Lightning Bolt (Toucheng)
- Shortboard, Zaawansowani riderzy
- Najlepsze do
- Zaawansowany
- Poziom umiejętności
- Swell, Ocean
- Typ spotu
- Spokojnie
- Poziom tłoku
Te informacje o spocie są wspierane przez AI i nie zostały zweryfikowane przez człowieka. Mogą być niepełne, nieaktualne lub błędne. Przed pływaniem sprawdź bezpieczeństwo, dostęp, lokalne zasady i aktualne warunki w oficjalnych lub lokalnych źródłach.
O spocie
Lightning Bolt to odkryty point break w gminie Toucheng: zapewnia niezawodną falę i ma opinię miejsca rzadko zatłoczonego. Opisywany jest jako wysokowydajny praworęczny point break, który może dawać szybkie, łamiące się sekcje typu peeling, gdy warunki się zgrają; podkreślana jest też przydatność na lato (a czerwiec wskazywany jest jako najlepszy miesiąc). Ograniczającymi czynnikami są głównie dostęp i zejście na wodę. To miejsce jest skaliste i wymaga stromego podejścia z drogi — w tym zejścia po skałach i znalezienia kanału do wejścia. Zagrożenia obejmują ostre skały, śliskie strefy wejścia/wyjścia oraz jeżowce morskie w obszarze jazdy, a także ograniczoną przestrzeń do lądowania. Prądy mogą też stawać się poważne na większych zestawach, z możliwością silnych rip currentów przy dużym swell. Wiatr jest opisywany jako niewiarygodny: typowo mieszane wiatry z Zachodu/Północnego Zachodu. Wiatry offshorowe z Zachodu potrafią wygładzać tafle, natomiast wiatry z północnego wschodu są opisywane jako czyniące warunki bardziej chaotycznymi i niebezpiecznymi. Podawany jest schemat lekkich porywów, a letnie popołudnia mogą przynosić wpływ bryzy morskiej (efekty termiczne w regionie najsilniejsze mniej więcej 12:00–17:00). Do surfowania najlepsze działanie jest opisywane dla swellów z Wschodu/Południowego Wschodu. Podawana wysokość pracującego swellu to ok. 1,5–3,0 metra, z naciskiem na surfowanie w okolicach mid-tide, aby uniknąć najpłytszych skał. Lokalne wskazówki rekomendują też wyczucie momentu wejścia poprzez obserwację zestawów oraz korzystanie z ochronnego obuwia i odpowiedniego sprzętu ze względu na skalisty, oparty o zejście dostęp na miejsce.
- Niezawodna, odkryta fala na point-break
- Rzadko zatłoczone jak na poziom trudności
- Szybkie, peelingowe praworęczne fale point
- Odkryty point break z niezawodną falą i ogólnie dobrą jakością fali, gdy warunki są sprzyjające.
- Rzadko zatłoczone, także w dni z dobrą pogodą falową.
- Wpływ bryzy morskiej w porze letniej może zmieniać timing wiatru w popołudniach.
- Wymagający i skalisty dostęp; nie dla początkujących.
- Nie podano dedykowanego ratownictwa/ratowników na miejscu.
- Możliwe silne rip currenty podczas większych swellów; skaliste zagrożenia, w tym jeżowce morskie.
Wiatr, woda i sezony
Wiatr
- Kierunek
- W, NW
- Kierunki offshore
- W, NW
- Zakres wiatru
- 5–15 kts
- Typ wiatru
- Mieszane — Podawane wiatry z zachodu do północnego zachodu; latem mogą się przesuwać w stronę wpływu bryzy morskiej. Opisywany jest też jako w ogólnym ujęciu niewiarygodny.
- Niezawodność
- niskie
- Współczynnik porywistości
- Lekkie porywy — Podawane lekkie porywy.
- Najlepsze miesiące
- Czerwiec, Lipiec, Sierpień, Wrzesień
- Strefy cienia wiatrowego
- Wysokie tereny na zachodzie mogą zapewniać częściową osłonę przed lekkimi wiatrami z zachodu.
Woda i plaża
- Typ akwenu
- Swell, Ocean
- Plaża
- Skały — Podano skład skalny.
- Rozmiar plaży
- Małe
- Fale
- Średnie — Podawana jako średnia; w szerszym obszarze opisywana jako bardziej spójna, z większą falą w porze tajfunów.
- Start
- Małe — Skaliste wejście wymagające nawigacji przez żleb; trudne przedzieranie się z drogi na brzeg.
- Trudność startu
- Tylko dla ekspertów — Wejście/dostęp opisywany jako trudny, z wymagającym przedzieraniem się po skalach i trudnym zejściem.
Przez cały rok
Zwykle rzadko zatłoczone; bardziej tłoczno w weekendy, gdy swell jest dobry.
Sezon tajfunów trwa od lipca do października; w szerszym regionie występuje też pora letnich ulewnych deszczy (plum rain) od maja do czerwca.
Według sportu
Czego się spodziewać w każdym.
Odkryta praworęczna point break o niezawodnej fali; opisywana jako wysokowydajna praworęczna point break, najlepsza na wschodnie lub południowo-wschodnie swell.
- Kierunek fali
- Prawa
- Optymalny swell
- E, SE
- Wysokość swellu
- 1.5–3 m
- Optymalny pływ
- Średni — Najlepiej w okolicach mid-tide, aby uniknąć najpłytszych skał.
- Osłonięcie
- Odsłonięte — Odkryty point break.
- Wpływ wiatru
- Wiatry offshorowe z Zachodu wygładzają taflę; wiatry z północnego wschodu sprawiają, że robi się bałagan i jest to niebezpieczne.
- Większy swell
- Daje radę z istotną wielkością, ale bardzo trudno jest wypłynąć/podejść wiosłowaniem przez skalisty cypel.
- Jakość fali
- Dobra — Podano, że jakość fali jest dobra.
- Siła fali
- Mocna — Opisywana jako potężna i szybka, praworęczna sekcja na point break.
- Kształt fali
- Równo łamiąca się — Podawane jest, że kształt fali to łamanie typu peeling.
- Tempo łamania
- Szybkie — Podawane są szybkie sekcje.
- Długość ride’u
- Średnie — Fale mogą dawać przejazdy od 50 do 100 metrów na dobrze ustawionych swellach.
- Typowa długość przejazdu
- 50–100 m
- Szczegóły długości fali
- Na dobrze ustawionych swellach możliwe są przejazdy na ok. 50–100 metrów.
Sprawdź prognozę przed wyjazdem
Zobacz wiatr, fale, pogodę i okna sesji dla Lightning Bolt (Toucheng) w pełnym widoku prognozy.
Lightning Bolt (Toucheng) – podsumowanie prognozy wiatru i fal
- Wiatr
- 2–19 ktsPorywy 43 kts
- Kierunek
- NNE14°
- Najsilniejszy dzień
- sob., 24 paź19 kts
- Dni z wiatrem
- 1/712 kts lub więcej
- Fale
- 0.9–3.2 mOkres 8s
- Temperatura
- 21–26 °C
W ciągu najbliższych 7 dni prognoza dla Lightning Bolt (Toucheng) przewiduje w dzień wiatr 2–19 kts, najsilniejszy około 19 kts w sobota, 24 października, z porywami do 43 kts. Przeważający kierunek to NNE. Fale od 0.9 do 3.2 m, z okresem około 8s. Na podstawie modelu Wavind, w czasie lokalnym spotu.
Inne spoty w okolicy
Co warto wiedzieć przed wejściem na wodę
Bezpieczeństwo, dostęp, ograniczenia, ratownictwo i lokalne zasady mogą się zmieniać. Traktuj te szczegóły jako informacyjne i potwierdź je lokalnie przed wejściem na wodę.
Zagrożenia
- ostre skały
- śliskie miejsca wejścia i wyjścia
- możliwe silne prądy wsteczne podczas dużych swellów
- jeżowce morskie
- ograniczone miejsca do lądowania
- trudne zejście/przedzieranie się z drogi na skalisty brzeg
Ratownictwo i wsparcie
- Ratownik
- Brak — Nie podano obecności ratownika dla tego miejsca.
- Ratownictwo i samoratowanie
- Nie — Nie podano dedykowanej akcji ratunkowej na wodzie dla tego miejsca; istnieje regionalna morska reakcja na wypadki za pośrednictwem Straży Wybrzeża, ale dedykowane ratownictwo na poziomie samego miejsca dla osób korzystających z wody jest ograniczone.
- Informacje awaryjne
- Najbliższe placówki medyczne są w miejscowości Toucheng lub w mieście Yilan. Numery alarmowe: 110 (policja), 119 (straż/medyczne/ambulans), 118 dla Straży Wybrzeża.
- Lokalizm / atmosfera
- Umiarkowanie — Wrażliwe miejsce z lokalnymi riderami; obserwowane jako umiarkowanie lokalistyczne.
Zasady spotu
Obowiązuje standardowa międzynarodowa surfingowa etykieta; szanuj lokalnych riderów, którzy regularnie odwiedzają to wrażliwe miejsce.
- Nie dla początkujących ze względu na trudny, skalisty dostęp i zagrożenia.
- Najlepiej surfować w okolicach mid-tide, aby uniknąć trafienia w najpłytsze skały.
- Noś buty/obuwie ochronne (booties), aby chronić się przed ostrymi skałami i jeżowcami podczas wejścia.
- Obserwuj zestawy przez chwilę przed wejściem, aby dobrze wyczuć moment wejścia w żleb przed skokiem.
- Wejście jest trudne: musisz zejść po niektórych skałach i znaleźć mały kanał do skoku; nie dla początkujących.
Dojazd i dostęp
- Najbliższe miasto
- Yilan City
- Najbliższa miejscowość
- Toucheng Township
- Parking
- Dostępne jest ograniczone parkowanie przy drodze wzdłuż Highway 2 w pobliżu miejsca załamania.
- Transport publiczny
- Obsługiwane lokalnymi autobusami/taksówkami wzdłuż drogi nadmorskiej; dojazd koleją jest dostępny przez stacje Toucheng i Waiiao.
- Dojazd
- Położone w gminie Toucheng, powiat Yilan, w pobliżu portu Wushi. Dostęp polega na stromym przedzieraniu się z drogi na skalisty brzeg; opisywane jest też jako konieczność zejścia po skałach i znalezienia małego kanału do skoku.
- Poziom kosztów
- Umiarkowanie
- Lokalny język
- Chinese (Mandarin)
Co znajdziesz na plaży
- Zakwaterowanie
- Pobliska miejscowość — W pobliżu w okolicach Waiiao i Toucheng dostępne są pensjonaty i hostele surfingowe.
- Jedzenie i napoje
- Lokalne restauracje i sklepy spożywcze znajdują się w krótkim przejeździe na południe w Gengfang lub Waiiao.
- Wypożyczalnia sprzętu:
- Brak wypożyczalni na miejscu; sklepy z wyposażeniem są dostępne w Waiiao.
- Przechowalnia sprzętu
- Nie konkretnie na miejscu; region wskazuje, że przechowywanie sprzętu jest dostępne przez pobliskie hostele surfingowe w rejonie Waiiao.
- Serwis sprzętu
- Podstawowe usługi naprawy można znaleźć w sklepach surfingowych w Waiiao.
Przy tym spocie nie ma jeszcze szkół ani usług.
Poza wodą
Toucheng i Waiiao znane są z weekendowego turystyki nastawionej na surfowanie, z pobliskimi atrakcjami kulturowymi i doświadczeniami na łonie natury na terenie całego powiatu Yilan.
Architektonicznie efektowne muzeum prezentujące historię i kulturę powiatu Yilan.
Historyczna ulica z architekturą z czasów dynastii Qing oraz okresu japońskiej kolonizacji.
Rejsy łodzią do obserwacji delfinów oraz wędrówki po wulkanicznej wyspie widocznej z wybrzeża.
Lokalna restauracja z owocami morza specjalizująca się w świeżych, codziennych połowach z Pacyfiku.
Żółty punkt orientacyjny przy plaży oferujący jedzenie, kawę i bezpośredni dostęp do plaży.
Od riderów, którzy tu byli
Najnowsze zgłoszone warunki
Pytania o spot
Najczęstsze pytania
Kiedy jest najlepszy sezon na spocie Lightning Bolt (Toucheng)?
Najlepsze miesiące ogółem na spocie Lightning Bolt (Toucheng) to Czerwiec, Lipiec, Sierpień, Wrzesień.
Które kierunki wiatru działają na spocie Lightning Bolt (Toucheng)?
Na spocie Lightning Bolt (Toucheng) działają wiatry z kierunków W, NW. Kierunki offshore to W, NW.
Jaki poziom umiejętności jest odpowiedni na spocie Lightning Bolt (Toucheng)?
Spot Lightning Bolt (Toucheng) jest odpowiedni dla następujących poziomów: Surfing: Zaawansowany.