Middleton Beach
- Freeride, Bodyboard
- Najlepsze do
- Początkujący
- Poziom umiejętności
- Ocean, Swell
- Typ spotu
- Umiarkowanie
- Poziom tłoku
Te informacje o spocie są wspierane przez AI i nie zostały zweryfikowane przez człowieka. Mogą być niepełne, nieaktualne lub błędne. Przed pływaniem sprawdź bezpieczeństwo, dostęp, lokalne zasady i aktualne warunki w oficjalnych lub lokalnych źródłach.
O spocie
Middleton Beach to bardzo osłonięty piaszczysty beach break na wybrzeżu Albany, dobrze znany jako opcja surfingowa przyjazna dla początkujących. Źródła konsekwentnie opisują fale jako często małe i czasem niespójne, a duża część dni nie osiąga rozmiaru, przy którym wielu surferów może zrobić przejazd. Gdy kąt i energia swell’u są wystarczające, by „wrapować” do King George Sound, potrafi wytwarzać łagodne, nastawione na naukę przejazdy odpowiednie dla longboardów i początkujących podejść. Surf mocno zależy od swell’u, a nie od wiatru. Zimą podkreśla się okres bardziej niezawodnych swell’ów „wrap-around”, a idealny kierunek swell’u jest opisywany jako południowo-południowo-wschodni (z jednym ze źródeł, które dodatkowo akcentuje potrzebę dużego składnika południowo-południowo-zachodniego / południowo-zachodniego, aby zawinąć dookoła przylądków). Wiatr może pomagać w „groomowaniu” surf’u, gdy warunki się zgrywają—wiatry z zachodu-północnego zachodu/offshore zwykle sprzyjają break’owi—natomiast osłonięte położenie oznacza, że same wiatry offshore nie gwarantują stałej wielkości fali. Bezpieczeństwo jest kluczowe. Kilka źródeł podaje, że w okolicy są rekiny, a także wspomina się o płaszczkach i pobliskich skalnych ostrogach na południowym końcu. Interakcję pływających ze sportami zarządza się za pomocą bariery dla rekinów (wskazywanej jako rozwiązanie letnie), a lokalne wskazówki podkreślają respektowanie wyznaczonych stref do pływania, zwłaszcza w pobliżu bariery dla rekinów i klubu surfowego ratownictwa; mogą obowiązywać dodatkowe ograniczenia dla kitesurfingu i windsurfingu w obrębie głównych, oznakowanych stref. Poza surfingiem, osłonięte wody mogą też działać do foilingu i progresu przy lekkim wietrze, w tym do nauki wing foiling dzięki płaskiej wodzie i łatwemu dostępowi (o ile jest wystarczająca głębokość, gdy wyjdzie się poza bezpośrednie płytsze odcinki). Ogólnie Middleton Beach najlepiej traktować jako dostępny, „miejskie” miejsce do nauki dla początkujących, gdy swell jest odpowiedni—z planami dostosowanymi do silnych praktyk bezpieczeństwa i do prawdopodobieństwa małego/niespójnego surf’u.
- Surf dla początkujących i do nauki w osłoniętym otoczeniu
- Break zależny od swell’u; często mały i niespójny
- Wiatry offshore (z zachodu-północnego zachodu) mogą poprawić „grooming”
- Bariery dla rekinów / kwestie bezpieczeństwa, szczególnie latem
- Świetne miejsce do nauki dla początkujących surfingu/longboardingu dzięki osłonie i zwykle łagodnemu zachowaniu fali
- Szeroki piaszczysty obszar do startu i zwykle łatwy dostęp z dużą ilością parkingu
- Można tu uczyć foiling dzięki płaskiej, chronionej wodzie
- Bardzo osłonięty surf prowadzący do niespójności; duża część dni może być zbyt mała
- Zgłaszane rekiny jako zagrożenie
- Sporty oparte o wiatr są mniej przewidywalne przez osłonę i niską powtarzalność
Wiatr, woda i sezony
Wiatr
- Kierunek
- ESE, E, SE, WNW
- Kierunki offshore
- WNW, NW
- Kierunki bez wiatru
- N, NE, ENE, ESE, SE, S, SSW, SW, WSW, W, NW, NNW, NNE, SSE, WSW, WNW, NE, ENE
- Zakres wiatru
- 10–20 kts
- Typ wiatru
- Bryza morska — Osłonięte położenie wewnątrz King George Sound; zwykle pod wpływem letnich morskich bryz oraz zimowych systemów frontowych (źródła dla spotu podkreślają kierunek offshore/WNW jako najlepszy pod surfing/wind).
- Niezawodność
- Niska dla sportów wiatrowych, ponieważ jest mocno osłonięte; ważna jest równowaga wiatrów z lądu i z morza dla surfowania i „groomingu” (wygładzania).
- Współczynnik porywistości
- Lekkie porywy — Dane dla spotu opisują lekkie porywy typowe dla warunków osłoniętych.
- Najlepsze miesiące
- Sierpień
- Zalecane rozmiary latawców
- 12–17 m²
Woda i plaża
- Typ akwenu
- Ocean, Swell
- Plaża
- Piasek — Piaszczysta plaża.
- Rozmiar plaży
- Duże
- Fale
- Małe — Zwykle niewielki surf, a w wielu dniach jest zbyt mało fali dla większości surferów.
- Poziom chopu
- Lekki chop — Osłonięte; chop zwykle ograniczony w porównaniu do bardziej odsłoniętych wybrzeży.
- Start
- Duże — Szeroka piaszczysta plaża z dużą ilością miejsca na start lub wejście do surf’u.
Przez cały rok
Dużo osób w czasie wakacji szkolnych i weekendów letnich; poza tym zwykle spokojniej.
Zima (czerwiec–sierpień) jest najmoktszym okresem, z częstymi systemami frontowymi.
Według sportu
Czego się spodziewać w każdym.
To nie jest główny spot do kitesurfingu ze względu na warunki osłonięte i brak stałego silnego wiatru; czasem jest używany w mocniejszych epizodach z morską bryzą lub przy wiatrach północno-zachodnich na małą falę i płytszą wodę (flatter-water) sesje.
- Rozmiary kite
- 12–17 m²
Najlepszy dla początkujących i spokojnej jazdy przy lekkim wietrze; osłonięte wody rzadko zapewniają dość wiatru do jazdy slalomowej o wysokiej wydajności lub surfowania fal w porównaniu z bardziej odsłoniętymi miejscami.
- Rozmiary żagli
- 6.5–8.5 m²
Popularne miejsce do nauki dzięki płaskiej wodzie i łatwemu dostępowi; głębokość jest wystarczająca do foilów, gdy tylko wyjdzie się poza bezpośrednią, najpłytszą linię brzegową.
- Przyjazne dla foila
- Tak — Fole (foils) są możliwe, gdy jest się już poza najpłytszą strefą przy samej linii brzegowej.
- Min. głębokość
- 1.5m
- Rozmiary wingów
- 5–7 m²
Bardzo osłonięty break na plaży z niespójnym surfem. W wielu warunkach fale są niewielkie; przy odpowiednim swell’u nadal bywa, że da się pojeździć, a sztuczna rafa surfowa może generować lewostronne fale podczas typowych warunków.
- Kierunek fali
- Obie
- Optymalny swell
- S, SSE
- Wysokość swellu
- 2–5 m
- Optymalny pływ
- Niskie, Wszystkie pływy — Źródła dla spotu lekko się różnią: jeden przewodnik podaje odpływ jako optymalny; inny stwierdza, że wszystkie pływy działają, gdy swell „wrapuje” w.
- Osłonięcie
- Osłonięte — Osłonięte w obrębie King George Sound; potrzebuje wystarczającej energii z południa–południowego zachodu / południowego–wschodu, aby „wrapować” dookoła przylądków.
- Wpływ wiatru
- Wiatry z zachodu-północnego zachodu są offshore i mogą wygładzać falę „wrap-around”; bardzo osłonięte warunki sprawiają, że powtarzalność zależy bardziej od swell’u niż od wiatru.
- Większy swell
- Utrzymuje swój kształt stosunkowo dobrze na większym swell’u z otwartego oceanu, ponieważ dociera tylko ułamek energii.
- Jakość fali
- Słaba — Często niespójne i przeważnie małe (duża część dni jest zbyt mała); przeciętna do słabej jakość pod performance.
- Siła fali
- Łagodna — Zwykle miękkie / ograniczona moc z powodu osłony.
- Kształt fali
- Równo łamiąca się — Przewodnik dla spotu wskazuje głównie mały, niespójny surf; inne źródło opisuje „mushy/slow” (mulistą, wolną) falę z lewo- i prawostronnymi odcinkami.
- Tempo łamania
- Wolne — Fale mają tendencję do bycia wolnymi, z „mushy peeling” (wolnym, mulistym odrywanien się fali) – odpowiednie do nauki.
- Długość ride’u
- Średnie — Sztuczna rafa może tworzyć dłuższe przejazdy; w innym razie typowe, przyjazne do nauki przejazdy.
- Typowa długość przejazdu
- 50–100 m
- Szczegóły długości fali
- Sztuczna rafa surfowa może tworzyć lewostronne fale do około 100 metrów podczas przeciętnych warunków; zwykle średnie przejazdy (często 50–100 m) do nauki surfowania.
Sprawdź prognozę przed wyjazdem
Zobacz wiatr, fale, pogodę i okna sesji dla Middleton Beach w pełnym widoku prognozy.
Middleton Beach – podsumowanie prognozy wiatru i fal
- Wiatr
- 5–16 ktsPorywy 31 kts
- Kierunek
- SSE167°
- Najsilniejszy dzień
- sob., 24 paź16 kts
- Dni z wiatrem
- 3/712 kts lub więcej
- Fale
- 1.3–3.3 mOkres 10s
- Temperatura
- 11–22 °C
W ciągu najbliższych 7 dni prognoza dla Middleton Beach przewiduje w dzień wiatr 5–16 kts, najsilniejszy około 16 kts w sobota, 24 października, z porywami do 31 kts. Przeważający kierunek to SSE. Fale od 1.3 do 3.3 m, z okresem około 10s. Na podstawie modelu Wavind, w czasie lokalnym spotu.
Inne spoty w okolicy
Co warto wiedzieć przed wejściem na wodę
Bezpieczeństwo, dostęp, ograniczenia, ratownictwo i lokalne zasady mogą się zmieniać. Traktuj te szczegóły jako informacyjne i potwierdź je lokalnie przed wejściem na wodę.
Zagrożenia
- Rekiny
- Płaszczki
- Skaliste ostrogi
- Bariera dla rekinów (latem) i pobliskie strefy kąpieli
Ratownictwo i wsparcie
- Ratownik
- Sezonowo — Podawani są ratownicy dyżurni sezonowo dla okolicy; regionalne informacje w tle wskazują na zasięg ratownictwa surfowego wzdłuż głównych odcinków.
- Ratownictwo i samoratowanie
- Ograniczone — Zasięg ratownictwa regionalnego jest opisywany jako ograniczony w niektórych odcinkach; dostępność ratownictwa dla spotu jest wskazana jako tak.
- Informacje awaryjne
- Albany Health Campus jest oddalony o około 10 minut jazdy samochodem; numer alarmowy dla policji, straży pożarnej i karetki to 000.
- Lokalizm / atmosfera
- Brak — Nie opisano żadnego konkretnego lokalnego tarcia (localism) dla tego spotu.
Zasady spotu
Szanuj wyznaczone strefy do pływania, szczególnie w pobliżu bariery dla rekinów i w rejonie klubu ratownictwa wodnego.
- Kitesurfing i windsurfing są zwykle ograniczone w obrębie głównych, oznakowanych stref kąpieli
- Wiatry offshore (z zachodu-północnego zachodu) zwykle sprzyjają temu miejscu dla lepszych warunków do surfowania.
- Najlepszy surf często jest blisko ostrog na południowym końcu.
- Latem bariera dla rekinów może tworzyć bezpieczniejszą strefę do pływania.
Dojazd i dostęp
- Najbliższe miasto
- Albany
- Najbliższa miejscowość
- Albany
- Najbliższe lotnisko
- Albany Regional Airport (ALH) ~11 km from the city center
- Parking
- Parking dostępny w Collingwood Park / Middleton Beach; dużo bezpłatnych miejsc wzdłuż długości plaży, w tym duże parkingi w pobliżu Surf Life Saving Club.
- Transport publiczny
- Dostępne są lokalne usługi autobusowe w granicach miasta, ale do dotarcia do większości nadmorskich stref sportów wiatrowych niezbędny jest wynajęty samochód.
- Dojazd
- Dostęp do plaży w Middleton Beach w Collingwood Park; wyjątkowo łatwy dojazd utwardzoną drogą do wielu parkingów przy linii brzegowej.
- Poziom kosztów
- Umiarkowanie
- Lokalny język
- English
Co znajdziesz na plaży
- Zakwaterowanie
- Pobliska miejscowość — Wiele hoteli, campingu dla przyczep (caravan parków) i apartamentów wakacyjnych znajduje się po drugiej stronie ulicy od plaży w Albany.
- Jedzenie i napoje
- Kilka kawiarni i restauracji znajduje się tuż przy plaży.
- Wypożyczalnia sprzętu:
- Wypożyczalnia sprzętu dostępna jest przez lokalne sklepy surfingowe w centrum Albany, a czasem także na plaży w sezonie letnim.
- Przechowalnia sprzętu
- Publiczne przechowywanie sprzętu nie jest powszechnie dostępne.
- Serwis sprzętu
- Lokalne sklepy surfingowe w Albany oferują podstawowe naprawy desek.
Przy tym spocie nie ma jeszcze szkół ani usług.
Od riderów, którzy tu byli
Najnowsze zgłoszone warunki
Pytania o spot
Najczęstsze pytania
Kiedy jest najlepszy sezon na spocie Middleton Beach?
Najlepsze miesiące ogółem na spocie Middleton Beach to Styczeń, Luty, Marzec, Kwiecień, Maj, Czerwiec, Lipiec, Sierpień, Wrzesień, Październik, Listopad, Grudzień. Najlepsze miesiące wiatrowe to Sierpień.
Które kierunki wiatru działają na spocie Middleton Beach?
Na spocie Middleton Beach działają wiatry z kierunków ESE, E, SE, WNW. Kierunki offshore to WNW, NW. Kierunki no-go to N, NE, ENE, ESE, SE, S, SSW, SW, WSW, W, NW, NNW, NNE, SSE, WSW, WNW, NE, ENE.
Jakie rozmiary sprzętu są zalecane na spocie Middleton Beach?
Zalecane rozmiary sprzętu na spocie Middleton Beach: Kitesurfing: 12–17 m² · Windsurfing: 6.5–8.5 m² · Wingfoiling: 5–7 m². Typowy zakres wiatru to 10–20 kts.
Jaki poziom umiejętności jest odpowiedni na spocie Middleton Beach?
Spot Middleton Beach jest odpowiedni dla następujących poziomów: Kitesurfing: Początkujący · Windsurfing: Początkujący · Wingfoiling: Początkujący · Surfing: Początkujący.