Lillskäresudden (Wybrzeże Sörmjöle)

KitesurfingWindsurfingWingfoiling
Freeride, Freestyle
Najlepsze do
Początkujący do Średnio zaawansowany
Poziom umiejętności
Płytko, Płasko, Chop, Małe fale
Typ spotu
Umiarkowanie
Poziom tłoku

Te informacje o spocie są wspierane przez AI i nie zostały zweryfikowane przez człowieka. Mogą być niepełne, nieaktualne lub błędne. Przed pływaniem sprawdź bezpieczeństwo, dostęp, lokalne zasady i aktualne warunki w oficjalnych lub lokalnych źródłach.

O tym spocie

O spocie

Lillskäresudden to płytkie, płaskie do pofalowanych (małe fale) miejsce do kitesurfingu na Wybrzeżu Sörmjöle, z czystą wodą i dużą piaszczystą plażą. Obszar do wodowania/lądowania jest opisywany jako przestronny, z łatwym dostępem oraz miejscem na przygotowanie i start—jedna z głównych przyczyn, dla których dobrze sprawdza się dla riderów ćwiczących freeride i freestyle. Podaje się dostępność wiatrową dla kierunków ze wschodu przez południe po zachód (E, SE, S, SW, W). Kilka źródeł wiąże warunki z wpływem termiki/bryzy morskiej w lecie, natomiast szersze wzorce regionalne podkreślają układy frontowe/systemy gradientu przybrzeżnego; ogólnie niezawodność jest opisywana jako umiarkowana i zależna od systemów pogodowych przechodzących przez Morze Bałtyckie. Zrywy zwykle opisywane są jako lekkie. To miejsce jest silnie sezonowe. Dostawcy wskazują najlepsze okno pod koniec wiosny i w lecie—zwykle od maja do sierpnia dla silniejszych, bardziej jezdnych warunków—podczas gdy zimą i na początku wiosny dominują zimne warunki i lód, kiedy kitesurfing nie jest bezpieczny. Temperatury wody pozostają zimne poza środkiem lata, więc planowanie grubości pianki i zabezpieczenia przed zimnem jest kluczowe. W kwestiach bezpieczeństwa, przewijają się zatopione skały (w pobliżu brzegu i dalej na zewnątrz) oraz konieczność obserwowania lodu. Specyficznie dla wingfoilingu ogranicza je głębokość przy brzegu—trzeba przejść znacząco dalej, aby znaleźć bezpieczną głębokość do ślizgu, dlatego najlepiej traktować to jako wyzwanie dla bardziej zaawansowanych, a nie łatwe przejście na inną dyscyplinę.

  • Duży piaszczysty obszar do wodowania/lądowania na płytkiej wodzie
  • Kierunki wiatru od wschodu do południowego zachodu
  • Sezonowe okno do kitesurfingu obejmujące maj–sierpień
  • Jazda nie zależy od pływu (podawane)
Świetne dla
Kitesurfing freerideKitesurfing freestyleKitesurfing waveKitesurfing foilKitesurfing straplessWindsurfing freerideWindsurfing slalom
Co świetne
  • Szeroki, piaszczysty obszar do wodowania/lądowania opisywany jako duży i łatwo dostępny
  • Czyste, płytkie warunki na płaskiej wodzie z małymi falami odpowiednie pod freestyle/freeride
  • Działa przy wiatrach od wschodu do południowego zachodu, zapewniając elastyczną ekspozycję
  • Nie przewiduje się istotnego wpływu pływów (dostawcy podkreślają, że kitesurfing nie zależy od pływu)
Uwaga
  • Zimna woda i silny sezon zimowy/lodowy
  • Bardzo płytko przy brzegu (szczególnie ograniczające dla foilingu)
  • Zatopione skały i głazy w pobliżu linii brzegowej/na zewnątrz
  • Wiatr może być mniej przewidywalny poza głównym oknem letnim
Czy ten opis był pomocny?
Praktyczny przewodnik po spocie

Wiatr, woda i sezony

Wiatr

Kierunek
E, ESE, S, SW, W
Zakres wiatru
4–20 kts
Typ wiatru
Mieszane — Źródła opisują zarówno wpływ termiki, jak i wiatr kształtowany przez systemy frontowe/gradientu przybrzeżnego w regionie.
Niezawodność
Umiarkowana; warunki mogą zależeć od systemów niskiego ciśnienia przechodzących przez Morze Bałtyckie (uwagi o niezawodności na poziomie spotu).
Współczynnik porywistości
Lekkie porywy
Najlepsze miesiące
Maj, Czerwiec, Lipiec, Sierpień
Zalecane rozmiary latawców
9–14 m²

Woda i plaża

Typ akwenu
Płytko, Płasko, Chop, Małe fale
Plaża
Piasek — Skład piasku: piaszczysta plaża oraz zaplecze z obszarami trawiastymi ułatwiającymi dojście.
Rozmiar plaży
Duże
Fale
Małe — Konsekwentnie wskazywane są warunki z małymi falami/krótką falą.
Poziom chopu
Lekki chop — Dostawcy opisują warunki od płaskich po pofalowane (krótka, płytka fala).
Start
Duże — Przestronny obszar do wodowania i lądowania na piasku.

Przez cały rok

Sty
Lut
Mar
Kwi
Maj
Cze
Lip
Sie
Wrz
Paź
Lis
Gru
Najlepszy sezonPoza sezonem
0–19 °C
Temperatura wody
-10–23 °C
Temperatura powietrza
Przewodnik po piankach
Sty–Gru: drysuitLip, Sie: 5/4mm
Tłok w sezonie

Niski do umiarkowanego ogólnie; najwięcej osób w wietrzne letnie weekendy.

Sezon burz/deszczu

Jesień (wrzesień–listopad) przynosi silniejsze wiatry, ale też chłodniejszą pogodę i częstsze opady deszczu (uwaga dostawcy).

Według sportu

Czego się spodziewać w każdym.

KitesurfingNajlepszy na tym spociePoziom umiejętności

Płytkie, płaskie do lekko pofalowanych/krótkofalowych warunki z bardzo dużą przestrzenią do wodowania i lądowania. Najlepiej działa przy wiatrach ze wschodu do południowego zachodu; lokalni riderzy wykorzystują je do freeride i freestyle dzięki szerokiej, piaszczystej strefie.

FreestyleFreerideWaveFoilStrapless
Rozmiary kite
9–14 m²
WindsurfingPoziom umiejętności

Może być odpowiednie w płytkich wodach przybrzeżnych; wspomina się style freeride i slalom dla tego miejsca.

FreerideSlalom
Rozmiary żagli
5.5–7.5 m²
WingfoilingPoziom umiejętności

Trudne przy brzegu z uwagi na bardzo płytką wodę; riderzy muszą wyjść pieszo znacząco dalej, aby osiągnąć bezpieczną głębokość do ślizgu.

Przyjazne dla foila
Ograniczone — Ślizg (foiling) jest możliwy tylko dalej na zewnątrz, tam gdzie głębokość rośnie.
Min. głębokość
Requires walking approximately 100-200 meters out to reach safe foiling depth.
Rozmiary wingów
4–6 m²
Prognoza

Sprawdź prognozę przed wyjazdem

Zobacz wiatr, fale, pogodę i okna sesji dla Lillskäresudden (Wybrzeże Sörmjöle) w pełnym widoku prognozy.

Lillskäresudden (Wybrzeże Sörmjöle) – podsumowanie prognozy wiatru i fal

Wiatr
3–16 ktsPorywy 31 kts
Kierunek
SSW192°
Najsilniejszy dzień
śr., 28 paź16 kts
Dni z wiatrem
4/712 kts lub więcej
Fale
0.3–2.9 mOkres 5s
Temperatura
3–10 °C

W ciągu najbliższych 7 dni prognoza dla Lillskäresudden (Wybrzeże Sörmjöle) przewiduje w dzień wiatr 3–16 kts, najsilniejszy około 16 kts w środa, 28 października, z porywami do 31 kts. Przeważający kierunek to SSW. Fale od 0.3 do 2.9 m, z okresem około 5s. Na podstawie modelu Wavind, w czasie lokalnym spotu.

Bezpieczeństwo

Co warto wiedzieć przed wejściem na wodę

Bezpieczeństwo, dostęp, ograniczenia, ratownictwo i lokalne zasady mogą się zmieniać. Traktuj te szczegóły jako informacyjne i potwierdź je lokalnie przed wejściem na wodę.

Zagrożenia

  • Zatopione skały
  • Niskie temperatury wody
  • Lód zimą i na początku wiosny
  • Wiatr offshore, jeśli skręci na Północ
  • Rozrzucone skały w pobliżu linii brzegowej i zatopione głazy dalej na zewnątrz
  • Warunki na Morzu Bałtyckim mogą powodować znaczne wahania poziomu wody
Poziom umiejętności: Początkujący do Średnio zaawansowany
Zalecany sprzęt bezpieczeństwa
KaskKamizelka ochronnaLeashButyRękawiceKapturPianka

Ratownictwo i wsparcie

Ratownik
Brak
Ratownictwo i samoratowanie
Ograniczone — Wskazówki regionalne: akcje ratownictwa morskiego prowadzi Szwedzkie Towarzystwo Ratownictwa Morskiego (SSRS) oraz Szwedzka Straż Przybrzeżna (Kustbevakningen).
Informacje awaryjne
Użyj ogólnego numeru alarmowego 112. Najbliższy większy szpital jest w Umeå.
Lokalizm / atmosfera
Brak — Dostawcy zauważają brak formalnych zasad „localism”; pozostałe uwagi nadal podkreślają szacunek do terenów kabin/domeczków.

Zasady spotu

Szanuj miejsca lęgów ptaków, jeśli wiosną są wyznaczone. Zachowaj dystans od letnich domków/terenów kabin, zgodnie z podanymi uwagami.

Ograniczenia
  • Nie latać na kitesurfingu, gdy obecny jest lód.
  • Szanuj lokalnych mieszkańców na terenie kabiny Sörmjöle.
Lokalne wskazówki
  • Noś grube buty neoprenowe, aby chronić się przed ostrymi skałami i zimnem.
  • Sprawdź poziom wody, ponieważ może on znacząco się zmieniać w zależności od warunków na Morzu Bałtyckim.
  • Nie latać na kitesurfingu, gdy obecny jest lód.

Dojazd i dostęp

Najbliższe miasto
Umea
Najbliższa miejscowość
Sörmjöle
Parking
Parking jest dostępny w Lillsk䬬sudden, Szwecja. Ograniczone miejsca parkingowe w pobliżu dróg dojazdowych od strony dostępu do kabin; upewnij się, że nie blokujesz prywatnych wjazdów.
Dojazd
Miejsce znajduje się w Sö¬¬¬rmjö¬¬¬le, 30 km na południe od Umea. Żeby tam dojechać, potrzebujesz samochodu.
Poziom kosztów
Umiarkowanie
Lokalny język
Swedish
Udogodnienia

Co znajdziesz na plaży

Parking
Zakwaterowanie
Pobliska miejscowość — Dostępne są letnie wynajmy domków i pola kempingowe w szerszym rejonie Sörmjöle i Umeå.
Jedzenie i napoje
W sezonie letnim w Sörmjöle dostępne są lokalne kioski i małe sklepiki.
Wypożyczalnia sprzętu:
Na miejscu nie ma wypożyczalni; sprzęt trzeba przywieźć z Umeå.
Nauka, wypożyczalnie i więcej

Szkoły i usługi

Przy tym spocie nie ma jeszcze szkół ani usług.

Okolica

Poza wodą

Sörmjöle to przybrzeżny obszar nastawiony na naturę: piaszczyste plaże, skaliste wypłycenia i gęste sosnowe lasy, a szczególnie lubiany latem.

Najlepszy czas na wizytę: Czerwiec–sierpień dla najlepszej pogody i długich godzin dziennych.
Norrbyskär15 km

Historyczne archipelagi, niegdyś dom dla największej w Europie tartaczni, a dziś popularny cel letnich wyjazdów z muzeami.

Bildmuseet28 km

Współczesne muzeum sztuki zlokalizowane w Umeå na Arts Campus.

Sörmjöleleden Hiking Trail2 km

Przybrzeżny szlak pieszych wędrówek oferujący widoki na Morze Botnickie.

Sörmjöle Havscamping Restaurant3 km

Sezonowe opcje gastronomiczne zlokalizowane w pobliżu wybrzeża.

Bettnessand Sea Bath10 km

Popularny rejon piaszczystej plaży z boiskami do siatkówki i pływaniem przyjaznym rodzinom.

Recenzje

Od riderów, którzy tu byli

Obserwacje społeczności

Najnowsze zgłoszone warunki

Pytania o spot

Najczęstsze pytania

Kiedy jest najlepszy sezon na spocie Lillskäresudden (Wybrzeże Sörmjöle)?

Najlepsze miesiące ogółem na spocie Lillskäresudden (Wybrzeże Sörmjöle) to Maj, Czerwiec, Lipiec, Sierpień.

Które kierunki wiatru działają na spocie Lillskäresudden (Wybrzeże Sörmjöle)?

Na spocie Lillskäresudden (Wybrzeże Sörmjöle) działają wiatry z kierunków E, ESE, S, SW, W.

Jakie rozmiary sprzętu są zalecane na spocie Lillskäresudden (Wybrzeże Sörmjöle)?

Zalecane rozmiary sprzętu na spocie Lillskäresudden (Wybrzeże Sörmjöle): Kitesurfing: 9–14 m² · Windsurfing: 5.5–7.5 m² · Wingfoiling: 4–6 m². Typowy zakres wiatru to 4–20 kts.

Jaki poziom umiejętności jest odpowiedni na spocie Lillskäresudden (Wybrzeże Sörmjöle)?

Spot Lillskäresudden (Wybrzeże Sörmjöle) jest odpowiedni dla następujących poziomów: Kitesurfing: Początkujący do Średnio zaawansowany · Windsurfing: Średnio zaawansowany · Wingfoiling: Zaawansowany.