Plaża Vilamoura (Albufeira)

KitesurfingWindsurfingWingfoilingSurfing
Freeride, Bodyboard
Najlepsze do
Początkujący do Średnio zaawansowany
Poziom umiejętności
Płytko, Płasko, Chop, Małe fale
Typ spotu
Ruchliwie
Poziom tłoku

Te informacje o spocie są wspierane przez AI i nie zostały zweryfikowane przez człowieka. Mogą być niepełne, nieaktualne lub błędne. Przed pływaniem sprawdź bezpieczeństwo, dostęp, lokalne zasady i aktualne warunki w oficjalnych lub lokalnych źródłach.

O tym spocie

O spocie

Plaża Vilamoura to piaszczysty spot średniej wielkości z czystą wodą i zazwyczaj małym surfem. Miejsce do jazdy jest płytkie przy brzegu i szybko robi się głębiej za przełamaniem, co ułatwia praktyczną konfigurację pod freeride oraz wingfoila, gdy jesteś już poza płyciznami. Spodziewaj się środowiska plażowego, które w szczycie lata może zmieniać się z komfortowego i łatwego na bardziej zatłoczone i ciasne. Wiatr na spocie w ciepłej porze dominuje termiczna morska bryza: zwykle narasta po ok. 14:00 i utrzymuje się do późnego popołudnia. Często podawane kierunki wiatru to wschód i południowy zachód, a szersze wybrzeże Albufeiry jest też pod wpływem regionalnych wzorców morskiej bryzy NW/SE. Dla kitesurfingu warunki często opisuje się jako słabe do umiarkowanych, z lekkimi podmuchami, a plaża bywa wykorzystywana w szerokim zakresie stylów freeride. Kwestie bezpieczeństwa są tu kluczowym wyróżnikiem. W trakcie oficjalnego sezonu kąpielowego (15 czerwca do 15 września) kitesurfing jest ogólnie zakazany na terenach koncesjonowanych z leżakami, a riderzy muszą startować ze stref nieobjętych koncesją lub z wyznaczonych korytarzy, jeśli są dostępne. Szczególnie uważaj w rejonie konstrukcji od strony marin y oraz przy wejściu do marin y, gdzie mogą pojawiać się silniejsze prądy; zaplanuj też zwiększoną liczbę pływających i leżaki, które mogą zawężać użyteczne miejsce startu przy wysokim pływie. Do surfingu plaża jest głównie dla początkujących i latem bywa raczej płasko; fale nadające się do jazdy zwykle wymagają wyraźnego swell’u z południa lub południowego zachodu. Ogólnie spot jest najbardziej atrakcyjny dla kitesurfingu (a często także wingfoila) w okresach przejściowych i w letnie popołudnia, kiedy termiczne wiatry są bardziej przewidywalne, a ty potrafisz ogarnąć tłum i ograniczenia kąpielowe.

  • Termiczny okno jazdy morską bryzą latem po południu
  • Płytka, piaszczysta strefa startu/zejścia na brzeg odpowiednia do freeride
  • Głębokość przyjazna wingfoilowi tuż za przełamaniem
  • Ciężkie warunki sezonowych kąpieli/tłoku w lecie wpływają na dostęp i ograniczenia
Świetne dla
Kitesurfing freerideKitesurfing foilWindsurfing freerideWindsurfing foilWingfoil freerideSurfing bodyboardPoczątkujący
Co świetne
  • Złota, piaszczysta plaża z prostym startem i zejściem (ogólnie szeroki piaszczysty obszar)
  • Wiatry termiczne morskiej bryzy w letnie popołudnia mogą być niezawodne
  • Dobre warunki do freeride przy małych falach i do opanowania chopie
  • Wingfoiling może być bardzo odpowiedni dzięki głębokości tuż za przełamaniem
  • Dobra infrastruktura turystyczna i opcje jedzenia/picia w pobliżu
Uwaga
  • Płytkie miejsca i szybkie dochodzenie do głębi sprawiają, że technika przy piasku jest bardziej czuła
  • Miejsce do startu/jazdy może się zwężać przez leżaki, sezonowe tłumy i wysoki pływ
  • Kitesurfing jest ogólnie ograniczony na terenach koncesjonowanych w szczycie sezonu kąpielowego
  • Prądy w pobliżu wejścia do marin y i większe zagęszczenie pływających zwiększają ryzyko w zatłoczonych okresach
  • Surf zwykle słaby/niższej jakości, chyba że falowanie jest sprzyjające
Czy ten opis był pomocny?
Praktyczny przewodnik po spocie

Wiatr, woda i sezony

Wiatr

Kierunek
E, SW, NW
Zakres wiatru
8–22 kts
Typ wiatru
Termiczny — Wzorzec termicznej morskiej bryzy latem po południu.
Niezawodność
w miarę niezawodny latem (poziom spotu) / średni (ogólny opis spotu)
Współczynnik porywistości
Lekkie porywy
Najlepsze miesiące
Maj, Czerwiec, Lipiec, Sierpień, Wrzesień
Zalecane rozmiary latawców
9–14 m²

Woda i plaża

Typ akwenu
Płytko, Płasko, Chop, Małe fale
Plaża
Piasek
Rozmiar plaży
Średnie
Fale
Małe — Małe warunki falowe; często płasko w lecie.
Poziom chopu
Lekki chop — Niewielki chop; do opanowania na freeride i sesje foil.
Start
Średnie — Szeroka piaszczysta plaża z przeważnie łatwym startem i zejściem na brzeg; w czasie wysokiej pływu może zwężać się, a latem bywa ograniczana przez leżaki.

Przez cały rok

Sty
Lut
Mar
Kwi
Maj
Cze
Lip
Sie
Wrz
Paź
Lis
Gru
Najlepszy sezonPoza sezonem
14–22 °C
Temperatura wody
12–31 °C
Temperatura powietrza
Przewodnik po piankach
Wrz–Mar: 2/2mmCze–Wrz: 3/2mm
Tłok w sezonie

Bardzo tłoczno wśród turystów od lipca do sierpnia; znacznie spokojniej poza sezonem.

Sezon burz/deszczu

Listopad do lutego

Według sportu

Czego się spodziewać w każdym.

KitesurfingNajlepszy na tym spociePoziom umiejętności

Płytki, piaszczysty spot do freeride/foil z małymi falami i generalnie możliwym do opanowania chopem. W szczycie sezonu może przechylać się w stronę lżejszego foilingu lub sesji towarzyskich, gdy rosną tłumy i starty stają się ciaśniejsze.

FreerideFoilStrapless
Rozmiary kite
9–17 m²
WindsurfingPoziom umiejętności

Warunki freeride/foil po południu z morską bryzą nad piaszczystym dnem; wejście zwykle możliwe, choć przy plaży rośnie liczba pływających i aktywność kite’ów.

FreerideFoil
Rozmiary żagli
6–8.5 m²
WingfoilingPoziom umiejętności

Bardzo dobre warunki do wingfoila dzięki piaszczystemu podłożu i generalnie do opanowania chopowi; głębsza woda poza przełamaniem sprzyja foilom.

Przyjazne dla foila
Tak — Fole są wspierane przez głębokość tuż za przełamaniem.
Min. głębokość
1.5m
Rozmiary wingów
5–7 m²
SurfingPoziom umiejętności

Plażowy spot przyjazny dla początkujących; zwykle mały/słaby latem, chyba że falowanie jest sprzyjające.

Beach break
Kierunek fali
Obie
Optymalny swell
S, SW
Optymalny pływ
Średni
Osłonięcie
Częściowo osłonięte — Start i break leżą blisko konstrukcji marin y/falochronu; warunki mogą zależeć od murów/ostrog marin y na zachodzie.
Wpływ wiatru
Często płasko w lecie; zwykle potrzebny wyraźny swell z południa lub południowego zachodu, żeby fale nadawały się do jazdy.
Większy swell
Do stworzenia fal nadających się do jazdy potrzebny jest silniejszy swell z Południa/Południowego Zachodu.
Jakość fali
Słaba
Siła fali
Łagodna
Kształt fali
Miękka
Tempo łamania
Wolne
Długość ride’u
Krótka — Szybkie przejazdy, które często kończą się na piasku.
Szczegóły długości fali
Krótkie przejazdy z częstymi closeoutami na piasku.
Zdjęcia

Z tego spotu

Wavind Team
Prognoza

Sprawdź prognozę przed wyjazdem

Zobacz wiatr, fale, pogodę i okna sesji dla Plaża Vilamoura (Albufeira) w pełnym widoku prognozy.

Plaża Vilamoura (Albufeira) – podsumowanie prognozy wiatru i fal

Wiatr
2–9 ktsPorywy 20 kts
Kierunek
NNE28°
Najsilniejszy dzień
niedz., 25 paź9 kts
Dni z wiatrem
0/712 kts lub więcej
Fale
0.1–0.8 mOkres 5s
Temperatura
13–25 °C

W ciągu najbliższych 7 dni prognoza dla Plaża Vilamoura (Albufeira) przewiduje w dzień wiatr 2–9 kts, najsilniejszy około 9 kts w niedziela, 25 października, z porywami do 20 kts. Przeważający kierunek to NNE. Fale od 0.1 do 0.8 m, z okresem około 5s. Na podstawie modelu Wavind, w czasie lokalnym spotu.

W pobliżu

Inne spoty w okolicy

Bezpieczeństwo

Co warto wiedzieć przed wejściem na wodę

Bezpieczeństwo, dostęp, ograniczenia, ratownictwo i lokalne zasady mogą się zmieniać. Traktuj te szczegóły jako informacyjne i potwierdź je lokalnie przed wejściem na wodę.

Zagrożenia

  • Mur marin y/falochron
  • Pływający i plażowicze
  • Duże zagęszczenie leżaków latem
  • Silne prądy w pobliżu wejścia do marin y
  • Sezonowe ograniczenia stref kąpieli
  • Leżaki i sezonowe tłumy zwężają miejsce startu przy wysokim pływie
Poziom umiejętności: Początkujący do Średnio zaawansowany
Zalecany sprzęt bezpieczeństwa
TrapezLeashPianka

Ratownictwo i wsparcie

Ratownik
Sezonowo
Ratownictwo i samoratowanie
Ograniczone
Informacje awaryjne
Najbliższy szpital jest w Faro lub Loulé. Lokalna Straż Morska patroluje ten obszar.
Lokalizm / atmosfera
Brak

Zasady spotu

W trakcie oficjalnego sezonu kąpielowego (15 czerwca do 15 września) kitesurfing jest ogólnie zakazany na terenach koncesjonowanych z leżakami; startuj ze stref nieobjętych koncesją lub z wyznaczonych korytarzy, jeśli są dostępne.

Ograniczenia
  • Zakaz kitesurfingu wewnątrz wejścia do marin y
  • Sezonowe ograniczenia stref kąpieli
Lokalne wskazówki
  • Parkowanie i dojazd są łatwiejsze wczesnym rankiem lub późnym wieczorem.
  • Jedź dalej na wschód w stronę Quarteira lub na zachód w stronę Rocha Baixinha, żeby mieć więcej przestrzeni w szczycie sezonu letniego.

Dojazd i dostęp

Najbliższe miasto
Albufeira
Najbliższa miejscowość
Vilamoura
Najbliższe lotnisko
Faro Airport
Parking
Dostępne są płatne parkingi w pobliżu marin y i wejścia na plażę.
Dojazd
Z lotniska Faro jedź drogą do Albufeiry ok. 60 km, a potem jedź drogą N125 do Vilamoura.
Lokalny język
Portuguese
Udogodnienia

Co znajdziesz na plaży

Prysznice
Toalety
Parking
Wi-Fi
Restauracja
Bar
Zakwaterowanie
Blisko — W okolicy Vilamoura jest mnóstwo hoteli klasy premium, apartamentów i ośrodków w zasięgu spaceru.
Jedzenie i napoje
Duże zagęszczenie restauracji i barów wokół Vilamoura Marina oraz wzdłuż promenady plażowej.
Wypożyczalnia sprzętu:
Wypożyczalnie surfingu i SUP są dostępne w lokalnej szkole surfingu; wypożyczanie sprzętu do kite jest mniej powszechne bezpośrednio na tej plaży.
Nauka, wypożyczalnie i więcej

Szkoły i usługi

Przy tym spocie nie ma jeszcze szkół ani usług.

Okolica

Poza wodą

Wybrzeże Vilamoura/Albufeira łączy naturalne krajobrazy z silną infrastrukturą dla odwiedzających (zwłaszcza w rejonie marin y), dzięki czemu łatwo połączyć czas na plaży z sesjami wind/water sport.

Najlepszy czas na wizytę: Czerwiec lub wrzesień, aby uzyskać dobry balans pogody, wiatru i natężenia tłumów.
Vilamoura Marina5km

Największy obszar marin y w Portugalii, z sklepami i restauracjami wokół nabrzeża.

Albufeira Old Town4km

Historyczne centrum z wąskimi brukowanymi uliczkami i tradycyjnymi białymi domami.

Benagil Cave Tours15km

Rejsy łodzią i wyprawy kajakowe do słynnych morskich jaskiń.

Zoomarine Algarve12km

Park rozrywki o tematyce morskiej z pokazami i zjeżdżalniami wodnymi.

Recenzje

Od riderów, którzy tu byli

Obserwacje społeczności

Najnowsze zgłoszone warunki

Pytania o spot

Najczęstsze pytania

Kiedy jest najlepszy sezon na spocie Plaża Vilamoura (Albufeira)?

Najlepsze miesiące ogółem na spocie Plaża Vilamoura (Albufeira) to Maj, Czerwiec, Lipiec, Sierpień, Wrzesień.

Które kierunki wiatru działają na spocie Plaża Vilamoura (Albufeira)?

Na spocie Plaża Vilamoura (Albufeira) działają wiatry z kierunków E, SW, NW.

Jakie rozmiary sprzętu są zalecane na spocie Plaża Vilamoura (Albufeira)?

Zalecane rozmiary sprzętu na spocie Plaża Vilamoura (Albufeira): Kitesurfing: 9–17 m² · Windsurfing: 6–8.5 m² · Wingfoiling: 5–7 m². Typowy zakres wiatru to 8–22 kts.

Jaki poziom umiejętności jest odpowiedni na spocie Plaża Vilamoura (Albufeira)?

Spot Plaża Vilamoura (Albufeira) jest odpowiedni dla następujących poziomów: Kitesurfing: Początkujący do Średnio zaawansowany · Windsurfing: Średnio zaawansowany · Wingfoiling: Początkujący · Surfing: Początkujący.