Praia do Forte (Natal)
- Freeride, Shortboard
- Najlepsze do
- Początkujący
- Poziom umiejętności
- Płytko, Płasko
- Typ spotu
- Ruchliwie
- Poziom tłoku
Te informacje o spocie są wspierane przez AI i nie zostały zweryfikowane przez człowieka. Mogą być niepełne, nieaktualne lub błędne. Przed pływaniem sprawdź bezpieczeństwo, dostęp, lokalne zasady i aktualne warunki w oficjalnych lub lokalnych źródłach.
O spocie
Praia do Forte (Natal) to małe, płytkie i ogólnie czyste miejsce do kitesurfingu, gdzie rafa tworzy naturalny basen z płaską wodą. Wiatry handlowe zwykle dochodzą z wschodu do wschód-wschód-południe (ESE), co zapewnia riderom dość stałe warunki do freeride’u na płaskiej wodzie i progresu, a obszar wewnętrzny jest opisywany jako idealny, gdy rafa jest przykryta wystarczającą ilością wody. Dla bezpieczeństwa w tym miejscu wyraźnie wskazano zagrożenia: pływacy, rafy oraz skaliste miejsca w pobliżu strefy startu/fortu. Riderzy powinni też uważać na pale mostu Newton Navarro Bridge w dół wiatru oraz na prądy przy ujściu rzeki, które mogą znosić w stronę mostu, jeśli stracisz deskę. Warunki mogą szybko się zmieniać wraz z pływami—przy bardzo niskim stanie wody rafa może stać się odsłonięta i niebezpieczna do jazdy po niej. Miejsca bywa mało, szczególnie w szczycie sezonu turystycznego, ale jest praktyczny sposób na poprawę sytuacji: dalej na zachód przed fortem (na przekazanym obszarze) zwykle jest więcej miejsca i mniej ludzi. Ważnym czynnikiem jest też ruch pływaków; zaleca się dodatkową uwagę w niedziele ze względu na większą liczbę pływaków. Najlepsze miesiące pod wiatr pokrywają się z okresem od stycznia, lutego i od lipca aż do grudnia. Siła wiatru w regionie często jest wzmacniana przez dzienne wzmocnienie termiczne, które zwykle wzmacnia przepływ z E/ESE od późnego przedpołudnia do popołudnia; równolegle okres deszczowy jest opisywany ogólnie jako od kwietnia do lipca. Surf występuje, ale jest wtórny względem kitesurfingu: fale z załamania na prawej rafie mogą działać przy odpowiednim swell (S/SE) i zwykle są bardziej opanowane, gdy swell mieści się w umiarkowanym zakresie—większy swell może stać się chaotyczny.
- Kitesurfing na płaskiej wodzie za osłaniającą rafą
- Wiatry handlowe z E do ESE
- Więcej miejsca, jeśli startujesz dalej na zachód przed fortem
- Krytyczne dla pływów: rafa może być odsłonięta przy bardzo niskim stanie wody
- Płytkie, płaskie warunki za rafą oraz wiarygodne wiatry handlowe.
- Wiatr zwykle z E do ESE i dobrze dopasowany do kitesurfingu.
- Start przyjazny dla początkujących jest opisywany jako łatwy, z większą przestrzenią po starcie dalej na zachód przed fortem.
- Ciepła woda i infrastruktura turystyczna przez cały rok ułatwiają dostęp.
- Mało miejsca; w godzinach szczytu i w okolicy stref pływaków może być ciasno.
- Rafa/skały i pale mostowe stanowią realne zagrożenie, szczególnie w dół wiatru.
- Woda wewnątrz może być zbyt płytka przy niskim stanie (odsłonięcie rafy).
- Prądy w pobliżu ujścia rzeki mogą znosić w stronę mostu, jeśli stracisz deskę.
Wiatr, woda i sezony
Wiatr
- Kierunek
- E, ESE
- Typ wiatru
- Pasatowy — Southeast trade wind regime (Alisios), zwykle z E do ESE.
- Niezawodność
- Bardzo dobra w drugiej połowie roku.
- Współczynnik porywistości
- Równy
- Najlepsze miesiące
- Styczeń, Luty, Lipiec, Sierpień, Wrzesień, Październik, Listopad, Grudzień
- Strefy cienia wiatrowego
- Fort oraz pobliski most mogą powodować niewielkie turbulencje lub cienie bardzo blisko brzegu.
- Okno termiczne
- Inne · Późny poranek · Miesiące: Sie, Wrz, Paź, Lis, Gru, Sty, Lut, Mar · Kier: E, ESE, SE · Wzmocnienie termiczne zwykle nasila dominujący przepływ z E/ESE od późnego przedpołudnia do popołudnia.
Woda i plaża
- Typ akwenu
- Płytko, Płasko
- Plaża
- Piasek — Wg opisu na plaży jest piasek; w pobliżu fortu znajdują się zagrożenia związane z rafą/dnem.
- Rozmiar plaży
- Małe
- Fale
- Średnie
- Start
- Małe — Mała plaża z większą ilością miejsca dalej na zachód, przed fortem.
- Trudność startu
- Łatwe — Trudność startu opisywana jest ogólnie jako łatwa; wskazywany jest też poziom umiarkowany w zależności od warunków/przypływu.
Przez cały rok
Dużo ludzi w weekendy i podczas wakacji letnich (grudzień–styczeń). W niedziele bardziej tłoczno z powodu pływaków; mniej tłoczno, gdy startujesz dalej na zachód przed fortem.
Pora deszczowa występuje zwykle od kwietnia do lipca.
Według sportu
Czego się spodziewać w każdym.
Idealna płaska woda za rafą oraz duży płytki akwen; przy niskim przypływie odsłania się. Zwykle riderzy korzystają z wewnętrznego obszaru rafy, żeby mieć bardziej płaskie warunki.
Odpowiednie do windsurfingu, szczególnie do pływania typu bump-and-jump poza rafą.
- Rozmiary żagli
- 4.5–6 m²
Da się latać na foilu poza rafą, ale z powodu płytkości wewnątrz naturalnej „kałuży” przy niskim przypływie obszar wewnętrzny nie nadaje się do długich masztów.
- Przyjazne dla foila
- Ograniczone — Ograniczona „foil-friendliness” ze względu na płytką wewnętrzną kałużę rafową przy niskim przypływie.
- Rozmiary wingów
- 4–6 m²
Znane z prawostronnego załamania na rafie, które może dobrze działać przy swell z S/SE.
- Kierunek fali
- Prawa
- Optymalny swell
- S, SE
- Wysokość swellu
- 0.5–1.5 m
- Optymalny pływ
- Średni
- Osłonięcie
- Częściowo osłonięte — Rafa zapewnia częściową ochronę/porządek, ale przy większym swell warunki nadal mogą stać się chaotyczne.
- Wpływ wiatru
- Boczne wiatry handlowe mogą podrywać (szarpać) powierzchnię, ale rafa daje pewną organizację.
- Większy swell
- Może stać się chaotyczne i trudne do nawigowania, gdy swell przekroczy 2 metry.
- Jakość fali
- Przeciętna
- Siła fali
- Umiarkowanie
- Kształt fali
- Równo łamiąca się
- Tempo łamania
- Średnie
- Długość ride’u
- Krótka — Krótkie, dynamiczne prawki nad rafą.
- Typowa długość przejazdu
- 50–100 m
- Szczegóły długości fali
- Krótkie, dynamiczne prawki nad rafą.
Sprawdź prognozę przed wyjazdem
Zobacz wiatr, fale, pogodę i okna sesji dla Praia do Forte (Natal) w pełnym widoku prognozy.
Praia do Forte (Natal) – podsumowanie prognozy wiatru i fal
- Wiatr
- 6–13 ktsPorywy 26 kts
- Kierunek
- ESE107°
- Najsilniejszy dzień
- sob., 24 paź13 kts
- Dni z wiatrem
- 3/712 kts lub więcej
- Fale
- 0.9–1.6 mOkres 6s
- Temperatura
- 26–31 °C
W ciągu najbliższych 7 dni prognoza dla Praia do Forte (Natal) przewiduje w dzień wiatr 6–13 kts, najsilniejszy około 13 kts w sobota, 24 października, z porywami do 26 kts. Przeważający kierunek to ESE. Fale od 0.9 do 1.6 m, z okresem około 6s. Na podstawie modelu Wavind, w czasie lokalnym spotu.
Inne spoty w okolicy
Co warto wiedzieć przed wejściem na wodę
Bezpieczeństwo, dostęp, ograniczenia, ratownictwo i lokalne zasady mogą się zmieniać. Traktuj te szczegóły jako informacyjne i potwierdź je lokalnie przed wejściem na wodę.
Zagrożenia
- Pływacy
- Rafy
- Skały
- Pale mostowe
- Silne prądy
- Pale mostu Newton Navarro Bridge, jeśli dryfujesz w dół wiatru
Ratownictwo i wsparcie
- Ratownik
- Sezonowo — Wskazywane jest sezonowe ratownictwo; obszary miejskie są zwykle patrolowane w ciągu dnia i w czasie dużego ruchu.
- Ratownictwo i samoratowanie
- Ograniczone — Dostępność ratownictwa jest ograniczona; podawane dla regionu numery alarmowe to 192 (SAMU) i 193 (Straż Pożarna).
- Informacje awaryjne
- Szpitale znajdują się w centralnym Natal, mniej więcej 15-20 minut drogi.
- Lokalizm / atmosfera
- Łagodny — Opisywane jako łagodny localism.
Zasady spotu
Szanuj wyznaczone strefy do pływania; kitesurfing może być ograniczony w zatłoczonych strefach z pływakami w godzinach szczytu w weekendy.
- Kitesurfing może być ograniczony w zatłoczonych strefach z pływakami w godzinach szczytu w weekendy.
- Idź dalej na zachód przed fortem, żeby mieć więcej miejsca i mniej ludzi.
- Obserwuj pływy: przy bardzo niskim stanie wody rafa jest odsłonięta i niebezpieczna do jazdy po niej.
- Szczególnie uważaj w okolicy pływaków w niedziele.
- Miej na oku pływy i prądy; prądy przy ujściu rzeki mogą znosić w stronę mostu, jeśli stracisz deskę.
- Uważaj na skały i pale mostowe w dół wiatru podczas kitesurfingu.
Dojazd i dostęp
- Najbliższe miasto
- Natal
- Najbliższa miejscowość
- Praia do Forte
- Parking
- Parking jest dostępny na Praia do Forte; publiczny parking znajduje się w pobliżu wejścia do Fortaleza dos Reis Magos.
- Poziom kosztów
- Umiarkowanie
- Lokalny język
- Portuguese
Co znajdziesz na plaży
- Zakwaterowanie
- Daleko — Dostępnych jest wiele hoteli i pousad na obszarach nadmorskich całego Natal.
- Jedzenie i napoje
- Wiele barów plażowych (barracas) serwuje świeże owoce morza i napoje.
- Wypożyczalnia sprzętu:
- Wynajem sprzętu jest ograniczony w tym miejscu; wielu riderów przywozi własny sprzęt lub wypożycza go przez szkoły w szerszym regionie Natal.
- Przechowalnia sprzętu
- Zwykle nie jest dostępny na plaży.
- Serwis sprzętu
- W szerszym regionie Natal znajduje się kilka niezależnych serwisów naprawczych.
Przy tym spocie nie ma jeszcze szkół ani usług.
Poza wodą
Natal łączy aktywną scenę sportów nadmorskich z historycznymi punktami orientacyjnymi oraz pobliskimi wycieczkami po wydmach/lagunie.
Jeden z najwyższych mostów wiszących linowo (kable-stayed) w Brazylii z panoramicznymi widokami na rzekę i ocean.
Ikoniczne wydmy piaszczyste i słodkowodna laguna.
Historyczna forteca w kształcie gwiazdy zbudowana przez Portugalczyków w 1598 roku u ujścia rzeki Potengi.
Dawne więzienie przerobione na centrum rzemiosła, znane z lokalnej koronki, haftu i tradycyjnej sztuki.
Kolonialna forteca i historyczne centrum.
Przejazdy buggy o wysokiej dawce adrenaliny przez ogromne wydmy piaszczyste tuż na północ od miasta.
Wycieczki po lagunie i wydmach w rejonie Genipabu.
Lokalna restauracja z owocami morza specjalizująca się w daniach ze skrzydeł/kształtów krewetek (shrimp) i owoców morza.
Restauracje i bary przy samej plaży wzdłuż promenady.
Miejski park ze ścieżkami i zajęciami edukacyjnymi w obrębie Lasu Atlantyckiego.
Bezpieczne ustawienia promenady i spokojniejsze opcje w lagunie na rodzinne wypady.
Od riderów, którzy tu byli
Najnowsze zgłoszone warunki
Pytania o spot
Najczęstsze pytania
Kiedy jest najlepszy sezon na spocie Praia do Forte (Natal)?
Najlepsze miesiące ogółem na spocie Praia do Forte (Natal) to Lipiec, Sierpień, Wrzesień, Październik, Listopad, Grudzień. Najlepsze miesiące wiatrowe to Styczeń, Luty, Lipiec, Sierpień, Wrzesień, Październik, Listopad, Grudzień.
Które kierunki wiatru działają na spocie Praia do Forte (Natal)?
Na spocie Praia do Forte (Natal) działają wiatry z kierunków E, ESE.
Jakie rozmiary sprzętu są zalecane na spocie Praia do Forte (Natal)?
Zalecane rozmiary sprzętu na spocie Praia do Forte (Natal): Windsurfing: 4.5–6 m² · Wingfoiling: 4–6 m².
Jaki poziom umiejętności jest odpowiedni na spocie Praia do Forte (Natal)?
Spot Praia do Forte (Natal) jest odpowiedni dla następujących poziomów: Kitesurfing: Początkujący · Windsurfing: Średnio zaawansowany · Wingfoiling: Średnio zaawansowany · Surfing: Średnio zaawansowany.