San Mateo

WingfoilingSurfing
Downwind, Shortboard
Najlepsze do
Zaawansowany
Poziom umiejętności
Swell, Ocean
Typ spotu
Umiarkowanie
Poziom tłoku

Te informacje o spocie są wspierane przez AI i nie zostały zweryfikowane przez człowieka. Mogą być niepełne, nieaktualne lub błędne. Przed pływaniem sprawdź bezpieczeństwo, dostęp, lokalne zasady i aktualne warunki w oficjalnych lub lokalnych źródłach.

O tym spocie

O spocie

San Mateo to odsłonięty lewoskrętny point break w pobliżu Manta, szeroko kojarzony z bardzo długimi przejazdami oraz klasycznymi odcinkami z baryłką/peelingiem, gdy zgrywa się swell i wiatr offshore. W najlepszych zestawach surferzy mogą łączyć się dla setek metrów, a spot bywa opisywany jako najdłuższy lewy w Ekwadorze. Najkorzystniejsze warunki występują zwykle około lutego, a planowanie pod kątem bezpieczeństwa jest kluczowe: wielokrotnie wskazuje się na odsłonięte skały i rekiny jako zagrożenia, a silne prądy (w tym rip-currenty) oraz łodzie rybackie mogą komplikować sesje — szczególnie, gdy swell rośnie. Break bywa też opisywany jako miejscami niestabilny falowo, więc przyjazd najlepiej dopasować do swell’u i lokalnych warunków. Najczystszy surfing zwykle wspierają wschodnie wiatry offshore. Podkreśla się, że najlepsza jest wczesna pora, gdy warunki są bardziej szkliste, zanim wiatr rozbuduje się później; gdy wiatr skręca w stronę Północy lub Zachodu, może to przynieść cięższy chop i obniżyć jakość fal. Tłok jest opisywany jako czasem duży, pojawia się też wzmianka o lokalnym egzekwowaniu i strefach tylko do surfingu. Planuj tak, by szanować lineup, pozostawać czujnym na płytkie/skalne fragmenty przy niskim pływie oraz korzystać z odpowiedniego sprzętu ochronnego, w tym smyczy i obuwia, jeśli trzeba będzie przejść przez skaliste odcinki.

  • Długi lewoskrętny point break znany z wyjątkowej długości przejazdu
  • Najbardziej konsekwentne zgrania przy okresach swellu NW/N oraz przy offshore’owym wietrze ze wschodu
  • Odsłonięte położenie z istotnym zagrożeniem związanym ze skałami
Świetne dla
Surfing shortboardSurfing longboardWingfoil downwind
Co świetne
  • Jeden z najdłuższych lew w point break w Ekwadorze
  • Klasyczne przejazdy mogą dochodzić do bardzo długich dystansów, gdy zgrywają się swell i wiatr
  • Woda jest zasadniczo opisywana jako czysta
Uwaga
  • Odsłonięty point break, który bywa zawodny niektórego dni
  • Zagrożenia obejmują skały i rekiny
  • Obecność lokalnych może egzekwować strefy tylko do surfingu
  • Wiatr może być niespójny i w zależności od kierunku dorzucać chop
Czy ten opis był pomocny?
Praktyczny przewodnik po spocie

Wiatr, woda i sezony

Wiatr

Kierunek
ESE
Kierunki offshore
ESE
Zakres wiatru
5–7 kts
Typ wiatru
Pasatowy — Dla San Mateo podawany jest schemat wiatru handlowego; zwykle wiatr wschodni, offshore dla surfingu.
Niezawodność
niespójna
Współczynnik porywistości
Równy — Podawana jako stała w warunkach słabego wiatru.
Najlepsze miesiące
Luty

Woda i plaża

Typ akwenu
Swell, Ocean
Plaża
Piasek — Opisywane też jako mieszane (tło z piasku i skał) w rejonie portu/wypustu.
Rozmiar plaży
Średnie
Fale
Płasko — Opisywane też jako duże, zależnie od wysokości swell’u.
Start
Średnie — Dostęp do wody z piaszczystego rejonu plaży; wejście na wodę w pobliżu piaszczystej strefy przy łodzi rybackim porcie i wypuście.
Trudność startu
Łatwe — Czasem opisywane jako średnie, ze względu na płytkie, skaliste odcinki zależnie od pływu.

Przez cały rok

Sty
Lut
Mar
Kwi
Maj
Cze
Lip
Sie
Wrz
Paź
Lis
Gru
Najlepszy sezonPoza sezonem
Przewodnik po piankach
Sty–Kwi: boardshorts or 2mm shortyCze–Paź: 3/2mm full suit
Tłok w sezonie

Czasem tłoczno.

Sezon burz/deszczu

Styczeń do kwietnia (porą deszczową).

Według sportu

Czego się spodziewać w każdym.

WingfoilingPoziom umiejętności

Opisywane jako przyjazne/usable dla foil’a głównie w niektórych warunkach napędzanych swell’em; opisywane też jako rzadko używane ze względu na opinię o tym miejscu jako typowo surfingowym breaku i ryzyko płytkich skał w okolicy wypustu. Zaawansowani foilerzy mogą sprawdzać zewnętrzne sekcje w lżejsze dni z wiatrem.

Przyjazne dla foila
Ograniczone — Użycie foila jest możliwe, ale nie jest to główny sposób; płytkie skały ograniczają najbezpieczniejszy obszar do pływania.
Min. głębokość
1.5 meters
Rozmiary wingów
5–7 m²
SurfingNajlepszy na tym spociePoziom umiejętności

Odsłonięty lewoskrętny point break znany z bardzo długich, wysokiej jakości przejazdów podczas zdarzeń swell’u z NW/N/W (najlepiej zgrywa się to z lutowymi warunkami i wiatrem offshore z kierunku wschodniego).

Point break
Kierunek fali
Lewa
Optymalny swell
NW, N, W
Wysokość swellu
1–3.5 m
Optymalny pływ
Średni — Podawany jako mid tide.
Osłonięcie
Odsłonięte — Odsłonięte warunki na wypuście; zależne w dużym stopniu od swell’u i wiatru.
Wpływ wiatru
Najlepsze są wiatry ze Wschodu–Wschodu-Południowego (offshore) dla czystych warunków; wiatry z Północy i Zachodu mogą dokładać ciężki chop.
Większy swell
Utrzymuje znaczną wielkość i pozostaje falą na długi dystans podczas większego swell’u.
Jakość fali
Doskonała
Siła fali
Mocna
Kształt fali
Tubująca — Opisywane też jako peeling na optymalnych swell’ach.
Tempo łamania
Średnie
Długość ride’u
Długa — Może wynosić kilkaset metrów; podawane nawet do ~800 metrów w klasycznych dniach.
Typowa długość przejazdu
300–800 m
Szczegóły długości fali
Podawane jako ~800 metrów w Ekwadorze w dniach klasycznych przy swell’u z NW; także podawane zwykle około ~300 metrów w idealnych zestawach.
Prognoza

Sprawdź prognozę przed wyjazdem

Zobacz wiatr, fale, pogodę i okna sesji dla San Mateo w pełnym widoku prognozy.

San Mateo – podsumowanie prognozy wiatru i fal

Wiatr
2–9 ktsPorywy 15 kts
Kierunek
W280°
Najsilniejszy dzień
pt., 23 paź9 kts
Dni z wiatrem
0/712 kts lub więcej
Fale
0.4–0.6 mOkres 9s
Temperatura
25–30 °C

W ciągu najbliższych 7 dni prognoza dla San Mateo przewiduje w dzień wiatr 2–9 kts, najsilniejszy około 9 kts w piątek, 23 października, z porywami do 15 kts. Przeważający kierunek to W. Fale od 0.4 do 0.6 m, z okresem około 9s. Na podstawie modelu Wavind, w czasie lokalnym spotu.

W pobliżu

Inne spoty w okolicy

Bezpieczeństwo

Co warto wiedzieć przed wejściem na wodę

Bezpieczeństwo, dostęp, ograniczenia, ratownictwo i lokalne zasady mogą się zmieniać. Traktuj te szczegóły jako informacyjne i potwierdź je lokalnie przed wejściem na wodę.

Zagrożenia

  • skały
  • rekiny
  • rip-curryenty
  • łodzie rybackie
Poziom umiejętności: Zaawansowany
Zalecany sprzęt bezpieczeństwa
KaskKamizelka ochronnaLeashButyPianka

Ratownictwo i wsparcie

Ratownik
Brak
Ratownictwo i samoratowanie
Nie — Na miejscu nie raportuje się ratownictwa dla spotu.
Informacje awaryjne
Szpitale i służby ratunkowe znajdują się w pobliskiej Manta.
Lokalizm / atmosfera
Umiarkowanie — Lokalna kolejka i sporadyczne egzekwowanie stref tylko do surfingu.

Zasady spotu

Obowiązuje standardowa surfingowa etykieta; szanuj lokalną kolejkę na głównym wypuście.

Ograniczenia
  • Strefy tylko do surfingu są często egzekwowane przez lokalnych.
Lokalne wskazówki
  • Uważaj na skały i rekiny.
  • Wczesny poranek daje czystsze, bardziej szkliste warunki, zanim wiatr zacznie się nasilać.
  • Noś ochraniacze na stopy (booties), jeśli planujesz wyjście przez skalisty wypust przy niższych pływach.
  • Najlepsze warunki zwykle zgrywają się z oknami na swell z Północy/Północnego Zachodu, a do surfingu potrzebny jest offshore wiatr ze Wschodu–Wschodu-Południowego.

Dojazd i dostęp

Najbliższe miasto
Manta
Najbliższa miejscowość
San Mateo
Parking
Parking jest dostępny w pobliżu molo oraz wzdłuż głównej drogi przy plaży.
Transport publiczny
Dostęp samochodem lub autobusem z Manta; lokalne busy (camionetas) są powszechnie używane do podróży w regionie.
Dojazd
Dostęp drogą do rybackiej wioski San Mateo w pobliżu Manta.
Poziom kosztów
Budżetowo
Lokalny język
Spanish
Udogodnienia

Co znajdziesz na plaży

Parking
Prysznice
Toalety
Restauracja
Bar
Zakwaterowanie
Pobliska miejscowość — Zakwaterowanie dostępne w Manta oraz w/obok rybackiej wioski San Mateo.
Jedzenie i napoje
W pobliżu znajdują się opcje jedzenia i owoców morza w rybackiej wiosce.
Wypożyczalnia sprzętu:
Dostępne są ograniczone wypożyczalnie sprzętu surfingowego w wiosce; więcej opcji w centralnej Manta.
Przechowalnia sprzętu
Przechowalnia sprzętu jest dostępna w okolicy przez główne kluby/szkoły plażowe (codziennie lub tygodniowo).
Serwis sprzętu
Podstawowe naprawy desek mogą być dostępne u lokalnych surferów; pewne podstawowe wsparcie w naprawach latawca/sprzętu może być dostępne przez lokalne sieci szkoleniowe w szerszym regionie.
Nauka, wypożyczalnie i więcej

Szkoły i usługi

Przy tym spocie nie ma jeszcze szkół ani usług.

Recenzje

Od riderów, którzy tu byli

Obserwacje społeczności

Najnowsze zgłoszone warunki

Pytania o spot

Najczęstsze pytania

Kiedy jest najlepszy sezon na spocie San Mateo?

Najlepsze miesiące ogółem na spocie San Mateo to Luty, Marzec, Kwiecień, Maj, Czerwiec, Lipiec, Sierpień, Wrzesień, Październik, Listopad, Grudzień, Styczeń. Najlepsze miesiące wiatrowe to Luty.

Które kierunki wiatru działają na spocie San Mateo?

Na spocie San Mateo działają wiatry z kierunków ESE. Kierunki offshore to ESE.

Jakie rozmiary sprzętu są zalecane na spocie San Mateo?

Zalecane rozmiary sprzętu na spocie San Mateo: Wingfoiling: 5–7 m². Typowy zakres wiatru to 5–7 kts.

Jaki poziom umiejętności jest odpowiedni na spocie San Mateo?

Spot San Mateo jest odpowiedni dla następujących poziomów: Wingfoiling: Średnio zaawansowany do Zaawansowany · Surfing: Średnio zaawansowany do Zaawansowany.