Teba Shima (Mugi)
- Shortboard, Zaawansowani riderzy
- Najlepsze do
- Średnio zaawansowany do Zaawansowany
- Poziom umiejętności
- Małe fale
- Typ spotu
- Spokojnie
- Poziom tłoku
Te informacje o spocie są wspierane przez AI i nie zostały zweryfikowane przez człowieka. Mogą być niepełne, nieaktualne lub błędne. Przed pływaniem sprawdź bezpieczeństwo, dostęp, lokalne zasady i aktualne warunki w oficjalnych lub lokalnych źródłach.
O spocie
Teba Shima to odsłonięty przełom rafowy, do którego dociera się promem z Mugi Port. Jest opisywany jako wrażliwe, działające tylko okazjonalnie miejsce: najlepsze fale pojawiają się wtedy, gdy wschodni swell zgrywa się z północno-zachodnimi wiatrami wiejącymi od lądu/offshore, co sprzyja tworzeniu czystszych warunków i prawostronnych fal. Ponieważ przełom jest rafowy, a linia brzegowa skalista, miejsce wiąże się z poważnymi zagrożeniami. Źródła podkreślają zatopione/ostre skały, płytkie odcinki rafy oraz ryzyko silnych prądów podczas większych swellów. Wyspa jest też zdalnie położona i bez samochodów, więc kluczowe jest planowanie pod rozkład promów oraz dostęp na miejscu. Najlepszy zgłaszany czas surfingu to jesień, przy czym szczególnie wskazywany jest listopad jako najlepszy miesiąc. Warunki opisywane są jako rzadko tłoczne, głównie przez połączenie ograniczonego dostępu promem i konkretnych wymagań dotyczących swella i wiatru. Ogólnie, Teba Shima pasuje surferom czującym się swobodnie w warunkach zagrożeń rafowych oraz preferującym sesje zależne od warunków i bardziej zaawansowane niż casualowe surfowanie na plażowych przełomach.
- Odsłonięty przełom rafowy z prawostronnymi falami, gdy warunki się zgrywają
- Zgłaszany północno-zachodni wiatr od lądu/offshore jako idealny dla czystego surfingu
- Rzadko tłoczno dzięki dostępowi promem i konkretnym wymaganiom swella
- Listopad to najlepiej zgłaszany miesiąc
- Wiatry północno-zachodnie wiejące od lądu/offshore mogą zapewniać czyste warunki do surfowania
- Rzadko tłoczny przełom rafowy w spokojnym otoczeniu wyspy
- Daje wysokiej jakości prawostronne fale, gdy wschodni swell zgrywa się z północno-zachodnim wiatrem
- Surf jest niespójny i działa tylko okazjonalnie
- Narażone na zagrożenia rafowe (ostre/zatopione skały oraz płytkie odcinki rafy)
- Zgłaszana niska pewność wiatru
- Dostęp do zdalnej wyspy z ograniczonymi godzinami promów
Wiatr, woda i sezony
Wiatr
- Kierunek
- NW
- Kierunki offshore
- NW
- Zakres wiatru
- 10–20 kts
- Typ wiatru
- Frontowy — Zgłaszane jako wiatry frontowe (z opisanym jako idealny północno-zachodnim wiatrem od lądu/offshore dla czystego surfingu).
- Niezawodność
- low
- Współczynnik porywistości
- Umiarkowane porywy — Zgłaszane umiarkowane podmuchy.
- Najlepsze miesiące
- Listopad
- Strefy cienia wiatrowego
- Prawdopodobnie po zawietrznej stronie wyspy podczas silnych wiatrów południowych.
Woda i plaża
- Typ akwenu
- Małe fale
- Plaża
- Skały — Skaliste wybrzeże.
- Rozmiar plaży
- Małe
- Fale
- Średnie — Zgłaszana średnia wielkość fal.
- Start
- Małe — Wyspa dostępna promem; surf z linii brzegowej wokół wyspy opisywany jest bardziej jako skaliste wybrzeże i wąskie punkty wejścia—zależnie od stanu przypływu—niż jako formalny punkt startu.
- Trudność startu
- Umiarkowanie — Zgłaszana umiarkowana trudność wejścia.
Przez cały rok
Rzadko tłoczno ze względu na dostęp promem i wymagania dotyczące konkretnego swella.
Sezon tajfunów od sierpnia do października przynosi największe swelle.
Według sportu
Czego się spodziewać w każdym.
Odsłonięty przełom rafowy działający tylko okazjonalnie. Najlepsza konfiguracja to skombinowanie wschodniej fali dochodzącej z północno-zachodnim wiatrem od lądu, który przy sprzyjających warunkach wytwarza fale prawostronne.
- Kierunek fali
- Prawa
- Optymalny swell
- E
- Optymalny pływ
- Średni — Zgłaszany jako optymalny środkowy stan przypływu (mid tide).
- Osłonięcie
- Odsłonięte — Odsłonięty przełom rafowy z małą osłoną.
- Wpływ wiatru
- Zgłaszane, że wiatry północno-zachodnie są od lądu/offshore i sprzyjają tworzeniu czystszych warunków.
- Większy swell
- Przy znaczących wschodnich swellach może stawać się potężne i trudne.
- Jakość fali
- Dobra — Jakość opisywana jako dobra, gdy warunki się zgrają.
- Siła fali
- Umiarkowanie — Może stawać się potężne i trudne podczas znaczących wschodnich swellów.
- Kształt fali
- Równo łamiąca się — Fala prawostronna, znana z zapewniania dobrej jakości, gdy wiatr i swell są zsynchronizowane.
- Tempo łamania
- Średnie — Może dawać przyzwoite sekcje „peeling” wzdłuż krawędzi rafy.
- Długość ride’u
- Średnie — Może dawać przyzwoite odcinki wzdłuż krawędzi rafy; opis jako średnio długa jazda.
- Szczegóły długości fali
- Przyzwoite sekcje „odrywające się” (peeling) mogą tworzyć się wzdłuż krawędzi rafy.
Sprawdź prognozę przed wyjazdem
Zobacz wiatr, fale, pogodę i okna sesji dla Teba Shima (Mugi) w pełnym widoku prognozy.
Teba Shima (Mugi) – podsumowanie prognozy wiatru i fal
- Wiatr
- 4–14 ktsPorywy 26 kts
- Kierunek
- NW326°
- Najsilniejszy dzień
- wt., 27 paź14 kts
- Dni z wiatrem
- 3/712 kts lub więcej
- Fale
- 0.5–2.2 mOkres 7s
- Temperatura
- 10–26 °C
W ciągu najbliższych 7 dni prognoza dla Teba Shima (Mugi) przewiduje w dzień wiatr 4–14 kts, najsilniejszy około 14 kts w wtorek, 27 października, z porywami do 26 kts. Przeważający kierunek to NW. Fale od 0.5 do 2.2 m, z okresem około 7s. Na podstawie modelu Wavind, w czasie lokalnym spotu.
Inne spoty w okolicy
Co warto wiedzieć przed wejściem na wodę
Bezpieczeństwo, dostęp, ograniczenia, ratownictwo i lokalne zasady mogą się zmieniać. Traktuj te szczegóły jako informacyjne i potwierdź je lokalnie przed wejściem na wodę.
Zagrożenia
- Skały
- Zatopione skały
- Ostre skały
- Płytkie odcinki rafy
- Zdalna lokalizacja
- Podczas dużych swellów możliwe są silne prądy
- Nie wolno wjeżdżać samochodami na wyspę (tylko dostęp promem)
Ratownictwo i wsparcie
- Ratownik
- Brak — Brak zgłaszanej obecności ratowników.
- Ratownictwo i samoratowanie
- Ograniczone — Brak dedykowanej lokalnej bazy ratownictwa dla sportów wind/water na Tebajima; ratownictwo morskie prowadzą krajowe służby.
- Informacje awaryjne
- Dostępne jest morskie ratownictwo Japan Coast Guard (118). Ogólny numer alarmowy dla karetek/straży pożarnej to 119.
- Lokalizm / atmosfera
- Łagodny — Zgłaszany łagodny lokalizm.
Zasady spotu
Obowiązuje standardowa etykieta surfingu; szanuj lokalną społeczność rybacką oraz chroniony status wyspy.
- Nie wolno wjeżdżać samochodami na wyspę
- Wrażliwy dostęp ze względu na status dzielnicy ochrony zabytków
- Teba Shima jest odsłonięta i działa tylko okazjonalnie—celuj w konkretną kombinację wschodniego swella i północno-zachodniego wiatru od lądu.
- Uważaj na rozkład promów, ponieważ dostęp do wyspy jest ograniczony.
- Stosuj ochronę rafy, np. buty, do wejścia/wyjścia przez skaliste i płytkie rejony rafowe.
Dojazd i dostęp
- Najbliższe miasto
- Mugi
- Najbliższa miejscowość
- Mugi
- Parking
- Parkowanie jest dostępne w Mugi Port przed wejściem na prom; zgłaszano darmowy parking na około 10 samochodów tuż przed wjazdem do Mugi Port.
- Transport publiczny
- Dostęp zapewnia JR do Mugi Station, a następnie lokalny prom z Mugi Port.
- Dojazd
- Dojazd na Tebajima odbywa się promem z Mugi Port (około 15-minutowa przeprawa). Po dotarciu na wyspę poruszanie odbywa się pieszo.
- Poziom kosztów
- Umiarkowanie
- Lokalny język
- Japanese
Co znajdziesz na plaży
- Zakwaterowanie
- Pobliska miejscowość — Dostępne są pensjonaty (minshuku) i małe zajazdy; źródła wspominają też tradycyjne domy gościnne na/ w pobliżu wyspy.
- Jedzenie i napoje
- Zgłaszane są małe lokalne sklepiki na przekąski; na wyspie nie raportowano restauracji.
- Wypożyczalnia sprzętu:
- Zgłaszany jest bardzo ograniczony lokalny wynajem; większość odwiedzających zabiera własny sprzęt lub organizuje wypożyczenia w większych rejonach.
Przy tym spocie nie ma jeszcze szkół ani usług.
Poza wodą
Mała, tradycyjna wyspa bez samochodów, zorientowana na zachowaną architekturę rybacką i piesze zwiedzanie, z możliwością połączenia wizyt z aktywnościami morskimi w pobliżu.
Dzielnica ochrony zabytków z tradycyjną architekturą rybacką oraz bezsamochodowymi, brukowanymi ulicami.
Znane z raf koralowych i różnorodnego życia morskiego, szczególnie w rejonie wybrzeża Tebajima.
Małe, rodzinne knajpki serwujące świeżo złowione lokalne ryby i specjały z Shikoku.
Wyspa jest na tyle mała, że można ją zwiedzać pieszo, oferując ciche plaże i szlaki przyrodnicze.
Od riderów, którzy tu byli
Najnowsze zgłoszone warunki
Pytania o spot
Najczęstsze pytania
Kiedy jest najlepszy sezon na spocie Teba Shima (Mugi)?
Najlepsze miesiące ogółem na spocie Teba Shima (Mugi) to Listopad.
Które kierunki wiatru działają na spocie Teba Shima (Mugi)?
Na spocie Teba Shima (Mugi) działają wiatry z kierunków NW. Kierunki offshore to NW.
Jaki poziom umiejętności jest odpowiedni na spocie Teba Shima (Mugi)?
Spot Teba Shima (Mugi) jest odpowiedni dla następujących poziomów: Surfing: Średnio zaawansowany do Zaawansowany.