Plaża Nesika (Oregon)
- Wave, Freeride
- Najlepsze do
- Zaawansowany
- Poziom umiejętności
- Średnie fale, Ocean
- Typ spotu
- Spokojnie
- Poziom tłoku
Te informacje o spocie są wspierane przez AI i nie zostały zweryfikowane przez człowieka. Mogą być niepełne, nieaktualne lub błędne. Przed pływaniem sprawdź bezpieczeństwo, dostęp, lokalne zasady i aktualne warunki w oficjalnych lub lokalnych źródłach.
O spocie
Nesika Beach to mała, piaszczysta, niskoprofilowa plaża na Południowym Wybrzeżu Oregonu z czystą wodą i możliwościami wiatru z NW przez całe lato (od maja do września). Zwykle opisywana jest jako miejsce bez tłumów, z ograniczoną infrastrukturą przy plaży i „samowystarczalnym” charakterem, odpowiednim dla riderów potrafiących poradzić sobie ze zmiennymi, surowymi warunkami. Dla kitesurfingu największym atutem jest stały wiatr z NW latem oraz trudny charakter fal/free-ride. Wiatr często jest najsilniejszy po południu, a typowy użyteczny zakres wiatru jest opisywany mniej więcej jako 15–30 węzłów. Warunki bywają na tyle wietrzne, że riderzy powinni planować ustawienia nastawione na osiągi, a nie spokojne sesje w lekkim wietrze. Bezpieczeństwo na wodzie jest kluczowe. Źródła podkreślają silne prądy wsteczne i dryf wzdłuż linii brzegowej na tym odcinku, a także dodatkowe zagrożenia, takie jak drewno dryfujące i rozproszone skały na linii przypływu. Podkreślana jest również zimna woda jako problem przez cały rok, wymagający odpowiedniej ochrony termicznej. Nie ma obecności ratowników na plaży, więc riderzy powinni być przygotowani na samoratownictwo i mieć plan awaryjny. Surfing jest możliwy, ale wiąże się z kompromisami wynikającymi z wiatru: przełom jest odsłonięty i może działać przy umiarkowanym swell’u, jednak silne wiatry z NW zwykle psują powierzchnię. Ogólnie warunki do surfowania są opisywane jako przeciętne: krótsze przejazdy i tendencja do zamykania się (utraty jakości fal) wtedy, gdy swell robi się większy niż około 3 metry.
- Czysta woda i letnie okno na wiatr z NW (maj–wrzesień)
- Trudna, piaszczysta linia brzegowa bez tłumów
- Poziom zaawansowany: zimna woda, silne prądy oraz drewno dryfujące/skały
- Czysta woda
- Stałe wiatry z NW w miesiącach letnich
- Trudne, niezatłoczone piaszczyste wybrzeże o niskoprofilowym charakterze
- Brak ratowników
- Skrajnie zimna woda przez cały rok
- Silne prądy / prądy wsteczne są częste
- Odsłonięcie na otwarty ocean może tworzyć trudne warunki (wiatr, drewno dryfujące, zanurzone skały)
Wiatr, woda i sezony
Wiatr
- Kierunek
- NW
- Kierunki offshore
- NW
- Zakres wiatru
- 15–30 kts
- Typ wiatru
- Termiczny — Silne wiatry z NW są częste w godzinach popołudniowych w okresie letnim ze względu na wzmocnienie termiczne między zimnym oceanem a cieplejszymi dolinami lądowymi.
- Niezawodność
- wysoka w miesiącach letnich
- Współczynnik porywistości
- Lekkie porywy
- Najlepsze miesiące
- Maj, Czerwiec, Lipiec, Sierpień, Wrzesień
- Zalecane rozmiary latawców
- 7–10 m²
Woda i plaża
- Typ akwenu
- Średnie fale, Ocean
- Plaża
- Piasek
- Rozmiar plaży
- Małe
- Fale
- Średnie
- Start
- Małe — Piaszczysta plaża z okazjonalnie wystającymi kłodami drewna dryfującego i skałami na linii przypływu.
- Trudność startu
- Umiarkowanie
Przez cały rok
Zazwyczaj spokojnie i bez tłumów, nawet w szczycie lata.
Od końca października do marca występują ulewne deszcze i częste zimowe burze.
Według sportu
Czego się spodziewać w każdym.
Trudne warunki falowe i freeride, które sprzyjają stałym letnim wiatrom z NW; zazwyczaj mniej zatłoczona niż bardziej znane miejsca startu w okolicy Gold Beach.
- Rozmiary kite
- 7–10 m²
Odpowiednie do żeglowania na fali podczas letniej pory wiatru z NW, choć wielu windsurferów kieruje się nieco na południe do bardziej ugruntowanych parków.
- Rozmiary żagli
- 4–5.3 m²
Wymagające z powodu warunków otwartego oceanu, fal i przyboju przy brzegu; najlepiej dla doświadczonych riderów z deskami o wysokiej wyporności.
- Przyjazne dla foila
- Ograniczone
- Rozmiary wingów
- 3–5 m²
Narażony na działanie wiatru przełamujący się brzeg; może dawać fajne fale przy umiarkowanych swellach, ale często jest zakłócany przez silny wiatr.
- Kierunek fali
- Obie
- Optymalny swell
- W, WNW, NW
- Wysokość swellu
- 1–2.5 m
- Optymalny pływ
- Średni
- Osłonięcie
- Odsłonięte
- Wpływ wiatru
- Silne wiatry z NW rozbijają powierzchnię; najlepiej przy lżejszych wiatrach z E lub NE.
- Większy swell
- Zwykle zamyka się (przestaje działać) wtedy, gdy swell przekroczy 3 metry.
- Jakość fali
- Przeciętna
- Siła fali
- Umiarkowanie
- Kształt fali
- Mieszane
- Tempo łamania
- Średnie
- Długość ride’u
- Krótka
Sprawdź prognozę przed wyjazdem
Zobacz wiatr, fale, pogodę i okna sesji dla Plaża Nesika (Oregon) w pełnym widoku prognozy.
Plaża Nesika (Oregon) – podsumowanie prognozy wiatru i fal
- Wiatr
- 3–13 ktsPorywy 22 kts
- Kierunek
- SSW192°
- Najsilniejszy dzień
- niedz., 25 paź13 kts
- Dni z wiatrem
- 1/712 kts lub więcej
- Fale
- 1.0–2.4 mOkres 9s
- Temperatura
- 7–15 °C
W ciągu najbliższych 7 dni prognoza dla Plaża Nesika (Oregon) przewiduje w dzień wiatr 3–13 kts, najsilniejszy około 13 kts w niedziela, 25 października, z porywami do 22 kts. Przeważający kierunek to SSW. Fale od 1.0 do 2.4 m, z okresem około 9s. Na podstawie modelu Wavind, w czasie lokalnym spotu.
Inne spoty w okolicy
Co warto wiedzieć przed wejściem na wodę
Bezpieczeństwo, dostęp, ograniczenia, ratownictwo i lokalne zasady mogą się zmieniać. Traktuj te szczegóły jako informacyjne i potwierdź je lokalnie przed wejściem na wodę.
Zagrożenia
- zwierzęta
- zimna woda
- rekiny
- silne prądy wsteczne
- drewno dryfujące
- zanurzone skały
Ratownictwo i wsparcie
- Ratownik
- Brak
- Ratownictwo i samoratowanie
- Nie — Nie wskazano żadnej konkretnej bazy ratowniczej na plaży dla Nesika.
- Informacje awaryjne
- Najbliższe służby ratunkowe znajdują się w Gold Beach; w nagłych przypadkach dzwoń pod 911.
- Lokalizm / atmosfera
- Brak
Zasady spotu
Gotowość na zimną wodę jest kluczowa. Uważaj na dryfujące i zakopane w piasku niebezpieczeństwa.
- Brak obsługi ratowniczej.
- Woda jest skrajnie zimna przez cały rok—używaj grubej pianki z kapturem.
- Uważaj na duże kłody unoszące się w surfie lub zakopane w piasku.
Dojazd i dostęp
- Najbliższe miasto
- Gold Beach
- Najbliższa miejscowość
- Nesika Beach community
- Parking
- Parkowanie przy dojeździe na szlak plaży po przejechaniu 250 stóp od Nesika Road. Ograniczone parkowanie przy poboczu lub małe żwirowe parkingi w punktach dostępu do plaży.
- Dojazd
- Z Port Orford jedź na południe Highway 101 przez około 20 mil do Nesika Road, skręć w prawo (na zachód) w Nesika Road między punktami milowymi 320 i 321, a następnie przejedź 250 stóp do dojazdu na szlak plaży. Z Gold Beach jedź na północ Highway 101 przez 8 mil.
- Lokalny język
- English
Co znajdziesz na plaży
- Zakwaterowanie
- Pobliska miejscowość — Wynajem wakacyjny i małe motele w rejonie Nesika Beach i Gold Beach.
- Jedzenie i napoje
- W pobliżu jest kilka lokalnych kawiarni i sklepów; więcej opcji w Gold Beach.
- Wypożyczalnia sprzętu:
- Brak wypożyczalni dostępnych bezpośrednio na plaży.
Przy tym spocie nie ma jeszcze szkół ani usług.
Od riderów, którzy tu byli
Najnowsze zgłoszone warunki
Pytania o spot
Najczęstsze pytania
Kiedy jest najlepszy sezon na spocie Plaża Nesika (Oregon)?
Najlepsze miesiące ogółem na spocie Plaża Nesika (Oregon) to Maj, Czerwiec, Lipiec, Sierpień, Wrzesień.
Które kierunki wiatru działają na spocie Plaża Nesika (Oregon)?
Na spocie Plaża Nesika (Oregon) działają wiatry z kierunków NW. Kierunki offshore to NW.
Jakie rozmiary sprzętu są zalecane na spocie Plaża Nesika (Oregon)?
Zalecane rozmiary sprzętu na spocie Plaża Nesika (Oregon): Kitesurfing: 7–10 m² · Windsurfing: 4–5.3 m² · Wingfoiling: 3–5 m². Typowy zakres wiatru to 15–30 kts.
Jaki poziom umiejętności jest odpowiedni na spocie Plaża Nesika (Oregon)?
Spot Plaża Nesika (Oregon) jest odpowiedni dla następujących poziomów: Kitesurfing: Zaawansowany · Windsurfing: Zaawansowany · Wingfoiling: Zaawansowany · Surfing: Średnio zaawansowany.