Plaża Langoustier (Porquerolles) (Hyères)
- Freeride, Wave
- Najlepsze do
- Zaawansowany
- Poziom umiejętności
- Płasko, Płytko, Chop, Małe fale, Mieszane
- Typ spotu
- Bardzo tłoczno z turystami i łodziami w lipcu i sierpniu; poza sezonem podaje się spokój.
- Poziom tłoku
Te informacje o spocie są wspierane przez AI i nie zostały zweryfikowane przez człowieka. Mogą być niepełne, nieaktualne lub błędne. Przed pływaniem sprawdź bezpieczeństwo, dostęp, lokalne zasady i aktualne warunki w oficjalnych lub lokalnych źródłach.
O spocie
Plaża Langoustier (Porquerolles) to mały, piaszczysty, odosobniony start na zachodnim krańcu wyspy Porquerolles, znany z krystalicznie czystej wody. Warunki są opisywane jako płytkie przy brzegu, z głębszą wodą dalej na wodzie, oraz przeważnie płaski-to-choppy (chop) jazdą z średnimi falami w niektórych relacjach i z mniejszą wysokością fal w innych. Przestrzeń na plaży jest ograniczona, ponieważ pas startowy jest wąski, więc bezpieczny start/lądowanie w dużej mierze zależy od pory i ruchu łodzi. Wiatr w tym miejscu najlepiej wypada od zachodu—często kojarzony z mistralem/WNW wiosną i jesienią. Podawane siły wiatru wahają się mniej więcej od 15 do 30 węzłów, z umiarkowanymi porywami. Niezawodność opisywana jest jako wyższa wiosną i jesienią (kiedy mistral jest bardzo pewny), a mniej konsekwentna w lecie. Wiatry wschodnie mogą powodować turbulencje przez efekty terenowe. Kitesurfing jest najlepszym dopasowaniem do tej plaży, ale ma charakter miejsca bardziej zaawansowanego: tylko dla doświadczonych riderów, głównie przez wąski obszar startu, konieczność przewożenia sprzętu na zdalną plażę oraz obecność statków/jachtów i cumujących łodzi w szczycie okresów. Obowiązują ograniczenia środowiskowe, ponieważ lokalizacja leży w granicach Parku Narodowego Port-Cros: są zasady dotyczące nawigacji przez oznaczone kanały, a także sezonowe ograniczenia w wyznaczonych strefach kąpielowych (żółte boje) od połowy czerwca do połowy września. Operacyjnie największym ograniczeniem jest dostęp—dotrzyj do Porquerolles promem z La Tour Fondue (Giens), a potem przejdź lub dojedź rowerem do zachodniego krańca. Na samej plaży jest niewiele lub brak udogodnień; planowanie wsparcia w zakresie jedzenia i sprzętu z wyprzedzeniem ma znaczenie. Dla bezpieczeństwa przygotuj się na duży ruch łodzi w lecie i trzymaj dystans od wszelkich zatopionych skał lub skalistych wynurzeń na brzegach zatoki; służby ratunkowe można osiągnąć przez 112, a na poziomie miejsca wskazywany jest ograniczony zakres ratownictwa.
- Krystalicznie czysta piaszczysta plaża na zachodnim krańcu Porquerolles
- Schemat wiatru z zachodu do NW (mistral); lepsza niezawodność wiosną i jesienią
- Zabezpieczenia Parku Narodowego Port-Cros oraz ograniczenia sezonowe w strefach kąpielowych
- Krystalicznie czysta woda i malownicze otoczenie
- Najlepszy kierunek wiatru podawany jako zachód (często mistral/NW), z bardzo pewnymi warunkami wiosną i jesienią
- Alternatywa dla plaż na lądzie, z osłoniętym naturalnym otoczeniem (Park Narodowy Port-Cros)
- Zdalny dostęp i wyzwanie logistyczne przewożenia sprzętu kite po wyspie
- Mały/wąski obszar startu z ograniczoną przestrzenią na bezpieczny start/lądowanie kitesurfingowe
- Szczegółowe zasady środowiskowe i zakazy sezonowe w strefach kąpielowych mogą ograniczać okna na jazdę
- W lecie bywa ekstremalnie tłoczno z turystami/łodziami, co zwiększa zagrożenia związane z ruchem
Wiatr, woda i sezony
Wiatr
- Kierunek
- W, NW
- Kierunki offshore
- W, NW
- Zakres wiatru
- 15–30 kts
- Typ wiatru
- Frontowy — Jeden dostawca opisuje wiatr jako frontalny, z dominującymi warunkami W/NW na tym starcie.
- Niezawodność
- Mistral (NW) jest bardzo stabilny wiosną i jesienią; latem jest mniej przewidywalny.
- Współczynnik porywistości
- Umiarkowane porywy — Podawane są umiarkowane porywy.
- Najlepsze miesiące
- Kwiecień, Maj, Czerwiec, Wrzesień, Październik
- Zalecane rozmiary latawców
- 7–12 m²
Woda i plaża
- Typ akwenu
- Płasko, Płytko, Chop, Małe fale, Mieszane
- Plaża
- Piasek — Plaża piaszczysta.
- Rozmiar plaży
- Małe
- Fale
- Małe — Małe fale zgłaszane przez jednego dostawcę; inni opisują warunki ze średnimi falami.
- Poziom chopu
- Umiarkowany chop — Bazowy poziom w stylu Kiteforum obejmuje płasko do szarpanie (choppy) przy średnich falach; jeden dostawca streszcza jako flat/chop.
- Start
- Małe — Wąski pas piasku z ograniczoną przestrzenią, szczególnie w wysokim sezonie lub przy ruchu łodzi.
Przez cały rok
Bardzo tłoczno z turystami i łodziami w lipcu i sierpniu; poza sezonem jest spokojnie i cicho.
Październik i listopad mogą przynosić od czasu do czasu silne burze śródziemnomorskie.
Według sportu
Czego się spodziewać w każdym.
Mały, wąski piaszczysty start na zachodnim krańcu Porquerolles, najlepiej przy wietrze zachodnim do północno-zachodniego (Mistral). Woda jest opisywana jako czysta, płytka przy brzegu, z przeważnie płasko-do-choppy/chop warunkami i średnimi falami; transport sprzętu kite oraz zarządzanie ciasnym obszarem startu/lądowania sprawiają, że to miejsce jest bardziej odpowiednie dla doświadczonych riderów. Niektóre źródła zauważają, że zatoka działa bardziej jak strefa cumowania, a wyznaczone strefy dla kitesurfingu/zasady nie są w pełni potwierdzone poza ograniczeniami środowiskowymi.
- Rozmiary kite
- 7–12 m²
Podawane jako odpowiednie do windsurfingu, z naciskiem na freeride w stylu slalomowym w warunkach bardziej płaskich do choppier, z dala od tłumów z lądu.
- Rozmiary żagli
- 4.5–7 m²
Podawane jako odpowiednie do wingfoilingu, gdy odpłynie się od brzegu; woda robi się dalej głębsza. Dowożenie sprzętu jest wyzwaniem logistycznym ze względu na zdalny dojazd.
- Przyjazne dla foila
- Tak — Podawane warunki sprzyjające foilowaniu.
- Min. głębokość
- 1.2m
- Rozmiary wingów
- 4–6 m²
Sprawdź prognozę przed wyjazdem
Zobacz wiatr, fale, pogodę i okna sesji dla Plaża Langoustier (Porquerolles) (Hyères) w pełnym widoku prognozy.
Plaża Langoustier (Porquerolles) (Hyères) – podsumowanie prognozy wiatru i fal
- Wiatr
- 3–22 ktsPorywy 35 kts
- Kierunek
- NW308°
- Najsilniejszy dzień
- niedz., 25 paź22 kts
- Dni z wiatrem
- 2/712 kts lub więcej
- Fale
- 0.2–2.3 mOkres 4s
- Temperatura
- 14–21 °C
W ciągu najbliższych 7 dni prognoza dla Plaża Langoustier (Porquerolles) (Hyères) przewiduje w dzień wiatr 3–22 kts, najsilniejszy około 22 kts w niedziela, 25 października, z porywami do 35 kts. Przeważający kierunek to NW. Fale od 0.2 do 2.3 m, z okresem około 4s. Na podstawie modelu Wavind, w czasie lokalnym spotu.
Inne spoty w okolicy
Co warto wiedzieć przed wejściem na wodę
Bezpieczeństwo, dostęp, ograniczenia, ratownictwo i lokalne zasady mogą się zmieniać. Traktuj te szczegóły jako informacyjne i potwierdź je lokalnie przed wejściem na wodę.
Zagrożenia
- Statki
- Duży ruch łodzi w lecie
- Wąska plaża do startu i lądowania
- Zatopione skały na brzegach zatoki
- Latowane łodzie podczas lata
- Skaliste występy na końcach plaży
Ratownictwo i wsparcie
- Ratownik
- Brak — Nie zgłoszono obecności ratowników.
- Ratownictwo i samoratowanie
- Ograniczone — Źródła na poziomie miejsca wskazują brak lokalnej akcji ratunkowej; krajowa baza wskazuje ratownictwo morskie przez SNSM z siedzibą w Hyères (monitorowany obszar).
- Informacje awaryjne
- Służby ratunkowe: zadzwoń pod 112. Najbliższe placówki medyczne są w wiosce Porquerolles lub na lądzie w Hyères.
- Lokalizm / atmosfera
- Brak — Nie odnotowano problemów z lokalizmem.
Zasady spotu
To część Parku Narodowego Port-Cros (rezerwat morski). Zakaz kotwiczenia i nurkowania w oznaczonych kanałach; żegluga musi być bezpośrednia i ciągła w chenaux. Kitesurfing jest generalnie zabroniony w wyznaczonych strefach kąpielowych (żółte boje) od czerwca do września.
- Część Parku Narodowego Port-Cros (rezerwat morski)
- Zakaz ewolucji (żegluga musi być bezpośrednia/ciągła) w oznaczonych kanałach
- Zakaz mouillage (kotwiczenia) i nurkowania w wyznaczonych chenaux
- Kitesurfing jest generalnie zabroniony w wyznaczonych strefach kąpielowych (żółte boje) od czerwca do września
- Brak dostępu samochodami na wyspę
- Dostęp jest ograniczony: zabierz/przetransportuj sprzęt kite pieszo lub rowerem z przyczepką z wioski; miejsce na start/lądowanie jest małe.
- Unikaj szczytu sezonu letniego, gdy ruch łodzi jest największy.
- Sprawdź ograniczenia dotyczące sezonowych stref kąpieli oznaczone żółtymi bojami (czerwiec–wrzesień).
Dojazd i dostęp
- Najbliższe miasto
- Hyères
- Najbliższa miejscowość
- Porquerolles
- Parking
- Dostępny jest bezpłatny i płatny parking w pobliżu portu La Tour Fondue (ląd) przed odpłynięciem promem/shuttlem.
- Transport publiczny
- Dostęp przede wszystkim promem z La Tour Fondue (Giens); na wyspie transport odbywa się głównie pieszo lub rowerem.
- Dojazd
- Goście docierają na wyspę Porquerolles łodzią z lądu (La Tour Fondue w Giens). Z przystani spacer jest podawany jako ok. 45–60 minut lub przejazd rowerem ok. 20–30 minut na zachodni koniec/zachodni kraniec wyspy; niektóre źródła opisują około 6 km (około 1,5 godziny) pieszej wędrówki albo około 50 minut jazdy rowerem. Na wyspie nie wolno jeździć samochodami; parking jest przy terminalach promowych na lądzie.
- Lokalny język
- French
Co znajdziesz na plaży
- Zakwaterowanie
- Blisko — Noclegi są dostępne we wsi Porquerolles, ale jest ich mało i są drogie; wielu odwiedzających zatrzymuje się w Hyères lub Giens na lądzie.
- Jedzenie i napoje
- Kilka opcji we wsi Porquerolles; brak zaplecza/cateringu bezpośrednio na plaży.
- Wypożyczalnia sprzętu:
- W wiosce dostępne są wypożyczalnie rowerów z przyczepkami; nie zgłoszono wypożyczalni bezpośrednio na plaży.
- Przechowalnia sprzętu
- Nie zgłoszono nic na wyspie.
- Serwis sprzętu
- Brak na wyspie; większe naprawy obsługują sklepy w Hyères/Giens (regionalna baza).
Przy tym spocie nie ma jeszcze szkół ani usług.
Poza wodą
Największa i najbardziej odwiedzana z Wysp Złotych; część Parku Narodowego Port-Cros.
Wyróżniona wśród najpiękniejszych plaż w Europie; biały piasek porośnięty sosnowym pasem.
Wioska wojskowa i fort z XVIII wieku.
Fundacja sztuki współczesnej w prowansalskim domu wiejskim, z architekturą nawiązującą do motywów podwodnych.
Umocnienia obronne z XVI wieku z panoramicznymi widokami na wyspę i rejony wodne Hyères.
Ścieżki nadbrzeżne łączące plaże i kalanki.
Ponad 50 kilometrów oznakowanych szlaków przez winnice i nadmorskie lasy.
Bar-restauracja plażowa na Plage Notre-Dame w sezonie wysokim.
Popularne miejsce na kuchnię śródziemnomorską na placu w centrum wioski.
Łagodnie opadająca plaża z płytką, nadzorowaną wodą (Argent Beach).
Chronione obszary morskie do odkrywania flory i fauny Morza Śródziemnego.
Od riderów, którzy tu byli
Najnowsze zgłoszone warunki
Pytania o spot
Najczęstsze pytania
Kiedy jest najlepszy sezon na spocie Plaża Langoustier (Porquerolles) (Hyères)?
Najlepsze miesiące ogółem na spocie Plaża Langoustier (Porquerolles) (Hyères) to Maj, Czerwiec, Wrzesień, Październik. Najlepsze miesiące wiatrowe to Kwiecień, Maj, Czerwiec, Wrzesień, Październik.
Które kierunki wiatru działają na spocie Plaża Langoustier (Porquerolles) (Hyères)?
Na spocie Plaża Langoustier (Porquerolles) (Hyères) działają wiatry z kierunków W, NW. Kierunki offshore to W, NW.
Jakie rozmiary sprzętu są zalecane na spocie Plaża Langoustier (Porquerolles) (Hyères)?
Zalecane rozmiary sprzętu na spocie Plaża Langoustier (Porquerolles) (Hyères): Kitesurfing: 7–12 m² · Windsurfing: 4.5–7 m² · Wingfoiling: 4–6 m². Typowy zakres wiatru to 15–30 kts.
Jaki poziom umiejętności jest odpowiedni na spocie Plaża Langoustier (Porquerolles) (Hyères)?
Spot Plaża Langoustier (Porquerolles) (Hyères) jest odpowiedni dla następujących poziomów: Kitesurfing: Zaawansowany · Windsurfing: Średnio zaawansowany · Wingfoiling: Średnio zaawansowany.