Sao Joao do Norte

Surfing
Shortboard, Longboard
Najlepsze do
Średnio zaawansowany
Poziom umiejętności
Chop
Typ spotu
Opisywane jako nisko „profilowane”; zwykle spokojnie, ale bardziej ruchliwie bywa w weekendy letnie/święta.
Poziom tłoku

Te informacje o spocie są wspierane przez AI i nie zostały zweryfikowane przez człowieka. Mogą być niepełne, nieaktualne lub błędne. Przed pływaniem sprawdź bezpieczeństwo, dostęp, lokalne zasady i aktualne warunki w oficjalnych lub lokalnych źródłach.

O tym spocie

O spocie

Sao Joao do Norte to odsłonięte miejsce do surfingu plaża/molo na północnym molu (Molhe Norte) przy wejściu do Lagoa dos Patos w Rio Grande do Sul. Molo i pobliski odpływ kanału mocno wpływają na to, co dostaniesz danego dnia: gdy ławice piasku dobrze formują się obok mola, surferzy mogą znaleźć bardziej niezawodne, spienione fale z przyzwoitą długością przejazdu. Jakość surfingu jest opisywana jako zmienna/niespójna w zależności od źródeł, ale samo ustawienie zazwyczaj jest odpowiednie dla surferów na poziomie pośrednim, którzy potrafią poradzić sobie z potężnym ruchem wody w tym miejscu. Warunki są mocno zależne od połączenia swella i wiatru: podkreślane są swelle z południowego wschodu/wschodu-południowego wschodu (oraz pokrewne SSE/E/ES-ESE), podczas gdy wiatry z północnego zachodu są zwykle czyste i offshore w tym miejscu, co sprzyja lepszemu kształtowi fali. Kluczowym ograniczeniem jest bezpieczeństwo. Powtarzalnie wymienia się silne ripy i silne prądy — szczególnie w pobliżu mola i wejścia do kanału — dlatego większe dni są wyraźnie bardziej niebezpieczne. Dodatkowo intensywne opady deszczu mogą pogorszyć warunki, zwiększając mętność z powodu odpływu z laguny, więc zdecydowanie zaleca się sprawdzenie koloru wody przed wejściem do sesji. Sezonowo miejsce jest najbardziej obiecujące jesienią i zimą na półkuli południowej. Podawane najlepsze miesiące to kwiecień–wrzesień (przy czym w jednym przewodniku wyróżniany jest czerwiec), a temperatury wyraźnie spadają zimą, więc ważne jest zaplanowanie dla chłodniejszej wody i odczucia zimna od wiatru.

  • Wiatr północno-zachodni sprzyjający offshore
  • Molo pomaga formować kształt fali w porównaniu z otwartą plażą
  • Najlepsza praca zwykle pokrywa się z offshore wind i swellami z SE/E/ES-SE
  • Surfowanie na wszystkich pływach
Świetne dla
Surfing shortboardSurfing longboard
Co świetne
  • Wiatr z offshore z NW może pomagać w „groomowaniu” warunków.
  • Dostępne są zarówno lewe, jak i prawe strony, z przydatnością na wszystkie pływy.
  • Molo może poprawić kształt fali w porównaniu z bardziej otwartymi fragmentami plaży.
Uwaga
  • Prądy/ripy są dużym zagrożeniem, szczególnie w pobliżu mola/wejścia do kanału.
  • Surf może być niespójny z dnia na dzień; jakość fali zależy od warunków ławicy piasku.
  • Po intensywnych opadach woda może stać się bardzo mętna i brązowa z powodu odpływu z laguny.
Czy ten opis był pomocny?
Praktyczny przewodnik po spocie

Wiatr, woda i sezony

Wiatr

Kierunek
NW
Kierunki offshore
NW, W, N
Zakres wiatru
10–25 kts
Niezawodność
średnia
Współczynnik porywistości
Umiarkowane porywy — Zgłaszana umiarkowana porywczość wiatru.
Najlepsze miesiące
Kwiecień, Maj, Czerwiec, Lipiec, Sierpień, Wrzesień
Strefy cienia wiatrowego
Wiatr może być zasłonięty bezpośrednio za skałami mola.

Woda i plaża

Typ akwenu
Chop
Plaża
Piasek — Piaszczysta plaża z dojazdem w pobliżu mola.
Rozmiar plaży
Duże
Fale
Małe — Również opisywany jako średnia, zależnie od fali i formowania ławicy piasku.
Poziom chopu
Silny chop — Woda opisywana jako szorstka z „chopem”/zafalowaniami, zależnie od prądów.
Start
Średnie — Dostęp plaża/molo z dość szerokim wejściem.

Przez cały rok

Sty
Lut
Mar
Kwi
Maj
Cze
Lip
Sie
Wrz
Paź
Lis
Gru
Najlepszy sezonPoza sezonem
13–24 °C
Temperatura wody
10–28 °C
Temperatura powietrza
Przewodnik po piankach
Kwi–Wrz: 4/3mmGru–Mar: 2mm
Tłok w sezonie

Zwykle spokojnie; więcej ludzi w letnie weekendy oraz w okresach świątecznych.

Sezon burz/deszczu

Opady występują przez cały rok; zimą częściej pojawiają się systemy frontowe.

Według sportu

Czego się spodziewać w każdym.

SurfingNajlepszy na tym spociePoziom umiejętności

Sztormowo/ostro wyglądający odcinek plaża/molo na północnym molu (Lagoa dos Patos) przy wejściu do Lagoa dos Patos. Są tu zarówno lewe, jak i prawe strony, a warunki zależą od formowania ławicy piasku oraz silnych prądów w pobliżu kanału/mola.

Beach break
Kierunek fali
Obie
Optymalny swell
ESE, SE, SSE
Wysokość swellu
1–2.5 m
Optymalny pływ
Wszystkie pływy — Działa na wszystkich pływach.
Osłonięcie
Częściowo osłonięte — Odsłonięte miejsce na plaży/molu, ale molo potrafi wyrównywać fale i poprawiać ich kształt.
Wpływ wiatru
Wiatr z pełnego morza sprzyja temu miejscu; wiatry z północnego zachodu są czyste i „offshore”.
Większy swell
Potrafi radzić sobie z większymi swellami, ale prądy stają się wtedy bardzo silne i niebezpieczne w większe dni.
Jakość fali
Dobra — Niektóre źródła opisują niespójną/niską jakość; ogólna zgłaszana jakość różni się w zależności od dnia i formowania ławicy piasku.
Siła fali
Umiarkowanie
Kształt fali
Równo łamiąca się — Również opisywane jako mieszana/energiczna zmienność zależnie od formowania ławicy piasku.
Tempo łamania
Średnie
Długość ride’u
Średnie — Przyzwoite przejazdy są możliwe, gdy ławice dobrze formują się obok mola.
Szczegóły długości fali
Średnie przejazdy; trzymanie fali/długość przejazdu poprawia się, gdy ławice piasku są dobrze uformowane przylegle do mola.
Prognoza

Sprawdź prognozę przed wyjazdem

Zobacz wiatr, fale, pogodę i okna sesji dla Sao Joao do Norte w pełnym widoku prognozy.

Sao Joao do Norte – podsumowanie prognozy wiatru i fal

Wiatr
3–17 ktsPorywy 27 kts
Kierunek
SE138°
Najsilniejszy dzień
sob., 24 paź17 kts
Dni z wiatrem
4/712 kts lub więcej
Fale
0.4–1.0 mOkres 6s
Temperatura
12–19 °C

W ciągu najbliższych 7 dni prognoza dla Sao Joao do Norte przewiduje w dzień wiatr 3–17 kts, najsilniejszy około 17 kts w sobota, 24 października, z porywami do 27 kts. Przeważający kierunek to SE. Fale od 0.4 do 1.0 m, z okresem około 6s. Na podstawie modelu Wavind, w czasie lokalnym spotu.

W pobliżu

Inne spoty w okolicy

Bezpieczeństwo

Co warto wiedzieć przed wejściem na wodę

Bezpieczeństwo, dostęp, ograniczenia, ratownictwo i lokalne zasady mogą się zmieniać. Traktuj te szczegóły jako informacyjne i potwierdź je lokalnie przed wejściem na wodę.

Zagrożenia

  • Silne ripy (prądy wsteczne)
  • Prądy w pobliżu mola i wejścia do kanału
  • Skały i zanieczyszczenia przy molu (w tym strefa wylotu/odpływu)
  • Zanieczyszczenie wody po intensywnych opadach deszczu z powodu odpływu z laguny
Poziom umiejętności: Średnio zaawansowany
Zalecany sprzęt bezpieczeństwa
PiankaLeashButy

Ratownictwo i wsparcie

Ratownik
Sezonowo — Ratownicy są opisywani jako obecni sezonowo.
Ratownictwo i samoratowanie
Dostępność ratownictwa jest opisywana jako „nie” dla tego miejsca; szerszy kontekst regionalny wskazuje na ograniczoną dostępność przez lokalne służby/obecność Straży Wybrzeża.
Informacje awaryjne
Najbliższe większe szpitale są w Rio Grande (po drugiej stronie kanału). Dla regionu wskazano numery służb ratunkowych: 192 (SAMU) i 193 (Straż/Rescue).
Lokalizm / atmosfera
Łagodny

Zasady spotu

Lokalne wskazówki
  • Uważaj na rips i prądy, szczególnie w pobliżu mola/wejścia do kanału.
  • Sprawdź kolor wody; po intensywnych opadach odpływ z laguny może sprawić, że ocean będzie brązowy i mętny.
  • Spacer do mola może być długi — przygotuj się odpowiednio.

Dojazd i dostęp

Najbliższe miasto
Sao Jose do Norte
Najbliższa miejscowość
São José do Norte
Parking
Parking dostępny w pobliżu wejścia do obszaru plaży Mar Grosso.
Transport publiczny
Regularne promy (Lanchas i Balsas) kursują przez kanał z Rio Grande; lokalne połączenia autobusowe łączą São José do Norte z pobliskimi punktami wybrzeża.
Dojazd
Dostęp z brzegu przez obszar plaży/mola w regionie Rio Grande do Sul; dostępny przez São José do Norte lub promem z Rio Grande.
Lokalny język
Portuguese
Udogodnienia

Co znajdziesz na plaży

Parking
Zakwaterowanie
Pobliska miejscowość — W São José do Norte dostępne są pensjonaty (Pousadas) i pokoje gościnne (guesthouses).
Jedzenie i napoje
Lokalne kioski i restauracje znajdują się w centrum miasta oraz czasami w pobliżu głównego dostępu do plaży.
Wypożyczalnia sprzętu:
Wypożyczany sprzęt do kitesurfingu i surfingu jest dostarczany głównie przez szkoły działające w obszarach Rio Grande i Cassino, które działają po tej stronie kanału.
Przechowalnia sprzętu
Dedykowane miejsce do przechowywania sprzętu jest ograniczone; wielu riderów polega na własnych pojazdach albo na udogodnieniach zapewnianych przez mobilne szkoły.
Serwis sprzętu
Drobne naprawy mogą być wykonane przez lokalne szkoły; większe naprawy zwykle trzeba wysyłać do większych ośrodków.
Nauka, wypożyczalnie i więcej

Szkoły i usługi

Przy tym spocie nie ma jeszcze szkół ani usług.

Recenzje

Od riderów, którzy tu byli

Obserwacje społeczności

Najnowsze zgłoszone warunki

Pytania o spot

Najczęstsze pytania

Kiedy jest najlepszy sezon na spocie Sao Joao do Norte?

Najlepsze miesiące ogółem na spocie Sao Joao do Norte to Kwiecień, Maj, Czerwiec, Lipiec, Sierpień, Wrzesień.

Które kierunki wiatru działają na spocie Sao Joao do Norte?

Na spocie Sao Joao do Norte działają wiatry z kierunków NW. Kierunki offshore to NW, W, N.

Jaki poziom umiejętności jest odpowiedni na spocie Sao Joao do Norte?

Spot Sao Joao do Norte jest odpowiedni dla następujących poziomów: Surfing: Średnio zaawansowany.