Przejście de Maraa (Papara)

Surfing
Shortboard, Zaawansowani riderzy
Najlepsze do
Średnio zaawansowany do Zaawansowany
Poziom umiejętności
Swell, Ocean
Typ spotu
Spokojnie
Poziom tłoku

Te informacje o spocie są wspierane przez AI i nie zostały zweryfikowane przez człowieka. Mogą być niepełne, nieaktualne lub błędne. Przed pływaniem sprawdź bezpieczeństwo, dostęp, lokalne zasady i aktualne warunki w oficjalnych lub lokalnych źródłach.

O tym spocie

O spocie

Pass de Maraa to odsłonięte miejsce do surfowania w rafowym przejściu w pobliżu Papara, gdzie woda jest opisywana jako przejrzysta, a przełam ma charakter rafowy. Jakość surfingu jest zazwyczaj mocna i stabilna, a najbardziej charakterystyczne warunki to potężne, wydrążone sekcje (zwłaszcza lewy przełam rafowy), gdy zbiegną się swell i wiatr. Surf ma energię przełomu opartego na rafie: szybkie, mocne fale, które wraz ze wzrostem swellu mogą robić się cięższe i bardziej wydrążone. Relacje opisują surf od średniego do dużego, a wysokości działającego swellu wynoszą mniej więcej 1,0–3,5 metra (a zimą jest szczególnie niezawodny sezon do surfowania). Potencjał przejazdów jest zwykle średni — sekcje potrafią łączyć się wzdłuż krawędzi rafy. Zagrożenia są tu kluczową częścią profilu ryzyka. Źródła wyraźnie ostrzegają o skałach, rekinach i jeżowcach, a także wspominają o ostrych rafach koralowych, silnych prądach w przejściu i ruchu łodzi w okolicy przejścia. Pierwszeństwo w lokalnym lineupie jest ściśle przestrzegane, a ratownictwo na wodzie nie jest czymś, na co jeźdźcy powinni liczyć — pomoc zależy w dużej mierze od lokalnych społeczności surfujących i prywatnych łodzi. Dostęp jest zdalny i najczęściej wymaga ustawienia/pozycjonowania łodzi (lub niezwykle długiego i trudnego pływania z brzegu). Aby uzyskać najlepsze ogólne warunki, przewodnik do miejsca podkreśla zimę, a szersze sezonowe wzorce dla regionu Pass Maraa wskazują na okres od maja do października jako najbardziej spójny czas dla pasatów i wydajności napędzanej południowym swellem. Woda jest ciepła przez cały rok, a ochrona rafy poprzez piankę/rash guard jest powszechnie zalecana dla ochrony przed słońcem i skórą.

  • Odsłonięty przełam rafowego przejścia z regularnym surfem
  • Mocne, wydrążone sekcje na lewym przełamie rafowym
  • Ciepła, bardzo przejrzysta woda
  • Sezon pasatów z wzmocnieniem przez morską bryzę po południu
Świetne dla
Surfing shortboardZaawansowani riderzy
Co świetne
  • Odsłonięte rafowe przejście z regularnym, wysokim poziomem energii surfingu
  • Ciepłe, bardzo klarowne warunki wodne
  • Mocne wydrążone sekcje i duży potencjał przejazdów, gdy warunki się zgrają
  • Sezon pasatów plus możliwe wzmocnienie przez morską bryzę po południu
Uwaga
  • Zaawansowane warunki/reef-break z ostrymi zagrożeniami ze strony korala/rafy
  • Silne prądy w przejściu są częste w rejonie przejść lagunowych
  • Brak ratowników i ograniczone możliwości ratownictwa na wodzie
  • Dostęp jest zdalny i opiera się głównie na łodzi
Czy ten opis był pomocny?
Praktyczny przewodnik po spocie

Wiatr, woda i sezony

Wiatr

Kierunek
NE, E, N
Zakres wiatru
10–20 kts
Typ wiatru
Pasatowy — Mara'amu — południowo-wschodnie pasaty; wiatr może być wzmacniany przez bryzy morskie w ciągu dnia.
Niezawodność
Umiarkowana
Współczynnik porywistości
Równy — Stabilny charakter wiatru pasatowego.
Najlepsze miesiące
Maj, Czerwiec, Lipiec, Sierpień, Wrzesień, Październik
Strefy cienia wiatrowego
Wysokie góry Tahiti mogą tworzyć cienie wiatrowe zależnie od dokładnego kąta wiatru

Woda i plaża

Typ akwenu
Swell, Ocean
Plaża
Rafa — Środowisko plaży/przełomu opartego na rafie.
Rozmiar plaży
Pływowe
Fale
Duże — Opisywane jako średnie w niektórych relacjach i do wielkich/mocnych w trudniejszych warunkach.
Start
Średnie — Głównie dostępne łodzią lub bardzo długim i trudnym pływaniem z brzegu.
Trudność startu
Tylko dla ekspertów — Zdalny dostęp i silna dynamika przejścia.

Przez cały rok

Sty
Lut
Mar
Kwi
Maj
Cze
Lip
Sie
Wrz
Paź
Lis
Gru
Najlepszy sezonPoza sezonem
25–28 °C
Temperatura wody
23–30 °C
Temperatura powietrza
Przewodnik po piankach
Maj–Paź: 1mm-2mm neoprene top (or lycra)
Tłok w sezonie

Może być tłoczno w szczycie południowych swellów z lokalnymi ekspertami

Sezon burz/deszczu

Listopad–marzec (bardziej wilgotny sezon, wyższa wilgotność)

Według sportu

Czego się spodziewać w każdym.

SurfingNajlepszy na tym spociePoziom umiejętności

Narażony na działanie warunków przełom rafowego przejścia, który może wytwarzać szybkie, mocne fale z wydrążonymi sekcjami (dominujący lewy kierunek).

Reef break
Kierunek fali
Lewa
Optymalny swell
NNW, NNE, S, SW
Wysokość swellu
1–3.5 m
Optymalny pływ
Wszystkie pływy
Osłonięcie
Odsłonięte — Narażony przełam rafowy; brak osłony przed ekspozycją na swell.
Wpływ wiatru
Najczystszy przy lekkich wiatrach z Północy lub Północnego Wschodu; wiatry z Południa są nawiewające i robią bałagan
Większy swell
Dobrze trzyma duży południowy swell, stając się coraz cięższy i bardziej wydrążony
Jakość fali
Doskonała
Siła fali
Mocna
Kształt fali
Stroma — Wydrążone sekcje na lewym przełamie rafowym.
Tempo łamania
Szybkie
Długość ride’u
Średnie
Szczegóły długości fali
Szybkie sekcje, które mogą łączyć się w dłuższą przejażdżkę wzdłuż krawędzi rafy
Prognoza

Sprawdź prognozę przed wyjazdem

Zobacz wiatr, fale, pogodę i okna sesji dla Przejście de Maraa (Papara) w pełnym widoku prognozy.

Przejście de Maraa (Papara) – podsumowanie prognozy wiatru i fal

Wiatr
9–17 ktsPorywy 24 kts
Kierunek
SE130°
Najsilniejszy dzień
pon., 26 paź17 kts
Dni z wiatrem
7/712 kts lub więcej
Fale
1.6–3.2 mOkres 12s
Temperatura
22–27 °C

W ciągu najbliższych 7 dni prognoza dla Przejście de Maraa (Papara) przewiduje w dzień wiatr 9–17 kts, najsilniejszy około 17 kts w poniedziałek, 26 października, z porywami do 24 kts. Przeważający kierunek to SE. Fale od 1.6 do 3.2 m, z okresem około 12s. Na podstawie modelu Wavind, w czasie lokalnym spotu.

W pobliżu

Inne spoty w okolicy

Bezpieczeństwo

Co warto wiedzieć przed wejściem na wodę

Bezpieczeństwo, dostęp, ograniczenia, ratownictwo i lokalne zasady mogą się zmieniać. Traktuj te szczegóły jako informacyjne i potwierdź je lokalnie przed wejściem na wodę.

Zagrożenia

  • skały
  • rekiny
  • jeżowce
  • ostre rafy koralowe
  • silne prądy w przejściu
  • ruch łodzi
Poziom umiejętności: Średnio zaawansowany do Zaawansowany
Zalecany sprzęt bezpieczeństwa
LeashButyPianka

Ratownictwo i wsparcie

Ratownik
Brak — Nie wskazano obecności ratowników.
Ratownictwo i samoratowanie
Ograniczone — Ratownictwo na wodzie na rafowych przejściach zależy w dużej mierze od lokalnych społeczności surfujących i prywatnych łodzi.
Informacje awaryjne
Najbliższe placówki medyczne są w Papeete; numery alarmowe 112 lub 15 (SAMU). Główna placówka medyczna: Centre Hospitalier de Polynésie Française (CHPF) w Pirae.
Lokalizm / atmosfera
Umiarkowanie — Pierwszeństwo w lokalnym lineupie jest ściśle przestrzegane.

Zasady spotu

Szanuj lokalny lineup; pierwszeństwo jest ściśle przestrzegane.

Ograniczenia
  • Zdalna lokalizacja wymaga dostępu łodzią
  • Wejście/dostęp jest głównie łodzią (lub bardzo długim i trudnym pływaniem z wybrzeża)
Lokalne wskazówki
  • Uważaj na prąd ciągnący na otwarte morze albo w stronę rafy podczas dużych swellów
  • Zatrudnij lokalnego kapitana łodzi dla najbezpieczniejszego dostępu i najlepszego ustawienia
  • Szanuj lokalny lineup; pierwszeństwo jest ściśle przestrzegane

Dojazd i dostęp

Najbliższe miasto
Papeete
Najbliższa miejscowość
Papara
Najbliższe lotnisko
Faa'a International Airport (PPT)
Parking
Ograniczone miejsca parkingowe na publicznych slipach dla łodzi w rejonach Papara lub Paea
Transport publiczny
Ograniczona publiczna komunikacja autobusowa (RTCT) wzdłuż głównej drogi przybrzeżnej; standardem są wypożyczanie samochodów lub skuterów, aby dotrzeć do przejść.
Dojazd
Dostępny tylko łodzią lub bardzo długim i trudnym pływaniem z lądu
Poziom kosztów
Drogo
Lokalny język
French, Tahitian
Udogodnienia

Co znajdziesz na plaży

Zakwaterowanie
Blisko — Dostępne pensjonaty i wynajem wakacyjny w Papara oraz Paea.
Jedzenie i napoje
Lokalne przekąski i targi w miasteczku Papara.
Wypożyczalnia sprzętu:
Ograniczone opcje wypożyczeń w Papara; lepiej mieć własny sprzęt. Sprzęt do surfingu jest szeroko dostępny w Papara.
Przechowalnia sprzętu
Niedostępne; ograniczone dedykowane zaplecze do przechowywania.
Serwis sprzętu
Dostępne są podstawowe serwisy naprawy desek surfingowych w Papara; specjalistyczne naprawy pęcherza do kitesurfingu/scrfingu (kite/wing bladder) są rzadkie.
Nauka, wypożyczalnie i więcej

Szkoły i usługi

Przy tym spocie nie ma jeszcze szkół ani usług.

Okolica

Poza wodą

Wiejski polinezyjski nadmorski krajobraz łączący tereny wulkaniczne i kulturę high-performance wave/foiling, z pobliskimi atrakcjami i opcjami do wędrówek.

Najlepszy czas na wizytę: Czerwiec–sierpień dla najlepszego balansu suchej pogody, stabilnego wiatru i optymalnych warunków do surfowania.
Maraa Grottoes (Grotte de Mara'a)1-2 km

Duże wapienne jaskinie i groty z rzekowymi paprociami (fern) wzdłuż głównej drogi.

Marae Arahurahu8 km

Dokładnie odrestaurowane starożytne miejsce świątynne Polinezji, używane do tradycyjnych ceremonii i występów.

Vaipohe Valley Hiking5 km

Szlaki prowadzące w bujne wnętrze dolin, z widokami na wodospady i wulkaniczne szczyty.

Snack Taharuu3 km

Popularne lokalne miejsce w pobliżu plaży surfowej, znane z poisson cru i swobodnej wyspiarskiej kuchni.

Taharuu Beach3 km

Plaża z czarnym piaskiem i szeroką linią brzegową, popularna na rodzinne wypady i dla początkujących do surfingu.

Recenzje

Od riderów, którzy tu byli

Obserwacje społeczności

Najnowsze zgłoszone warunki

Pytania o spot

Najczęstsze pytania

Kiedy jest najlepszy sezon na spocie Przejście de Maraa (Papara)?

Najlepsze miesiące ogółem na spocie Przejście de Maraa (Papara) to Maj, Czerwiec, Lipiec, Sierpień, Wrzesień, Październik.

Które kierunki wiatru działają na spocie Przejście de Maraa (Papara)?

Na spocie Przejście de Maraa (Papara) działają wiatry z kierunków NE, E, N.

Jaki poziom umiejętności jest odpowiedni na spocie Przejście de Maraa (Papara)?

Spot Przejście de Maraa (Papara) jest odpowiedni dla następujących poziomów: Surfing: Średnio zaawansowany do Zaawansowany.