La Torchère (Cap Ferret)

KitesurfingWindsurfingSurfing
Shortboard, Longboard
Najlepsze do
Początkujący
Poziom umiejętności
Swell, Ocean
Typ spotu
Umiarkowanie
Poziom tłoku

Te informacje o spocie są wspierane przez AI i nie zostały zweryfikowane przez człowieka. Mogą być niepełne, nieaktualne lub błędne. Przed pływaniem sprawdź bezpieczeństwo, dostęp, lokalne zasady i aktualne warunki w oficjalnych lub lokalnych źródłach.

O tym spocie

O spocie

La Torchère (Cap Ferret) to piaszczysty oceaniczny beach break na południowym krańcu Cap Ferret, oferujący niezawodną konfigurację do surfowania przez cały rok. Miejsce jest odsłonięte, a przesuwające się ławice piasku tworzą różne opcje lewa/prawa w zależności od sezonu. W praktyce zwykle działa na wszystkich pływach, a wielu surferów za najbardziej komfortowe warunki uznaje okolice połowy do niskiego stanu wody. Jakość fal jest ogólnie opisywana jako dobra, a najlepsze szczyty mają często wydrążony/szybki charakter. Jedno źródło podaje, że fale zaczynają działać mniej więcej od 1,0–1,5 m i utrzymują się do 2 m+, podczas gdy inne wskazuje, że mogą dochodzić do wydrążonych, szybkich i mocnych szczytów, ale mogą się zamykać (close out), gdy swell robi się bardzo duży (około 3 m). Długość przejazdów zwykle jest przeciętnie krótka (poniżej 50 m), ale w lepszych sesjach potrafi sięgać ok. 50–150 m. Pod kątem wiatru, warunki często są najlepsze, gdy wieją wiatry ze Wschodu do Południowego Wschodu – offshore lub na blisko-offshore, co pomaga utrzymać czystą powierzchnię. Wzorce regionalne wskazują też na letni efekt termiczny popołudniowej bryzy (mniej więcej środek popołudnia do wczesnego wieczora), który może wzmacniać napływ z północnego zachodu, uzupełniając główne kierunki wiatru wynikające z pogody raportowane dla tego miejsca. Najważniejszym aspektem bezpieczeństwa na La Torchère jest to, że miejsce bywa niebezpieczne. Plaża znana jest z silnych, częstych prądów wstecznych lokalnie nazywanych baïnes (koryta z ławicy piasku), a szczególnie groźnie jest w okolicach odpływu, gdy kanały odpływowe mocno ciągną w stronę morza. Doniesienia wskazują, że ratowników brak albo są tylko sezonowo, zależnie od pory, dlatego wejście powinno być ostrożne, z uwzględnieniem lokalnych zasad dotyczących ustawienia w linii oraz świadomością potencjalnego lokalnego napięcia. Przed wejściem zaleca się obserwować wodę przez chwilę, aby zlokalizować baïnes i ich unikać.

  • Eksponowany piaszczysty beach break z opcjami lewa i prawa z przesuwających się ławic piasku
  • Działa mniej więcej od 1,0–1,5 m i może utrzymać się do 2 m+ (z pewnym ryzykiem zamykania przy większym swell'u)
  • Główne zagrożenie stanowią prądy wsteczne/baïnes, często najsilniejsze przy niskim stanie wody
  • Zwykle najlepiej przy warunkach wiatru offshore ze Wschodu/Południowego Wschodu
  • Wymaga dojścia po piasku przez wydmy od punktów parkingu/dostępu
Świetne dla
Surfing shortboardSurfing longboardPoczątkujący
Co świetne
  • Konsekwentny surfing na Atlantic beach-break z opcjami zarówno lewa, jak i prawa.
  • Piaszczyste dno; użyteczny zakres swell'u od ok. 1,0–1,5 m i może się utrzymywać do 2 m+ (czasem więcej).
  • Często mniej zatłoczone niż niektóre główne punkty dostępu do plaży w Cap Ferret.
Uwaga
  • Brak nadzoru/ograniczony zakres ratowników w niektórych momentach.
  • Silne i częste prądy wsteczne (baïnes), szczególnie w okolicach niskiego stanu wody.
  • Przesuwające się ławice piasku/szczyty mogą zmieniać się szybko; na większych swell'ach warunki mogą się pogarszać (robić ciężko).
Czy ten opis był pomocny?
Praktyczny przewodnik po spocie

Wiatr, woda i sezony

Wiatr

Kierunek
ESE
Kierunki offshore
E, ESE, SE
Zakres wiatru
10–25 kts
Niezawodność
bardzo stabilny
Współczynnik porywistości
Umiarkowane porywy — Zgłaszane umiarkowane podmuchy przez jedno źródło wzbogacające.
Najlepsze miesiące
Wrzesień, Październik, Listopad
Strefy cienia wiatrowego
Wydmy dają pewną ochronę przed bardzo lekkimi wiatrami wschodnimi przy samej linii wody.
Okno termiczne
Bryza morska · Popołudnie · Miesiące: Cze, Lip, Sie, Wrz · Kier: NW, W · Kontekst regionalny wskazuje na popołudniową efekt termiczny bryzy morskiej, który może wzmacniać napływ z północnego zachodu (typowy popołudniowy szczyt ok. 14:00–19:00 w lecie).

Woda i plaża

Typ akwenu
Swell, Ocean
Plaża
Piasek — Sandy bottom and walk across sand/dunes to reach the ocean.
Rozmiar plaży
Pływowe
Fale
Małe — Jedno źródło wzmiankowe podaje małe fale; inne opisuje średnie fale oraz szerszy zakres pracy aż do 1–2,5 m (oraz 2 m+ przy utrzymaniu).
Poziom chopu
Jedno źródło podaje ciężki shorebreak (silne dobicie od brzegu).
Start
Średnie — Szeroka, piaszczysta plaża, ale dostęp wymaga przejścia przez wydmy; opis miejsca startu jako szerokiego i z dużą ilością przestrzeni.

Przez cały rok

Sty
Lut
Mar
Kwi
Maj
Cze
Lip
Sie
Wrz
Paź
Lis
Gru
Najlepszy sezonPoza sezonem
10–24 °C
Temperatura wody
6–27 °C
Temperatura powietrza
Przewodnik po piankach
Kwi, Maj, Paź: 4/3mmCze–Wrz: 3/2mm or shortyLis–Mar: 5/4mm with boots + Buty
Tłok w sezonie

Zajęte w weekendy w sezonie letnim; w tygodniu jest dużo spokojniej, a poza sezonem jeszcze ciszej.

Sezon burz/deszczu

W miesiącach zimowych (grudzień–luty) można spodziewać się częstych sztormów atlantyckich.

Według sportu

Czego się spodziewać w każdym.

KitesurfingPoziom umiejętności

Czasami używany przez doświadczonych riderów poza sezonem, gdy jest mało tłumów surfujących; silne prądy i shorebreak sprawiają, że jest to trudne.

WaveStrapless
Rozmiary kite
9–12 m²
WindsurfingPoziom umiejętności

Rzadko praktykowany ze względu na trudny shorebreak i brak infrastruktury; windsurferzy często wybierają inne, pobliskie opcje.

Wave
Rozmiary żagli
4.5–5.5 m²
SurfingNajlepszy na tym spociePoziom umiejętności

Eksponowany, piaszczysty shore break z przesuwającymi się ławicami piasku dającymi różne opcje lewa/prawa w zależności od sezonu. Zwykle działa na wszystkich pływach, ale często najlepiej jest w okolicach połowy do niskiego stanu wody. Fale mogą wahać się od 1,0–1,5 m (zdatnych do surfowania) do 2 m+ i są znane z szybkich, czasem wydrążonych (hollow) szczytów.

Beach break
Kierunek fali
Obie
Optymalny swell
W, NW, SW
Wysokość swellu
1–2 m
Optymalny pływ
Średni, Wszystkie pływy — Działa na wszystkich pływach; w jednym źródle najlepsze jest w połowie do niskiego stanu wody. Inne źródło podaje jako optymalne wszystkie pływy.
Osłonięcie
Odsłonięte — Otwarte/eksponowane miejsce na plaży z ograniczonym naturalnym osłonięciem.
Wpływ wiatru
Najlepiej przy wietrze offshore z kierunku wschód–wschód-południowy wschód; wiatry ze Wschodu i Południowego Wschodu dają czyste warunki offshore.
Większy swell
W jednym źródle podano, że może utrzymać się do 2 m+ / 6 ft+; inne zauważa, że może zamykać się (close out), gdy swell przekroczy około 3 m.
Jakość fali
Dobra — Jakość fal opisywana jako dobra.
Siła fali
Umiarkowanie — Jedno źródło wzbogacające podaje umiarkowaną siłę fal; inne źródło wzmiankowe opisuje fale jako potężne.
Kształt fali
Równo łamiąca się — Jedno źródło opisuje peeling; inne mówi o wydrążonych szczytach (często kojarzonych z wydrążoną formą).
Tempo łamania
Szybkie — Zgłaszane jako szybkie przez jedno źródło.
Długość ride’u
Krótka — Krótkie normalne przejazdy zgłaszane jako <50 m; w lepsze dni można osiągnąć 50–150 m.
Typowa długość przejazdu
50–150 m
Szczegóły długości fali
Normalne przejazdy często są krótkie (<50 m). W dobrych dniach przejazdy mogą sięgać mniej więcej 50–150 m.
Prognoza

Sprawdź prognozę przed wyjazdem

Zobacz wiatr, fale, pogodę i okna sesji dla La Torchère (Cap Ferret) w pełnym widoku prognozy.

La Torchère (Cap Ferret) – podsumowanie prognozy wiatru i fal

Wiatr
2–23 ktsPorywy 36 kts
Kierunek
W272°
Najsilniejszy dzień
niedz., 25 paź23 kts
Dni z wiatrem
2/712 kts lub więcej
Fale
0.8–3.8 mOkres 11s
Temperatura
8–20 °C

W ciągu najbliższych 7 dni prognoza dla La Torchère (Cap Ferret) przewiduje w dzień wiatr 2–23 kts, najsilniejszy około 23 kts w niedziela, 25 października, z porywami do 36 kts. Przeważający kierunek to W. Fale od 0.8 do 3.8 m, z okresem około 11s. Na podstawie modelu Wavind, w czasie lokalnym spotu.

W pobliżu

Inne spoty w okolicy

Bezpieczeństwo

Co warto wiedzieć przed wejściem na wodę

Bezpieczeństwo, dostęp, ograniczenia, ratownictwo i lokalne zasady mogą się zmieniać. Traktuj te szczegóły jako informacyjne i potwierdź je lokalnie przed wejściem na wodę.

Zagrożenia

  • rip currents (rips)
  • baïnes (koryta/rynny brzegowe z ławicy piasku) z silnymi prądami, szczególnie w okolicach niskiego stanu wody
  • silny/średni shorebreak
  • przesuwające się ławice piasku
  • okazjonalne lokalne napięcie
  • nadzorowana niesuperwiziowana plaża w niektórych okresach (brak ratowników)
Poziom umiejętności: Początkujący
Zalecany sprzęt bezpieczeństwa
LeashPiankaKamizelka ochronnaKaskRękawiceKapturButyTrapezNóż

Ratownictwo i wsparcie

Ratownik
Sezonowo — Zgłaszani sezonowi ratownicy; jedno źródło dodatkowo podaje, że plaża może nie być nadzorowana.
Ratownictwo i samoratowanie
Ograniczone — Kontekst regionalny: ograniczone ratownictwo; ratownicy oceaniczni sezonowo latem oraz całoroczne ratownictwo morskie przez lokalną stację SNSM.
Informacje awaryjne
Numer alarmowy to 112; regionalne ratownictwo jest ograniczone przy obecności ratowników sezonowych. Najbliższe placówki szpitalne wskazane w jednym źródle wzmiankowym znajdują się w Arès.
Lokalizm / atmosfera
Łagodny

Zasady spotu

Brak służby ratowniczej nawet w szczycie sezonu; priorytetem jest ostrożność w rejonie rips/baïnes i unikanie wyznaczonych stref kąpieli podczas lata, jeśli jest to wymagane.

Ograniczenia
  • W miesiącach letnich należy unikać wyznaczonych stref kąpieli.
  • Kitesurfing może być ograniczony w lipcu i sierpniu, gdy ratownicy pełnią dyżury w strefach kąpieli.
Lokalne wskazówki
  • Obserwuj wodę przez 15 minut przed wejściem, aby określić położenie baïnes (prądów wstecznych).
  • Unikaj baïnes przy niskim stanie wody ze względu na silne prądy odpływowe.
  • Uważaj na rips i sporadyczne lokalne napięcie.
  • Przejdź 5–10 minut przez piasek, idąc wyznaczoną ścieżką przez wydmy, aby dojść do oceanu.
  • Weź ze sobą własne jedzenie piknikowe (opcje przekąsek są ograniczone w pobliżu dojścia do plaży).

Dojazd i dostęp

Najbliższe miasto
Lège-Cap-Ferret
Najbliższa miejscowość
Village de l'Herbe
Parking
Parking jest dostępny wzdłuż utwardzonej ścieżki przy wydmach (często pełny w lecie) i/lub w pobliżu strefy piknikowej/parkingu na końcu leśnej drogi; licz się z przejściem przez wydmy, aby dojść na plażę.
Dojazd
Z Bordeaux jedź do Le Cap Ferret i przejedź obok Le Canon i L'Herbe; następnie skręć w prawo i zaparkuj w pobliżu betonowej drogi (jeden opis dojazdu). Inna trasa dostępu mówi o dojechaniu leśną drogą (Allée de la Torchère) do miejsca parkingowego, a potem przejściu przez wydmy na plażę.
Lokalny język
French
Udogodnienia

Co znajdziesz na plaży

Parking
Zakwaterowanie
Blisko — Miejsca campingowe i wynajem wakacyjny są dostępne w miejscowościach L'Herbe i Le Canon; kontekst regionalny podkreśla też dobrze wyposażone campingi oraz wynajem willi wokół Cap Ferret.
Jedzenie i napoje
Kilka sezonowych barów z przekąskami może znajdować się w pobliżu głównych punktów dostępu, ale najlepiej zabrać wodę i jedzenie/zaopatrzenie na piknik.
Wypożyczalnia sprzętu:
Wypożyczalnie desek surfingowych/bodyboard/SUP są dostępne wzdłuż nadmorskich miejscowości; sklepy surfingowe w Lège-Cap-Ferret oferują wypożyczenia.
Przechowalnia sprzętu
Kilka lokalnych szkół surfingu/klubów nautic oferuje sezonowe schowki/boxy na przechowywanie sprzętu osobistego.
Serwis sprzętu
Podstawowe usługi naprawcze są dostępne w sklepach surfingowych w pobliskich miejscowościach; wyspecjalizowane naprawy mogą wymagać dojazdu do innych pobliskich miast.
Nauka, wypożyczalnie i więcej

Szkoły i usługi

Przy tym spocie nie ma jeszcze szkół ani usług.

Okolica

Poza wodą

Cap Ferret łączy krajobraz lasów sosnowych z kulturą hodowli ostryg oraz podwójne ukształtowanie wybrzeża, które wspiera sporty na świeżym powietrzu i zwiedzanie.

Najlepszy czas na wizytę: Czerwiec i wrzesień (przyjemna pogoda, ciepła woda i do opanowania tłumy).
Phare du Cap Ferret2 km

Ikoniczna latarnia w kolorach czerwono-białych z panoramicznymi widokami na Bassin d’Arcachon i Dune du Pilat.

Village de l'Herbe5 km

Tradycyjna wioska hodowli ostryg z kolorowymi drewnianymi kabinami i wąskimi uliczkami.

Cycling the Peninsula1 km

Rozległa sieć dedykowanych ścieżek rowerowych przez lasy sosnowe w całym regionie.

Chez Hortense2 km

Instytucja od owoców morza znana z widoków i tradycyjnych małż.

Le Petit Train du Cap Ferret1 km

Historyczna kolej wąskotorowa łącząca przystań przy zatoce z plażami oceanu.

Recenzje

Od riderów, którzy tu byli

Obserwacje społeczności

Najnowsze zgłoszone warunki

Pytania o spot

Najczęstsze pytania

Kiedy jest najlepszy sezon na spocie La Torchère (Cap Ferret)?

Najlepsze miesiące ogółem na spocie La Torchère (Cap Ferret) to Wrzesień, Październik, Listopad.

Które kierunki wiatru działają na spocie La Torchère (Cap Ferret)?

Na spocie La Torchère (Cap Ferret) działają wiatry z kierunków ESE. Kierunki offshore to E, ESE, SE.

Jakie rozmiary sprzętu są zalecane na spocie La Torchère (Cap Ferret)?

Zalecane rozmiary sprzętu na spocie La Torchère (Cap Ferret): Kitesurfing: 9–12 m² · Windsurfing: 4.5–5.5 m². Typowy zakres wiatru to 10–25 kts.

Jaki poziom umiejętności jest odpowiedni na spocie La Torchère (Cap Ferret)?

Spot La Torchère (Cap Ferret) jest odpowiedni dla następujących poziomów: Kitesurfing: Zaawansowany · Windsurfing: Ekspert · Surfing: Początkujący.