Lighthouse Reef
- Shortboard, Zaawansowani riderzy
- Najlepsze do
- Zaawansowany
- Poziom umiejętności
- Swell
- Typ spotu
- Spokojnie
- Poziom tłoku
Te informacje o spocie są wspierane przez AI i nie zostały zweryfikowane przez człowieka. Mogą być niepełne, nieaktualne lub błędne. Przed pływaniem sprawdź bezpieczeństwo, dostęp, lokalne zasady i aktualne warunki w oficjalnych lub lokalnych źródłach.
O spocie
Lighthouse Reef to nisko położone, prawostronne miejsce na rafie, przy skalistej rafie niedaleko Scarborough Coast (South Canterbury). Opisywane jest jako odsłonięte i surowe, a warunki składają się tylko przy odpowiedniej kombinacji swell i wiatru. Kiedy działa, fala może oferować wydrążone, beczkowe odcinki z trudnym dropem, ale jest też konsekwentnie opisywana jako poważny surf, który nie jest dla początkujących ani średniozaawansowanych. Spodziewaj się środowiska rafowego, w którym samo wejście i wyjście z fali jest częścią wyzwania. Wiatr jest kluczowym czynnikiem: wiatr z północnego zachodu jest konkretnie wskazywany jako najlepszy kierunek do oczyszczenia swell, podczas gdy niezawodność wiatru jest opisywana jako niska. Optymalny kierunek swell jest zwykle podawany w okolicach sektora południowo-wschodniego/wschodnio-północno-wschodniego (w zależności od przewodnika), a optymalny pływ jest opisywany jako niski (z dodatkowymi informacjami o niskim do średniego wchodzącym przypływie). Podkreślane są warunki w zimnej wodzie — szczególnie zimą — dlatego zdecydowanie zaleca się gruby pełny neopren (z dodatkami na zimno, takimi jak buty). Zagrożenia obejmują skały i rekiny, a wspomina się też o prądach wstecznych, więc podchodź do tego miejsca tylko przy odpowiednim doświadczeniu i uważnym sprawdzaniu lokalnych warunków.
- Prawostronne załamanie rafowe z wydrążonymi/beczkowymi odcinkami
- Poważne, odsłonięte i surowe skaliste środowisko rafy
- Wymaga konkretnego dopasowania swell + kierunku wiatru z północnego zachodu, aby oczyścić surf
- Prawostronne załamanie rafowe z wydrążonymi/beczkowymi odcinkami, gdy warunki się układają.
- Zwykle spokojne/niski profil.
- Działa rzadko i zależy od konkretnego dopasowania swell i wiatru.
- Odsłonięta, surowa rafowa/skalistą okolica.
- Poważna fala z trudnym dropem; nie dla początkujących ani średniozaawansowanych.
- Zimna woda.
Wiatr, woda i sezony
Wiatr
- Kierunek
- N, NW, W
- Kierunki offshore
- NW, W
- Typ wiatru
- Frontowy — Warunki surfingu są opisywane jako wymagające określonych kombinacji wiatru i fal; wskazówki dla surfingu na poziomie spot podkreślają wiatr z północnego zachodu jako najlepszy kierunek wiatru offshore/„czyszczącego”.
- Niezawodność
- niska
Woda i plaża
- Typ akwenu
- Swell
- Plaża
- Skały — Skały/skalisty rów; surowe nadmorskie położenie.
- Rozmiar plaży
- Małe
- Fale
- Średnie do potężnych, gdy warunki się układają; ogólnie opisywane jako poważne.
- Start
- Średnie — Skaliste wejście z trasy.
- Trudność startu
- Umiarkowanie
Przez cały rok
Zwykle spokojnie przez cały rok.
Zimą (również wiosną) jest większa częstotliwość południowych sztormów; opady występują przez cały rok.
Według sportu
Czego się spodziewać w każdym.
Prawostronne załamanie rafowe na skalistej rafie z wydrążonymi, beczkowymi odcinkami i trudnym dropem. Spot jest odsłonięty i działa tylko przy konkretnych kombinacjach swell/wind.
- Kierunek fali
- Prawa
- Optymalny swell
- SE, S, E, NNE
- Optymalny pływ
- Niskie — W innych miejscach wspomina się o niskim do środkowego wchodzącego przypływu; kolejny przewodnik podaje nisko jako optymalne.
- Osłonięcie
- Odsłonięte
- Wpływ wiatru
- Kierunek wiatru musi pasować do swell, aby je odpowiednio oczyścić; wiatr z północnego zachodu jest podkreślany jako najlepszy.
- Jakość fali
- Przeciętna — Jakość mocno zależy od wymaganego dopasowania swell/wind.
- Siła fali
- Mocna
- Kształt fali
- Stroma — Opisywane są wydrążone/beczkowe odcinki; inne podsumowania notują mieszany charakter fali w zależności od kierunku swell.
- Tempo łamania
- Średnie
- Długość ride’u
- Zgłaszane są krótkie przejazdy.
Sprawdź prognozę przed wyjazdem
Zobacz wiatr, fale, pogodę i okna sesji dla Lighthouse Reef w pełnym widoku prognozy.
Lighthouse Reef – podsumowanie prognozy wiatru i fal
- Wiatr
- 5–23 ktsPorywy 38 kts
- Kierunek
- NW311°
- Najsilniejszy dzień
- pon., 26 paź23 kts
- Dni z wiatrem
- 5/712 kts lub więcej
- Fale
- 0.3–1.3 mOkres 6s
- Temperatura
- 5–24 °C
W ciągu najbliższych 7 dni prognoza dla Lighthouse Reef przewiduje w dzień wiatr 5–23 kts, najsilniejszy około 23 kts w poniedziałek, 26 października, z porywami do 38 kts. Przeważający kierunek to NW. Fale od 0.3 do 1.3 m, z okresem około 6s. Na podstawie modelu Wavind, w czasie lokalnym spotu.
Inne spoty w okolicy
Co warto wiedzieć przed wejściem na wodę
Bezpieczeństwo, dostęp, ograniczenia, ratownictwo i lokalne zasady mogą się zmieniać. Traktuj te szczegóły jako informacyjne i potwierdź je lokalnie przed wejściem na wodę.
Zagrożenia
- skały
- rekiny
- prądy wsteczne (rip currents)
Ratownictwo i wsparcie
- Ratownik
- Brak
- Ratownictwo i samoratowanie
- Ograniczone — Zasięg działań Coastguard obejmuje wybrzeże; nie ma dedykowanej lokalnej bazy ratowniczej w klastrze Scarborough Coast.
- Informacje awaryjne
- W nagłym wypadku dzwoń 111.
Zasady spotu
Bądź bardzo ostrożny w okolicach skalistych punktów wejścia/wyjścia i dokładnie sprawdzaj warunki przed wypłynięciem. Donoszono o obecności rekinów w tej części wybrzeża.
- Nieodpowiednie dla początkujących ani średniozaawansowanych.
- Najlepszy wiatr offshore jest z Północnego Zachodu.
- Sprawdzaj, czy nie ma rekinów — wiadomo, że pojawiają się często w tej części wybrzeża.
- Uważaj na skaliste punkty wejścia i wyjścia.
- Fala jest poważna.
Dojazd i dostęp
- Najbliższe miasto
- Timaru
- Najbliższa miejscowość
- Timaru
- Parking
- Parking jest dostępny w pobliżu wejścia na trasę przy latarni morskiej.
- Dojazd
- Podążaj trasą od parkingu w okolicy tracku przy latarni morskiej.
- Poziom kosztów
- Budżetowo
- Lokalny język
- English (Māori recognized)
Co znajdziesz na plaży
- Zakwaterowanie
- Pobliska miejscowość — Noclegi są dostępne w Timaru (tuż na północ od regionu).
- Wypożyczalnia sprzętu:
- Wypożyczanie sprzętu lokalnie jest ograniczone; większość riderów przywozi swój własny sprzęt.
Przy tym spocie nie ma jeszcze szkół ani usług.
Poza wodą
Popularny, przyjazny rodzinom rejon plażowy z promenadą, placem zabaw i corocznym letnim karnawałem.
Centrum poświęcone zachowaniu i prezentacji sztuki naskalnej Ngāi Tahu znalezionej w regionie.
Szlaki spacerowe wzdłuż bazaltowych klifów, oferujące widoki na linię brzegową i Południowe Alpy.
Różnorodne kawiarnie i puby skupione wokół Stafford Street w centralnym Timaru.
Muzeum prezentujące historię regionalną, dziedzictwo naturalne oraz skamieniałości.
Od riderów, którzy tu byli
Najnowsze zgłoszone warunki
Pytania o spot
Najczęstsze pytania
Kiedy jest najlepszy sezon na spocie Lighthouse Reef?
Najlepsze miesiące ogółem na spocie Lighthouse Reef to Sierpień, Wrzesień, Październik, Listopad, Grudzień, Styczeń, Luty, Marzec.
Które kierunki wiatru działają na spocie Lighthouse Reef?
Na spocie Lighthouse Reef działają wiatry z kierunków N, NW, W. Kierunki offshore to NW, W.
Jaki poziom umiejętności jest odpowiedni na spocie Lighthouse Reef?
Spot Lighthouse Reef jest odpowiedni dla następujących poziomów: Surfing: Zaawansowany.