Smithfield (Canterbury)

Shortboard, Zaawansowani riderzy
Najlepsze do
Ekspert
Poziom umiejętności
Ocean, Swell
Typ spotu
Spokojnie
Poziom tłoku

Te informacje o spocie są wspierane przez AI i nie zostały zweryfikowane przez człowieka. Mogą być niepełne, nieaktualne lub błędne. Przed pływaniem sprawdź bezpieczeństwo, dostęp, lokalne zasady i aktualne warunki w oficjalnych lub lokalnych źródłach.

O tym spocie

O spocie

Smithfield to odsłonięty reef break tuż przy skałach przed dawnymi Smithfield Freezing works, generujący strome, potężne prawostronne fale z solidną ścianą, gdy okno swella jest ustawione. To miejsce jest silnie zależne od pływu: za najlepszy czas konsekwentnie wskazuje się przypływ, ponieważ rafa może być bardzo płytka i niebezpieczna przy odpływie. Jeśli chodzi o swell, najkorzystniejszy kierunek jest opisywany jako SE do southerly; a jeśli chodzi o wiatr, za najlepsze/offshore do „groomowania” fal są opisywane wiatry z zachodu do północnego zachodu. Trudność fal jest kluczową cechą tego spotu. Opisywany jako „dla ekspertów”, ze względu na strome, „hardcore” załamanie i potężny, pusty/reefowy charakter, a także skały oraz zatopione zagrożenia wymagające ostrożnego podejścia. Wspomina się też o silnych prądach wstecznych jako ryzyku podczas większych sweli, a dostęp wiąże się z przechodzeniem przez ogrodzenia/wybiegowe przejścia (stile) i wędrówką po zróżnicowanym terenie. Woda jest zimna przez cały rok, a raporty surfowe podkreślają, że należy zaplanować grube osłony z pianki. Warunki są też opisywane jako niespójne—działające tylko od czasu do czasu—bez wyraźnego sezonowego schematu poza ogólną zależnością od zimowej energii swella. Ogólnie Smithfield pasuje doświadczonym surferom, którzy potrafią dopasować dokładną kombinację swell/pływ/wiatr i poradzić sobie z zagrożeniami rafy; jest mniej odpowiednie dla średniozaawansowanych, którzy nie czują się komfortowo w odsłoniętych, eksperckich warunkach reef.

  • Ekspercki, odsłonięty reef break z potężnymi prawymi falami
  • Wymagany przypływ dla bezpiecznej głębokości na rzezie
  • SE/southerly swell i wiatry offshore z W/NW dają najlepsze wygładzenie
Świetne dla
Surfing shortboardZaawansowani riderzy
Co świetne
  • Potężne, puste fale rafowe w odpowiednich warunkach (SE/southerly swell, wysoki stan wody, wiatr offshore z W/NW).
  • Dostęp/parkowanie jest blisko Freezing works, z krótkim podejściem pieszo przez pastwisko.
Czy ten opis był pomocny?
Praktyczny przewodnik po spocie

Wiatr, woda i sezony

Wiatr

Kierunek
W, NW
Kierunki offshore
W, NW
Zakres wiatru
10–20 kts
Typ wiatru
Mieszane — Wiatry opisywane jako zachodnie do północno-zachodnich dla warunków offshore/„groomowania”; jednocześnie wskazano, że mogą być zmienne/niespójne w oknie fal.
Niezawodność
umiarkowana
Współczynnik porywistości
Umiarkowane porywy — Opisywana umiarkowana porywistość.
Najlepsze miesiące
Czerwiec, Lipiec, Sierpień
Strefy cienia wiatrowego
Nieco osłonięte przed wiatrami z południa dzięki pobliskiej infrastrukturze portowej

Woda i plaża

Typ akwenu
Ocean, Swell
Plaża
Skały — Skaliste/kamieniste podłoże.
Rozmiar plaży
Małe
Fale
Średnie — Rozmiar fal opisywany jako średni ogólnie, z możliwością znacznie cięższego surfowania na większych południowych/southerly swelach.
Start
Średnie — Kamieniste wejście w pobliżu linii brzegowej; wejście jest zwykle blisko wody, ale na odsłoniętym skalistym terenie.
Trudność startu
Umiarkowanie — Opisywana umiarkowana trudność startu; kamieniste wejście i nierówny teren.

Przez cały rok

Sty
Lut
Mar
Kwi
Maj
Cze
Lip
Sie
Wrz
Paź
Lis
Gru
Najlepszy sezonPoza sezonem
9–17 °C
Temperatura wody
3–22 °C
Temperatura powietrza
Przewodnik po piankach
Sty–Paź: 4/3mmMaj–Gru: 5/4mm with hood, gloves, and booties + Buty, Rękawice, Kaptur
Tłok w sezonie

Rzadko zatłoczone ze względu na niespójny charakter.

Sezon burz/deszczu

Zimowe sztormy przynoszą najwięcej energii swella; opady są stosunkowo stałe przez cały rok.

Według sportu

Czego się spodziewać w każdym.

SurfingNajlepszy na tym spociePoziom umiejętności

Odsłonięty reef break z potężnymi prawymi falami rafowymi (a czasem lewymi/obustronnymi) poza skałami przed dawnymi Smithfield Freezing works. Najlepiej działa na odpowiednim SE/southerly swell przy wysokim stanie wody oraz zachodnim (west-facing)/offshore wietrze; może być niespójne i bardzo zależne od dokładnych warunków.

Reef break
Kierunek fali
Prawa
Optymalny swell
S, SE
Wysokość swellu
1–2.5 m
Optymalny pływ
Wysokie — Jako najlepszy czas konsekwentnie wskazywany jest przypływ (high tide).
Osłonięcie
Odsłonięte — Odsłonięty reef break; nie jest osłonięty od dominujących warunków.
Wpływ wiatru
Wiatry offshore z zachodu lub północnego zachodu wygładzają taflę; najlepiej przy W winds.
Większy swell
Podczas potężnych południowych/southerly sweli może robić się ciężko i trudno nią zarządzać.
Jakość fali
Przeciętna — Jakość fal opisywana jako przeciętna ogólnie, z lepszymi manewrami, gdy swell jest ustawiony prawidłowo.
Siła fali
Mocna — Opisywane potężne fale rafowe.
Kształt fali
Stroma — Opisywana pusta/długa krawędź i strome załamanie; może też „odklejać” (peelować) w zależności od okna swella.
Tempo łamania
Średnie
Długość ride’u
Średnie — Typowa długość przejazdu opisywana jako średnia, z odcinkami 50–100 m, gdy wszystko jest ustawione poprawnie.
Typowa długość przejazdu
50–100 m
Szczegóły długości fali
Gdy swell jest ustawiony prawidłowo, fale mogą dawać przyzwoite odcinki do manewrów; podawana typowa długość przejazdu to 50–100 metrów.
Prognoza

Sprawdź prognozę przed wyjazdem

Zobacz wiatr, fale, pogodę i okna sesji dla Smithfield (Canterbury) w pełnym widoku prognozy.

Smithfield (Canterbury) – podsumowanie prognozy wiatru i fal

Wiatr
6–23 ktsPorywy 35 kts
Kierunek
NW307°
Najsilniejszy dzień
pon., 26 paź23 kts
Dni z wiatrem
5/712 kts lub więcej
Fale
0.3–1.2 mOkres 5s
Temperatura
4–24 °C

W ciągu najbliższych 7 dni prognoza dla Smithfield (Canterbury) przewiduje w dzień wiatr 6–23 kts, najsilniejszy około 23 kts w poniedziałek, 26 października, z porywami do 35 kts. Przeważający kierunek to NW. Fale od 0.3 do 1.2 m, z okresem około 5s. Na podstawie modelu Wavind, w czasie lokalnym spotu.

W pobliżu

Inne spoty w okolicy

Bezpieczeństwo

Co warto wiedzieć przed wejściem na wodę

Bezpieczeństwo, dostęp, ograniczenia, ratownictwo i lokalne zasady mogą się zmieniać. Traktuj te szczegóły jako informacyjne i potwierdź je lokalnie przed wejściem na wodę.

Zagrożenia

  • Skały
  • Rekiny
  • Zimna woda
  • Możliwe silne prądy wsteczne podczas większych sweli
  • Odsłonięte skały i zatopione fragmenty rafy
Poziom umiejętności: Ekspert
Zalecany sprzęt bezpieczeństwa
LeashButyKapturPianka

Ratownictwo i wsparcie

Ratownik
Brak — Nie zgłoszono obecności ratownika.
Ratownictwo i samoratowanie
Nie — Nie zgłoszono dedykowanych usług ratownictwa na plaży dla tego miejsca.
Informacje awaryjne
Najbliższe placówki medyczne są w Timaru; wybierz 111 w przypadku służb ratunkowych.
Lokalizm / atmosfera
Łagodny — Lokalne ustawienie jest opisywane jako wymagające lokalnej wiedzy; zasady kładą nacisk na szacunek dla lokalnej organizacji.

Zasady spotu

Tylko dla doświadczonych surferów ze względu na niebezpieczne warunki fal; przestrzegaj standardowej etykiety surfingu i lokalnego ustawienia.

Ograniczenia
  • Tylko dla doświadczonych surferów ze względu na strome, „hardcore” załamanie i potężne warunki fal.
Lokalne wskazówki
  • Czekaj na przypływ, ponieważ rafa może być bardzo płytka i niebezpieczna przy niskim stanie wody.
  • Przez większość roku używaj grubego pianki, ze względu na zimną wodę.
  • Dostęp i ustawienie mogą być niebezpieczne: spodziewaj się kamienistego/nierównego wejścia oraz stromych, „hardcore” charakterystyk fal, odpowiednich tylko dla doświadczonych surferów.

Dojazd i dostęp

Najbliższe miasto
Timaru
Najbliższa miejscowość
Timaru
Parking
Parking dostępny przy/nieopodal plaży przy Freezing works; wspomniano też o ograniczonym parkowaniu przy poboczu w pobliżu punktów dostępu
Dojazd
Z Timaru jedź na północ Evans Street (State Highway 1), a następnie skręć w prawo na Bridge Street mijając stację straży pożarnej w stronę Freezing works. Zaparkuj i przejdź przez wybieg/furtkę (stile) przez ogrodzenie; spodziewaj się krótkiego marszu przez pastwisko na plażę.
Lokalny język
English
Udogodnienia

Co znajdziesz na plaży

Parking
Zakwaterowanie
Pobliska miejscowość — Dostępne są różne motele i hotele w Timaru.
Jedzenie i napoje
Lokalne kawiarnie i sklepy znajdują się w centrum Timaru.
Wypożyczalnia sprzętu:
Sklepy surfingowe w okolicy Timaru mogą oferować wypożyczenia; dostępność opisywana jako ograniczona w regionie.
Nauka, wypożyczalnie i więcej

Szkoły i usługi

Przy tym spocie nie ma jeszcze szkół ani usług.

Okolica

Poza wodą

Timaru oferuje swobodną nadmorską atmosferę skupioną wokół Caroline Bay, z dziedzictwem i rekreacją na świeżym powietrzu w pobliżu.

Najlepszy czas na wizytę: Grudzień–luty dla najlepszej pogody i wydarzeń w okolicy.
Caroline Bay2km

Popularny piaszczysty park plażowy z ogrodami, placem (piazzą) oraz bezpiecznymi strefami do pływania.

Te Ana Maori Rock Art Centre3km

Interaktywne centrum prezentujące starożytną sztukę naskalną plemion (tribal rock art) odkrytą w lokalnych jaskiniach z wapienia.

Little Blue Penguin Viewing2km

Codzienne/regularne możliwości zobaczenia małych pingwinów wracających do gniazd przy brzegu portu.

The Bay Hill2km

Obszar z widokiem na ocean, z kawiarniami, restauracjami i barami.

Caroline Bay Carnival2km

Coroczny letni festiwal z przejażdżkami, rozrywką i koncertami.

Recenzje

Od riderów, którzy tu byli

Obserwacje społeczności

Najnowsze zgłoszone warunki

Pytania o spot

Najczęstsze pytania

Kiedy jest najlepszy sezon na spocie Smithfield (Canterbury)?

Najlepsze miesiące ogółem na spocie Smithfield (Canterbury) to Czerwiec, Lipiec, Sierpień.

Które kierunki wiatru działają na spocie Smithfield (Canterbury)?

Na spocie Smithfield (Canterbury) działają wiatry z kierunków W, NW. Kierunki offshore to W, NW.

Jaki poziom umiejętności jest odpowiedni na spocie Smithfield (Canterbury)?

Spot Smithfield (Canterbury) jest odpowiedni dla następujących poziomów: Surfing: Ekspert.