Zatoka Piratów Pines
- Shortboard, Longboard
- Najlepsze do
- Średnio zaawansowany
- Poziom umiejętności
- Ocean
- Typ spotu
- Umiarkowanie
- Poziom tłoku
Te informacje o spocie są wspierane przez AI i nie zostały zweryfikowane przez człowieka. Mogą być niepełne, nieaktualne lub błędne. Przed pływaniem sprawdź bezpieczeństwo, dostęp, lokalne zasady i aktualne warunki w oficjalnych lub lokalnych źródłach.
O spocie
Shipwreck Bay Pines to lewostronne przełamanie z cypla na skalistym cyplu, gdzie fale pękają nad piaskiem i skałą. Opisy podkreślają, że jest to pierwsza sekcja systemu Shipwreck Bay—oferuje długie, wyłuszczające się przejażdżki i często stanowi bardziej przystępną opcję w porównaniu z intensywniejszymi sekcjami dalej w dół cypla. Wydajność surfingu jest ściśle związana z swell’em i pływem. Pines jest konsekwentnie opisywany jako działający najlepiej przy wysokim stanie wody—co pomaga unikać zbyt płytkich/skalnych fragmentów i czyni przejażdżkę bardziej dostępną. Najlepszy kierunek swelli jest podawany jako Southwest, a zaznacza się, że dobrze obsługuje długookresowe swelle z SW oraz W–NW—utrzymując rozmiar i stając się mocniejsze przy większych, dłuższych swellach. Warunki wietrzne są zwykle sprzyjające, gdy występują wiatry z południa. Południowe do SSW są opisywane jako optymalne/znad lądu dla czystych fal, a w przewodniku do surf-forecast podano wskaźniki wiarygodności (procenty „dmuchane” i „czyste” w ujęciu miesięcznym). Lokalna wskazówka podaje też, że w odpowiednich warunkach rejon może być osłonięty przez cypel, co może pomagać w jakości fal. W planowaniu bezpieczeństwa ważne jest tu uwzględnienie zagrożeń związanych z prądami i rafą. Kilka źródeł wskazuje ripy wywołane przez cyklon i silne prądy w pobliżu cypla, a także skalistą rafę/zatopione skały, które mogą spowodować uderzenia, jeśli trafisz w nieodpowiednią część wody lub przy niższych stanach. Przy spot nie ma ratownika, a ogólnie dostępność ratownictwa opisywana jest jako ograniczona—dlatego kluczowe są odpowiednia ostrożność, doświadczenie i timing sesji surfowej.
- Długi lewostronny point break z płynnym charakterem
- Najlepiej przy wysokim stanie wody
- Silna ekspozycja na SW swelle i zdolność do utrzymywania długookresowych swellów
- Światowej sławy długi lewostronny point break
- Czyste, offshore’owe warunki wiatrowe są często opisywane przy wiatrach z południa
- Długie, płynące przejazdy z potencjałem do beczkowania pod koniec przy prawidłowym swellu z prawej strony
- Skalista rafa/zatopione skały mogą być niebezpieczne przy niższych stanach wody
- Rip currents związane z cyklonem i silne prądy mogą występować
- Dostęp może być trudny bez odpowiedniego pojazdu i znajomości pływu
Wiatr, woda i sezony
Wiatr
- Kierunek
- S, SSW
- Zakres wiatru
- 10–20 kts
- Typ wiatru
- Frontowy — Wiatry znad morza są opisywane jako dochodzące z południa; wiatry południowe/południowo-zachodnie są najlepszym wzorcem dla sekcji Pines.
- Niezawodność
- 36% wieje/oblana wiatrem w skali miesiąca, 41% czysto (wartości miesięczne podane w danych przewodnika do surf forecast).
- Współczynnik porywistości
- Lekkie porywy
- Najlepsze miesiące
- Maj, Czerwiec, Lipiec, Sierpień
- Strefy cienia wiatrowego
- Ochrona przed wiatrem od strony cypla jest opisywana dla wiatrów z południa.
Woda i plaża
- Typ akwenu
- Ocean
- Plaża
- Piasek — Plaża piaszczysta z wpływem skalistego cypla/czubka.
- Rozmiar plaży
- Średnie
- Fale
- Średnie
- Start
- Średnie — Szeroki, piaszczysty obszar plaży do wypłynięcia na desce/wiosłowaniu jest opisywany jako odpowiedni.
- Trudność startu
- Umiarkowanie — Jeden przewodnik wskazuje umiarkowaną trudność wypłynięcia; inny opisuje łatwy obszar startu dzięki odcinkowi do przepłynięcia na wiosłach po piasku.
Przez cały rok
W wakacje szkolne i w weekendy przy dobrych swellach może być bardzo tłoczno.
Zimowe miesiące (czerwiec–sierpień) są generalnie bardziej wilgotne i podatne na silniejsze burze na Morzu Tasmańskim.
Według sportu
Czego się spodziewać w każdym.
Lewostronne przełamanie z cypla na skalistym cyplu, gdzie fala pęka nad piaskiem i skałą. Pines jest ogólnie opisywany jako pierwsza sekcja (bardziej wybaczająca/dostępna niż inne sekcje dalej w dół cypla) i potrafi dawać długie przejażdżki, gdy warunki się zgrają.
- Kierunek fali
- Lewa
- Optymalny swell
- SW, W
- Wysokość swellu
- 1–2.5 m
- Optymalny pływ
- Wysokie — Powtarzalnie podkreśla się, że najlepszy jest wysoki stan wody dla Pines.
- Osłonięcie
- Częściowo osłonięte — Opisywana jako osłonięta przez cypel przy wiatrach z południa; ogólnie często opisywana jako osłonięta/pół-osłonięta.
- Wpływ wiatru
- Wiatry z południa i SSW są opisywane jako optymalne/znad lądu i pomagają utrzymać czyste fale.
- Większy swell
- Dobrze radzi sobie z długookresowymi swellami z SW oraz W–NW—utrzymuje znaczną wysokość i staje się mocniejsze; może przeradzać się w światowej klasy długie ściany fal.
- Jakość fali
- Dobra
- Siła fali
- Umiarkowanie
- Kształt fali
- Równo łamiąca się — Oddzielająca się lewostronna fala z cypla, która może się beczkować pod koniec przy sprzyjających warunkach po prawej stronie.
- Tempo łamania
- Średnie
- Długość ride’u
- Długa — Może dawać bardzo długie lewki; czasem łączy się sekcje podczas większych swellów.
- Typowa długość przejazdu
- 150–300 m
- Szczegóły długości fali
- Potrafi „strzelać” w długie, wally przejazdy; jedna z opisów notuje przejazdy trwające ok. trzy minuty przy trafieniu. Inna podaje typową długość przejazdu na mniej więcej 150–300 metrów.
Sprawdź prognozę przed wyjazdem
Zobacz wiatr, fale, pogodę i okna sesji dla Zatoka Piratów Pines w pełnym widoku prognozy.
Zatoka Piratów Pines – podsumowanie prognozy wiatru i fal
- Wiatr
- 2–18 ktsPorywy 32 kts
- Kierunek
- W262°
- Najsilniejszy dzień
- wt., 27 paź18 kts
- Dni z wiatrem
- 2/712 kts lub więcej
- Fale
- 0.9–2.3 mOkres 11s
- Temperatura
- 12–19 °C
W ciągu najbliższych 7 dni prognoza dla Zatoka Piratów Pines przewiduje w dzień wiatr 2–18 kts, najsilniejszy około 18 kts w wtorek, 27 października, z porywami do 32 kts. Przeważający kierunek to W. Fale od 0.9 do 2.3 m, z okresem około 11s. Na podstawie modelu Wavind, w czasie lokalnym spotu.
Inne spoty w okolicy
Co warto wiedzieć przed wejściem na wodę
Bezpieczeństwo, dostęp, ograniczenia, ratownictwo i lokalne zasady mogą się zmieniać. Traktuj te szczegóły jako informacyjne i potwierdź je lokalnie przed wejściem na wodę.
Zagrożenia
- Rip currenty wywołane przez cyklon; mogą być silne
- Ri(s) i silne prądy w pobliżu cypla
- Skalista rafa / zatopione skały i fragmenty rafy (zwłaszcza przy niższych stanach wody)
- Ryzyko odbicia od rafy
- Długi powrót/płynięcie wiosłami
- Życie morskie
Ratownictwo i wsparcie
- Ratownik
- Brak
- Ratownictwo i samoratowanie
- Ograniczone — Zasięg ratownictwa opisywany jest jako ograniczony w całości; sezonowe patrole mogą działać na głównej plaży, a Coastguard obejmuje szerszy obszar zatoki.
- Informacje awaryjne
- W razie wszelkich nagłych sytuacji dzwoń pod 111; jako najbliższe miejsce medyczne podawany jest Kaitaia Hospital.
- Lokalizm / atmosfera
- Brak — Localism jest opisany jako żaden w jednym przewodniku, a w innym jako łagodny localism.
Zasady spotu
Przestrzegaj standardowej etykiety surfingu i miej na uwadze kulturowo znaczący lokalny „line-up”.
- Dostęp do plaży/rafy może wymagać 4WD i znajomości pływów; wjazd na plażę może zależeć od pływu i być potencjalnie niebezpieczny.
- Uważaj na ripy—ripy wywołane przez cyklon mogą dać mocny trening i mogą być niebezpieczne.
- Pines najlepiej działa przy wysokim stanie wody.
- Jeśli główna sekcja jest zatłoczona, przejdź dalej w dół plaży, aby znaleźć swój własny peak.
Dojazd i dostęp
- Najbliższe miasto
- Kaitaia
- Najbliższa miejscowość
- Ahipara
- Najbliższe lotnisko
- Kaitaia Airport (KAT)
- Parking
- Zaparkuj na końcu Wreck Bay Road (lub na końcu Foreshore Road); pojazdy z 4WD mogą wjeżdżać na plażę/rafę przy świadomości pływu.
- Transport publiczny
- Bardzo ograniczony; autobusy międzymiastowe docierają do Kaitaia, ale dojazd jest zasadniczo wymagany samochodem (najlepiej 4WD).
- Dojazd
- Może być wymagana 4WD, aby dojechać na plażę/rafę (pływowy i potencjalnie niebezpieczny dostęp); w przeciwnym razie dostęp jest opisywany jako długi spacer wokół cypla od końca Wreck Bay Road / przez rejon Foreshore Road.
- Lokalny język
- English
Co znajdziesz na plaży
- Zakwaterowanie
- Pobliska miejscowość — W danych wzbogacających wspomniano o parkach wakacyjnych, polach namiotowych i domach przy plaży w miasteczku Ahipara.
- Jedzenie i napoje
- Wspomniano lokalne kawiarnie i mały sklep spożywczy w Ahipara; North Drift jest wymieniony jako pobliska opcja w regionalnym baseline.
- Wypożyczalnia sprzętu:
- Wspomina się o ograniczonych opcjach wypożyczeń w Ahipara; regionalny baseline dodatkowo notuje, że podstawowy sprzęt do surfingu i paddleboardingu jest dostępny do wypożyczenia.
- Przechowalnia sprzętu
- Opisane są ograniczone możliwości przechowywania przez lokalny nocleg oraz surf school w regionie.
- Serwis sprzętu
- W regionie opisuje się podstawowe naprawy z włókna szklanego; wyspecjalizowane naprawy mogą wymagać podróży.
Przy tym spocie nie ma jeszcze szkół ani usług.
Poza wodą
Ikoniczny odcinek piasku używany jako publiczna droga, znany z rozległych wydm i wędkowania.
Święte miejsce Māori, gdzie duchy odpływają do swojej ojczyzny.
Pozostałości po niegdyś prężnie działającym przemyśle wydobycia kauri gum w Nowej Zelandii z malowniczymi widokami.
Zjeżdżanie w dół ogromnych wydm nadmorskich, położonych dalej na północ wzdłuż nadmorskiej drogi przez plażę.
Lokalna kawiarnia i restauracja serwująca jedzenie oraz kawę z widokiem na zatokę.
Prowadzone wycieczki konne wzdłuż plaży i przez lokalne szlaki.
Od riderów, którzy tu byli
Najnowsze zgłoszone warunki
Pytania o spot
Najczęstsze pytania
Kiedy jest najlepszy sezon na spocie Zatoka Piratów Pines?
Najlepsze miesiące ogółem na spocie Zatoka Piratów Pines to Maj, Czerwiec, Lipiec, Sierpień.
Które kierunki wiatru działają na spocie Zatoka Piratów Pines?
Na spocie Zatoka Piratów Pines działają wiatry z kierunków S, SSW.
Jaki poziom umiejętności jest odpowiedni na spocie Zatoka Piratów Pines?
Spot Zatoka Piratów Pines jest odpowiedni dla następujących poziomów: Surfing: Średnio zaawansowany.