Shaiba (Jeddah Red Sea Lagoons)
- Freeride, Foil
- Najlepsze do
- Początkujący
- Poziom umiejętności
- Płasko, Płytko, Chop
- Typ spotu
- Spokojnie
- Poziom tłoku
Te informacje o spocie są wspierane przez AI i nie zostały zweryfikowane przez człowieka. Mogą być niepełne, nieaktualne lub błędne. Przed pływaniem sprawdź bezpieczeństwo, dostęp, lokalne zasady i aktualne warunki w oficjalnych lub lokalnych źródłach.
O spocie
Shaiba to osłonięta przejażdżka w lagunie na południe od Jeddah, znana z ciepłej, czystej wody i w większości płaskiej powierzchni do jazdy wewnątrz laguny. Charakter miejsca kształtuje wrak statku widoczny z brzegu; jako najczęściej opisywany „go ride” rejon zwykle wskazuje się zachodnią stronę laguny bardzo na północy. Wiatr w Shaiba jest opisywany jako termiczna bryza morska/przepływ wzmocniony gradientem z dominującą składową z północnego zachodu. W planowaniu pod kątem termików zwykle najsilniejsze narastanie występuje w cieplejsze popołudnie/wczesny wieczór, a źródła podają wiarygodny wiatr przez większość roku—zwłaszcza w głównych oknach sezonowych dla sceny kite w rejonie Jeddah. Dla kitesurfingu warunki w lagunie są wielokrotnie przedstawiane jako przyjazne dla początkujących, szczególnie do freeride i progresji na foilu; niektóre źródła wspominają o chałach poza najpłaskimi odcinkami. Windsurfing i wingfoiling są też opisywane jako wykonalne w spokojniejszych fragmentach laguny, ale jeźdźcy powinni uwzględniać podwodne zagrożenia w pobliżu krawędzi. Bezpieczeństwo jest kluczowym tematem: rafy/korale/kamienie/muszelki oraz rejon wraku statku są wielokrotnie wymieniane jako zagrożenia. Są też wskazówki, by unikać stref portów objętych ograniczeniami i trzymać dystans od pobliskich obszarów przemysłowych na północy. Ponieważ nie ma ratowników ani wsparcia na miejscu, zaleca się zabranie własnych podstawowych rzeczy (zwłaszcza jedzenia i wody) oraz używanie odpowiedniego sprzętu ochronnego (w tym butów).
- Osłonięta laguna z w większości płaską wodą w środku
- Konsekwentne rozwijanie termicznych wiatrów z dominującą składową z północnego zachodu (najsilniejsze później w ciągu dnia)
- Tło w postaci wraku statku widoczne z laguny
- Ciepła woda przez cały rok do lżejszych pianek przez większość miesięcy
- Osłonięta laguna z w większości płaską wodą, dzięki czemu dobrze nadaje się do nauki i progresji.
- Spójne termiki z silną składową z północnego zachodu w głównym sezonie wiatrowym.
- Ciepłe temperatury wody przez cały rok zmniejszają potrzebę ciężkich pianek w większości miesięcy.
- Podwodne zagrożenia w pobliżu krawędzi (rafy/korale/kamienie/muszelki/jeżowce) wymagają ostrożnej nawigacji.
- Dostępność jedzenia i wody przy/na samym spocie jest ograniczona—przyjedź przygotowany/a.
- Brak dedykowanych ratowników; dostępność akcji ratunkowej jest zgłaszana jako brak (no).
Wiatr, woda i sezony
Wiatr
- Kierunek
- N, S, SSW, SW, WSW, WNW, NW, NNW
- Zakres wiatru
- 15–25 kts
- Typ wiatru
- Termiczny — Termiczny wzorzec bryzy morskiej na dominującym przepływie z kierunku północno-zachodniego; zgłaszane narastanie w ciągu popołudnia.
- Niezawodność
- wysoka w wietrznych miesiącach (Feb–Nov) oraz podczas zimowych wiatrów handlowych/okresów frontowych
- Współczynnik porywistości
- Równy — Źródła opisują zazwyczaj dość równy wiatr; jedno źródło podaje lekkie porywy.
- Najlepsze miesiące
- Styczeń, Luty, Marzec, Kwiecień, Maj, Czerwiec, Lipiec, Sierpień, Wrzesień, Październik, Listopad
- Zalecane rozmiary latawców
- 5–12 m²
Woda i plaża
- Typ akwenu
- Płasko, Płytko, Chop
- Plaża
- Piasek — Piaszczyste brzegi laguny.
- Rozmiar plaży
- Średnie
- Fale
- Płasko — Płasko wewnątrz laguny; na zewnątrz lub w pobliżu krawędzi może pojawić się drobna fala/chał.
- Poziom chopu
- Lekki chop
- Start
- Małe — Płytkie, płaskie obszary laguny z łagodnym nachyleniem; dużo miejsca na piaszczystych odcinkach wzdłuż brzegów laguny (preferowana strona północno-zachodnia).
Przez cały rok
niski do umiarkowanego ogólnie; najbardziej w weekendy (Friday/Saturday)
Opady są bardzo rzadkie; krótkie epizody między November a January (kontekst regionalny: praktycznie brak deszczu).
Według sportu
Czego się spodziewać w każdym.
Kitesurfing typu flatwater w lagunie z osłoniętym środowiskiem do nauki i unikalnym tłem w postaci wraku statku; poza bardziej płaskimi fragmentami może pojawić się drobna fala.
- Rozmiary kite
- 5–12 m²
Freeride/slalom możliwe w bardziej płaskich sekcjach laguny.
- Rozmiary żagli
- 5.5–7.5 m²
Doskonała flatwater do progresji na foilu, ale pamiętaj o płytkich obszarach przy rafie/niestabilnych krawędziach oraz o podwodnych zagrożeniach.
- Przyjazne dla foila
- Tak
- Min. głębokość
- shallow
- Rozmiary wingów
- 4–6 m²
Sprawdź prognozę przed wyjazdem
Zobacz wiatr, fale, pogodę i okna sesji dla Shaiba (Jeddah Red Sea Lagoons) w pełnym widoku prognozy.
Shaiba (Jeddah Red Sea Lagoons) – podsumowanie prognozy wiatru i fal
- Wiatr
- 2–14 ktsPorywy 23 kts
- Kierunek
- S187°
- Najsilniejszy dzień
- wt., 27 paź14 kts
- Dni z wiatrem
- 3/712 kts lub więcej
- Fale
- 0.4–1.1 mOkres 5s
- Temperatura
- 26–35 °C
W ciągu najbliższych 7 dni prognoza dla Shaiba (Jeddah Red Sea Lagoons) przewiduje w dzień wiatr 2–14 kts, najsilniejszy około 14 kts w wtorek, 27 października, z porywami do 23 kts. Przeważający kierunek to S. Fale od 0.4 do 1.1 m, z okresem około 5s. Na podstawie modelu Wavind, w czasie lokalnym spotu.
Inne spoty w okolicy
Co warto wiedzieć przed wejściem na wodę
Bezpieczeństwo, dostęp, ograniczenia, ratownictwo i lokalne zasady mogą się zmieniać. Traktuj te szczegóły jako informacyjne i potwierdź je lokalnie przed wejściem na wodę.
Zagrożenia
- zniszczony statek
- rafy
- korale
- kamienie
- muszelki
- rozgwiazdy? (sea urchins) - jeżowce
Ratownictwo i wsparcie
- Ratownik
- Brak
- Ratownictwo i samoratowanie
- Nie
- Informacje awaryjne
- Najbliższe szpitale są w Jeddah (zgłaszane ~40–100 km w zależności od trasy).
- Lokalizm / atmosfera
- Brak
Zasady spotu
Unikaj stref portowych objętych ograniczeniami; postępuj zgodnie z wytycznymi szkoły/społeczności, gdy ma to zastosowanie. Zaleca się również nie latać zbyt blisko obszarów przemysłowych/elektrowni na północy.
- Zakaz kitesurfingu w strefach portowych objętych ograniczeniami.
- Może być wymagane osobiste potwierdzenie tożsamości (Iqama/Passport) podczas kontroli Straży Wybrzeża.
- Najlepszy rejon do jazdy to zachodnia strona laguny bardzo na północy (w pobliżu rejonu wraku statku).
- Załóż spodnie kite albo krótki piankowy strój/lycrę, jak wolisz; unikaj latania „prawie nago”.
- Załóż buty ochronne, aby chronić się przed ostrymi koralami i muszlami.
- Weź ze sobą własne jedzenie i wodę, ponieważ spot jest oddalony.
Dojazd i dostęp
- Najbliższe miasto
- Jeddah
- Najbliższa miejscowość
- Jeddah
- Parking
- Dostępny parking (w innym źródle wskazano jako nieuregulowany na niektórych piaszczystych obszarach).
- Dojazd
- Jedź na południe drogą M55 (Highway 5) z Jeddah przez ok. 80 km po policyjnym punkcie kontrolnym, zjedź na zjazd Shaiba, a następnie jedź drogą ok. 15 km w stronę wybrzeża. Lagunę masz po prawej, a potem po lewej, gdy do niej dojedziesz; zobaczysz jeden wrak statku. Najlepsza jazda jest po zachodniej stronie laguny bardzo na północy.
- Poziom kosztów
- Umiarkowanie
- Lokalny język
- Arabic
Co znajdziesz na plaży
- Zakwaterowanie
- Pobliska miejscowość — Większość odwiedzających nocuje w Jeddah; zgłaszane ~40 minut od rejonu laguny.
- Jedzenie i napoje
- Ograniczone opcje w pobliżu; inne źródło wskazuje, że na miejscu nie ma nic.
- Wypożyczalnia sprzętu:
- Zgłaszane jako dostępne (przez szkoły); jedno źródło wskazuje brak na miejscu.
- Przechowalnia sprzętu
- Zgłaszane jako dostępne przechowywanie sprzętu przez niektórych operatorów, choć inne źródło podaje ograniczone/brak przechowywania na miejscu.
- Serwis sprzętu
- Zgłaszane dostępne drobne naprawy przez lokalne szkoły; większych napraw trudno znaleźć.
Przy tym spocie nie ma jeszcze szkół ani usług.
Poza wodą
Słynny wywrócony do góry dnem statek widoczny z brzegu, popularny do fotografii i zwiedzania.
Miejsce światowego dziedzictwa UNESCO z tradycyjną architekturą z kamienia koralowego.
Rafy Morza Czerwonego w okolicy są opisywane jako w dużej mierze nienaruszone i z bardzo dobrą widocznością.
Świeżo złowione ryby z Morza Czerwonego przygotowywane w tradycyjnym saudyjskim stylu.
Rozległy park nadbrzeżny z widokami i przestrzeniami przyjaznymi rodzinom.
Od riderów, którzy tu byli
Najnowsze zgłoszone warunki
Pytania o spot
Najczęstsze pytania
Kiedy jest najlepszy sezon na spocie Shaiba (Jeddah Red Sea Lagoons)?
Najlepsze miesiące ogółem na spocie Shaiba (Jeddah Red Sea Lagoons) to Luty, Marzec, Kwiecień, Maj, Czerwiec, Lipiec, Sierpień, Wrzesień, Październik, Listopad. Najlepsze miesiące wiatrowe to Styczeń, Luty, Marzec, Kwiecień, Maj, Czerwiec, Lipiec, Sierpień, Wrzesień, Październik, Listopad.
Które kierunki wiatru działają na spocie Shaiba (Jeddah Red Sea Lagoons)?
Na spocie Shaiba (Jeddah Red Sea Lagoons) działają wiatry z kierunków N, S, SSW, SW, WSW, WNW, NW, NNW.
Jakie rozmiary sprzętu są zalecane na spocie Shaiba (Jeddah Red Sea Lagoons)?
Zalecane rozmiary sprzętu na spocie Shaiba (Jeddah Red Sea Lagoons): Kitesurfing: 5–12 m² · Windsurfing: 5.5–7.5 m² · Wingfoiling: 4–6 m². Typowy zakres wiatru to 15–25 kts.
Jaki poziom umiejętności jest odpowiedni na spocie Shaiba (Jeddah Red Sea Lagoons)?
Spot Shaiba (Jeddah Red Sea Lagoons) jest odpowiedni dla następujących poziomów: Kitesurfing: Początkujący · Windsurfing: Średnio zaawansowany · Wingfoiling: Początkujący do Średnio zaawansowany.