Balephetrish (Tiree)

KitesurfingWindsurfingWingfoilingSurfing
Wave, Shortboard
Najlepsze do
Średnio zaawansowany
Poziom umiejętności
Średnie fale, Ocean, Mieszane
Typ spotu
Spokojnie
Poziom tłoku

Te informacje o spocie są wspierane przez AI i nie zostały zweryfikowane przez człowieka. Mogą być niepełne, nieaktualne lub błędne. Przed pływaniem sprawdź bezpieczeństwo, dostęp, lokalne zasady i aktualne warunki w oficjalnych lub lokalnych źródłach.

O tym spocie

O spocie

Balephetrish (Tiree) to odsłonięta piaszczysta zatoka z surfem typu beach-break o średniej wysokości fal, opisywany jako dość regularny i działający o każdej porze roku. Woda jest zimna (często w okolicach przedziału 7–15°C w zależności od miesiąca), a linia brzegowa obejmuje skały—na krańcach zatoki i czasami bliżej, gdy piasek się przemieszcza—więc świadomość warunków przy brzegu ma znaczenie nawet wtedy, gdy wygląda to na możliwe do jazdy. Dla surfingu jako najlepszy kierunek wiatru do czystego surfowania podkreśla się wiatry z południa, a wiatry z południa lub południowego zachodu są opisywane jako offshore i wygładzające fale. Wewnątrz zatoki jest płaska woda do startu, natomiast schemat fal obejmuje element reef dalej na zewnątrz. Nadchodzący pływ jest wskazywany jako poprawiający jakość fal, a przejazdy opisywane są jako średniej długości—przy dobrym swellu z W tworzą „peelujące” ściany przełamujące się przez zatokę; większe swelle mogą się zamykać (close out), gdy są już bardzo duże. Dla sportów wiatrowodnych miejsce jest opisywane jako mające silne, wiarygodne wiatry typowe dla Tiree, a profile wiatru mają być najczyściejsze wiosną i jesienią. Ustawienia z wiatrem z północy są przedstawiane jako szczególnie dobre do kitesurfingu falowego (czyste lica fal podczas nadchodzącego pływu), podczas gdy kierunki NW/NE są opisywane jako najlepsze do żeglugi na fali w poprzek (cross-shore). Wingfoiling również jest opisywane jako możliwe, choć swell może być trudny dla początkujących; piaszczyste wejście jest wskazywane jako wspierające bezpieczne początki. Sezonowo jako najlepszy miesiąc na czyste surfowanie wskazano konkretnie styczeń, a wiosnę i jesień podkreślono jako okresy bardziej niezawodnych wiatrów. Zimowe miesiące są mokre i podatne na silne wichury, a ogólna wskazówka brzmi, aby planować ochronę przed zimną wodą przez cały rok (zwykle pianka 5/4 mm z kapturem, rękawicami i butami zimą; lżejsze zestawy mogą wystarczyć później). Okolica jest rzadko zatłoczona, ale bywa bardziej ruchliwa latem i w okolicach dużych wydarzeń.

  • Odsłonięty, regularny surf na beach-break, który może działać przez cały rok.
  • Wiatry offshore z południa/południowego zachodu wygładzają fale, dając czystszy surf.
  • Wiarygodne wiatry Tiree wiosną i jesienią; silne warunki typowe dla Hebryd.
  • Płaska woda wewnątrz zatoki do startu w połączeniu z piaszczystym dnem.
Świetne dla
Surfing shortboardSurfing longboardKitesurfing waveKitesurfing freerideKitesurfing foilWindsurfing waveWindsurfing freerideWingfoil freeride
Co świetne
  • Stałe, dające się surfować fale beach-break, które mogą działać o każdej porze roku.
  • Piaszczyste dno z łatwym startem/płaską wodą wewnątrz zatoki do startu.
  • Odsłonięcie na nawietrzną stronę na Tiree sprzyja wiarygodnym warunkom wiatrowym (zwłaszcza wiosną/jesienią).
Uwaga
  • Odsłonięte warunki z ryzykiem przy brzegu na krańcach oraz zatopionymi skałami w zależności od ruchu piasku.
  • Zimna woda i odległe położenie; ograniczone ratownictwo/strefy ratowników na miejscu.
  • Czystość surfowania zależy silnie od kierunku wiatru (południe/południowy zachód offshore dla surfingu).
Czy ten opis był pomocny?
Praktyczny przewodnik po spocie

Wiatr, woda i sezony

Wiatr

Kierunek
N, NW, NE, W
Kierunki offshore
N, NW, NE, W
Zakres wiatru
15–30 kts
Niezawodność
Wysoka wiosną i jesienią; najbardziej wietrzne miejsca w UK.
Współczynnik porywistości
Umiarkowane porywy — Umiarkowane porywy.
Najlepsze miesiące
Styczeń, Kwiecień, Maj, Czerwiec, Wrzesień, Październik
Strefy cienia wiatrowego
Minimalne ze względu na niskie położenie wyspy; pewne zawirowania mogą występować przy klifach na krańcach zatoki.

Woda i plaża

Typ akwenu
Średnie fale, Ocean, Mieszane
Plaża
Piasek — Plaża piaszczysta.
Rozmiar plaży
Duże
Fale
Średnie — Umiarkowane warunki fal.
Start
Małe — Płaska woda wewnątrz zatoki (opisywana jako łatwy start).
Trudność startu
Łatwe — Płaska woda wewnątrz zatoki ułatwia start.

Przez cały rok

Sty
Lut
Mar
Kwi
Maj
Cze
Lip
Sie
Wrz
Paź
Lis
Gru
Najlepszy sezonPoza sezonem
7–15 °C
Temperatura wody
4–17 °C
Temperatura powietrza
Przewodnik po piankach
Sty–Gru: 5/4mm + Buty, Rękawice, KapturKwi–Paź: 4/3mm or 5/4mm + Buty
Tłok w sezonie

Zazwyczaj mało tłoczno; większy ruch w miesiącach letnich oraz podczas Tiree Wave Classic w październiku.

Sezon burz/deszczu

Zimowe miesiące są bardzo mokre i podatne na silne wichury.

Według sportu

Czego się spodziewać w każdym.

KitesurfingPoziom umiejętności

Opisywane jako miejsce do jazdy na falach najwyższej klasy. Wiatry z północy dają warunki z boku na brzeg (cross-shore do onshore) z czystymi lico fal podczas nadchodzącego pływu. (Źródło nastawione na surfing wskazuje możliwą przydatność, gdy swell/wiatry z lekkim odsłonięciem od brzegu tworzą warunki do jazdy, ale jednocześnie podaje ograniczone, dedykowane dane pod kitesurfing.)

WaveFreerideFoil
Rozmiary kite
7–10 m²
WindsurfingPoziom umiejętności

Doskonałe miejsce do żeglugi na fali; często używane do dużych wydarzeń związanych z wave sailing na Tiree. Najlepiej sprawdza się przy wiatrach z NW lub NE do jazdy w poprzek fal (cross-shore).

WaveFreeride
Rozmiary żagli
3.7–5.3 m²
WingfoilingPoziom umiejętności

Odpowiednie do wingfoiling; swell może być wymagający dla początkujących. Piaszczyste dno wspiera bezpieczne wejście.

Przyjazne dla foila
Tak — Wskazuje się, że foiling jest przyjazne (foil friendly).
Min. głębokość
1.5m
Rozmiary wingów
3–5 m²
SurfingNajlepszy na tym spociePoziom umiejętności

Odsłonięty beach break na Tiree z dość regularną falą, która może działać o każdej porze roku. Płaska woda wewnątrz zatoki może być użyta do startu, a dalej na zewnątrz występuje reef break.

Beach break
Kierunek fali
Obie
Optymalny swell
W, NW
Wysokość swellu
1–2.5 m
Optymalny pływ
Wszystkie pływy — Działa o każdej porze roku; opisywane jako długie przejazdy przez zatokę przy dobrym swellu z W, przy czym nadchodzący pływ poprawia jakość fal.
Osłonięcie
Odsłonięte — Odsłonięty beach break z ograniczoną osłoną; jakość surfowania poprawia się przy wiatrach offshore z południa / południowego zachodu.
Wpływ wiatru
Wiatry z południa lub południowego zachodu są offshore i wygładzają fale do czystego surfowania.
Większy swell
Może się zamykać (close out), gdy swell przekroczy ok. 3 metry.
Jakość fali
Dobra — Ogólnie dobra jakość fal.
Siła fali
Umiarkowanie — Opisywana umiarkowana moc fal.
Kształt fali
Równo łamiąca się — Raportowane przejazdy typu peeling; może tworzyć długie, „peelujące” ściany fal przez zatokę przy dobrym swellu z W.
Tempo łamania
Średnie
Długość ride’u
Średnie — Umiarkowana długość przejazdu; potrafi tworzyć długie ściany fali, które przełamywają się przez zatokę.
Szczegóły długości fali
Potrafi tworzyć długie ściany fali, które przełamywają się przez zatokę przy dobrym swellu z W.
Prognoza

Sprawdź prognozę przed wyjazdem

Zobacz wiatr, fale, pogodę i okna sesji dla Balephetrish (Tiree) w pełnym widoku prognozy.

Balephetrish (Tiree) – podsumowanie prognozy wiatru i fal

Wiatr
11–44 ktsPorywy 65 kts
Kierunek
SW217°
Najsilniejszy dzień
niedz., 25 paź44 kts
Dni z wiatrem
7/712 kts lub więcej
Fale
1.6–7.5 mOkres 10s
Temperatura
9–14 °C

W ciągu najbliższych 7 dni prognoza dla Balephetrish (Tiree) przewiduje w dzień wiatr 11–44 kts, najsilniejszy około 44 kts w niedziela, 25 października, z porywami do 65 kts. Przeważający kierunek to SW. Fale od 1.6 do 7.5 m, z okresem około 10s. Na podstawie modelu Wavind, w czasie lokalnym spotu.

W pobliżu

Inne spoty w okolicy

Bezpieczeństwo

Co warto wiedzieć przed wejściem na wodę

Bezpieczeństwo, dostęp, ograniczenia, ratownictwo i lokalne zasady mogą się zmieniać. Traktuj te szczegóły jako informacyjne i potwierdź je lokalnie przed wejściem na wodę.

Zagrożenia

  • Skały
  • Rip currenty
  • Zimna woda
  • Oddalona lokalizacja
  • Skały na obu końcach zatoki i niektóre zatopione skały bliżej brzegu w zależności od ruchu piasku
Poziom umiejętności: Średnio zaawansowany
Zalecany sprzęt bezpieczeństwa
PiankaButyKapturRękawice

Ratownictwo i wsparcie

Ratownik
Brak
Ratownictwo i samoratowanie
Ograniczone — Opisano ograniczony zasięg wsparcia; HM Coastguard zapewnia wsparcie regionalne, a na wyspie działają lokalni wolontariusze.
Informacje awaryjne
Najbliższy lekarz jest w Scarinish. W wypadkach poza brzegiem (offshore) dzwoń 999 i poproś o Coastguard.
Lokalizm / atmosfera
Brak

Zasady spotu

Obowiązują ogólne zasady bezpieczeństwa na wodzie. Przed wejściem dokładnie sprawdź kierunek wiatru; ustawienia cross-shore/onshore mogą być trudne, a nadchodzące pływy mogą poprawiać jakość fal.

Ograniczenia
  • Dostępny ograniczony parking w pobliżu dojazdów/ścieżek do plaży; nie blokuj bram ani nie zawężaj dróg.
Lokalne wskazówki
  • Nadchodzący pływ zwykle poprawia jakość fal.
  • Dokładnie sprawdź kierunek wiatru; wiatry z północy są najlepsze do kitesurfingu, a wiatry z południa są niezbędne do czystego surfowania.
  • Woda rzadko spada poniżej ok. 7°C; zalecany jest wetsuit.

Dojazd i dostęp

Najbliższe miasto
Kenovay
Najbliższa miejscowość
Kenovay
Najbliższe lotnisko
Tiree Airport (TRE)
Parking
Ograniczony parking w pobliżu ścieżek dostępu do plaży; nie blokuj bram ani nie zawężaj dróg.
Transport publiczny
Dostęp głównie promem CalMac z Oban; loty dostępne z Glasgow (Loganair).
Dojazd
Balephetrish leży tuż na północ od Tiree Airport; dojazd odbywa się promem z Oban na Tiree, a następnie podchodzisz do północnej strony w pobliżu Kenovay.
Poziom kosztów
Umiarkowanie
Lokalny język
English
Udogodnienia

Co znajdziesz na plaży

Parking
Zakwaterowanie
Pobliska miejscowość — Różne domki do samodzielnego wynajmu oraz hotele/B&B w Scarinish i Kenovay.
Jedzenie i napoje
Na miejscu bardzo mało; sklepy i kawiarnie są w Scarinish oraz w pobliżu lotniska.
Wypożyczalnia sprzętu:
Dostępne przez lokalne szkoły na wyspie.
Przechowalnia sprzętu
Miejsca do przechowywania są zazwyczaj dostępne w głównych centrach sportów wodnych dla gości/uczniów.
Serwis sprzętu
Podstawowe usługi naprawcze mogą być dostępne przez lokalne szkoły.
Nauka, wypożyczalnie i więcej

Szkoły i usługi

Przy tym spocie nie ma jeszcze szkół ani usług.

Okolica

Poza wodą

Skerryvore Lighthouse Museum5km

Wystawy opisujące budowę odległej latarni morskiej Skerryvore.

Hebridean Cycling0km

Płaski teren sprawia, że jest to idealne miejsce do zwiedzania na rowerze.

Tiree Lodge Hotel4km

Popularne miejsce spotkań dla osób po sesjach.

Beach Exploration0km

Dostępne są piaszczyste plaże oraz „rock pooling” (łapanie kałuż w skałach) na całej wyspie.

Recenzje

Od riderów, którzy tu byli

Obserwacje społeczności

Najnowsze zgłoszone warunki

Pytania o spot

Najczęstsze pytania

Kiedy jest najlepszy sezon na spocie Balephetrish (Tiree)?

Najlepsze miesiące ogółem na spocie Balephetrish (Tiree) to Styczeń, Wrzesień, Październik, Maj, Czerwiec, Lipiec, Sierpień. Najlepsze miesiące wiatrowe to Styczeń, Kwiecień, Maj, Czerwiec, Wrzesień, Październik.

Które kierunki wiatru działają na spocie Balephetrish (Tiree)?

Na spocie Balephetrish (Tiree) działają wiatry z kierunków N, NW, NE, W. Kierunki offshore to N, NW, NE, W.

Jakie rozmiary sprzętu są zalecane na spocie Balephetrish (Tiree)?

Zalecane rozmiary sprzętu na spocie Balephetrish (Tiree): Kitesurfing: 7–10 m² · Windsurfing: 3.7–5.3 m² · Wingfoiling: 3–5 m². Typowy zakres wiatru to 15–30 kts.

Jaki poziom umiejętności jest odpowiedni na spocie Balephetrish (Tiree)?

Spot Balephetrish (Tiree) jest odpowiedni dla następujących poziomów: Kitesurfing: Średnio zaawansowany · Windsurfing: Średnio zaawansowany · Wingfoiling: Średnio zaawansowany · Surfing: Średnio zaawansowany.