Madeiro (Tibau do Sul)
- Shortboard, Longboard
- Najlepsze do
- Początkujący
- Poziom umiejętności
- Chop, Ocean
- Typ spotu
- Spokojnie
- Poziom tłoku
Te informacje o spocie są wspierane przez AI i nie zostały zweryfikowane przez człowieka. Mogą być niepełne, nieaktualne lub błędne. Przed pływaniem sprawdź bezpieczeństwo, dostęp, lokalne zasady i aktualne warunki w oficjalnych lub lokalnych źródłach.
O spocie
Madeiro (Tibau do Sul) to piaszczysty surfowy spot typu beach-break, znany z małych, regularnych fal i kształtu, który jest często wykorzystywany do surfingu dla początkujących oraz longboardingu. Fale są opisywane jako łuszczące się (peeling) i dostępne jako opcje prawej i lewej fali; jakość wody jest opisywana jako czysta, a shore break jako mały. Długość przejazdu i „working tide” różnią się między źródłami: część opisów podkreśla krótkie przejazdy (<50 m) i niski pływ, podczas gdy inne mówią o znacznie dłuższych przejazdach (150–300 m) w dobrych dniach i wskazują, że korzystny może być średni pływ. Kierunek swell’u jest ogólnie podawany jako Północ, Wschód i Północny-Wschód, a główne okno wysokości roboczego swellu jest opisywane na około 0,5 m do 2,0 m (z doniesieniami, że fala zamyka się, gdy swelle przekraczają mniej więcej 2,5 m). Warunki wiatrowe w Madeiro są silnie kształtowane przez pasaty z Południowego Wschodu, ale wysokie klify mogą tworzyć spokojniejszy, bardziej osłonięty obszar surfowania w pobliżu brzegu. Typowe prędkości wiatru są opisywane w zakresie 15–25 węzłów, przy bardziej stabilnych warunkach; jedno z odniesień wskazuje też, że spot może być dotknięty silnymi „przewianymi” (blown) dniami i stosunkowo niską częstotliwością „czystych” (clean) warunków. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, kluczowy motyw to rafa/skały pod wodą na końcach plaży. Zaleca się sprawdzanie warunków przed wejściem oraz planowanie dostępu z uwzględnieniem pływu (piasek i dostęp mogą się zmieniać przy wysokim pływie). Ratownictwo jest opisywane jako ograniczone, a najbliższa większa opieka medyczna jest w Natal. Delfiny są często widywane w wodzie, czasem pływają między surferami.
- Fale beach-break przyjazne dla początkujących, łuszczące się
- Opcje fali prawej i lewej
- Osłona od klifów może uspokajać wiatr przy brzegu
- Delfiny często widywane w pobliżu lineup’u
- Spot surfingowy przyjazny dla początkujących, z małymi, regularnymi falami
- Czysta woda i piaszczyste dno
- Często używany do lekcji surfingu i longboardingu
- Osłona wiatru przy brzegu dzięki klifom
- Zagrożenia rafowe i zatopione skały pod wodą / na końcach plaży
- Ograniczona dostępność ratownictwa
- Wysokie klify i nierówne warunki dostępu przy wyższym pływie
Wiatr, woda i sezony
Wiatr
- Kierunek
- S, SE, E
- Zakres wiatru
- 15–25 kts
- Typ wiatru
- Pasatowy — Opisywane są pasaty z kierunku południowo-wschodniego jako dominujący wpływ wiatru dla Madeiro.
- Niezawodność
- wysoka
- Współczynnik porywistości
- Równy — Konsekwentnie opisywane jako w miarę stałe.
- Najlepsze miesiące
- Sierpień, Wrzesień, Październik, Listopad
- Strefy cienia wiatrowego
- Znaczący cień wiatrowy przy brzegu przez wysokie klify.
Woda i plaża
- Typ akwenu
- Chop, Ocean
- Plaża
- Piasek
- Rozmiar plaży
- Średnie
- Fale
- Małe — Małe fale są konsekwentnie opisywane jako stałe.
- Poziom chopu
- Umiarkowany chop — Warunki poślizgu/rozbicia (chop) są opisywane.
- Start
- Małe — Łatwe samodzielne wejście z piaszczystej plaży (najlepiej przy niskim do średniego pływie).
Przez cały rok
Weekend: tłoczno; dni robocze: niewielu surferów.
Pora deszczowa zwykle trwa od kwietnia do lipca.
Według sportu
Czego się spodziewać w każdym.
Madeiro to piaszczysty break na fali przybrzeżnej (sandy beach break) z małymi, regularnymi falami i kształtem przyjaznym dla początkujących. Związany jest z falami prawymi i lewymi oraz jest często używany do lekcji surfingu i longboardingu.
- Kierunek fali
- Obie
- Optymalny swell
- N, NE, E
- Wysokość swellu
- 0.5–2 m
- Optymalny pływ
- Niskie — Istnieją sprzeczne wskazówki dotyczące pływu: jedno źródło wskazuje tylko odpływ, a inne opisuje najlepsze warunki przy średnim pływie.
- Osłonięcie
- Częściowo osłonięte — Wysokie klify za/ wzdłuż plaży sprzyjają osłonie przed wiatrem; mimo to w niektórych odniesieniach break nadal jest opisywany jako odsłonięty.
- Wpływ wiatru
- Najlepiej działa przy wiatrach z Południa i Południowego Wschodu; wysokie klify mogą tworzyć spokojniejszą strefę wiatrową w pobliżu brzegu w porównaniu z innymi pobliskimi miejscami.
- Większy swell
- Fala zamyka się (closes out), gdy swelle przekraczają około 2,5 metra.
- Jakość fali
- Dobra — Opisywane jako dobre, z klasyczną jakością fali dla regionu i łagodnym, regularnym ukształtowaniem.
- Siła fali
- Łagodna — Często opisywane jako długie i łagodne do nauki/longboardingu.
- Kształt fali
- Równo łamiąca się — Łuszczenie (peeling) jest konsekwentnie opisywane.
- Tempo łamania
- Wolne — Długie, łagodne łuszczenie (opisywane jako miękkie/gładkie).
- Długość ride’u
- Krótka — Niektóre źródła opisują typowe przejazdy jako krótkie (<50 m), podczas gdy inne wskazują bardzo długie przejazdy (150–300 m) w dobrych dniach przy właściwym ustawieniu.
- Typowa długość przejazdu
- 0–50 m
- Szczegóły długości fali
- W niektórych relacjach wspomina się krótkie przejazdy (<50 m); w dobrych dniach przy prawidłowym ustawieniu swellu wspomina się dłuższe przejazdy (150–300 m).
Sprawdź prognozę przed wyjazdem
Zobacz wiatr, fale, pogodę i okna sesji dla Madeiro (Tibau do Sul) w pełnym widoku prognozy.
Madeiro (Tibau do Sul) – podsumowanie prognozy wiatru i fal
- Wiatr
- 7–14 ktsPorywy 24 kts
- Kierunek
- ESE105°
- Najsilniejszy dzień
- sob., 24 paź14 kts
- Dni z wiatrem
- 3/712 kts lub więcej
- Fale
- 0.9–1.5 mOkres 6s
- Temperatura
- 26–30 °C
W ciągu najbliższych 7 dni prognoza dla Madeiro (Tibau do Sul) przewiduje w dzień wiatr 7–14 kts, najsilniejszy około 14 kts w sobota, 24 października, z porywami do 24 kts. Przeważający kierunek to ESE. Fale od 0.9 do 1.5 m, z okresem około 6s. Na podstawie modelu Wavind, w czasie lokalnym spotu.
Inne spoty w okolicy
Co warto wiedzieć przed wejściem na wodę
Bezpieczeństwo, dostęp, ograniczenia, ratownictwo i lokalne zasady mogą się zmieniać. Traktuj te szczegóły jako informacyjne i potwierdź je lokalnie przed wejściem na wodę.
Zagrożenia
- zagrożenia rafowe występują pod wodą
- zatopione skały na końcach plaży
- wysokie klify za plażą (wspomniane ryzyko spadających kamieni, ale jako rzadkie)
- zatłoczony lineup z początkującymi
Ratownictwo i wsparcie
- Ratownik
- Sezonowo — Wspomina się o ratownikach sezonowych.
- Ratownictwo i samoratowanie
- Ograniczone
- Informacje awaryjne
- Najbliższy ośrodek zdrowia jest w Tibau do Sul; większe szpitale są w Natal (~70–85 km). Krajowy numer alarmowy: 192.
- Lokalizm / atmosfera
- Brak
Zasady spotu
Obowiązuje standardowa surfingowa etykieta; szanuj strefy szkół surfingu.
- Zakaz motorowych jednostek pływających
- Wyznaczone strefy kąpieli i surfingu często są oznaczane w szczycie sezonu
- Sprawdź warunki przed wejściem ze względu na zagrożenia rafowe.
- Najlepszy dostęp jest przy niskim do średniego pływie, ponieważ przy wysokim pływie piasek znika.
- Wczesny poranek może dać najlepsze fale, zanim wiatr się nasili.
- Delfiny są bardzo częste i czasem pływają wśród surferów.
Dojazd i dostęp
- Najbliższe miasto
- Tibau do Sul, ~2 km north
- Najbliższa miejscowość
- Tibau do Sul
- Parking
- Zaparkuj przy „Parada do Jegue” lub Village Natureza; krótki spacer (5–15 min) na plażę.
- Dojazd
- Z Tibau do Sul do Pipa, zatrzymaj się przy „Parada do Jegue” lub Village Natureza, a następnie zejdź schodami na plażę.
- Poziom kosztów
- Umiarkowanie
- Lokalny język
- Portuguese
Co znajdziesz na plaży
- Zakwaterowanie
- Pobliska miejscowość — Opcje zakwaterowania w Tibau do Sul i szczególnie w pobliskim Pipa (klify nad plażą i w mieście).
- Jedzenie i napoje
- Jedzenie i napoje z plażowych budek/namiotów na piasku.
- Wypożyczalnia sprzętu:
- Deski surfingowe są dostępne do wynajęcia bezpośrednio na plaży; wspomina się też SUP.
Przy tym spocie nie ma jeszcze szkół ani usług.
Poza wodą
Plażowy obszar z linią klifów, z częstymi delfinami, gdzie aktywności wodne i turystyka są skoncentrowane wzdłuż wybrzeża Pipa/Tibau do Sul.
Wycieczki do obserwacji delfinów oraz aktywności plażowe kojarzone z obszarem częstych delfinów.
Od riderów, którzy tu byli
Najnowsze zgłoszone warunki
Pytania o spot
Najczęstsze pytania
Kiedy jest najlepszy sezon na spocie Madeiro (Tibau do Sul)?
Najlepsze miesiące ogółem na spocie Madeiro (Tibau do Sul) to Maj. Najlepsze miesiące wiatrowe to Sierpień, Wrzesień, Październik, Listopad.
Które kierunki wiatru działają na spocie Madeiro (Tibau do Sul)?
Na spocie Madeiro (Tibau do Sul) działają wiatry z kierunków S, SE, E.
Jaki poziom umiejętności jest odpowiedni na spocie Madeiro (Tibau do Sul)?
Spot Madeiro (Tibau do Sul) jest odpowiedni dla następujących poziomów: Surfing: Początkujący.