Pico das Almas

KitesurfingWindsurfingWingfoilingSurfing
Wave, Shortboard
Najlepsze do
Początkujący do Średnio zaawansowany
Poziom umiejętności
Średnie fale
Typ spotu
Spokojnie
Poziom tłoku

Te informacje o spocie są wspierane przez AI i nie zostały zweryfikowane przez człowieka. Mogą być niepełne, nieaktualne lub błędne. Przed pływaniem sprawdź bezpieczeństwo, dostęp, lokalne zasady i aktualne warunki w oficjalnych lub lokalnych źródłach.

O tym spocie

O spocie

Pico das Almas to oceaniczny obszar plażowego przełamu w pobliżu Cumbuco, znany z czystych, średnich fal na piaszczystym dnie oraz z uprawiania sportów wiatrowych dzięki konsekwentnie silnym wiatrom ze Wschodu na Południowy Wschód. Kitesurfing jest tu najlepszym wyborem, wspieranym warunkami sprzyjającymi fali oraz układem, który jest najsilniejszy od sierpnia do grudnia. Jeśli chodzi o wiatr, dominują kierunki E, ESE i SE, a wzmocnienie termiczne zwykle narasta od późnego poranka do popołudnia. Niezawodność wiatru jest opisywana jako bardzo wysoka w drugiej połowie roku, z warunkami niemal codziennie w najlepszych miesiącach; sezon deszczowy może obniżać częstotliwość dni wietrznych. Typowe prędkości wiatru są najczęściej w zakresie 18–28 węzłów, a porywistość opisywana jest jako niewielka. Dla surfingu przełam jest plażowym beach-breakiem, oferującym mocne, „peelujące” fale o dobrej jakości. Zwykle działa około połowy pływu, gdy swell zaczyna się mniej więcej od 1,0–1,5 metra i utrzymuje się do ok. 2,5 metra lub więcej. Gdy pojawiają się wiatry offshore z Południa/Południowego-Zachodu, fale mogą być wygładzane, ale przy obecnych pasatach spodziewaj się chop’u side-onshore. W kwestii bezpieczeństwa najbardziej podkreślane obawy to prądy/dryf i przybój przy brzegu. Na plaży występują też zagrożenia związane z palmami w okolicy do jazdy, a czasem mogą pojawiać się pływające zanieczyszczenia lub sieci rybackie. Samowystarczalność jest ważna, ponieważ nie podano obecności ratowników/ratownictwa, a samo miejsce opisuje się jako zdalne i mniej zatłoczone niż pobliskie opcje.

  • Bardzo konsekwentny układ pasatowy ze Wschodu/Południowego Wschodu
  • Warunki falowe do kitesurfingu i freeride
  • Mocny surfing na plażowym przełamie z przejazdami 50–150 m
  • Ciepła woda przez cały rok (często wystarcza lycra/koszulka typu rash guard)
Świetne dla
Kitesurfing waveKitesurfing freerideWingfoil freerideSurfing shortboard
Co świetne
  • konsekwentny układ pasatowy ze Wschodu/Południowego Wschodu, najlepszy od sierpnia do grudnia
  • średni, plażowy beach-break z dobrą długością jazdy
  • przestronny obszar plaży z miejscem na start/lądowanie
  • ciepła woda przez cały rok (zwykle niepotrzebna pianka)
Uwaga
  • prądy i dryf mogą być znaczące
  • przybój przy brzegu i ekspozycja na otwarte warunki
  • start/dotarcie może być trudniejsze przy wysokim stanie
  • zagrożenia związane z palmami w niektórych częściach plaży
Czy ten opis był pomocny?
Praktyczny przewodnik po spocie

Wiatr, woda i sezony

Wiatr

Kierunek
E, ESE, SE
Kierunki offshore
S, SSW, SW
Zakres wiatru
18–28 kts
Typ wiatru
Termiczny — Wiatry termiczne i wzmocnienie pasatowe; wiatr rośnie po późnym poranku i zwykle jest najsilniejszy w ciągu dnia.
Niezawodność
Bardzo wysoka w drugiej połowie roku; praktycznie co dzień poza sezonem deszczowym (podawane ~60% dni z wiatrem).
Współczynnik porywistości
Lekkie porywy — Podawane jako lekkie porywy.
Najlepsze miesiące
Sierpień, Wrzesień, Październik, Listopad, Grudzień
Zalecane rozmiary latawców
7–12 m²

Woda i plaża

Typ akwenu
Średnie fale
Plaża
Piasek
Rozmiar plaży
Średnie
Fale
Średnie
Start
Średnie — Przestronna piaszczysta plaża z dużą ilością miejsca, choć przyboje przy brzegu mogą być trudne.
Trudność startu
Umiarkowanie — Niektóre źródła podają start jako łatwy; inne relacje opisują trudność startu jako umiarkowaną przez przybój przy brzegu.

Przez cały rok

Sty
Lut
Mar
Kwi
Maj
Cze
Lip
Sie
Wrz
Paź
Lis
Gru
Najlepszy sezonPoza sezonem
26–28 °C
Temperatura wody
24–31 °C
Temperatura powietrza
Przewodnik po piankach
Sty–Gru: None (lycra or thin rash guard recommended for sun protection)
Tłok w sezonie

Zwykle spokojnie w dni powszednie; w weekendy mniej surferów i kiterów w porównaniu do głównego obszaru Cumbuco.

Sezon burz/deszczu

Od lutego do maja trwa główny sezon deszczowy; sezon deszczowy może mieć lżejsze/bardziej zmienne wiatry.

Według sportu

Czego się spodziewać w każdym.

KitesurfingNajlepszy na tym spociePoziom umiejętności

Oceaniczny kitesurfing z falami średniej wielkości, płaskimi odcinkami między falami i stosunkowo ograniczoną przestrzenią między seriami. Wiatr bywa często spójny w miesiącach szczytu, co sprzyja surfowaniu na fali i sesjom freeride/downwinder.

WaveFreerideStraplessFoil
Rozmiary kite
7–12 m²
WindsurfingPoziom umiejętności

Odpowiednie do pływania na fali i freeride, choć podawane jako używane rzadziej niż główna, pobliska plaża wiatrowa.

WaveFreeride
Rozmiary żagli
4.2–5.3 m²
WingfoilingPoziom umiejętności

Doskonałe pływanie na foilu przy swellach, ale przyboje przy brzegu i silne prądy utrudniają czyste wypłynięcia i powroty; potrzebna jest dobra kontrola deski.

Przyjazne dla foila
Tak — Podawane warunki „foil-friendly”.
Min. głębokość
1.5 meters
Rozmiary wingów
3–5 m²
SurfingPoziom umiejętności

Mocny surfing na plażowym przełamie z piaszczystym dnem. Najlepiej działa około połowy pływu, gdy swell zwykle wynosi od 1,0 do 2,5 metra, utrzymując się nawet do ok. 2,5 metra+; może jednak robić się bardzo ciężki i trudny.

Beach break
Kierunek fali
Obie
Optymalny swell
N, NE, NNE
Wysokość swellu
1–2.5 m
Optymalny pływ
Średni — Wyróżniono środek pływu; działa zarówno przy rosnącym, jak i opadającym pływie.
Osłonięcie
Odsłonięte — Otwarte i wystawione na pasaty; nawet gdy warunki odwracają się na offshore, surf może być nadal dobrze przygotowany.
Wpływ wiatru
Wiatry offshore z Południa/Południowego-Zachodu mogą wygładzać fale do surfingu, natomiast pasaty mogą dodawać chop side-onshore.
Większy swell
Dobrze trzyma wielkość do ok. 2,5 metra lub więcej, ale przy większych swellach staje się bardzo ciężki i trudny.
Jakość fali
Dobra
Siła fali
Mocna — Mocne, zwyczajne i przyjemne fale.
Kształt fali
Równo łamiąca się
Tempo łamania
Średnie — Fale się „peelują”; prędkość odchodzenia (peel speed) podawana jako średnia.
Długość ride’u
Standardowo (50 do 150 m).
Typowa długość przejazdu
50–150 m
Szczegóły długości fali
Typowe przejazdy są podawane między 50 a 150 metrów; jedno źródło wspomina ok. 100 metrów.
Prognoza

Sprawdź prognozę przed wyjazdem

Zobacz wiatr, fale, pogodę i okna sesji dla Pico das Almas w pełnym widoku prognozy.

Pico das Almas – podsumowanie prognozy wiatru i fal

Wiatr
8–15 ktsPorywy 28 kts
Kierunek
E88°
Najsilniejszy dzień
sob., 24 paź15 kts
Dni z wiatrem
5/712 kts lub więcej
Fale
0.9–1.5 mOkres 6s
Temperatura
27–32 °C

W ciągu najbliższych 7 dni prognoza dla Pico das Almas przewiduje w dzień wiatr 8–15 kts, najsilniejszy około 15 kts w sobota, 24 października, z porywami do 28 kts. Przeważający kierunek to E. Fale od 0.9 do 1.5 m, z okresem około 6s. Na podstawie modelu Wavind, w czasie lokalnym spotu.

W pobliżu

Inne spoty w okolicy

Bezpieczeństwo

Co warto wiedzieć przed wejściem na wodę

Bezpieczeństwo, dostęp, ograniczenia, ratownictwo i lokalne zasady mogą się zmieniać. Traktuj te szczegóły jako informacyjne i potwierdź je lokalnie przed wejściem na wodę.

Zagrożenia

  • prądy
  • przybój przy brzegu
  • palmy wokół plaży
  • dryf
  • zdalna lokalizacja
  • dryf
  • pływające zanieczyszczenia lub sieci rybackie (możliwe)
Poziom umiejętności: Początkujący do Średnio zaawansowany
Zalecany sprzęt bezpieczeństwa
Kamizelka ochronnaLeash

Ratownictwo i wsparcie

Ratownik
Brak
Ratownictwo i samoratowanie
Nie — Nie podano dostępności ratownictwa dla tego miejsca.
Informacje awaryjne
Najbliższe placówki medyczne są w Cumbuco lub Caucaia; główne szpitale są w Fortaleza.
Lokalizm / atmosfera
Brak

Zasady spotu

Obowiązują ogólne zasady bezpieczeństwa żeglugi; trzymaj się z dala od tradycyjnych łodzi rybackich (jangadas), jeśli są obecne. Nie podano konkretnych zasad dotyczących tego miejsca.

Ograniczenia
  • Trzymaj się z dala od tradycyjnych łodzi rybackich (jangadas), jeśli są obecne.
Lokalne wskazówki
  • Przed wejściem na wodę porozmawiaj z lokalnymi—jako dobra praktyka.
  • Zachowaj bezpieczny dystans od linii brzegowej podczas wyższych swellów.
  • Unikaj nieporozumień podczas zmian pływu: start może być łatwiejszy przy niskim stanie, ale uważaj przy wysokim.
  • To miejsce jest wyraźnie mniej zatłoczone niż główny obszar, ale wymaga lepszej samowystarczalności.

Dojazd i dostęp

Najbliższe miasto
Fortaleza
Najbliższa miejscowość
Cumbuco
Parking
Parkowanie zwykle odbywa się bezpośrednio na piasku lub na końcu dojazdowej drogi w pobliżu wydm.
Dojazd
Około 3 km na zawietrznej od Cumbuco (~30 km od Fortaleza). Zwykle dojeżdża się wzdłuż plaży buggy/4x4; zwykłe samochody mogą dojechać przez wydmy i piaszczyste ulice, ale przejazd drogą bywa niespójny w zależności od warunków.
Poziom kosztów
Umiarkowanie
Lokalny język
Portuguese
Udogodnienia

Co znajdziesz na plaży

Zakwaterowanie
Pobliska miejscowość — Jest kilka pousadas i hoteli w Cumbuco, około 3 kilometrów dalej.
Jedzenie i napoje
Brak stałych obiektów na plaży; zabierz własną wodę i przekąski. Lokale przy plaży są po zawietrznej/na wiatr od strony Cumbuco.
Wypożyczalnia sprzętu:
Dostępne w różnych sklepach i szkołach w wiosce Cumbuco.
Przechowalnia sprzętu
Niedostępne na miejscu; przechowywanie oferują szkoły w Cumbuco.
Serwis sprzętu
Serwis napraw dla kite’ów i desek jest dostępny w Cumbuco.
Nauka, wypożyczalnie i więcej

Szkoły i usługi

Przy tym spocie nie ma jeszcze szkół ani usług.

Recenzje

Od riderów, którzy tu byli

Obserwacje społeczności

Najnowsze zgłoszone warunki

Pytania o spot

Najczęstsze pytania

Kiedy jest najlepszy sezon na spocie Pico das Almas?

Najlepsze miesiące ogółem na spocie Pico das Almas to Sierpień, Wrzesień, Październik, Listopad, Grudzień.

Które kierunki wiatru działają na spocie Pico das Almas?

Na spocie Pico das Almas działają wiatry z kierunków E, ESE, SE. Kierunki offshore to S, SSW, SW.

Jakie rozmiary sprzętu są zalecane na spocie Pico das Almas?

Zalecane rozmiary sprzętu na spocie Pico das Almas: Kitesurfing: 7–12 m² · Windsurfing: 4.2–5.3 m² · Wingfoiling: 3–5 m². Typowy zakres wiatru to 18–28 kts.

Jaki poziom umiejętności jest odpowiedni na spocie Pico das Almas?

Spot Pico das Almas jest odpowiedni dla następujących poziomów: Kitesurfing: Średnio zaawansowany do Zaawansowany · Windsurfing: Zaawansowany · Wingfoiling: Zaawansowany · Surfing: Średnio zaawansowany do Ekspert.