San Vito

KitesurfingWindsurfingWingfoilingSurfing
Freeride, Shortboard
Najlepsze do
Początkujący do Średnio zaawansowany
Poziom umiejętności
Płasko, Małe fale
Typ spotu
Ruchliwie
Poziom tłoku

Te informacje o spocie są wspierane przez AI i nie zostały zweryfikowane przez człowieka. Mogą być niepełne, nieaktualne lub błędne. Przed pływaniem sprawdź bezpieczeństwo, dostęp, lokalne zasady i aktualne warunki w oficjalnych lub lokalnych źródłach.

O tym spocie

O spocie

San Vito to piaszczysta, płytka plaża na ławicy piaskowej z rzadkim, wysokowydajnym surfem. Wiele źródeł spotu zgadza się co do tego, że fala jest wydrążona, szybka i mocna, gdy warunki się ułożą, a krótkie przejazdy często mają mniej niż 50 metrów oraz że spot ma ogólnie renomę światowej klasy. Ławica piaskowa działa podobno tylko około pięć dni w roku, więc planowanie wokół okien sztormowych jest kluczowe. Dla ustawień surfingowych źródła wskazują na falę, która zaczyna działać poniżej 1 metra i utrzymuje się mniej więcej do 2,5 metra+ (ok. 8 ft+). Liczy się dobranie kierunku wiatru do warunków fali: źródła spotu podkreślają optymalny wiatr z południa/południowego zachodu, natomiast szersze warunki dla czystszego surfingu opisuje się też jako offshore z południa, zależnie od dokładnego ustawienia. Ławica jest ogólnie opisywana jako pracująca w prawo/lewo (oba kierunki), gdy się „odpali”, z szybką peelingową formą i wydrążonym kształtem. Tłok i dostęp zmieniają się radykalnie w zależności od sezonu. W wysokie lato (zwłaszcza w lipcu i sierpniu) plaża może być niezwykle zatłoczona, a duża część to prywatne lido, z darmowym publicznym dostępem głównie w południowej części; przyjazd wcześnie jest zalecany dla każdego, kto polega na publicznych odcinkach. Dla kitesurfingu korzystanie jest dodatkowo ograniczane przepisami bezpieczeństwa: kitesurfing nie jest dozwolony w głównej zatoce w sezonie kąpielowym (czerwiec–wrzesień) z powodu pływaków. Poza szczytem lata warunki przesuwają się w stronę sportów wiatrowych: kitesurfing jest opisywany jako odpowiedni do freerajdu i małych fal poza sezonem, a windsurfing/foil są również zgłaszane jako najlepsze jesienią/zimą lub w okresach przejściowych. Przejrzystość wody jest konsekwentnie raportowana jako doskonała, a zimowe ustawienia są wielokrotnie wskazywane jako najlepsza szansa na pływalne sztormy.

  • Rzadki, ale surfing na ławicy piaskowej światowej klasy, gdy „zaskoczy”
  • Szeroka piaszczysta zatoka odpowiednia do łatwych startów (obowiązują zasady/warunki sezonowe)
  • Kryształowo czysta woda
Świetne dla
Surfing shortboardSurfing longboardKitesurfing freerideKitesurfing waveWindsurfing freerideWindsurfing slalomWingfoil freeride
Co świetne
  • Jakość fali na ławicy piaskowej światowej klasy, gdy „zaskoczy”, z wydrążonym, szybkim i mocnym charakterem.
  • Piaszczysta, szeroka plaża z łatwym startem dla wielu sportów wiatrowych (warunki i zezwolenia zależą od sezonu).
  • Konsekwentnie raportowana jakość kryształowo czystej wody.
Uwaga
  • Surfuje rzadko (około 5 dni w roku).
  • Szczytowe letnie tłumy mogą być bardzo duże, a większość plaży może być dostępna tylko z lido prywatnym.
  • Kitesurfing ma ograniczenia latem w głównej zatoce ze względu na pływaków.
Czy ten opis był pomocny?
Praktyczny przewodnik po spocie

Wiatr, woda i sezony

Wiatr

Kierunek
W, NW, N
Kierunki offshore
N, NE, NW, W, WNW
Zakres wiatru
15–25 kts
Typ wiatru
Frontowy — Dostawcy opisują układ frontowy; w szerszym regionie dominuje NW Mistral, a sesje w lecie często są napędzane popołudniami przez bryzę morską/wzmocnienie termiczne od klifów.
Niezawodność
umiarkowana
Współczynnik porywistości
Lekkie porywy
Najlepsze miesiące
Styczeń, Luty, Marzec, Kwiecień, Maj
Zalecane rozmiary latawców
9–12 m²

Woda i plaża

Typ akwenu
Płasko, Małe fale
Plaża
Piasek — Plaża piaszczysta.
Rozmiar plaży
Małe
Fale
Małe — Relacje o surfingu opisują rzadko wybite falowanie z ławicy piaskowej, które zaczyna się poniżej 1 metra i może utrzymać się do ok. 2,5 metra+ wtedy, gdy warunki sprzyjają.
Poziom chopu
Lekki chop — Warunki w zatoce mogą być płaskie lub pofalowane, zależnie od ustawienia wiatru.
Start
Duże — Szeroka piaszczysta plaża / szeroka zatoka piaszczysta z natychmiastowym dostępem; zgłaszano przestronny obszar startu.

Przez cały rok

Sty
Lut
Mar
Kwi
Maj
Cze
Lip
Sie
Wrz
Paź
Lis
Gru
Najlepszy sezonPoza sezonem
14–28 °C
Temperatura wody
10–32 °C
Temperatura powietrza
Przewodnik po piankach
Paź–Cze: 4/3mm or 5/4mmLip, Sie, Wrz: 3/2mm or shorty
Tłok w sezonie

Ekstremalnie zatłoczone w lipcu i sierpniu; spokojniej zimą, a także ciszej w czerwcu/wrześniu.

Sezon burz/deszczu

październik do lutego

Według sportu

Czego się spodziewać w każdym.

KitesurfingPoziom umiejętności

Szeroka piaszczysta plaża odpowiednia do freerajdu i małych fal poza szczytem sezonu letniego; start może być ograniczony przez pływających w wysokim sezonie.

FreerideWaveFoil
Rozmiary kite
9–12 m²
WindsurfingPoziom umiejętności

Freeride i slalom, gdy wieje w warunkach Mistral; warunki w zatoce wahają się od płaskich do pofalowanych.

FreerideSlalom
Rozmiary żagli
5–7 m²
WingfoilingPoziom umiejętności

Piaszczyste dno z głębszą wodą dalej na zewnątrz sprawiają, że okolica jest przyjazna dla foilowania; najlepiej korzystać poza sezonem.

Przyjazne dla foila
Tak — Zgłaszane warunki przyjazne dla foila.
Min. głębokość
1.5 meters
Rozmiary wingów
4–6 m²
SurfingNajlepszy na tym spociePoziom umiejętności

Rzadko spotykana, wysokiej jakości fala na ławicy piaskowej do longboardingu, która pojawia się nieregularnie (około 5 dni w roku). Gdy „zaskoczy”, może utrzymać rozmiar do ok. 2,5 metra+ i dawać szybkie, wydrążone, mocne fale o krótkich, intensywnych przejazdach.

Łacha piasku
Kierunek fali
Obie
Optymalny swell
W
Wysokość swellu
1–2.5 m
Optymalny pływ
Wszystkie pływy
Osłonięcie
Częściowo osłonięte — Zgłaszane jako półosłonięte w źródłach dotyczących spotu; Gemini opisuje też jako odsłonięte—warunki prawdopodobnie zależą od ustawienia fali/wiatru.
Wpływ wiatru
optymalny wiatr z południa/południowego zachodu dla warunków surfingowych według źródeł spotu; od strony lądu/offshore z południa raportowany jest jako dający czystsze warunki.
Większy swell
Utrzymuje do ok. 2,5 metra, zanim zacznie zamykać; ogólnie dobrze trzyma rozmiar do ~2,5 m+.
Jakość fali
Doskonała — Raportowana jakość światowej klasy / bardzo dobra.
Siła fali
Mocna
Kształt fali
Stroma
Tempo łamania
Szybkie
Długość ride’u
Krótka — Krótko, często poniżej 50 metrów.
Typowa długość przejazdu
40–50 m
Szczegóły długości fali
Krótkie przejazdy, często poniżej 50 metrów (dostawca podaje ok. 40 m jako typową wartość).
Prognoza

Sprawdź prognozę przed wyjazdem

Zobacz wiatr, fale, pogodę i okna sesji dla San Vito w pełnym widoku prognozy.

San Vito – podsumowanie prognozy wiatru i fal

Wiatr
6–16 ktsPorywy 24 kts
Kierunek
N357°
Najsilniejszy dzień
niedz., 25 paź16 kts
Dni z wiatrem
3/712 kts lub więcej
Fale
0.3–2.3 mOkres 4s
Temperatura
18–22 °C

W ciągu najbliższych 7 dni prognoza dla San Vito przewiduje w dzień wiatr 6–16 kts, najsilniejszy około 16 kts w niedziela, 25 października, z porywami do 24 kts. Przeważający kierunek to N. Fale od 0.3 do 2.3 m, z okresem około 4s. Na podstawie modelu Wavind, w czasie lokalnym spotu.

W pobliżu

Inne spoty w okolicy

Bezpieczeństwo

Co warto wiedzieć przed wejściem na wodę

Bezpieczeństwo, dostęp, ograniczenia, ratownictwo i lokalne zasady mogą się zmieniać. Traktuj te szczegóły jako informacyjne i potwierdź je lokalnie przed wejściem na wodę.

Zagrożenia

  • pływacy
  • skały w pobliżu przylądków/przylądków
Poziom umiejętności: Początkujący do Średnio zaawansowany
Zalecany sprzęt bezpieczeństwa
KaskKamizelka ochronnaTrapezLeashPianka

Ratownictwo i wsparcie

Ratownik
Sezonowo — Zgłaszani ratownicy sezonowi; służby Straży Wybrzeża są dostępne wzdłuż wybrzeża.
Ratownictwo i samoratowanie
Ograniczone — Dane dostawcy wskazują na ograniczoną pomoc ratowniczą dla spotu; w kontekście regionalnym raportuje się działania Służby Straży Wybrzeża i numer alarmowy 112.
Informacje awaryjne
Najbliższy szpital jest zgłaszany w Trapani; numer alarmowy 112; szerszy obszar wybrzeża ma aktywne służby Straży Wybrzeża.
Lokalizm / atmosfera
Brak

Zasady spotu

Kitesurfing jest ograniczony w głównej zatoce w sezonie letnim ze względu na dużą gęstość plażowiczów i pływaków; sprawdź lokalne przepisy przed wypłynięciem w okresach przejściowych/okresowych.

Ograniczenia
  • Brak kitesurfingu od czerwca do września (ograniczenia w sezonie kąpieliskowym).
Lokalne wskazówki
  • Odwiedź zimą, aby mieć najlepszą szansę na pływalne sztormy/fale.
  • Przyjedź wcześnie (około 8:00 w lipcu/sierpniu), jeśli potrzebujesz dostępu do darmowej publicznej części; plaża jest ekstremalnie zatłoczona później w szczycie sezonu.
  • Jeśli jeździsz na kite’ach, sprawdź aktualne letnie okno ograniczeń/zgody na start, zanim wyjdziesz.

Dojazd i dostęp

Najbliższe miasto
Trapani
Najbliższa miejscowość
San Vito Lo Capo
Najbliższe lotnisko
Trapani-Birgi (TPS) and Palermo (PMO) reported in regional context
Parking
Płatny parking dostępny w całym miasteczku; w szczycie lata może być trudno znaleźć miejsce.
Transport publiczny
Dostępne regionalnymi autobusami z Trapani i Palermo (kontekst regionalny).
Dojazd
Natychmiastowy dostęp (spacer < 5 min) z miasteczka; plaża jest u podnóża Monte Monaco.
Poziom kosztów
Umiarkowanie
Lokalny język
Italian
Udogodnienia

Co znajdziesz na plaży

Prysznice
Toalety
Bar
Parking
Restauracja
Zakwaterowanie
Blisko — Wiele hoteli/B&B/kempingów w zasięgu spaceru; noclegi w miasteczku.
Jedzenie i napoje
Bary/lido z jedzeniem na prywatnych odcinkach; opcje gastronomiczne w miasteczku.
Wypożyczalnia sprzętu:
Niektóre sklepy sezonowe oferują wypożyczanie desek surfingowych; kontekst regionalny podaje, że wypożyczanie jest generalnie dostępne głównie od maja do października dla windsurfingu/SUP/kite.
Przechowalnia sprzętu
Zgłaszane przechowywanie w kontekście regionalnym jako dostępne w wybranych nadbrzeżnych centrach sportowych w sezonie letnim.
Nauka, wypożyczalnie i więcej

Szkoły i usługi

Przy tym spocie nie ma jeszcze szkół ani usług.

Okolica

Poza wodą

Wybrzeże ukształtowane przez krajobraz wapienny i aktywności na świeżym powietrzu, z głównym miasteczkiem nastawionym na turystykę oraz w pobliżu krajobrazami do wędrówek po klifach.

Najlepszy czas na wizytę: Późny wrzesień jest idealny na Couscous Fest i komfortowe temperatury; maj–czerwiec opisywane są jako spokojniejsze warunki.
Riserva dello Zingaro10 km

Nienaruszony rezerwat przyrody z szlakami do pieszych wędrówek i odludnymi zatoczkami.

Macari5 km

Obszar znany z jednych z najpiękniejszych zachodów słońca na wyspie.

Tonnara del Secco5 km

Starożytne miejsce połowu tuńczyków z zabytkowymi budynkami i turkusowymi wodami.

San Vito Martire (Sanctuary of San Vito Martire)in town

Kościół-twierdza z XV wieku z wieżą strażniczą.

Lighthouse of San Vitoshort drive

Latarnia morska na wybrzeżu dominująca nad linią brzegową.

San Vito Climbing2 km

Wspinaczka sportowa w wapieniu światowej klasy po klifach z widokiem na morze.

San Vito–Scopello Coast Trail7 km

Siedmiokilometrowy spacer brzegiem między San Vito i Scopello z jaskiniami i turkusowymi zatoczkami.

Cala Mancina<5 km

Nurkowanie z rurką (snorkeling) i wspinaczka po klifach wapiennych.

Couscous Fest Area / Cous Cous Festin town

Festiwal kulturalny pod koniec września z międzynarodowymi szefami kuchni; lokalna potrawa — kuskus z ryb — to jeden z hitów.

Local couscous restaurantsin town

Sycylińska kuchnia nadmorska skupiona na kuskusie z ryb Trapanese.

San Vito Lo Capo Beach0 km

Długa piaszczysta plaża z płytkimi, spokojnymi wodami idealnymi dla dzieci.

Recenzje

Od riderów, którzy tu byli

Obserwacje społeczności

Najnowsze zgłoszone warunki

Pytania o spot

Najczęstsze pytania

Kiedy jest najlepszy sezon na spocie San Vito?

Najlepsze miesiące ogółem na spocie San Vito to Październik, Listopad, Grudzień, Styczeń, Luty, Marzec, Kwiecień, Maj. Najlepsze miesiące wiatrowe to Styczeń, Luty, Marzec, Kwiecień, Maj.

Które kierunki wiatru działają na spocie San Vito?

Na spocie San Vito działają wiatry z kierunków W, NW, N. Kierunki offshore to N, NE, NW, W, WNW.

Jakie rozmiary sprzętu są zalecane na spocie San Vito?

Zalecane rozmiary sprzętu na spocie San Vito: Kitesurfing: 9–12 m² · Windsurfing: 5–7 m² · Wingfoiling: 4–6 m². Typowy zakres wiatru to 15–25 kts.

Jaki poziom umiejętności jest odpowiedni na spocie San Vito?

Spot San Vito jest odpowiedni dla następujących poziomów: Kitesurfing: Średnio zaawansowany · Windsurfing: Początkujący · Wingfoiling: Średnio zaawansowany · Surfing: Początkujący do Średnio zaawansowany.