Palmas Grandes

Surfing
Zaawansowani riderzy
Najlepsze do
Średnio zaawansowany do Zaawansowany
Poziom umiejętności
Swell, Ocean
Typ spotu
Spokojnie
Poziom tłoku

Te informacje o spocie są wspierane przez AI i nie zostały zweryfikowane przez człowieka. Mogą być niepełne, nieaktualne lub błędne. Przed pływaniem sprawdź bezpieczeństwo, dostęp, lokalne zasady i aktualne warunki w oficjalnych lub lokalnych źródłach.

O tym spocie

O spocie

Palmas Grandes to odsłonięte załamanie rafowe w Galapagos (Santa Cruz), które działa tylko sporadycznie, więc kluczowe jest trafienie w odpowiednie okno swell/wind. Opisuje się, że rafa ma dużą siłę i bardzo zależy od konkretnych warunków, a gdy „odpala”, pojawiają się też opcje zarówno lewego, jak i prawego odcinka. Jakość surfingu jest opisywana jako dobra do bardzo dobrej, gdy swell układa się właściwie; w szczególności wspomina się swell z południa jako najlepszy kierunek przynajmniej w niektórych warunkach. Wiatr jest najlepszy, gdy wieje offshore (NE preferowane w jednym z opisów), a najlepsza powtarzalność tego miejsca jest powiązana z sezonowym wzorcem, w którym jako topowy miesiąc dla warunków wyróżnia się marzec. Wodowanie nie jest lądowe: dostęp jest wyłącznie łodzią, a izolacja miejsca zwiększa ryzyko. Zagrożenia obejmują ostre skały lawy/rafy i lwy morskie, z dodatkowymi ostrzeżeniami na silne prądy/sztormowe szturmy oraz rekiny; zanurzone głowy rafy też zwiększają konsekwencje źle wyczekiwanego wejścia. Ponieważ lokalizacja wymaga łodzi i zgodności z zasadami Galápagos National Park, wizyty zwykle obejmują licencjonowanego przewodnika/operatora łodzi i praktyczny plan awaryjny dotyczący komunikacji i sytuacji kryzysowych. Nawet w dobrych dniach tłumy są raczej niewielkie, więc to miejsce nisko „profilowane” dla doświadczonych surferów szukających nieskrępowanej, surowej akcji na rafie w Galapagos.

  • Odsłonięte załamanie rafowe, które działa tylko sporadycznie
  • Okno wiatru offshore (NE preferowane/offshore w lekkich warunkach wiatrowych z Południa–SE)
  • Mało ludzi ze względu na oddalenie i dostęp tylko łodzią
  • Zaawansowane/bardzo poważne zagrożenia na rafie
Świetne dla
Zaawansowani riderzy
Co świetne
  • Odsłonięte załamanie rafowe z falami nadającymi się do jazdy, gdy okno swell jest właściwe.
  • Zwykle mało ludzi ze względu na oddalenie i trudność dostępu.
  • Dobre warunki przejrzystości w chronionym obszarze rezerwatu morskiego.
Uwaga
  • Bardzo zdalnie: dostęp tylko łodzią i logistyka.
  • Zagrożenia na rafie (ostre skały lawy/zanurzone głowy rafy).
  • Mocne, zaawansowane warunki, gdy działa.
  • Bardzo zależne od właściwego okna swell/wind; załamanie działa tylko sporadycznie.
Czy ten opis był pomocny?
Praktyczny przewodnik po spocie

Wiatr, woda i sezony

Wiatr

Kierunek
S
Kierunki offshore
S, SE
Zakres wiatru
10–15 kts
Typ wiatru
Pasatowy — Dominują pasaty z kierunku południowo-wschodniego, które stanowią główny wzorzec pogody na wyspie, z jedynie łagodnym wzmocnieniem termicznym po południu.
Niezawodność
low
Współczynnik porywistości
Równy
Najlepsze miesiące
Grudzień, Styczeń, Luty, Marzec
Okno termiczne
Inne · Popołudnie · Łagodne wzmocnienie termiczne zgłaszane jest mniej więcej między 12:00 a 17:00; poza tym oknem dominują pasaty.

Woda i plaża

Typ akwenu
Swell, Ocean
Plaża
Rafa — Podłoże: rafa/skały pochodzenia wulkanicznego.
Rozmiar plaży
Małe
Fale
Duże
Start
Dostęp tylko łodzią; nie ma odpowiedniego miejsca do wodowania lądem dla większości dyscyplin.
Trudność startu
Trudne — Dostęp tylko łodzią; zagrożenia związane z rafą/rafowymi przeszkodami wymagają uważnej nawigacji i właściwego wyczucia czasu.

Przez cały rok

Sty
Lut
Mar
Kwi
Maj
Cze
Lip
Sie
Wrz
Paź
Lis
Gru
Najlepszy sezonPoza sezonem
21–25 °C
Temperatura wody
Przewodnik po piankach
Sty–Cze: rashguard or shortyLip–Gru: 2mm or 3/2mm
Tłok w sezonie

Stosunkowo niewielu surferów nawet w dobrych dniach; mało osób ze względu na zdalny dojazd łodzią.

Sezon burz/deszczu

Styczeń–kwiecień to pora bardziej deszczowa i cieplejsza.

Według sportu

Czego się spodziewać w każdym.

SurfingNajlepszy na tym spociePoziom umiejętności

Odsłonięte załamanie na rafie, które działa tylko sporadycznie. Prawostronna rafa, która może też dawać lewe i prawe odcinki na rafie, a jakość jest bardzo zależna od konkretnych okien swellowych.

Reef break
Kierunek fali
Obie
Optymalny swell
S
Wysokość swellu
1.5–3 m
Optymalny pływ
Średni
Osłonięcie
Odsłonięte — Otwarta/odsłonięta lokalizacja na rafie; nie opisano osłony.
Wpływ wiatru
Preferowany NE offshore w tej lokalizacji; najlepiej też z lekkimi wiatrami z Południa lub Południowego Wschodu wiejącymi offshore w tym północnym miejscu.
Większy swell
Utrzymuje istotny rozmiar; na większych oknach swellowych staje się bardzo ciężkie i trudne.
Jakość fali
Dobra — Jakość fal opisywana jako dobra, gdy rafa „budzi się”.
Siła fali
Mocna
Kształt fali
Równo łamiąca się — Mieszane/styl „peeling” ściany rafy w zależności od okna swellowego.
Tempo łamania
Szybkie
Długość ride’u
Długa — Możliwe długie, szybkie ściany, gdy kierunek swell jest właściwy.
Typowa długość przejazdu
100–200 m
Szczegóły długości fali
Może dawać długie, szybkie ściany, które odrywają się/„odklejają” nad rafą, gdy kierunek swell jest właściwy.
Prognoza

Sprawdź prognozę przed wyjazdem

Zobacz wiatr, fale, pogodę i okna sesji dla Palmas Grandes w pełnym widoku prognozy.

Palmas Grandes – podsumowanie prognozy wiatru i fal

Wiatr
5–13 ktsPorywy 25 kts
Kierunek
S169°
Najsilniejszy dzień
sob., 24 paź13 kts
Dni z wiatrem
1/712 kts lub więcej
Fale
1.0–1.7 mOkres 10s
Temperatura
26–29 °C

W ciągu najbliższych 7 dni prognoza dla Palmas Grandes przewiduje w dzień wiatr 5–13 kts, najsilniejszy około 13 kts w sobota, 24 października, z porywami do 25 kts. Przeważający kierunek to S. Fale od 1.0 do 1.7 m, z okresem około 10s. Na podstawie modelu Wavind, w czasie lokalnym spotu.

W pobliżu

Inne spoty w okolicy

Bezpieczeństwo

Co warto wiedzieć przed wejściem na wodę

Bezpieczeństwo, dostęp, ograniczenia, ratownictwo i lokalne zasady mogą się zmieniać. Traktuj te szczegóły jako informacyjne i potwierdź je lokalnie przed wejściem na wodę.

Zagrożenia

  • Skały
  • Lwy morskie
  • Skały lawy
  • Zanurzone głowy rafy
  • Ostre skały lawy wulkanicznej
  • Silne prądy pływowe i sztormowe szturmy (ocean surges)
  • Silne prądy
  • Rekiny
  • Izolacja
Poziom umiejętności: Średnio zaawansowany do Zaawansowany
Zalecany sprzęt bezpieczeństwa
ButyLeashPianka

Ratownictwo i wsparcie

Ratownictwo i samoratowanie
Ograniczone — Nie zgłoszono dedykowanej akcji ratunkowej dla tego miejsca; szersze lokalne wsparcie morskie jest opisywane przez operatorów z Puerto Ayora oraz zasięg patroli/rangerów.
Informacje awaryjne
Najbliższe placówki medyczne są w Puerto Ayora, co wiąże się z długą podróżą łodzią i samochodem z dala od miejsca.

Zasady spotu

Przestrzegaj przepisów Galapagos National Park; zwykle wymagany jest dostęp łodzią oraz pozwolenia/wytyczne.

Ograniczenia
  • Dostęp tylko łodzią; nie ma odpowiedniego miejsca do wodowania lądem dla większości dyscyplin.
  • Wymagane pozwolenie na teren National Park.
Lokalne wskazówki
  • Uważaj na skały i lwy morskie.
  • Podejmuj to miejsce tylko z lokalnym kapitanem łodzi, który zna wejście na rafę.
  • Sprawdź warunki przed wyjściem; to załamanie działa tylko sporadycznie.
  • Dla najbardziej powtarzalnych warunków sprawdzaj swell z północy między grudniem a marcem.

Dojazd i dostęp

Najbliższe miasto
Puerto Ayasa
Najbliższa miejscowość
Puerto Ayasa
Parking
Brak dostępu dla pojazdów; łodzie odpływają z głównego pomostu w Puerto Ayora.
Transport publiczny
Ograniczony; głównie taksówki oraz promy międzysystemowe (i zgłaszane autobusy między lotniskiem a główną miejscowością).
Dojazd
Dostępny wyłącznie łodzią z Puerto Ayora lub innych portów na wyspie Santa Cruz.
Poziom kosztów
Drogo
Lokalny język
Spanish
Udogodnienia

Co znajdziesz na plaży

Zakwaterowanie
Pobliska miejscowość — Szeroka oferta zakwaterowania w Puerto Ayora (od hosteli po luksusowe eco-lodge) jest zgłaszana.
Jedzenie i napoje
Brak dostępności na miejscu; trzeba zabrać wszystkie zapasy na łódź.
Wypożyczalnia sprzętu:
W Puerto Ayora dostępny jest wynajem sprzętu; zgłaszany jest bardzo ograniczony wynajem specjalistycznego windsurfingu/kitesurfingu.
Przechowalnia sprzętu
Ograniczone do wybranych sklepów surfowych i niektórych bardziej ekskluzywnych hoteli.
Serwis sprzętu
Drobne naprawy możliwe w Puerto Ayora; wspomniana naprawa podstawowa desek surfowych.
Nauka, wypożyczalnie i więcej

Szkoły i usługi

Przy tym spocie nie ma jeszcze szkół ani usług.

Okolica

Poza wodą

Santa Cruz łączy geologię wulkaniczną z niezwykłą bioróżnorodnością, a większość usług dla odwiedzających koncentruje się wokół Puerto Ayora.

Najlepszy czas na wizytę: Czerwiec–sierpień (równowaga między aktywną fauną a chłodniejszą, bardziej suchą pogodą)
Tortuga Bay~5 km

Nieskazitelna plaża z białym piaskiem znana z iguan morskich i turkusowych wód.

Charles Darwin Research Station~2 km

Centrum edukacyjne skupione na ochronie unikalnej flory i fauny archipelagu.

Giant Tortoise Highlands~20 km

Wizyty w wysokogórskich ranczach na Santa Cruz, aby zobaczyć gigantyczne żółwie w ich naturalnym środowisku.

Los Kioskos~1 km

Plenerowa strefa street food w Puerto Ayora, serwująca świeże lokalne owoce morza każdego wieczoru.

Las Grietas~3 km

Wulkaniczna szczelina z krystalicznie czystą wodą, popularna do snorkelingu.

Recenzje

Od riderów, którzy tu byli

Obserwacje społeczności

Najnowsze zgłoszone warunki

Pytania o spot

Najczęstsze pytania

Kiedy jest najlepszy sezon na spocie Palmas Grandes?

Najlepsze miesiące ogółem na spocie Palmas Grandes to Marzec. Najlepsze miesiące wiatrowe to Grudzień, Styczeń, Luty, Marzec.

Które kierunki wiatru działają na spocie Palmas Grandes?

Na spocie Palmas Grandes działają wiatry z kierunków S. Kierunki offshore to S, SE.

Jaki poziom umiejętności jest odpowiedni na spocie Palmas Grandes?

Spot Palmas Grandes jest odpowiedni dla następujących poziomów: Surfing: Średnio zaawansowany do Zaawansowany.