocean, Mieszane
Typ spotu
Ruchliwie
Poziom tłoku

Te informacje o spocie są wspierane przez AI i nie zostały zweryfikowane przez człowieka. Mogą być niepełne, nieaktualne lub błędne. Przed pływaniem sprawdź bezpieczeństwo, dostęp, lokalne zasady i aktualne warunki w oficjalnych lub lokalnych źródłach.

O tym spocie

O spocie

La Arena (wybrzeże Muskiz) to szeroki, piaszczysty i odsłonięty break na plaży z wieloma miejscami do surfowania wzdłuż długiego odcinka linii brzegowej. Surf jest opisywany jako regularny i dość stały, a przejazdy są często zgłaszane w przedziale 50–150 m. Pracujący swell zwykle zaczyna się poniżej 1 m i rośnie do ok. 2 m (z doniesieniami, że potrafi utrzymać do ok. 6 stóp). Break jest generalnie odpowiedni przy wszystkich stanach wody. Centralna część to główny obszar używany do lekcji, co ułatwia progres mniej doświadczonym surferom. Boczne/obrzeżne szczyty są miejscami, gdzie silniejsze prądy i niebezpieczne ripsy są bardziej wyraźne, dlatego podkreśla się szczególną ostrożność przy ustawianiu się dalej od strefy lekcyjnej. Lokalne notatki wskazują też, że strona zachodnia/Pobeña może być lepsza przy niskim stanie wody, choć cała plaża potrafi działać także na innych etapach pływu. Pod kątem wiatru najczyściej jest przy wiatrach z południa do południowego zachodu (offshore). Miejsce jest odsłonięte, więc kierunek i siła wiatru potrafią zauważalnie zmieniać odczucie fal. Dostawcy zwracają też uwagę na sezonowość: jesień i zima są najpewniejszymi okresami dla połączeń swella i wiatru offshore, a najlepszy sezon falowy skupia się na tych miesiącach. Bezpieczeństwo i warunki, które trzeba traktować ostrożnie, to m.in. silne rip currenty, ryzyko zanieczyszczeń (zwłaszcza po ulewnych deszczach) i tłok w weekendy. Jakość wody może być kształtowana przez pobliski dopływ rzeki/obszary przemysłowe, a służby ratunkowe są dostępne przez 112; ratownicy są sezonowi w okresie letnim. Zaleca się sprawdzanie warunków po burzach/silnych opadach i trzymanie się bezpieczniejszych stref (zwłaszcza dla początkujących).

  • Wiele szczytów wzdłuż długiego, piaszczystego beach breaku
  • Rejon centralny do lekcji surfingu (bardziej przystępny)
  • Wiatry offshore z południa / południowego zachodu zwykle poprawiają czystość warunków
  • Działa przy wszystkich stanach wody (z niektórymi szczytami lepszymi przy konkretnych stanach)
Świetne dla
Surfing bodyboardPoczątkującyZaawansowani riderzySurfing longboardSurfing shortboard
Co świetne
  • Rozległa, piaszczysta plaża z wieloma szczytami i regularnym surfu.
  • Działa przy wszystkich stanach wody; nadaje się do nauki w kontrolowalnych warunkach w centralnym rejonie.
  • Jesień i zima są opisywane jako najbardziej stały sezon, z oknami na offshore wind z południa–południowego wschodu / południa–południowego zachodu dla czystszych warunków.
Uwaga
  • Niebezpieczne ripsy i silne prądy to powtarzające się zagrożenia, zwłaszcza w okolicach niektórych szczytów/stref.
  • Tłok jest częsty w weekendy/święta, w tym w rejonach z dużą liczbą początkujących.
  • Jakość wody może być pogarszana przez zanieczyszczenia dopływające z zewnątrz; sprawdzaj po ulewnych deszczach.
Czy ten opis był pomocny?
Praktyczny przewodnik po spocie

Wiatr, woda i sezony

Wiatr

Kierunek
S, SSW, SW, WSW
Kierunki offshore
SSE, SE, S
Zakres wiatru
10–25 kts
Niezawodność
umiarkowana
Współczynnik porywistości
Umiarkowane porywy — Podawane umiarkowane porywy.
Najlepsze miesiące
Październik, Listopad, Grudzień, Styczeń, Luty
Strefy cienia wiatrowego
osłona klifami na wschodnim krańcu

Woda i plaża

Typ akwenu
Ocean, Mieszane
Plaża
Piasek — Wszędzie piaszczyste dno.
Rozmiar plaży
Duże
Fale
Średnie — Pracująca fala zwykle zaczyna się poniżej 1 m i może rosnąć do ok. 2 m+.
Start
Duże — Szeroka, piaszczysta, miejska plaża z łatwym dostępem; kilka miejsc do startu/„takeoff” na całej długości.
Trudność startu
Łatwe — Łatwy dostęp; szeroki piaszczysty obszar startu i pracy.

Przez cały rok

Sty
Lut
Mar
Kwi
Maj
Cze
Lip
Sie
Wrz
Paź
Lis
Gru
Najlepszy sezonPoza sezonem
12–22 °C
Temperatura wody
9–26 °C
Temperatura powietrza
Przewodnik po piankach
Sty–Gru: 4/3mm or 5/4mmCze, Lip, Sie: 3/2mm or 2/2mm shorty
Tłok w sezonie

Bardzo tłoczno w letnie weekendy i podczas świąt; ciszej w zimowe dni powszednie.

Sezon burz/deszczu

Opady deszczu są częste od listopada do marca.

Według sportu

Czego się spodziewać w każdym.

SurfingNajlepszy na tym spociePoziom umiejętności

Długa, piaszczysta plaża z przełamującą falą w kilku miejscach na całej długości. Działa przy wszystkich stanach wody; środkowy/lekcyjny rejon jest zwykle bardziej przystępny niż boczne szczyty, gdzie prądy i ripsy mogą być silniejsze.

Beach break
Kierunek fali
Obie
Optymalny swell
NW, N, W
Wysokość swellu
0.5–2.5 m
Optymalny pływ
Wszystkie pływy — Podawana jest surfowalność przy każdym stanie wody; zaznacza się, że rejon Pobeña/zachodnia strona jest lepsza przy niskim stanie wody.
Osłonięcie
Odsłonięte — Odkryta, piaszczysta plaża; warunki są mocno kształtowane przez wiatr.
Wpływ wiatru
Wiatry z południa i południowego zachodu są podawane jako offshore i zapewniają czystsze warunki; miejsce jest odsłonięte, więc kierunek i siła wiatru mogą wyraźnie wpływać na jakość fal.
Większy swell
Podawane jest, że potrafi utrzymać fale do ok. 2 metrów / 6 stóp, ale może się „zatykać” (closeout), gdy swell przekroczy około 3 metrów.
Jakość fali
Dobra
Siła fali
Umiarkowanie
Kształt fali
Mieszane — W jednym źródle opisywane jako mieszane, a w innym jako „peeling” (odwijająca się fala).
Tempo łamania
Średnie
Długość ride’u
Średnie
Typowa długość przejazdu
50–150 m
Szczegóły długości fali
Najczęściej podaje się przejazdy ok. 50 do 150 metrów, a typowo około 100 metrów w zależności od mielizn/piaszczystych form.
Prognoza

Sprawdź prognozę przed wyjazdem

Zobacz wiatr, fale, pogodę i okna sesji dla La Arena (wybrzeże Muskiz) w pełnym widoku prognozy.

La Arena (wybrzeże Muskiz) – podsumowanie prognozy wiatru i fal

Wiatr
1–9 ktsPorywy 17 kts
Kierunek
S170°
Najsilniejszy dzień
niedz., 25 paź9 kts
Dni z wiatrem
0/712 kts lub więcej
Fale
0.6–3.3 mOkres 11s
Temperatura
11–23 °C

W ciągu najbliższych 7 dni prognoza dla La Arena (wybrzeże Muskiz) przewiduje w dzień wiatr 1–9 kts, najsilniejszy około 9 kts w niedziela, 25 października, z porywami do 17 kts. Przeważający kierunek to S. Fale od 0.6 do 3.3 m, z okresem około 11s. Na podstawie modelu Wavind, w czasie lokalnym spotu.

W pobliżu

Inne spoty w okolicy

Bezpieczeństwo

Co warto wiedzieć przed wejściem na wodę

Bezpieczeństwo, dostęp, ograniczenia, ratownictwo i lokalne zasady mogą się zmieniać. Traktuj te szczegóły jako informacyjne i potwierdź je lokalnie przed wejściem na wodę.

Zagrożenia

  • Niebezpieczne ripsy
  • Silne prądy wsteczne (rip currenty)
  • Silne prądy w rejonie bocznych szczytów / prądy przy ujściu rzeki
  • Tłumy w weekendy (zwłaszcza rejony dla początkujących)
  • Zanieczyszczenia (szczególnie po ulewnych deszczach / w pobliżu obszarów przemysłowych)
Poziom umiejętności: Początkujący
Zalecany sprzęt bezpieczeństwa
PiankaLeash

Ratownictwo i wsparcie

Ratownik
Sezonowo — Ratownicy obecni w miesiącach letnich.
Ratownictwo i samoratowanie
Ograniczone — Podawana dostępność ratownictwa jako ograniczona.
Informacje awaryjne
Numer alarmowy 112. Ratownicy są sezonowi (oficjalny sezon letni czerwiec–wrzesień).
Lokalizm / atmosfera
Łagodny

Zasady spotu

Lekcje surfingu odbywają się w środkowym rejonie; pozostałe szczyty wymagają dodatkowej ostrożności ze względu na silniejsze prądy. Trzymaj się z dala od wyznaczonych stref kąpieli w miesiącach letnich i szanuj lokalne priorytety surfowe.

Ograniczenia
  • Strefy przeznaczone wyłącznie do pływania/surfu latem
  • Zakaz wprowadzania psów w szczycie sezonu
Lokalne wskazówki
  • Centralny odcinek jest wykorzystywany do lekcji.
  • Szczyty po stronie Pobeña zwykle są lepiej zarysowane; fala po stronie zachodniej (Pobeña) jest opisywana jako lepsza przy niskim stanie wody.
  • Sprawdź jakość wody po intensywnych opadach — pobliski dopływ/ujście rzeki może przynieść śmieci i zanieczyszczenia.
  • Parking zapełnia się szybko w słoneczne weekendy — zaplanuj wcześniej.

Dojazd i dostęp

Najbliższe miasto
Bilbao
Najbliższa miejscowość
Muskiz
Parking
Parking przy samej plaży (płatny) oraz miejsca dla busów/kamperów są podawane; zwykle zapełniają się szybko w słoneczne weekendy.
Dojazd
Łatwo dojechać autostradą A-8 w kierunku Santander, z dobrze oznaczonymi zjazdami na Muskiz i La Arena. Podawany jest parking dla busów/kamperów; większe, płatne parkingi mogą zapełniać się szybko w słoneczne weekendy.
Poziom kosztów
Umiarkowanie
Lokalny język
Spanish and Basque
Udogodnienia

Co znajdziesz na plaży

Prysznice
Toalety
Przebieralnie
Parking
Restauracja
Bar
Miejsce piknikowe
Plac zabaw
Zakwaterowanie
Blisko — Różne pensjonaty i hotele w Muskiz oraz pobliskiej miejscowości Pobeña.
Wypożyczalnia sprzętu:
Lokalne surfskie sklepy w okolicy oferują wypożyczanie desek i piankek.
Nauka, wypożyczalnie i więcej

Szkoły i usługi

Przy tym spocie nie ma jeszcze szkół ani usług.

Recenzje

Od riderów, którzy tu byli

Obserwacje społeczności

Najnowsze zgłoszone warunki

Pytania o spot

Najczęstsze pytania

Kiedy jest najlepszy sezon na spocie La Arena (wybrzeże Muskiz)?

Najlepsze miesiące ogółem na spocie La Arena (wybrzeże Muskiz) to Październik, Listopad, Grudzień, Styczeń, Luty.

Które kierunki wiatru działają na spocie La Arena (wybrzeże Muskiz)?

Na spocie La Arena (wybrzeże Muskiz) działają wiatry z kierunków S, SSW, SW, WSW. Kierunki offshore to SSE, SE, S.

Jaki poziom umiejętności jest odpowiedni na spocie La Arena (wybrzeże Muskiz)?

Spot La Arena (wybrzeże Muskiz) jest odpowiedni dla następujących poziomów: Surfing: Początkujący.