Lido Garda (Anzio)

KitesurfingWindsurfingWingfoilingSurfing
Freestyle, Shortboard
Najlepsze do
Średnio zaawansowany
Poziom umiejętności
Chop
Typ spotu
Umiarkowanie
Poziom tłoku

Te informacje o spocie są wspierane przez AI i nie zostały zweryfikowane przez człowieka. Mogą być niepełne, nieaktualne lub błędne. Przed pływaniem sprawdź bezpieczeństwo, dostęp, lokalne zasady i aktualne warunki w oficjalnych lub lokalnych źródłach.

O tym spocie

O spocie

Lido Garda (Anzio) to odsłonięty, piaszczysty beach break na wybrzeżu Tyrreńskim, który w chłodniejszych porach roku bywa dość regularny dla surfingu, podczas gdy latem często robi się bardziej płasko. Jeźdźcy mogą trafić na krótkie, szybkie przejazdy typowe dla śródziemnomorskich beach breaków, a jakość fal opisywana jest jako przeciętna; cały break działa jako fale zarówno lewe, jak i prawe. Dla surfingu najlepsze są umiarkowane okna swellów (około 0,5–2,0 metra) nadchodzące z południa na zachód (S, SW lub W). Wiatr mocno wpływa tu na jakość lica: wiatry południowo-zachodnie i zachodnie często sprawiają, że woda jest bałaganiarska i poszarpana, podczas gdy wiatry północne lub północno-zachodnie częściej utrzymują czystsze face’y. Przy bardzo dużych swellach break może się „zamknąć” (close out). Kitesurfing jest tu dużą „uwagą”, bo podawana niezawodność wiatru do kitesurfingu jest ekstremalnie niska (2.2%), przez co miejsce nie nadaje się jako główna destynacja do kitesurfingu. Choć szerszy sezon może obejmować pewne wahania wiatru i słabą aktywność bryzy morskiej, zazwyczaj nie jest to na tyle pewne dla standardowego kitesurfingu. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, jako zagrożenie wskazywane są zanieczyszczenia, a w pobliżu strefy startu znajdują się falochrony/budowle. Po intensywnych opadach deszczu ważne jest sprawdzenie lokalnych raportów jakości wody. W lecie obowiązują tłumy na plaży i zasady sezonowe; ratownicy są opisywani jako obecni sezonowo w prywatnych obiektach plażowych, a ogólna dostępność ratownictwa jest ograniczona.

  • Odsłonięty, piaszczysty beach break z w miarę regularnym falowaniem jesienią–wiosną.
  • Fale wspierają swelle z S/SW/W oraz czystsze wiatry z NW/N.
  • Kitesurfing nie jest niezawodny z powodu ekstremalnie niskiej niezawodności wiatru (2.2%).
  • Letnie tłumy sezonowe i przepisy mogą wpływać na sesje.
Świetne dla
Surfing shortboardSurfing longboardKitesurfing freestyleKitesurfing waveWindsurfing freerideWingfoil freeride
Co świetne
  • Zazwyczaj odsłonięte, ale z w miarę regularnym falowaniem, szczególnie jesienią, zimą i wiosną.
  • Piaszczyste dno i krótkie, szybkie przejazdy pasujące do typowego surfingu na śródziemnomorskich beach breakach.
  • Udogodnienia w obszarze obiektu plażowego (jedzenie/napoje, toalety, parking).
  • Wingfoiling potencjalnie wykonalny, z uwagą na pobliskie budowle/płycizny.
Uwaga
  • Odsłonięte położenie oznacza, że surf i warunki mogą zmieniać się szybko.
  • Możliwe obawy dotyczące zanieczyszczeń—sprawdź warunki i lokalną jakość wody.
  • Niezawodność wiatru do kitesurfingu jest w tym miejscu ekstremalnie niska (2.2%).
  • Tłumy mogą być intensywne w szczycie letnich miesięcy.
Czy ten opis był pomocny?
Praktyczny przewodnik po spocie

Wiatr, woda i sezony

Wiatr

Kierunek
W, NW, SW, S, SE
Zakres wiatru
12–25 kts
Typ wiatru
Mieszane — Umiarkowane, zmienne kierunkowo wiatry; czasami wpływają na nie lokalne bryzy termiczne nad morzem w cieplejszych miesiącach, ale zwykle nie są na tyle silne/ustabilizowane, by nadawały się do kitesurfingu.
Niezawodność
2.2% dla niezawodności wiatru do kitesurfingu (ekstremalnie nisko w tym miejscu).
Współczynnik porywistości
Umiarkowane porywy
Najlepsze miesiące
Styczeń, Luty, Marzec, Kwiecień, Maj
Strefy cienia wiatrowego
Blisko centrum miasta lub wysokich klifów wiatr może być osłonięty albo turbulenty.

Woda i plaża

Typ akwenu
Chop
Plaża
Piasek
Rozmiar plaży
Małe
Fale
Małe — Źródła podają małe fale/małą płyciznę; inne źródło również zauważa warunki średnie, zależnie od pory roku i układów pogodowych.
Poziom chopu
Umiarkowany chop — Choppy pod wpływem wiatru; warunki mogą być poszarpane szczególnie przy wiatrach SW/W.
Start
Średnie — Piaszczysta plaża; może być wąska przed obiektami plażowymi podczas wysokiego stanu lub w szczycie sezonu.

Przez cały rok

Sty
Lut
Mar
Kwi
Maj
Cze
Lip
Sie
Wrz
Paź
Lis
Gru
Najlepszy sezonPoza sezonem
13–27 °C
Temperatura wody
8–31 °C
Temperatura powietrza
Przewodnik po piankach
Gru–Mar: 5/4mm or 4/3mmKwi–Lis: 3/2mm or shortyCze–Wrz: swimwear or thin neoprene top
Tłok w sezonie

Bardzo tłoczno w lipcu i sierpniu; spokojniej w dni tygodnia zimą.

Sezon burz/deszczu

Najwięcej deszczu przypada od października do stycznia.

Według sportu

Czego się spodziewać w każdym.

KitesurfingPoziom umiejętności

Niezawodność wiatru do kitesurfingu w tym konkretnym miejscu jest ekstremalnie niska (2.2%), co czyni je nieodpowiednim jako główną destynację do kitesurfingu.

FreerideWaveFreestyle
Rozmiary kite
9–12 m²
WindsurfingPoziom umiejętności

Najlepiej w wietrzniejszych miesiącach do freeride i warunków typu bump-and-jump.

FreerideWave
Rozmiary żagli
4.5–6 m²
WingfoilingPoziom umiejętności

Plaża przyjazna dla foila, piaszczyste dno; uważaj na falochrony i płyciny/łachy piasku w pobliżu brzegu.

Przyjazne dla foila
Tak
Min. głębokość
1.5 meters
Rozmiary wingów
4–6 m²
SurfingNajlepszy na tym spociePoziom umiejętności

Odsłonięty beach break; w miarę regularny w okresie jesień, zima i wiosna, podczas gdy latem warunki często są bardziej płaskie.

Beach break
Kierunek fali
Obie
Optymalny swell
S, SW, W
Wysokość swellu
0.5–2 m
Optymalny pływ
Wszystkie pływy
Osłonięcie
Odsłonięte
Wpływ wiatru
Południowo-zachodnie i zachodnie wiatry zwykle tworzą nieporządne, poszarpane warunki; północne lub północno-zachodnie wiatry częściej dają czystsze fale.
Większy swell
Przy bardzo dużych swellach może „zamknąć się” (close out).
Jakość fali
Przeciętna
Siła fali
Umiarkowanie
Kształt fali
Równo łamiąca się
Tempo łamania
Średnie
Długość ride’u
Krótka — Szybkie, krótkie przejazdy typowe dla śródziemnomorskich beach breaków.
Typowa długość przejazdu
30–60 m
Szczegóły długości fali
Typowa długość jazdy około 30–60 metrów; przejazdy są krótkie i szybkie na tym śródziemnomorskim beach breaku.
Prognoza

Sprawdź prognozę przed wyjazdem

Zobacz wiatr, fale, pogodę i okna sesji dla Lido Garda (Anzio) w pełnym widoku prognozy.

Lido Garda (Anzio) – podsumowanie prognozy wiatru i fal

Wiatr
2–11 ktsPorywy 19 kts
Kierunek
NW325°
Najsilniejszy dzień
sob., 24 paź11 kts
Dni z wiatrem
0/712 kts lub więcej
Fale
0.2–1.8 mOkres 4s
Temperatura
11–21 °C

W ciągu najbliższych 7 dni prognoza dla Lido Garda (Anzio) przewiduje w dzień wiatr 2–11 kts, najsilniejszy około 11 kts w sobota, 24 października, z porywami do 19 kts. Przeważający kierunek to NW. Fale od 0.2 do 1.8 m, z okresem około 4s. Na podstawie modelu Wavind, w czasie lokalnym spotu.

W pobliżu

Inne spoty w okolicy

Bezpieczeństwo

Co warto wiedzieć przed wejściem na wodę

Bezpieczeństwo, dostęp, ograniczenia, ratownictwo i lokalne zasady mogą się zmieniać. Traktuj te szczegóły jako informacyjne i potwierdź je lokalnie przed wejściem na wodę.

Zagrożenia

  • zanieczyszczenia
  • tłumy
  • falochrony/mol
  • skały
Poziom umiejętności: Średnio zaawansowany
Zalecany sprzęt bezpieczeństwa
PiankaButyKask

Ratownictwo i wsparcie

Ratownik
Sezonowo — Ratownicy są zazwyczaj obecni w większości prywatnych obiektów plażowych podczas lata.
Ratownictwo i samoratowanie
Ograniczone — Służby ratownicze są ograniczone i zarządzane przez lokalne władze; ogólna dostępność ratownictwa jest na tym miejscu ograniczona.
Informacje awaryjne
Najbliższy szpital to Ospedale di Anzio-Nettuno (a w razie nagłych wypadków dzwoń 112).
Lokalizm / atmosfera
Łagodny

Zasady spotu

W sezonie letnim (czerwiec–wrzesień) kitesurfing jest zasadniczo zabroniony między 9:00 a 19:00, chyba że korzysta się z wyznaczonego korytarza wejścia.

Ograniczenia
  • Sezonowy obszar kąpieli
  • Kitesurfing może być zabroniony od czerwca do września między 9:00 a 19:00, chyba że korzysta się z wyznaczonego korytarza wejścia.
Lokalne wskazówki
  • Najlepiej po sztormie, gdy swell utrzymuje się, ale wiatr słabnie lub przechodzi na wiatr z lądu.
  • Sprawdź lokalne raporty jakości wody po intensywnych opadach deszczu.
  • Sprawdź warunki przy falochronach/budowlach w pobliżu strefy startu.

Dojazd i dostęp

Najbliższe miasto
Anzio
Najbliższa miejscowość
Anzio
Parking
W pobliżu dostępny jest parking uliczny, choć w weekendy letnie robi się bardzo trudno.
Transport publiczny
Dobrze skomunikowane z Rzymem za pomocą regionalnej linii pociągów FL8 (częste kursy z Roma Termini do Anzio i Nettuno); lokalny transport wzdłuż wybrzeża jest ograniczony bez prywatnego pojazdu.
Dojazd
Z Anzio na północ do Lido die Cincinnato; Lido Garda znajduje się tuż obok.
Poziom kosztów
Umiarkowanie
Lokalny język
Italian
Udogodnienia

Co znajdziesz na plaży

Prysznice
Toalety
Parking
Restauracja
Bar
Zakwaterowanie
Pobliska miejscowość — Dostępnych jest wiele hoteli, B&B, wynajmów wakacyjnych i innych miejsc noclegowych w Anzio i Nettuno.
Jedzenie i napoje
Na terenie obiektu plażowego dostępna jest restauracja i bar; inne opcje są w odległości spaceru w Anzio.
Wypożyczalnia sprzętu:
Wypożyczanie sprzętu może być dostępne sezonowo w klubach plażowych i za pośrednictwem szkół sportowych; część wypożyczalni może oferować wyłącznie surfing/SUP lub inne propozycje klubów plażowych.
Przechowalnia sprzętu
Zwykle nie jest dostępne poza członkostwem w prywatnych klubach plażowych; niektóre lokalne szkoły/kluby mogą oferować przechowywanie sezonowe/dzienne.
Serwis sprzętu
Nie ma wyspecjalizowanych serwisów naprawczych na plaży; podstawowe naprawy mogą być dostępne za pośrednictwem lokalnych szkół/sklepów w rejonie Anzio–Nettuno.
Nauka, wypożyczalnie i więcej

Szkoły i usługi

Przy tym spocie nie ma jeszcze szkół ani usług.

Okolica

Poza wodą

Anzio to historyczne nadmorskie miasto z dziedzictwem rzymskim oraz silną tradycją morską i związaną z owocami morza, wspieraną przez sezonową aktywność rekreacyjną koncentrującą się wokół jego plaż.

Najlepszy czas na wizytę: Maj–wrzesień.
Villa di Nerone2km

Pozostałości archeologiczne dawnej rzymskiej rezydencji cesarskiej, niegdyś należącej do cesarza Nerona, z widokiem na morze.

Anzio Beachhead Museum1km

Muzeum poświęcone lądowaniu aliantów w 1944 roku podczas II wojny światowej, z artefaktami oraz dokumentacją historyczną.

Ponza Island Ferry1km

Codzienne rejsy promowe i hydrofoile na wyspy Pontyjskie na snorkeling, nurkowanie i wycieczki łodzią.

Anzio Port Seafood District1km

Rejon portu znany z restauracji z wysokiej jakości owocami morza, serwujących dzienny połów z lokalnej floty rybackiej.

Tor Caldara Nature Reserve5km

Chroniony przybrzeżny las ze źródłami siarkowymi i ścieżkami spacerowymi, idealny na spacery przyrodnicze.

Recenzje

Od riderów, którzy tu byli

Obserwacje społeczności

Najnowsze zgłoszone warunki

Pytania o spot

Najczęstsze pytania

Kiedy jest najlepszy sezon na spocie Lido Garda (Anzio)?

Najlepsze miesiące ogółem na spocie Lido Garda (Anzio) to Październik, Listopad, Grudzień, Styczeń, Luty, Marzec, Kwiecień, Maj. Najlepsze miesiące wiatrowe to Styczeń, Luty, Marzec, Kwiecień, Maj.

Które kierunki wiatru działają na spocie Lido Garda (Anzio)?

Na spocie Lido Garda (Anzio) działają wiatry z kierunków W, NW, SW, S, SE.

Jakie rozmiary sprzętu są zalecane na spocie Lido Garda (Anzio)?

Zalecane rozmiary sprzętu na spocie Lido Garda (Anzio): Kitesurfing: 9–12 m² · Windsurfing: 4.5–6 m² · Wingfoiling: 4–6 m². Typowy zakres wiatru to 12–25 kts.

Jaki poziom umiejętności jest odpowiedni na spocie Lido Garda (Anzio)?

Spot Lido Garda (Anzio) jest odpowiedni dla następujących poziomów: Kitesurfing: Średnio zaawansowany · Windsurfing: Średnio zaawansowany · Wingfoiling: Średnio zaawansowany · Surfing: Średnio zaawansowany.