Vengeron (Jezioro Genewskie)
- Freeride, Wave
- Najlepsze do
- Średnio zaawansowany
- Poziom umiejętności
- Chop
- Typ spotu
- 15–25 kts
- Zakres wiatru
Te informacje o spocie są wspierane przez AI i nie zostały zweryfikowane przez człowieka. Mogą być niepełne, nieaktualne lub błędne. Przed pływaniem sprawdź bezpieczeństwo, dostęp, lokalne zasady i aktualne warunki w oficjalnych lub lokalnych źródłach.
O spocie
Vengeron (Plage du Vengeron) na Jeziorze Genewskim (w pobliżu Bellevue/Chambesy) to dobrze znane miejsce do kitesurfingu i sportów wietrznych na wodzie słodkiej, zafalowana woda i mała linia brzegowa. Woda jest zgłaszana jako czysta/ klarowna, ale jest zimna, a pierwsza część wody może być płytka, z kamieniami/skałami. Wiatr zazwyczaj jest zdominowany przez układy Bise (NE) i Vent (SW), z możliwym wzmocnieniem termicznym latem. Miejsce jest najbardziej kojarzone z okresem od maja do września, a letnie sesje często wiążą się z oknami aktywności w godzinach popołudniowych. Typowo użyteczne wiatry są zgłaszane mniej więcej w zakresie 15–25 węzłów, przy ogólnie stabilnym Bise (podczas gdy Vent może być bardziej porywisty). Głównym wyzwaniem jest dostęp/start: przestrzeń do przygotowania (rigging) i strefa startu przy brzegu są ograniczone/wąskie i mogą być technicznie wymagające przez bliską infrastrukturę parku (w tym drzewa i inne elementy linii brzegowej), a także przeszkody w okolicy linii wody. Jest też wyraźnie wskazane, że trudno i nie jest bezpiecznie wchodzić/wychodzić z latawcem w powietrzu, więc ważne jest dokładne planowanie startu i lądowania. Bezpieczeństwo i zgodność z zasadami są tu kluczowe. Kitesurfing musi odbywać się wewnątrz wyznaczonej strefy dla kitesurfingu, oznaczonej dla tego miejsca, a kitesurfing jest zabroniony poza nią (zwłaszcza w rejonach przeznaczonych tylko dla kąpiących się). Dodatkowa ostrożność jest zalecana, gdy wiatr wieje z północy, ponieważ kierunek i prędkość wiatru mogą szybko się zmieniać, a warunki mogą stać się offshore, zwiększając ryzyko znoszenia w stronę Francji. Burze są częste późnym popołudniem w lipcu i sierpniu, dlatego istotne jest monitorowanie warunków.
- Renomowane miejsce do kitesurfingu dla rejonu Genewy
- Zafalowane warunki z klarowną wodą
- Bise (NE) jako kluczowy reżim kierunku wiatru
- Ścisła, wyznaczona strefa kitesurfingu w pobliżu publicznych stref do pływania
- Zimna woda słodka przez cały rok
- Zafalowane, nastawione na kitesurfing warunki na Jeziorze Genewskim
- Zgłaszana bardzo klarowna woda
- Niezawodny wzorzec wiatru zdominowany przez Bise (NE) i Vent (SW)
- Blisko Genewy z dobrym dostępem komunikacyjnym
- Udogodnienia w obrębie parku (toalety/prysznice oraz opcje jedzenia)
- Techniczny/trudny wąski obszar startu i lądowania
- Zagrożenia w postaci kamieni/skał w płytkiej wodzie przy brzegu
- Ścisłe ograniczenia strefy dla kitesurfingu w pobliżu publicznych miejsc do pływania
- Zimna woda i częste zmiany pogody w godzinach popołudniowych latem (w tym burze)
- Wiatr z północy może stać się offshore i zwiększać ryzyko
Wiatr, woda i sezony
Wiatr
- Kierunek
- NE, W
- Kierunki offshore
- N
- Kierunki bez wiatru
- N
- Zakres wiatru
- 15–25 kts
- Typ wiatru
- Termiczny — Reżimy wiatru Bise (NE) i Vent (SW); zgłaszane wzmocnienie termiczne
- Niezawodność
- niezawodny
- Współczynnik porywistości
- Równy — Bise opisywany jako stosunkowo stabilny; niektóre źródła podają porywczość przy Vent
- Najlepsze miesiące
- Maj, Czerwiec, Lipiec, Sierpień, Wrzesień
- Strefy cienia wiatrowego
- Zatoka/okolica startu może być lekko osłonięta, więc latawiec może spaść zanim dotrze do głównej linii wiatru.
Woda i plaża
- Typ akwenu
- Chop
- Plaża
- Skały — Niektóre źródła opisują kamienistą linię brzegową; w wodzie w pobliżu brzegu występują skały/kamienie
- Rozmiar plaży
- Małe
- Fale
- Małe — Zafalowana powierzchnia jeziora; opisywana także mała fala
- Poziom chopu
- Umiarkowany chop — Zgłaszane warunki zafalowane; im większy wiatr, tym bardziej zafalowana woda
- Start
- Małe — Mały trawiasty teren do przygotowania; wiatr podczas startu wieje pełną siłą. Inne uwagi opisują bardzo wąską kamienistą plażę z ograniczoną przestrzenią do przygotowania (rigging).
Przez cały rok
Wysokie tłumy latem ze względu na kąpiących się; średnio-wysoka gęstość latawców w wodzie w dniach z Bise.
Burze są częste późnym popołudniem w lipcu i sierpniu.
Według sportu
Czego się spodziewać w każdym.
Renomowane miejsce do kitesurfingu na Jeziorze Genewskim z zafalowanymi warunkami. Start/lądowanie są techniczne ze względu na mały/wąski obszar do przygotowania (rigging), pobliskie drzewa/infrastrukturę parku oraz przeszkody w pierwszej części wody. Najlepszy wiatr to zwykle Bise (NE). Należy ściśle przestrzegać wyznaczonej strefy dla latawca.
- Rozmiary kite
- 9–14 m²
Popularne wśród lokalnych podczas Bise (NE). Żeglowanie na desce jest tu generalnie łatwiejsze niż kiting, ponieważ ograniczenia startu dla latawców są w tym miejscu wąskie.
- Rozmiary żagli
- 5.5–7.5 m²
Coraz bardziej popularne; głęboką wodę można szybko osiągnąć po odpłynięciu od kamyków przy brzegu.
- Przyjazne dla foila
- Tak — Zgłaszane warunki sprzyjające foilowaniu
- Min. głębokość
- 1.5m
- Rozmiary wingów
- 4–6 m²
Sprawdź prognozę przed wyjazdem
Zobacz wiatr, fale, pogodę i okna sesji dla Vengeron (Jezioro Genewskie) w pełnym widoku prognozy.
Vengeron (Jezioro Genewskie) – podsumowanie prognozy wiatru i fal
- Wiatr
- 1–15 ktsPorywy 25 kts
- Kierunek
- SW220°
- Najsilniejszy dzień
- niedz., 25 paź15 kts
- Dni z wiatrem
- 1/712 kts lub więcej
- Temperatura
- 4–18 °C
W ciągu najbliższych 7 dni prognoza dla Vengeron (Jezioro Genewskie) przewiduje w dzień wiatr 1–15 kts, najsilniejszy około 15 kts w niedziela, 25 października, z porywami do 25 kts. Przeważający kierunek to SW. Na podstawie modelu Wavind, w czasie lokalnym spotu.
Inne spoty w okolicy
Co warto wiedzieć przed wejściem na wodę
Bezpieczeństwo, dostęp, ograniczenia, ratownictwo i lokalne zasady mogą się zmieniać. Traktuj te szczegóły jako informacyjne i potwierdź je lokalnie przed wejściem na wodę.
Zagrożenia
- skały i kamienie w wodzie (pierwsze ~100 m płytko, z kamieniami)
- ograniczona/wąska przestrzeń do startu
- drzewa i linie energetyczne w pobliżu infrastruktury parku
- kąpiący się latem
- ruch łodzi
- statki/jet ski w pobliżu
- ryzyko wiatru znoszącego od morza (offshore), gdy wiatr wieje z północy (może ciągnąć Cię w stronę Francji)
Ratownictwo i wsparcie
- Ratownik
- Sezonowo — Zgłaszana sezonowa obecność
- Ratownictwo i samoratowanie
- Ograniczone — Brak dedykowanej bazy ratownictwa dla kite/windsurfingu w Vengeron; ratownictwo na jeziorze jest prowadzone przez profesjonalne służby ratownictwa na jeziorach oraz lokalną policję jeziorną.
- Informacje awaryjne
- Najbliższy szpital podawany jako Geneva University Hospital (HUG). Numer alarmowy w Szwajcarii: 144 (medyczny) i 117 (policja).
- Lokalizm / atmosfera
- Brak
Zasady spotu
Przestrzegaj wyznaczonej strefy uprawiania kitesurfingu na Plage du Vengeron; kitesurfing jest zabroniony poza nią. Sprawdź lokalne przepisy/aktualizacje przed wejściem na wodę; może być wymagane specjalne pozwolenie lub członkostwo w lokalnej organizacji. Uwaga na wiatr z północy: kierunek/prędkość wiatru mogą zmieniać się szybko i warunki mogą stać się offshore.
- Kitesurfing jest ograniczony do wyznaczonej strefy oznaczonej żółtymi bojami; start jest zabroniony w miejscach, gdzie są tylko kąpiący się.
- W niektórych okresach (np. latem) dostęp/korzystanie może być ograniczone ze względu na kąpiących się/rodziny.
- Noś buty/obuwie do wody z powodu kamieni/skał w wodzie.
- Nie jest łatwo i bezpiecznie wejść/wyjść z latawcem w powietrzu — zaplanuj start i lądowanie z wyprzedzeniem.
- Unikaj startu tam, gdzie dopuszczone są tylko kąpiące się osoby; trzymaj dystans od publicznego obszaru do pływania.
- Sprawdź, czy tego dnia/sezonu kitesurfing jest dozwolony i czy potrzebujesz pozwolenia lub członkostwa.
- Wiatr z północy może stać się offshore i zwiększać ryzyko bycia znoszonym/ciągniętym.
Dojazd i dostęp
- Najbliższe miasto
- Geneva
- Najbliższa miejscowość
- Bellevue
- Najbliższe lotnisko
- Geneva Airport (GVA)
- Parking
- Płatny parking typu pay-and-display w parku; w wietrzne dni może szybko się zapełnić. Parking dostępny jest też tuż przy Chemin de la Duville, w miejscu spotu.
- Transport publiczny
- Dostępne komunikacją publiczną; pociąg do stacji Bellevue, a następnie krótki spacer (autobusy/tramwaje TPG i pociągi regionalne).
- Poziom kosztów
- Drogo
- Lokalny język
- French
Co znajdziesz na plaży
- Zakwaterowanie
- Pobliska miejscowość — Opcje zakwaterowania po drugiej stronie Bellevue i w Genewie.
- Jedzenie i napoje
- Restauracja/barek z przekąskami w obrębie parku.
- Wypożyczalnia sprzętu:
- W okolicy zgłaszany wynajem sprzętu (poziom regionalny), a także podawany jako dostępny przez wyspecjalizowane ośrodki; centrum testowe latawców wskazuje dostępność wypożyczeń.
- Przechowalnia sprzętu
- Oferowane przez lokalne kluby żeglarskie i niektóre wyspecjalizowane ośrodki sportów wodnych (zgłaszane na poziomie regionalnym).
- Serwis sprzętu
- Ograniczone na miejscu; naprawy zwykle realizują specjalistyczne sklepy w rejonie Genewy lub Lozanny.
Przy tym spocie nie ma jeszcze szkół ani usług.
Poza wodą
Genewa oferuje połączenie miejskich udogodnień i alpejskich krajobrazów wokół Jeziora Genewskiego. Zwykle odwiedzający łączą sporty nad wodą z muzeami, historycznymi dzielnicami i restauracjami przy nabrzeżu.
Ikoniczna duża fontanna w jeziorze i jedno z najbardziej znanych miejsc Genewy.
Jet d'Eau, Stare Miasto, katedra św. Piotra oraz organizacje międzynarodowe.
Biuro ONZ w Genewie, oferujące zwiedzanie z przewodnikiem z zakresu międzynarodowej dyplomacji.
Historyczna architektura, międzynarodowe muzea i siedziba ONZ.
Pobliskie góry we Francji oferujące wędrówki, paralotniarstwo i panoramiczne widoki na jezioro.
Popularne lokalne miejsce na fondue i luźne posiłki nad jeziorem.
Duży park i kompleks basenów z dostępem do jeziora.
Bulwary nad jeziorem, parki i interaktywne muzea odpowiednie dla wszystkich grup wiekowych.
Od riderów, którzy tu byli
Najnowsze zgłoszone warunki
Pytania o spot
Najczęstsze pytania
Kiedy jest najlepszy sezon na spocie Vengeron (Jezioro Genewskie)?
Najlepsze miesiące ogółem na spocie Vengeron (Jezioro Genewskie) to Maj, Czerwiec, Lipiec, Sierpień, Wrzesień.
Które kierunki wiatru działają na spocie Vengeron (Jezioro Genewskie)?
Na spocie Vengeron (Jezioro Genewskie) działają wiatry z kierunków NE, W. Kierunki offshore to N. Kierunki no-go to N.
Jakie rozmiary sprzętu są zalecane na spocie Vengeron (Jezioro Genewskie)?
Zalecane rozmiary sprzętu na spocie Vengeron (Jezioro Genewskie): Kitesurfing: 9–14 m² · Windsurfing: 5.5–7.5 m² · Wingfoiling: 4–6 m². Typowy zakres wiatru to 15–25 kts.
Jaki poziom umiejętności jest odpowiedni na spocie Vengeron (Jezioro Genewskie)?
Spot Vengeron (Jezioro Genewskie) jest odpowiedni dla następujących poziomów: Kitesurfing: Średnio zaawansowany do Zaawansowany · Windsurfing: Średnio zaawansowany · Wingfoiling: Średnio zaawansowany.