Plaża TK (Urla)
- Freestyle, Freeride
- Najlepsze do
- Początkujący
- Poziom umiejętności
- Płasko, Płytko
- Typ spotu
- Ruchliwie
- Poziom tłoku
Te informacje o spocie są wspierane przez AI i nie zostały zweryfikowane przez człowieka. Mogą być niepełne, nieaktualne lub błędne. Przed pływaniem sprawdź bezpieczeństwo, dostęp, lokalne zasady i aktualne warunki w oficjalnych lub lokalnych źródłach.
O spocie
TK Beach (Urla) to płytki, płaski i piaszczysty spot do kitesurfingu, z czystą wodą i łatwym startem — przydatny do rozwoju w freestyle i do nauki latem. Rejon pływania jest często do pasa na długi dystans od brzegu, więc można oczekiwać bardzo stabilnej, nieagresywnej wody, ale możesz potrzebować wypłynięcia dalej, aby dotrzeć do szukanej głębokości (zwłaszcza do wingfoilingu/foil’i). Wiatr jest zdominowany przez północny napływ typu meltemi (z północy do północno-północno-zachodniego), a najlepszy sezon to zazwyczaj od maja do września. Wiele źródeł opisuje silny wzorzec wzmocnienia po południu: wiatr zwykle zaczyna narastać pod koniec poranka i utrzymuje dobrą siłę aż do wieczora, dając pewne „okno” do pływania w miesiącach szczytu. Typowa siła wiatru to ok. 15–25 węzłów. Bezpieczeństwo dotyczy głównie wejścia na plażę: zgłaszane są kamienie i czasem śliskie skałki w pobliżu linii brzegowej oraz na części strefy płytkiej. Pamiętaj o zasadach startu/pływania (wyznaczone strefy tam, gdzie są egzekwowane) i obserwuj ruch innych zawodników — szczególnie w szczytowe letnie weekendy, gdy łatwiej o tłok. Wspomina się też o dryfie w dół wiatru na otwartych odcinkach, więc zaplanuj trening tak, by bezpiecznie wrócić. Jeśli chodzi o sprzęt i komfort, dostawcy często zalecają ochronę wrażliwych stóp (booties) tam, gdzie występują kamienie. Zalecany jest kask oraz ochraniacze przed uderzeniami. Temperatury wody różnią się w zależności od miesiąca: potrzeby z pianką są zazwyczaj lekkie w połowie lata, natomiast wcześniejsze/późniejsze sesje w sezonie mogą wymagać grubszej pianki.
- Płytko, płasko i czysta woda — idealne do freestyle i nauki
- Stały wiatr typu Meltemi/północny od maja do września
- Wiatr zwykle narasta pod koniec poranka i utrzymuje dobrą siłę do wieczora
- Łatwy dojazd samochodem do plaży oraz przestronny teren startu do rozkładania
- Płaska, płytka, piaszczysta woda z czystymi warunkami do nauki i treningu freestyle.
- Bardzo powtarzalne wiatry Meltemi/północne od późnej wiosny do wczesnej jesieni.
- Dobre dojście na miejsce samochodem i zazwyczaj prosto, łatwy obszar do samostartu.
- Płytkie dno na długi dystans ogranicza pływanie na większej głębokości i może wymagać uważnej konfiguracji pod foiling.
- Kamienie/skalne odłamki w pobliżu wejścia i w niektórych rejonach płytkich.
Wiatr, woda i sezony
Wiatr
- Kierunek
- N, NNW, NW, WNW
- Kierunki offshore
- N, NNW, NW
- Zakres wiatru
- 15–25 kts
- Typ wiatru
- Termiczny — Wiatr typu meltemi termiczny latem, z północy (N/NNW/NW).
- Niezawodność
- 80% w szczycie sezonu (czerwiec–wrzesień); zwykle wysoka niezawodność latem, często wieje prawie codziennie.
- Współczynnik porywistości
- Umiarkowane porywy — Przygotowujący opisują warunki jako albo stabilne, albo z umiarkowanymi porywami; traktuj to jako zmienne, ale ogólnie do opanowania w sezonie.
- Najlepsze miesiące
- Maj, Czerwiec, Lipiec, Sierpień, Wrzesień
- Zalecane rozmiary latawców
- 9–12 m²
Woda i plaża
- Typ akwenu
- Płasko, Płytko
- Plaża
- Piasek — Skład plaży z przewagą piasku.
- Rozmiar plaży
- Duże
- Fale
- Płasko — Warunki fal są ogólnie płaskie.
- Start
- Średnie — Przestronny trawiasto-piaszczysty teren do rozkładania sprzętu i startu.
- Trudność startu
- Łatwe — Płytko, płasko i łatwy samostart.
Przez cały rok
Szczyt: czerwiec–sierpień; mało: październik–marzec. Lipiec–sierpień szczególnie ruchliwe w weekendy.
Zima (listopad–luty). Deszcz bardzo rzadki w czerwcu–sierpniu.
Według sportu
Czego się spodziewać w każdym.
Płytka, płaska, piaszczysta plaża z czystą wodą i dość stałym wiatrem meltemi, odpowiednia do nauki i freestyle/praktyki na spokojnej wodzie. Płytkie dno może ograniczać pływanie na większej głębokości, dopóki nie wypłyniesz poza bardzo płytkie wejście.
- Rozmiary kite
- 9–12 m²
Płaskie, płytkie warunki przyciągają też windsurferów (często początkujących), choć miejsce jest przede wszystkim znane jako lokalizacja na kitesurfing.
- Rozmiary żagli
- 5.5–7.5 m²
Teren nadaje się do wingfoilingu, ale jeźdźcy mogą musieć przejść pieszo dalej, poza najpłytsze odcinki, aby uzyskać odpowiednią głębokość dla foil’a.
- Przyjazne dla foila
- Tak — Przyjazne dla foila, gdy jesteś już poza bezpośrednim brzegiem.
- Min. głębokość
- ~0.5–1.0 m once you’re out beyond the immediate shallow entry.
- Rozmiary wingów
- 4–6 m²
Sprawdź prognozę przed wyjazdem
Zobacz wiatr, fale, pogodę i okna sesji dla Plaża TK (Urla) w pełnym widoku prognozy.
Plaża TK (Urla) – podsumowanie prognozy wiatru i fal
- Wiatr
- 2–15 ktsPorywy 30 kts
- Kierunek
- NNE16°
- Najsilniejszy dzień
- czw., 29 paź15 kts
- Dni z wiatrem
- 1/712 kts lub więcej
- Fale
- 0.0–1.0 mOkres 2s
- Temperatura
- 14–23 °C
W ciągu najbliższych 7 dni prognoza dla Plaża TK (Urla) przewiduje w dzień wiatr 2–15 kts, najsilniejszy około 15 kts w czwartek, 29 października, z porywami do 30 kts. Przeważający kierunek to NNE. Fale od 0.0 do 1.0 m, z okresem około 2s. Na podstawie modelu Wavind, w czasie lokalnym spotu.
Inne spoty w okolicy
Co warto wiedzieć przed wejściem na wodę
Bezpieczeństwo, dostęp, ograniczenia, ratownictwo i lokalne zasady mogą się zmieniać. Traktuj te szczegóły jako informacyjne i potwierdź je lokalnie przed wejściem na wodę.
Zagrożenia
- Kamienie w pobliżu wejścia/na brzegu
- Kamienie/skalne odłamki na części płytkiego akwenu
- Dryf w dół wiatru na otwartych odcinkach
- Zatłoczony obszar startu w czasie szczytu wakacyjnych weekendów
Ratownictwo i wsparcie
- Ratownik
- Brak — Brak doniesień o ratownikach.
- Ratownictwo i samoratowanie
- Ograniczone — Źródła podają sprzeczne informacje o dostępności (jedno mówi „nie”; kontekst regionalny wskazuje na ograniczoną dostępność, wsparcie szkoły oraz turecką Straż Wybrzeża w sytuacjach awaryjnych na wodzie otwartej).
- Informacje awaryjne
- Najbliższe poradnie/szpitale znajdują się w centrum miasta Urla (ok. 15 minut samochodem). Wskazywany najbliższy szpital: Urla Health Center / Urla State Hospital. Turecki numer alarmowy: 112. Wskazywana Straż Wybrzeża: Izmir Coastguard.
- Lokalizm / atmosfera
- Brak — Brak doniesień o lokalizmie.
Zasady spotu
Korzystaj z wyznaczonych stref startu/pływania tam, gdzie jest to egzekwowane przez lokalne szkoły; uważaj na ruch innych zawodników; unikaj kamieni podczas startu; nie płyń w wyznaczonych strefach kąpieli.
- Zakaz pływania w wyznaczonych strefach kąpieli.
- Uważaj na kamienie w pobliżu wejścia; jeśli masz, załóż buty ochronne (booties).
- Wiatr zwykle jest najbardziej stabilny po południu.
- Jeśli wiatr bardziej skręci na zachód i zacznie wiać z większymi porywami, rozważ zmianę na alternatywną opcję płaskiej wody w okolicy (gdy warunki się zmienią).
Dojazd i dostęp
- Najbliższe miasto
- Izmir
- Najbliższa miejscowość
- Urla
- Parking
- Parking dostępny bezpośrednio przy/stosunkowo blisko miejsca startu na plaży; zgłaszano wystarczający parking w pobliżu stanowisk dla kitesurfingu.
- Dojazd
- Jeśli trafisz właściwą drogą w pobliskiej wiosce, dojedziesz samochodem praktycznie prosto na plażę; szutrowa droga prowadzi bezpośrednio na plażę (jeśli dotyczy).
- Poziom kosztów
- Umiarkowanie
- Lokalny język
- Turkish
Co znajdziesz na plaży
- Zakwaterowanie
- Blisko — Hotele, pensjonaty i surf housy w Urla oraz Gülbahçe; różne butikowe opcje w szerszym rejonie Urla.
- Jedzenie i napoje
- W pobliżu kawiarnie i restauracje w wiosce Urla oraz Gülbahçe; kilka beach barów i małych kawiarni na miejscu z przekąskami, posiłkami i napojami.
- Wypożyczalnia sprzętu:
- Wypożyczalnia sprzętu dostępna w lokalnych stacjach/centrach do kitesurfingu i wingfoilingu.
- Przechowalnia sprzętu
- Codzienne i sezonowe szafki są dostępne za opłatą dzienną lub tygodniową w centrach kitesurfingowych; szafki zgłaszane są w lokalnych obiektach.
- Serwis sprzętu
- Podstawowe usługi naprawy kite/sprzętu oferowane przez szkoły na miejscu; niektóre źródła wspominają podstawowe naprawy w lokalnych centrach.
Przy tym spocie nie ma jeszcze szkół ani usług.
Poza wodą
Urla jest znane z mocnej sceny kulinarnej i szlaku Urla Wine Route, z mieszanką lokalnych i przyjezdnych entuzjastów sportów wietrznych.
Boutique winnice i winiarnie oferujące degustacje i wycieczki.
Trasy rowerowe przez gaje oliwne i nadmorskie ścieżki.
Rejon nad wodą z tradycyjnymi restauracjami z owocami morza i kawiarniami.
Cichy park i teren rekreacyjny odpowiedni dla rodzin i na pikniki.
Od riderów, którzy tu byli
Najnowsze zgłoszone warunki
Pytania o spot
Najczęstsze pytania
Kiedy jest najlepszy sezon na spocie Plaża TK (Urla)?
Najlepsze miesiące ogółem na spocie Plaża TK (Urla) to Maj, Czerwiec, Lipiec, Sierpień, Wrzesień.
Które kierunki wiatru działają na spocie Plaża TK (Urla)?
Na spocie Plaża TK (Urla) działają wiatry z kierunków N, NNW, NW, WNW. Kierunki offshore to N, NNW, NW.
Jakie rozmiary sprzętu są zalecane na spocie Plaża TK (Urla)?
Zalecane rozmiary sprzętu na spocie Plaża TK (Urla): Kitesurfing: 9–12 m² · Windsurfing: 5.5–7.5 m² · Wingfoiling: 4–6 m². Typowy zakres wiatru to 15–25 kts.
Jaki poziom umiejętności jest odpowiedni na spocie Plaża TK (Urla)?
Spot Plaża TK (Urla) jest odpowiedni dla następujących poziomów: Kitesurfing: Początkujący · Windsurfing: Początkujący do Średnio zaawansowany · Wingfoiling: Początkujący do Średnio zaawansowany.