Leeward (Providenciales)

KitesurfingWindsurfingWingfoiling
Freeride, Wave
Najlepsze do
Średnio zaawansowany
Poziom umiejętności
Płasko, Chop, Małe fale
Typ spotu
Spokojnie
Poziom tłoku

Te informacje o spocie są wspierane przez AI i nie zostały zweryfikowane przez człowieka. Mogą być niepełne, nieaktualne lub błędne. Przed pływaniem sprawdź bezpieczeństwo, dostęp, lokalne zasady i aktualne warunki w oficjalnych lub lokalnych źródłach.

O tym spocie

O spocie

Leeward (często opisywane jako Emerald Point) to mały, piaszczysty akwen do kitesurfingu po północno-wschodniej stronie Providenciales, z krystalicznie czystą wodą i przeważnie małymi warunkami falowania/surfowania. Konfiguracja daje mieszankę płaskiej wody na płytkim odcinku i małego chop’u dalej na zewnątrz, natomiast pobliski kanał zapewnia głębszą wodę do freeride’u i linii do foiling. Wiatr jest zdominowany przez stałe, wschodnie pasaty, przy czym najlepsze osiągi kierunkowe są raportowane dla składowych północnych/wschód–północny wschód (N i NNE są podkreślane dla tego miejsca). Typowy zakres wiatru to ok. 15–25 węzłów, a najbardziej wiarygodne okno przypada na zimę i wiosnę — szczególnie między styczniem, majem, czerwcem, lipcem i grudniem (często opisywany jako szerszy „najlepszy sezon” od grudnia do lipca). Głównym wyzwaniem bezpieczeństwa jest to, że Leeward Channel jest ważnym traktem dla łodzi z napędem kursujących do i z mariny, w połączeniu z silnymi prądami pływowymi i zanurzoną rafą/łatami koralowymi. Przestrzeń do wodowania może być też ograniczona w zależności od stanu pływu, dlatego riderom zaleca się dokładnie sprawdzać warunki i unikać wchodzenia do głównego kanału dla łodzi. Ze względu na połączenie siły prądów i ruchu łodzi, miejsce to nie jest zazwyczaj rekomendowane dla początkujących. Pośredni riderzy mogą to ogarnąć, korzystając z wejścia dla pieszych, przechodząc wzdłuż plaży w kierunku Emerald Point, aby mieć więcej miejsca/czystszego wiatru, oraz zachowując szczególną uwagę na nawigację i zagrożenia. Na miejscu przy wejściu nie ma cienia ani usług, więc zdecydowanie zaleca się zabranie odpowiedniej ilości wody.

  • Krystalicznie czysta woda i małe fale/chop
  • Stabilne działanie pasatów w szczycie sezonu
  • Świetne dla riderów na poziomie pośrednim i wingfoiling dzięki dostępowi do głębokiej wody (z ostrożnością dot. nawigacji)
Świetne dla
Kitesurfing freerideKitesurfing waveKitesurfing freestyleKitesurfing foilWingfoil freeride
Co świetne
  • Krystalicznie czysta woda
  • Opcje od płytkiego do głębszego (płytko dla płaskiej wody, głębiej w kanale dla freeride’u/foilingu)
  • Stałe, konsekwentne pasaty
  • Często mniej zatłoczone niż Long Bay, gdy riderzy wolą spokojniejsze warunki
  • Kitesurfing najlepiej pasuje; wingfoiling też działa dobrze dzięki dostępowi do głębokiej wody
Uwaga
  • Silne prądy pływowe
  • Duży ruch łodzi w/obok kanału
  • Zagrożenia rafą/koralami
  • Ograniczona przestrzeń startowa przy wysokiej wodzie
  • Niewskazane dla początkujących
Czy ten opis był pomocny?
Praktyczny przewodnik po spocie

Wiatr, woda i sezony

Wiatr

Kierunek
E, ESE
Zakres wiatru
15–25 kts
Typ wiatru
Pasatowy — Stały przepływ wiatru pasatowego dla kitesurfingu
Niezawodność
Wysoka w okresie zimy i wiosennego sezonu wiatrów pasatowych; przewidywalna i stabilna, szczególnie w miesiącach zimowych
Współczynnik porywistości
Lekkie porywy — Wymienione jako lekkie porywy w warunkach mieszanych (inshore/out)
Najlepsze miesiące
Styczeń, Maj, Czerwiec, Lipiec, Grudzień
Zalecane rozmiary latawców
9–12 m²

Woda i plaża

Typ akwenu
Płasko, Chop, Małe fale
Plaża
Piasek — Piaszczysta plaża i płycizny typu sandbar w okolicach Emerald Point
Rozmiar plaży
Małe
Fale
Małe — Małe fale; surf opisywany jako mały, z opcją 1–2 m, gdy pojawia się oceaniczny swell
Poziom chopu
Lekki chop — Mieszanka spokojnej wody i małej szarpanej fali (chop) w zależności od tego, gdzie się pływa
Start
Małe — Wąska piaszczysta plaża w miejscu dostępu dla pieszych; często trzeba przejść na czubek Emerald Point, aby zapewnić lepszy zapas

Przez cały rok

Sty
Lut
Mar
Kwi
Maj
Cze
Lip
Sie
Wrz
Paź
Lis
Gru
Najlepszy sezonPoza sezonem
25–30 °C
Temperatura wody
23–32 °C
Temperatura powietrza
Przewodnik po piankach
Sty, Lut, Mar: rash guard or 1mm neoprene topKwi–Gru: board shorts or bikinis year-round
Tłok w sezonie

Zwykle spokojnie; może być tłoczniej, gdy wiatr przesuwa się na północ, bo przyciąga pływających z Long Bay.

Sezon burz/deszczu

Czerwiec do listopada (sezon huraganów)

Według sportu

Czego się spodziewać w każdym.

KitesurfingNajlepszy na tym spociePoziom umiejętności

Płaska woda w płyciznach z małym chopem/małymi falami dalej; stałe pasaty. Często używane jako alternatywa, gdy wiatr przesuwa się w stronę składowych północnych.

FreerideWaveFreestyleFoil
Rozmiary kite
9–12 m²
WindsurfingPoziom umiejętności

Możliwe, ale rzadziej niż kitesurfing; głównie do progresu na bardziej płaskich odcinkach

Freeride
Rozmiary żagli
5.5–7.5 m²
WingfoilingPoziom umiejętności

Dostęp do głębszej wody w kanale może czynić to świetnym miejscem do wingfoiling; uważać na ruch łodzi

Przyjazne dla foila
Tak
Min. głębokość
1.5 meters outside the immediate shoreline
Rozmiary wingów
4–6 m²
Prognoza

Sprawdź prognozę przed wyjazdem

Zobacz wiatr, fale, pogodę i okna sesji dla Leeward (Providenciales) w pełnym widoku prognozy.

Leeward (Providenciales) – podsumowanie prognozy wiatru i fal

Wiatr
4–13 ktsPorywy 19 kts
Kierunek
SSE161°
Najsilniejszy dzień
niedz., 25 paź13 kts
Dni z wiatrem
1/712 kts lub więcej
Fale
0.3–0.8 mOkres 9s
Temperatura
26–28 °C

W ciągu najbliższych 7 dni prognoza dla Leeward (Providenciales) przewiduje w dzień wiatr 4–13 kts, najsilniejszy około 13 kts w niedziela, 25 października, z porywami do 19 kts. Przeważający kierunek to SSE. Fale od 0.3 do 0.8 m, z okresem około 9s. Na podstawie modelu Wavind, w czasie lokalnym spotu.

W pobliżu

Inne spoty w okolicy

Bezpieczeństwo

Co warto wiedzieć przed wejściem na wodę

Bezpieczeństwo, dostęp, ograniczenia, ratownictwo i lokalne zasady mogą się zmieniać. Traktuj te szczegóły jako informacyjne i potwierdź je lokalnie przed wejściem na wodę.

Zagrożenia

  • Silne prądy pływowe konkretnie w Leeward Channel
  • Duży ruch łodzi w Leeward Channel / w pobliżu kanału dla łodzi
  • Prądy
  • Statki
  • Rafy
  • Koralowce
  • Zanurzona rafa i główki korali
  • Ograniczona przestrzeń plaży do startu przy wysokiej wodzie
Poziom umiejętności: Średnio zaawansowany
Zalecany sprzęt bezpieczeństwa
Kamizelka ochronnaLeash

Ratownictwo i wsparcie

Ratownik
Brak
Ratownictwo i samoratowanie
Ograniczone — Akcja ratunkowa opisana jako ograniczona; brak dedykowanych publicznych ratowników na plaży
Informacje awaryjne
Najbliższe placówki medyczne znajdują się w centrum Providenciales.
Lokalizm / atmosfera
Brak

Zasady spotu

Unikaj kitesurfingu bezpośrednio w głównym kanale dla łodzi; ustępuj wszystkim jednostkom z napędem. Dostęp odbywa się przez wyznaczoną publiczną ścieżkę dla pieszych; szanuj granice własności prywatnej sąsiadujących willi.

Ograniczenia
  • Niewskazane dla początkujących ze względu na prądy i ruch łodzi
  • Nie dla początkujących
Lokalne wskazówki
  • Idź pod wiatr w kierunku Emerald Point, aby mieć najczystszy wiatr i najwięcej miejsca
  • Idź wzdłuż plaży w kierunku Emerald Point dla lepszego zapasu (około 1/2 mili pieszo od miejsca dostępu)
  • Zawsze sprawdzaj pływ, ponieważ przy wysokiej wodzie plaża może stać się bardzo wąska
  • Weź dużo wody, ponieważ nie ma tam cienia ani usług na tym wejściu na plażę

Dojazd i dostęp

Najbliższe miasto
Providenciales (Provo)
Najbliższa miejscowość
Providenciales
Parking
Ograniczony parking przy drodze w pobliżu wejścia dla pieszych na Princess Drive; brak publicznego transportu — wynajmij samochód lub skorzystaj z taksówek.
Transport publiczny
Skrajnie ograniczony
Dojazd
Jedź Leeward Highway do północno-wschodniego krańca wyspy. Punkt dostępu do Princess Grace Marine Park znajduje się po lewej stronie przez ścieżkę dla pieszych od Princess Drive; Emerald Point jest dalej w lewo wzdłuż plaży (około 1/2 mili pieszo).
Poziom kosztów
Drogo
Lokalny język
English
Udogodnienia

Co znajdziesz na plaży

Parking
Zakwaterowanie
Blisko — Luksusowe wille i ośrodki w rejonie Leeward i Grace Bay; zazwyczaj krótki dojazd z głównego rejonu plaży do kitesurfingu
Jedzenie i napoje
Brak jedzenia/napojów w konkretnym miejscu dostępu na plażę; restauracje są w odległości krótkiego dojazdu
Wypożyczalnia sprzętu:
Wypożyczanie sprzętu dostępne przez szkoły (głównie przez operatorów działających w rejonie Leeward Marina/Long Bay)
Przechowalnia sprzętu
Oferowane przez lokalne szkoły dla ich klientów
Serwis sprzętu
Mogą być dostępne podstawowe naprawy przez lokalne szkoły; większe naprawy mogą wymagać wysyłki części
Nauka, wypożyczalnie i więcej

Szkoły i usługi

Przy tym spocie nie ma jeszcze szkół ani usług.

Recenzje

Od riderów, którzy tu byli

Obserwacje społeczności

Najnowsze zgłoszone warunki

Pytania o spot

Najczęstsze pytania

Kiedy jest najlepszy sezon na spocie Leeward (Providenciales)?

Najlepsze miesiące ogółem na spocie Leeward (Providenciales) to Grudzień, Styczeń, Luty, Marzec, Kwiecień, Maj, Czerwiec, Lipiec. Najlepsze miesiące wiatrowe to Styczeń, Maj, Czerwiec, Lipiec, Grudzień.

Które kierunki wiatru działają na spocie Leeward (Providenciales)?

Na spocie Leeward (Providenciales) działają wiatry z kierunków E, ESE.

Jakie rozmiary sprzętu są zalecane na spocie Leeward (Providenciales)?

Zalecane rozmiary sprzętu na spocie Leeward (Providenciales): Kitesurfing: 9–12 m² · Windsurfing: 5.5–7.5 m² · Wingfoiling: 4–6 m². Typowy zakres wiatru to 15–25 kts.

Jaki poziom umiejętności jest odpowiedni na spocie Leeward (Providenciales)?

Spot Leeward (Providenciales) jest odpowiedni dla następujących poziomów: Kitesurfing: Średnio zaawansowany · Windsurfing: Średnio zaawansowany · Wingfoiling: Średnio zaawansowany.